مواد اولیه صنایع غذاییمواد اولیه شیمیایی

سوربات سدیم

سفارش محصول تماس با کارشناس

سوربات سدیم نمک سدیم اسید سربیک است. فرمول آن NaC6H7O2 است و نام سیستماتیک سدیم (E ،E) -HEXA-2،۴-DENOATE است. این یک افزودنی غذایی با E-number E201 است. ایمنی و اثرات بهداشتی بر خلاف سایر اسیدهای اسید سوربیک نظیر sorbate پتاسیم (E202) و sorbate کلسیم (E203)، استفاده از سوربات سدیم به عنوان افزودنی مواد غذایی در اتحادیه اروپا به علت اثرات ژنتیکی موجود در بدن مجاز نیست.

خواص شیمیایی سوربات سدیم:

سوربات سدیم نمک سدیم اسید سربیک است. اسید سوربیک و نمک معدنی آن، sorbate sorbate (201) ،sorbate پتاسیم (۲۰۲) و sorbate کلسیم (۲۰۳) به طور طبیعی از توت‌های درخت کوهستانی (Sorbus aucuparia) مشتق می‌شوند.

آن‌ها به صورت تجاری در مسیرهای مختلف شیمیایی تولید می‌شوند تا یک پودر کریستالی سفید تولید کنند که به عنوان نگه‌دارنده برای مهار رشد قالب‌ها، مخمرها و قارچ‌ها استفاده می‌شود. این ماده در برابر باکتری‌ها مؤثر نیست. مقادیر pH بهینه آن زیر ۶.۵ است. تفاوت اصلی بین نمک‌ها، حلالیت آن‌ها در آب متفاوت است و بیشتر نسبت به اسید سربیک ترجیح می‌دهند. به همین دلیل است که برخی از نمک ها در محصولات مختلف استفاده می‌شود، به ویژه کلرید سرباتی که عمدتاً در محصولات لبنی و نان چاودار استفاده می‌شود.

سوربیت پتاسیم به صورت صنعتی به وسیله خنثی‌کردن اسید سرسبین با هیدروکسید پتاسیم تولید می‌شود. اسید سربیک پیش ماده در فرآیند دو مرحله ای از طریق تراکم کتونالدئید و کتون تولید می‌شود.

محلول سوربات سدیم یک عامل ضد میکروبی است که اغلب در غذا و نوشیدنی‌ها به عنوان نگه‌دارنده برای جلوگیری از رشد قالب، مخمر و قارچ استفاده می‌شود. Sorbate پتاسیم و سدیم Sorbate بخشی از خط بهینه‌سازی طعم FBC هستند. این یک روش اختصاصی برای از بین بردن ناخالصی‌ها در محصولات است که باعث می‌شود از طعم و بو خالص شوند.

 • مترادف: اسید سدیم نمک سدیم
 • شماره CAS: 7757-81-5
 • شماره MDL: MFCD00058995
 • فرمول مولکولی: C6H8O2
 • وزن مولکولی: ۱۳۴.۱۱
 • روش خلوص / تجزیه و تحلیل: ۹۸.۰٪ (T)
 • فرم: کریستال رنگ سفید
 • دسته‌بندی محصولات: علوم زیستی، لیپیدها
 • نام‌های دیگر / مترادف: اسید سدیم نمک سدیم
 • فرمول: C₆H₈O₂
 • MW: 134،۱۱ g / mol
 • شماره MDL: MFCD00058995
 • شماره CAS: 7757-81-5

کاربردها و ویژگی‌های سوربات سدیم:

سوربات سدیم یک نمک سدیم اسید سربیک است. استفاده از اسید سدیم و کاربرد آن شامل: نگه‌دارنده در مواد آرایشی، غذاها و کاغذ هست.

سوربات سدیم در محصولات مشابه اسید سربیک مانند ماست و سایر محصولات لبنی تخمیر شده، سالاد میوه، شیرینی‌سازی، لیموناد، پنیر، نان چاودار، کیک و محصولات نانوایی، پیتزا، صدف، آب‌لیمو، شراب، سیب و سوپ. مصرف روزانه: تا ۲۵ میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن.

محدودیت‌های غذایی: هیچ‌کدام – Sorbates می‌تواند توسط تمام گروه‌های مذهبی و گیاه‌خواران مصرف شود.

انسان سابقه‌ای طولانی در زمینه افزودن مواد شیمیایی به مواد غذایی به دلایل مختلف دارد، از جمله بهبود عمر مفید، عطر و طعم، ظاهر و یا بافت. هیچ جامعه بسیار توسعه یافته امروزه بدون مکمل‌های غذایی وجود ندارد.

مکمل‌های غذایی بلافاصله زمانی لازم است که مناطق تولید مواد غذایی از مناطق غلظت جمعیت جدا شوند و مواد غذایی باید در شرایطی که می‌توانند بر اثر فساد اثر بگذارد، ذخیره یا حمل می‌شوند. این مواد افزودنی مواد غذایی در اثر حفظ‌کننده هستند. نگه‌دارنده‌ها ترکیباتی هستند که باعث خراب شدن میکروبیولوژیک مواد غذایی می‌شوند. آن‌ها نه تنها در برابر فساد قابل مشاهده توسط مخمرها، قالب‌ها و باکتری‌ها عمل می‌کنند، بلکه مانع شکل‌گیری سموم، به ویژه آن‌هایی که باکتری‌ها و قالب‌ها تولید می‌کنند.

پرمصرف‌ترین مواد نگه‌دارنده عبارت‌اند از:

 • اسبرید اسید (sorbic acid) ،sorbate پتاسیم (sorbate)
 • بنزوات (بنزوئیک اسید، بنزوات‌سدیم، بنزوات‌پتاسیم)
 • پروپیونات، دی‌اکسید گوگرد و سولفیت
 • نیترات سدیم و نیتریت سدیم (Altuag 2003)

سوربیت سدیم (E 201) که نمک سدیم اسید سربیک است به طور گسترده به عنوان نگه‌دارنده‌های مواد غذایی در پنیر، گوشت، سس گوجه‌فرنگی، سس‌مایونز و مارمالاد (Potter 1984؛ Warth 1985) استفاده می‌شود.

سطوحی که در آن استفاده می‌شود، محدوده ۱۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم در لیتر یا هر کیلوگرم است (Ferrand et al. 2000). سطوح مصرف روزانه قابل قبول (ADI) توصیه‌شده توسط کمیته تخصصی مواد غذایی (JECFA) FAO / WHO برای سوربیت‌ها ۲۵ میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن (به عنوان مثال ۱،۵۰۰ میلی‌گرم برای یک کودک ۶۰ کیلوگرم). به طور کلی، نمک سدیم و پتاسیم بر روی فرم اسید ترجیح داده می‌شود زیرا آن‌ها در آب بیشتر محلول هستند.

دیگر محصولات: پلی وینیل پیرولیدون

فروش سوربات سدیم:

سوربات سدیم در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول سوربات سدیم مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید