خرید سفیکسیم

خرید سفیکسیم

پیشگامان شیمی به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد اولیه دارویی با چندین دهه تجربه، ماده اولیه دارویی سفیکسیم را با بالاترین و خالص‌ترین کیفیت برای چندین کاربرد در محصولات دارویی وارد می‌کند.

سفیکسیم متعلق به داروهای آنتی‌بیوتیکی سفالوسپورین نسل سوم است.

معرفی سفیکسیم

این ترکیب به طور گسترده‌ای برای تشخیص عفونت‌هایی مانند ورم حلق، اوتیت میانی، سوزاک، عفونت‌های دستگاه تنفسی تحتانی مانند برونشیت و عفونت های دستگاه ادراری مورد استفاده قرار گرفته است. این فعالیت ضد باکتریایی را با تداخل در سنتز پپتیدو گلیکان پس از اتصال به پروتئین‌های متصل به لاکتام نشان می‌دهد.

سفیکسیم به عنوان داروی ضد باکتری حلالیت کم و نفوذ پذیری پایین سفالوسپورین در نظر گرفته می‌شود. این ماده در دی متیل سولفوکسید (DMSO)، دی متیل فرامامید (DMF)، اتانول و متانول محلول است اما در آب نامحلول است.

حلالیت کم دارو بر فراهمی زیستی تأثیر می‌گذارد. به دلیل حلالیت کم سفیکسیم، فراهمی زیستی آن فقط 30-50٪ از دوز خوراکی جذب شده است و حداکثر غلظت سرم را طی 2 تا 6 ساعت نشان می‌دهد.

خرید سفیکسیم
خرید سفیکسیم

چرا این دارو تجویز می‌شود؟

سفیکسیم برای درمان عفونت‌های خاص ناشی از باکتری مانند برونشیت (عفونت لوله‌های راه هوایی منتهی به ریه‌ها)، سوزاک (یک بیماری مقاربتی)؛ و عفونت گوش، گلو، لوزه‌ها و دستگاه ادراری استفاده می‌شود. سفیکسیم در گروهی از داروها به نام آنتی بیوتیک‌های سفالوسپورین است. با از بین بردن باکتری‌ها کار می‌کند.

آنتی بیوتیک‌هایی مانند سفیکسیم برای سرماخوردگی، آنفولانزا یا سایر عفونت‌های ویروسی موثر نیستند. استفاده از آنتی بیوتیک در صورت عدم نیاز خطر ابتلا به عفونت بعدی را که در برابر درمان آنتی بیوتیکی مقاومت می‌کند، افزایش می دهد.

سایر کاربردهای این دارو

از این ترکیب همچنین گاهی اوقات برای درمان عفونت های سینوسی در بیماران آلرژیک به پنی سیلین، ذات الریه، شیگلا (عفونت ایجاد کننده اسهال شدید)، سالمونلا (عفونت ایجاد کننده اسهال شدید) و تب تیفوئید (عفونت جدی که در کشورهای در حال توسعه شایع است) استفاده می‌شود.

با پزشک خود در مورد خطرات استفاده از این دارو برای بیماری خود صحبت کنید.

نحوه‌ی عمل سفیکسیم

در حضور آنزیم‌های بتا-لاکتاماز بسیار پایدار است.

در نتیجه، بسیاری از ارگانیسم‌های مقاوم در برابر پنی سیلین‌ها و برخی سفالوسپورین‌ها به دلیل وجود بتا لاکتامازها، ممکن است در معرض سفیکسیم باشند. اثر ضد باکتریایی سفیکسیم از مهار سنتز موکوپپتید در دیواره سلول باکتری حاصل می‌شود.

مکانیسم عمل

عمل باکتری کش سفیکسیم به دلیل مهار سنتز دیواره سلول است.

این ماده به یکی از پروتئین‌های متصل به پنی سیلین (PBP) متصل می‌شود که از مرحله پیوند انتهایی سنتز پپتیدو گلیکان در دیواره سلول باکتری جلوگیری می‌کند، بنابراین از بیوسنتز جلوگیری کرده و مونتاژ دیواره سلول را متوقف می‌کند و منجر به مرگ سلول باکتری می‌شود.

فقط 40-50٪ از ان در دستگاه گوارش جذب می‌شود (فراهمی زیستی خوراکی). هنگام مصرف همراه با غذا ممکن است سرعت جذب کاهش یابد. اوج غلظت متوسط پس از استفاده از سوسپانسیون خوراکی تقریباً 25-50٪ بیشتر از اوج غلظت بدنبال تجویز قرص خوراکی یا کپسول است.

توزیع غلظت بالایی در صفرا و ادرار دارد. این ماده می‌تواند از جفت عبور کند و ظرفیت اتصال پروتئین آن 65٪ است.

همیشه بهتر است برای تعیین ارگانیسم عامل و حساسیت آن به سفیکسیم، مطالعات مناسب کشت و حساسیت انجام شود.

آیا استفاده از سفیکسیم می تواند باعث اسهال شود؟

بله، استفاده از آن می‌تواند باعث اسهال شود. سفیکسیم یک آنتی بیوتیک است که باکتری‌های مضر را از بین می‌برد، اما همچنین می‌تواند باکتری‌های مفید در معده یا روده شما را تحت تأثیر قرار دهد و باعث اسهال شود. اگر اسهال ادامه پیدا کرد، در این باره با پزشک خود صحبت کنید.

آیا سفیکسیم برای کلیه ها بی‌خطر است؟

بله، سفیکسیم در صورت تنهایی برای کلیه‌ها بی خطر است، اما اگر همراه با آمینوگلیکوزیدها (جنتامایسین، توبرامایسین) یا سایر آنتی بیوتیک‌های سفالوسپورین تجویز شود، ممکن است آسیب کلیه را افزایش دهد. بنابراین توصیه می‌شود این دارو را فقط در صورت تجویز پزشک مصرف کنید.

خرید سفیکسیم
خرید سفیکسیم

عوارض جانبی سفیکسیم چیست؟

عوارض جانبی رایج سفیکسیم عبارتند از:

 • ناراحتی / درد معده
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • یبوست
 • از دست دادن اشتها
 • گاز
 • سردرد
 • سرگیجه
 • اضطراب
 • خواب آلودگی
 • افزایش ادرار شبانه
 • آبریزش بینی
 • گلو درد
 • سرفه
 • خارش یا ترشحات واژن.

در صورت مشاهده عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی سفیکسیم حتما به پزشک خود اطلاع دهید، از جمله:

 • درد شدید معده یا شکم،
 • حالت تهوع یا استفراغ مداوم،
 • زرد شدن چشم یا پوست،
 • ادرار تیره،
 • خستگی غیرمعمول،
 • علائم جدید عفونت (به عنوان مثال، گلودرد مداوم، تب)،
 • کبودی یا خونریزی آسان
 • تغییر در مقدار ادرار، یا
 • تغییرات ذهنی / خلقی (مانند سردرگمی).

تجربه آزمایشات بالینی

از آنجا که آزمایشات بالینی تحت شرایط کاملاً متفاوتی انجام می‌شود، میزان واکنش‌های جانبی مشاهده شده در آزمایشات بالینی یک دارو را نمی‌توان مستقیماً با میزان آزمایشات بالینی داروی دیگر مقایسه کرد و ممکن است منعکس کننده میزان مشاهده شده در عمل نباشد.

واکنش‌های جانبی متداول در آزمایشات آمریكایی در مورد فرمولاسیون قرص، حوادث گوارشی بود كه در 30٪ بیماران بزرگسال به دو رژیم روزانه یا یكبار در روز گزارش شد.

پنج درصد (5٪) از بیماران در آزمایشات بالینی درمان را به دلیل واکنش‌های جانبی مرتبط با دارو قطع کردند. واکنش‌های جانبی فردی شامل اسهال 16٪، مدفوع شل یا مکرر 6٪، درد شکم 3٪، حالت تهوع 7٪، سوء هاضمه 3٪ و نفخ معده 4٪ بود.

بروز واکنش‌های جانبی گوارشی، از جمله اسهال و مدفوع شل، در بیماران اطفالی که از این سوسپانسیون استفاده می‌کنند با میزان مشاهده شده در بیماران بالغی که قرص دریافت می‌کنند قابل مقایسه است.

تجربه پس از بازاریابی

واکنش‌های جانبی زیر به دنبال استفاده از سفیکسیم پس از تصویب گزارش شده است. میزان بروز کمتر از 1 در 50 بود (کمتر از 2٪).

دستگاه گوارش

چندین مورد از کولیت شبه غشایی مستند در آزمایشات بالینی شناسایی شد. شروع علائم کولیت شبه غشایی ممکن است در حین یا بعد از درمان اتفاق بیفتد.

واکنش های حساسیت بیش از حد

واکنش های آنافیلاکتیک / آنافیلاکتوئید (شامل شوک و مرگ و میر)، بثورات پوستی، کهیر، تب دارویی، خارش، آنژیوادم و ادم صورت. مولتی فرم اریتم، سندرم استیونز-جانسون و واکنش‌های شبیه بیماری سرم گزارش شده است.

کبدی

افزایش فوری در SGPT، SGOT، آلکالن فسفاتاز، هپاتیت، زردی.

کلیوی

افزایش‌های گذرا در BUN یا کراتینین، نارسایی حاد کلیه.

سیستم عصبی مرکزی

سردرد، سرگیجه، تشنج.

سیستم همی و لنفاوی

ترومبوسیتوپنی گذرا، لکوپنی، نوتروپنی، طولانی شدن زمان پروترومبین، افزایش LDH، پانسیوتوپنی، آگرانولوسیتوز و ائوزینوفیلی.

تست های غیر طبیعی آزمایشگاهی

هیپربیلیروبینمی.

سایر واکنش‌های جانبی

خارش دستگاه تناسلی، واژینیت، کاندیدیازیس، نکرولیز اپیدرم سمی.

واکنشهای جانبی گزارش شده برای داروهای کلاس سفالوسپورین

واکنش‌های آلرژیک، عفونت، اختلال عملکرد کلیه، نفروپاتی سمی، اختلال عملکرد کبدی از جمله کلستاز، کم خونی آپلاستیک، کم خونی همولیتیک، خونریزی و کولیت.

چندین سفالوسپورین در ایجاد تشنج نقش دارند، به ویژه در بیماران مبتلا به اختلال کلیوی که دوز دارو کاهش نیافته است.

در صورت بروز تشنج همراه با دارو درمانی، دارو باید قطع شود. اگر از نظر بالینی نشان داده شود، می‌توان درمان ضد تشنج را انجام داد.

خرید سفیکسیم
خرید سفیکسیم

موارد منع مصرف

سفیکسیم در بیمارانی که حساسیت یا آلرژی شناخته شده به آنتی بیوتیک‌های کلاس سفالوسپورین دارند منع مصرف دارد. از آنجایی که سفیکسیم یک سفالوسپورین نسل سوم است، برای بیماران با آلرژی واقعی به پنی سیلین منعی ندارد.

خلاصه

سفیکسیم (سوپراکس) یک آنتی‌بیوتیک در گروه داروهای سفالوسپورین است. سفیکسیم برای درمان عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌شود. قبل از مصرف هرگونه دارو، عوارض جانبی، تداخلات دارویی، هشدارها و احتیاط ها و اطلاعات بیمار را مرور کنید.

پیشنهاد می شود: سدیم سالیسیلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست