سلامتی و زیباییمقالات آموزشی

اسکوالان

اسکوالان چیست؟

اسکوالان (Squalane) یکی از مشتقات سبک‌تر اسکوالن است که برای آکنه و احتقان بهتر است. اسکوالن ۱۰-۱۲ از روغن‌های طبیعی یا سبوم پوست شما را تشکیل می‌دهد. این یکی از چربی‌های طبیعی است که به حفظ رطوبت پوست و متعادل بودن سطح چربی کمک می‌کند.

اسکوالان و اسکوالن کاربردهای بسیار مشابهی در فرمولاسیون‌های مراقبت از پوست و مراقبت از بدن دارند. تفاوت اصلی این است که اسکوالان پایدارتر و برای انواع پوست‌های متراکم بهتر است. اسکوالان مانند اسکوالن اکسید نمی‌شود، بنابراین می‌تواند دوام بیشتری داشته باشد و از نظر بافت و احساس کمی سبک‌تر باشد.

اسکوالان و اسکوالن از منابع حیوانی یا گیاهی گرفته می‌شوند. منبع اصلی اسکوالن حیوانی، کبد کوسه است. مسئله اسکوالن حیوانی این است که یافتن ریشه‌های اخلاقی یا پایدار اغلب دشوار است. به طور کلی، اکثر مارک‌های اخلاقی اسکوالن خود را از زیتون، روغن جوانه گندم یا روغن سبوس برنج تهیه می‌کنند. با توجه به اینکه اسکوالان به دلیل فرم هیدروژنه در معرض اکسیداسیون نیست، پایدارتر است و بنابراین در فرمولاسیون‌های مراقبت از پوست ترجیح داده می‌شود.

تفاوت اسکوالان و اسکوالن

تفاوت اصلی بین اسکوالان و اسکوالن:

اسکوالان اسکوالن
– شکل هیدروژنه اسکوالن است، به این معنی که از پیوند دوگانه اتم‌های هیدروژن اشباع می‌شود – ساخته شده از روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون
– پایدارتر است و ماندگاری بیشتری دارد – پایداری کمتری دارد و در فرمولاسیون دوام زیادی ندارد
– برای انواع پوست‌های متراکم یا چرب بسیار مناسب است زیرا بافت سبکی دارد و منافذ پوست را مسدود نمی‌کند – به کاهش ظاهر خطوط ریز و چین و چروک کمک می‌کند
– ظاهر خطوط ریز و چین و چروک را کاهش می‌دهد – به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند، از آسیب رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند.

۵ خاصیت اسکوالان چیست؟

  • رادیکال‌های آزاد

یک مقاله مروری که در مجله Molecules منتشر شده است، در مورد فواید اسکوالن و اسکوالان برای پوست بحث کرده است. به نظر می‌رسد یکی از مزایای اصلی این است که اسکوالن از پوست در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. رادیکال‌های آزاد در طی استرس اکسیداتیو، یک واکنش طبیعی در بدن، تولید می‌شوند. وقتی تعادل رادیکال‌های آزاد به هم بخورد، می‌تواند به سلول‌های شما آسیب برساند. رادیکال‌های آزاد با بسیاری از علائم قابل مشاهده پیری ارتباط دارند.

به نظر می‌رسد اسکوالن و اسکوالان در کاهش آسیب رادیکال‌های آزاد به پوست کمک می‌کنند. در مقاله مولکول‌ها، بحث شد که ترکیبات مشابه مانند بتا کاروتن، کوآنزیم Q10 و ویتامین‌هایی مانند؛ A ،E و K نیز در صورت استفاده موضعی دارای مزایای مشابه هستند.

  • نرم‌کننده

به کاهش ظاهر پوست خشک و پوسته پوسته شده، کمک می‌کند. آن‌ها یک فیلم نازک برای پوست فراهم می‌کنند که از پوست در برابر از دست دادن رطوبت و حفظ سد پوستی سالم محافظت می‌کند. سلامت موانع پوستی به ویژه برای انواع پوست حساس یا پوستی که دچار اختلال در مانع پوستی می‌شود از جمله پوست تحت تأثیر اگزما، درماتیت یا پسوریازیس بسیار مهم است. اسکوالان و اسکوالن هر دو نرم‌کننده هستند. در مورد ترکیبات مراقبت از پوست، آن‌ها به سرعت جذب پوست می‌شوند و می‌توانند به صورت عمیق نفوذ کنند و پوست را با داشتن یک مانع محافظتی کوچک بدون سنگینی محصولات ضخیم‌تر، حفظ کنند.

  • هیدراتاسیون

اسکوالن و اسکوالان به جلوگیری از هدر رفتن آب ترانسپیدرمال یا TEWL کمک می‌کنند. TEWL هنگامی ایجاد می‌شود که رطوبت لایه‌های بالای پوست به هوا از بین برود. این می‌تواند به خشکی منجر شود یا می‌تواند خشکی یا پوکی موجود را تشدید کند. با جلوگیری از این اتلاف آب، اسکوالان و اسکوالن می‌توانند ظاهر خشکی و پوسته پوسته شدن را بهبود بخشند. اسکوالان و اسکوالن هر دو مواد انسداد هستند، به این معنی که به عنوان یک مانع فیزیکی بین پوست و هوا برای جلوگیری از اتلاف آب عمل می‌کنند.

چندین مطالعه انجام شده در سال های اخیر نشان می‌دهد که اسکوالان نه تنها پوست را آبرسانی و نرم می‌کند بلکه ممکن است یک ماده ضد پیری مؤثر نیز باشد. از آنجا که اسکوالان به آرامی روی پوست پخش می‌شود و به شدت نفوذ می‌کند، ممکن است به کاهش ظاهر خطوط ریز و چین و چروک کمک کند.

  • آنتی‌اکسیدان

Squalane مشخص شده است که دارای خواص آنتی‌اکسیدانی برای پوست است. این امر به دلیل توانایی اسکوالن به عنوان یک عامل مهار کننده اکسیژن پیشنهاد شده است. این بدان معناست که اسکوالن برخی از تأثیرات استرس اکسیداتیو بر روی پوست را خنثی می کند. استرس اکسیداتیو اغلب هنگامی رخ می‌دهد که پوست در معرض نور خورشید و سایر اشکال استرس محیطی قرار گیرد. آنتی‌اکسیدان‌ها با محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش و رادیکال‌های آزاد، که به سلول‌های پوست آسیب می‌رسانند و به کلاژن طبیعی پوست آسیب می‌رسانند، می‌توانند به مبارزه با پیری کمک کنند. ویژگی‌های اسکوالن به عنوان یک آنتی‌اکسیدان بالقوه فواید دوم دارد زیرا ممکن است به کاهش تحریک کمک کند.

  • تعادل روغن

سبوم یا روغن‌های طبیعی که پوست شما تولید می‌کند، به محافظت از خشکی پوست کمک می‌کند. هنگامی که پوست از طریق عوامل محیطی، پاک‌کننده خشن، تغییر یا عدم تعادل در هورمون‌ها خشک است، پوست می‌تواند بیش از حد سبوم تولید کند تا خشکی را جبران کند. این جبران می‌تواند پوست را متراکم کرده و باعث احساس چربی در آن شود. یکی از راه‌حل‌های بالقوه برای این استفاده از روغن‌هایی است که از روغن طبیعی سبوم پوست تقلید می‌کنند، مانند روغن جوجوبا، اسکوالن و اسکوالان. اسکوالن ۱۳٪ از سبوم طبیعی پوست را تشکیل می‌دهد.

چه کسی باید از اسکوالان استفاده کند؟

اسکوالن و اسکوالان هر دو می توانند ظاهر خشکی را کاهش دهند، از کاهش رطوبت جلوگیری کنند و به کاهش برخی از علائم قابل مشاهده پیری کمک کنند. اما به دلیل تفاوت اندک بین این دو ماده، اسکوالن برای پوست‌های خشک یا پیر شده کمی بهتر است. از آنجایی که Squalane سبک‌تر است، برای انواع پوست‌های متراکم یا مستعد آکنه بهتر است.

آیا اسکوالان گیاهی است؟

اسکوالن و اسکوالان معمولاً از گیاهان مانند روغن زیتون، جوانه گندم یا روغن سبوس برنج گرفته می‌شوند. با این حال، می‌توان آن را از روغن جگر کوسه نیز تهیه کرد. این امر خصوصاً در اشکال مکمل‌های غذایی اسکوالن معمول است. اگر قصد انتخاب گیاه‌خواران را دارید حتماً منبع اسکوالان یا اسکوالن موجود در محصول خود را تأیید کنید.

این نگرانی زیست محیطی وجود دارد که منابع اسکولان حیوانی حیوانات خاص کوسه را تهدید می‌کنند. اگر می‌خواهید بدون آسیب رساندن به اکوسیستم اقیانوس یا آسیب رساندن به حیوانات از مزایای ادعایی این ماده استفاده کنید، یک گزینه پیش رو دارید. برچسب‌های محصولات را بخوانید تا ببینید آیا اسکوالان از گیاهان مانند زیتون گرفته شده است یا از کوسه‌های اسیر شده برداشت شده است.

آیا اسکوالان امن است؟

هیئت مدیره بررسی مواد آرایشی و بهداشتی با افزایش حادثه استفاده در محصولات مراقبت از پوست و محصولات آرایشی، اطلاعات ایمنی موجود برای اسکوالان و اسکوالین را بررسی کرد. در هر سه بررسی، پنل خبره مواد ایمنی را برای مصارف مشخص شده آن‌ها در مراقبت از پوست و مواد آرایشی تعیین کرد.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید