مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

هیدروسولفیت سدیم

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید هیدروسولفیت سدیم

شرکت پیشگامان شیمی این محصول را از کشورهای چین و آلمان در بشکه‌های ۵۰ کیلوگرمی وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید هیدروسولفیت سدیم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

معرفی هیدروسولفیت سدیم

هیدروسولفیت سدیم (Sodium hydro sulfite) با فرمول شیمیایی Na۲S۲O۴ (همچنین به عنوان سدیم هیدروسولفیت شناخته می‌شود) یک پودر کریستالی سفید با بوی ضخیم سولفور است. اگر چه در شرایط عدم وجود رطوبت پایدار است در آب گرم و در محلول اسید تجزیه می‌شود.

هیدروسولفیت سدیم
فروش اینترنتی هیدروسولفیت سدیم

هیدروسولفیت سدیم یک عامل کاهش‌دهنده و ارزان ‌قیمت است که برای مثال باعث کاهش ترکیبات نیترو و دی‌ازونیم آروماتیک به آنیلین‌ها می‌شود.هیدروسولفیت سدیم تمایل دارد که عمر طولانی‌تری نسبت به دیگر عوامل کاهش‌دهنده داشته باشد، بنابراین اگر شما آن را در یک محل خنک و خشک نگه‌دارید و مراقب آن باشید تا اکسیژن به آن نرسد، می‌تواند برای مدت طولانی، سالم بماند.این ترکیب یک نمک محلول در آب است و می‌تواند به عنوان یک عامل کاهش‌دهنده در محلول‌های آبی استفاده شود.هیدروسولفیت سدیم یک جامد کریستالیزه سفید است که دارای بوی گوگردی است. این ماده به خودی خود در تماس با هوا و رطوبت گرم می‌شود. این گرما ممکن است برای سوختن مواد قابل احتراق اطراف کافی باشد.در برخی از فرآیندهای صنعتی رنگ‌رزی، در درجه اول آن‌هایی که حاوی رنگ‌های گوگردی هستند، به کار می‌رود، در حالی که رنگ غیر قابل حل در آب می‌تواند به یک نمک فلزی قلیایی محلول در آب تبدیل شود خواص کاهش‌دهندگی هیدروسولفیت سدیم رنگ بیش از حد، اکسید باقی‌مانده و رنگ‌دانه‌های ناخواسته را از بین می‌برد، در نتیجه کیفیت کلی رنگ را بهبود می‌بخشد.

ویژگی‌های هیدروسولفیت سدیم

دمای خود اشتعال:حدود ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد
چگالی:۲.۳۸ گرم بر متر مکعب
نقطه اشتعال:حدود ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد (در ظرف درب باز)
نقطه ذوب:۵۲ درجه سانتی‌گراد (تجزیه می‌شود)
فرمول مولکولی:H۲-O۴-S۲.۲Na

 واکنش‌های هیدروسولفیت سدیم

  • هیدرولیز

هیدروسولفیت سدیم در هنگام خشک شدن پایدار است، اما محلول‌های آبی به دلیل واکنش زیر خراب می‌شوند:

۲ S۲O۴۲− + H۲O → S۲O۳۲− + ۲ HSO۳

بنابراین، محلول‌های هیدروسولفیت سدیم نمی‌توانند برای مدت طولانی ذخیره شوند.هیدروسولفیت سدیم بی‌آب و دی اکسید گوگرد بالای ۹۰ درجه سانتی‌گراد در هوا تجزیه می‌شود. در صورت عدم وجود هوا، به سرعت بالاتر از ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد به سولفیت سدیم، تیو سولفات سدیم، دی اکسید گوگرد و مقدار کمی گوگرد تجزیه می‌شود.

  • واکنش‌های ردوکس

هیدروسولفیت سدیم یک عامل کاهنده است. در pH = 7، پتانسیل ۶۶ / ۰- در مقابل NHE است. واکنش ردوکس با تشکیل سولفیت رخ می‌دهد:

S۲O۴۲- + ۲ H۲O → ۲ HSO۳ + ۲ e + ۲ H+

هیدروسولفیت سدیم با اکسیژن واکنش می دهد:

Na۲S۲O۴ + O۲ + H۲O → NaHSO۴ + NaHSO۳

این واکنش‌های تعادلی وابسته به pH کمپلکس‌های را شامل بیسولفیت، تیوسولفات و دی اکسید گوگرد را تولید می کند.

  • واکنش با کربونیل‌های آلی

در حضور آلدئیدها، هیدروسولفیت سدیم واکنش می‌دهد در دمای اتاق α-هیدروکسی-سولفینات ایجاد می‌کند یا در دمای بالاتر از ۸۵ درجه سانتی‌گراد آلدئید را به الکل مربوطه کاهش می‌دهد. برخی از کتون‌ها نیز تحت شرایط مشابه کاهش می‌یابند.

کاربردهای هیدروسولفیت سدیـم:

هیدروسولفیت سدیم به عنوان عامل رنگ‌آمیزی برای سفید کردن شکر تولید شده در صنعت قند استفاده می‌شود. با توجه به حساسیت استفاده از این ماده شیمیایی با محدوده مجاز تعریف شده در محصول شکر، روش اندازه‌گیری حساس و دقیق ولتاژ سنجی / پلاروگرافی برای اندازه‌گیری پدیده باقی‌مانده در این محصول مورد استفاده قرار گرفت و نتایج آن با روش تیتراسیون به عنوان یک روش معمول برای اندازه‌گیری این ماده در آزمایشگاه مرجع اندازه‌گیری شد.هیدروسولفیت سدیم در بهبود شیمیایی افزایش روغن مورد نیاز است تا پلیمرهای پلی‌آکریل‌آمید را در برابر تخریب رادیکال در حضور آهن ثابت کند. همچنین در برنامه‌های محیط زیست مورد استفاده قرار گرفته است تا یک قسمت پایین Eh در سطح زیر زمینی به منظور کاهش اجزای مانند کروم مورد استفاده قرار گیرد.این ماده یک جامد قابل احتراق است که در هنگام تماس با بخار آب یا بخار آهسته تجزیه می‌شود، تشکیل تیسولفات‌ها و بیسولفیت‌ها را می‌دهد.این واکنش گرمایی را ایجاد می‌کند که می‌تواند واکنش سریع‌تری ایجاد کند و یا مواد اطراف آن را برای سوختگی آماده کند. اگر مخلوط محدود باشد، واکنش تجزیه می‌تواند منجر به فشار در مخزن شود که پس از آن می‌تواند به شدت پاره شود. پس از ایستادن در هوا، آن را به آرامی اکسید می‌شود، تولید گاز سمی گوگرد دی‌اکسید سمی می‌کند.همچنین برای جلا بخشیدن به خاک رس کائولن بسیار استفاده می شود.هیدروسولفیت سدیم همچنین می‌تواند برای تصفیه آب، تصفیه گاز و تمیز کردن استفاده شود. همچنین می‌تواند در فرآیندهای صنعتی به عنوان یک عامل سولفونیک یا منبع یون سدیم مورد استفاده قرار گیرد.علاوه بر صنعت نساجی، این ترکیب در صنایع مرتبط با:

  • چرم
  • غذاها
  • پلیمرها
  • عکاسی و بسیاری دیگر استفاده می‌شود.

کاربرد هیدروسولفیت سدیم در نساجی

در دنیا بیش از سایر پارچه‌های پارچه‌ای جین تولید می‌شود. این حجم از نظر متر و کیلوگرم عظیم است و همینطور فرصت‌ها برای کاهش اثرات زیست محیطی، به ویژه در مورد مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیند مرطوب پارچه، بسیار زیاد است.پارچه جین با استفاده از حداقل روش‌ها و مواد شیمیایی در مقایسه با سایر پارچه‌های پنبه‌ای پردازش می‌شود. به منظور امکان بافتن پارچه‌ها، نخ‌های تار در فرآیند اندازه گیری با ترکیباتی مانند نشاسته پوشانده می‌شوند. به طور معمول، اولین مرحله در تولید پارچه تمام شده مناسب برای لباس، حذف این ترکیبات در فرآیند تغییر اندازه است. نشاسته با هضم با آنزیم‌ها و آب از بین می‌رود.سپس پارچه‌ها برای پاک کردن ناخالصی‌ها از جمله روغن‌های دفع‌کننده آب و موم، سفید شده با پراکسید هیدروژن تا باعث تورم الیاف پنبه شود که باعث افزایش جذب رنگ و تولید بیشتر ظاهر یکنواخت سطح پارچه می‌شود. سپس این پارچه‌ها رنگ شده و تمام می‌شوند. اتمام شامل مراحل مکانیکی مانند مسواک زدن و چرت زدن برای ایجاد احساس نرم و روش‌های مرطوب مانند اندازه‌گیری، پاک کردن، سفید کردن است.رنگرزی برای جین منطقه‌ای است که بیشترین آلودگی، مصرف آب و مواد زائد شیمیایی در آن وجود دارد. به صورت ویژه از هیدرو سولفیت سدیم برای کاهش رنگ نیل استفاده می‌شود.رنگ نیلی آبی در آب قابل حل نیست، به این معنی که نمی تواند مستقیماً توسط پنبه جذب شود. برای اینکه گل نیل محلول شود، باید هیدروژن آزاد شود که اجازه می‌دهد تا نیل، اصلاح شیمیایی شود تا رنگ بتواند به مولکول های آب متصل شود که این نیل را به پنبه منتقل می‌کند.

هیدروسولفیت سدیم در غذا

مصرف غذای آلوده به سدیم هیدروسولفیت برای سلامتی خطرناک است.در حال حاضر، هیدروسولفیت سدیم برای استفاده در غذاها توسط FDA تایلند مجاز نیست، اما سایر سولفیت ها (مواد سفید کننده) مانند دی اکسید گوگرد، سولفیت سدیم، بی سولفیت سدیم و متابی سولفیت سدیم مطابق با اطلاعیه بهداشت عمومی شماره ۸۴ در مورد مواد افزودنی غذایی مجاز هستند. با این حال، هیدروسولفیت سدیم هنوز در بسیاری از انواع مواد غذایی شناسایی می‌شود.سازمان داروسازی دولت (GPO) کیت آزمایش هیدروسولفیت سدیم را در مواد غذایی تولید کرده است که توسط وزارت علوم پزشکی به GPO منتقل شده است. کیت تست را می‌توان به راحتی در خارج از آزمایشگاه با نتیجه سریع و قابل اعتماد استفاده کرد.مصرف بیش از حد هیدروسولفیت سدیم باعث ایجاد علائم زیر می‌شود:
۱) تنگی نفس، فشار خون پایین، سرگیجه
۲) درد شکم، استفراغ و اسهال
۳) برای یک فرد آلرژیک شدید یا بیمار آسم ممکن است باعث شوک، کما و مرگ شود.

خطرات

هیدروسولفیت سدیم جامد هنگام نگهداری در ظروف خشک و بسته بسیار پایدار است. با این حال، هیدروسولفیت سدیم جامد یک ماده شیمیایی بسیار واکنش‌پذیر است که می‌تواند در معرض هوا و رطوبت یا در تماس با مقدار کمی آب تجزیه شود. تجزیه منجر به احتراق خود به خودی و آزاد سازی SO۲ سمی می‌شود. این ماده شیمیایی با اکسیدان‌ها به شدت واکنش نشان می‌دهد و منفجر می‌شود یا می‌سوزد.

ذخیره‌سازی و جابجایی

این محصول همیشه باید با درهای تمیز و مهر و موم شده حمل و نقل شود. از تماس با رطوبت، اسیدها، مواد شیمیایی اکسید کننده و مواد آلی قابل احتراق دور نگه داشته شود. از آن در برابر گرما، نور مستقیم خورشید، جرقه‌ها و شعله‌های آتش محافظت کنید. از آسیب رساندن به بسته‌بندی آن خودداری کنید.در صورت آتش‌سوزی، از مقدار زیادی آب برای خاموش کردن محصول استفاده کنید. سایر مواد خاموش‌کننده ممکن است تجزیه را به طور کامل متوقف نکنند.

هیدروسولفیت را از کجا تهیه کنیم؟

آیا می‌دانید که هیدروسولفیت را از کجا باید تهیه کنید؟ شما می توانید خرید هیدرو سولفیت سدیم آلمانی و چینی را به صورت پودر کریستالی سفید از شرکت پیشگامان شیمی تهیه کنید. این ماده یک عامل کاهنده بسیار مؤثر است. 

تولید کننده سدیم هیدروسولفیت

در حال حاضر تولیدکننده فعال جهت هیدروسولفیت سدیم در ایران وجود ندارد. هیدروسولفیت سدیم وارداتی جامد که برای استفاده در حجم انعطاف‌پذیر طراحی شده است، می‌تواند به راحتی حمل شود و برای مدت زمان طولانی ذخیره شود. این در صنایع مختلف از جمله پارچه، خمیر کاغذ، خاک رس کائولن و تصفیه آب کاربردهای گسترده‌ای دارد.

فروش هیدروسولفیت سدیم:

فروش هیدروسولفیت سدیم در بشکه‌های ۵۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول هیدروسولفیت سدیم چینی و آلمانی مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌ وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید