ترکیبات مراقبت از پوست

ترکیب شناسی محصولات پوستی

نیاسین آمید و سالیسیلیک اسید

نیاسین آمید یک ماده مغذی ضروری است و متعلق به خانواده ویتامین B3 است. کمبود نیاسین آمید در بدن باعث مشکلات پوستی می‌شود. این ترکیب رنگدانه‌ها را درمان می‌کند و به عنوان یک عامل ضد پیری برای پوست عمل می‌کند. سالیسیلیک اسید متعلق به خانواده بتا هیدروکسی اسید است و یک لایه‌بردار شیمیایی است. سالیسیلیک اسید به عنوان یک درمان مؤثر آکنه شناخته شده است.

مزایای ترکیب کردن نیاسین آمید و سالیسیلیک اسید

وقتی این دو ماده با هم ترکیب شوند، به عنوان منبع فوق‌العاده تغذیه و مزایای مراقبت از پوست عمل می‌کنند. هر دو ماده دارای ویژگی‌ها و مزایای مشابهی هستند اما به روش‌های متفاوتی عمل می‌کنند. بنابراین، ترکیب آن‌ها طیف وسیعی از مشکلات پوستی را حل می‌کند.

کاهش اندازه منافذ پوست: منافذ پوست شما به دلیل چربی زیاد سبوم و کمبود کلاژن بزرگتر می‌شود. از آنجایی که اسید سالیسیلیک محلول در روغن است، به راحتی وارد منافذ پوست شما می‌شود تا سلول‌های مرده پوست و آلودگی‌های اطراف فولیکول مو را از بین ببرد. همچنین به غدد چربی زیر پوست شما دسترسی دارد. این می‌تواند بر تولید روغن تأثیر بگذارد و اندازه منافذ را کاهش دهد. به همین ترتیب، نیاسین آمید با کاهش اسید چرب و گلیسیرید، تولید روغن سبوم را کاهش می‌دهد.

با علائم پیری مبارزه کنید: هر دو ماده در برابر علائم پیری کار می‌کنند. آن‌ها سطح کلاژن پوست شما را بهبود می‌بخشند و خاصیت ارتجاعی فیبر را افزایش می‌دهند. علاوه بر این، مبارزه با رنگدانه‌های پوست، اشعه ماوراء بنفش، التهاب و قرمزی از دیگر مزایای آن است.

جلوگیری از بروز آکنه: اسید سالیسیلیک و نیاسین آمید به صورت ترکیبی به عنوان عوامل مؤثر در کنترل آکنه عمل می‌کنند. “سالیسیلیک اسید به عنوان یک لایه‌بردار عمل می‌کند و تمام ناخالصی‌هایی را که به نفع باکتری هستند، پاک می‌کند و نیاسین آمید به عنوان عامل کنترل چربی از انسداد بیشتر منافذ جلوگیری می‌کند و احتمال رشد باکتری‌ها را کاهش می‌دهد.

ویتامین C و ویتامین E

ویتامین C یا اسکوربیک اسید یک ماده مغذی ضروری برای رشد و نمو است. این ترکیب به ایجاد لایه کلاژن پوست شما کمک می‌کند. همچنین، یک آنتی‌اکسیدان قوی است که در لایه‌های پوستی و اپیدرمی پوست شما وجود دارد. کمبود ویتامین C در پوست شما می‌تواند چندین مشکل پوستی را ایجاد کند.

از سوی دیگر، ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان محلول در چربی است. اشکال مختلفی دارد اما فقط آلفا توکوفرول برای انسان استفاده می‌شود. ویتامین E در بیرونی‌ترین لایه پوست شما یافت می‌شود. اما قرار گرفتن منظم در معرض نور خورشید و حملات استرس اکسیداتیو، ویتامین E را از این لایه خارج می‌کند. بنابراین، استفاده موضعی از ویتامین E برای مزایای پوست مورد نیاز است.

مزایای ترکیب کردن ویتامین C و ویتامین E

ترکیب ویتامین C و E آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که مکمل یکدیگر هستند.

قدرت ضد پیری: ویتامین C سرشار از خواص ضد پیری است. اما در ترکیب با ویتامین E، قدرت ضد پیری تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

حفاظت در برابر رادیکال‌های آزاد: “هنگامی که ویتامین E در پوست شما تمام می‌شود، ویتامین C به بازسازی آن و محافظت از پوست شما در برابر رادیکال‌های آزاد ناشی از اشعه مضر UV کمک می‌کند. ویتامین E با افزایش قدرت ویتامین C باز می‌گردد.”

نکته : افزودن فرولیک اسید به ترکیب ویتامین C و E می تواند دوز قدرتمندی از محلول ضد پیری ایجاد کند. 0.5٪ اسید فرولیک با 1٪ ویتامین E و 15٪ ویتامین C به صورت ویژه عمل کند!

اسانس چای سبز و کافئین

آنتی‌اکسیدان‌ها برای داشتن پوست خوب ضروری هستند. اسانس چای سبز دارای خواص ضد التهابی است و سرشار از آنتی‌اکسیدان است. کافئین غنی از آنتی‌اکسیدان و محافظ نوری است، به این معنی که از اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند.

مزایای ترکیب کردن چای سبز و کافئین

محافظت از پوست: ترکیب این دو ماده پوست شما را در برابر رادیکال‌های آزاد و سرطان پوست ناشی از اشعه UV محافظت می‌کند.

تقویت و آبرسانی: این ترکیب همچنین بافت پوست شما را بهبود می‌بخشد و آن را هیدراته نگه می‌دارد.

رتینول و اسید هیالورونیک

رتینول از ویتامین E ساخته شده است و در درجه اول برای درمان آکنه و علائم پیری استفاده می‌شود. اسید هیالورونیک به دلیل مرطوب‌کنندگی پوست و به عنوان یک عامل ضد پیری شناخته شده است. در صنعت مراقبت از پوست، این دو ماده معمولاً با هم استفاده می‌شوند.

مزایای ترکیب کردن رتینول و اسید هیالورونیک

هم‌افزایی مؤثر: رتینول گردش سلول‌های پوست شما را افزایش می‌دهد و تولید کلاژن را تحریک می‌کند. هیالورونیک اسید به عنوان یک عامل آبرسان عمل می‌کند و آب را به داخل سلول پوست شما می کشاند تا پوست شما حجیم‌تر شود. این یکی از بهترین ترکیبات برای پوست سالم است.

اسید گلیکولیک و رسوراترول

رسوراترول از انگور گرفته می‌شود. از نظر فنی یک آنتی‌اکسیدان است که رنگدانه را کاهش می‌دهد، التهاب را کاهش می‌دهد و با علائم پیری مبارزه می‌کند. گلیکولیک اسید یک آلفا هیدروکسی اسید است که به صورت لایه‌برداری شیمیایی عمل می‌کند.

مزایای ترکیب کردن اسید گلیکولیک و رسوراترول

درمان هایپرپیگمانتاسیون: ترکیب گلیکولیک اسید و رسوراترول برای درمان هایپرپیگمانتاسیون بهترین است. رسوراترول باعث کاهش تولید ملانین می‌شود و به کاهش هیپرپیگمانتاسیون کمک می‌کند. اسید گلیکولیک نیز مزایای مشابهی مانند کاهش رنگدانه، ضد پیری و ضد آکنه روی پوست دارد.

اسید گلیکولیک و ویتامین C

اسید گلیکولیک و ویتامین C یک ترکیب عالی برای پوست هستند. اما همه نمی توانند از این ترکیب به راحتی استفاده کنند، زیرا ممکن است برای پوست آن‌ها مناسب نباشد.

مزایای ترکیب کردن اسید گلیکولیک و ویتامین C

درمان هایپرپیگمانتاسیون: این مواد برای مقابله با هایپرپیگمانتاسیون مناسب هستند. در حقیقت، اسید گلیکولیک برای افزایش اثرات ویتامین C بر روی پوست شناخته شده است.

علائم پیری را کاهش می دهد: هر دو ماده دارای خاصیت ضد پیری هستند و در صورت استفاده همزمان، پتانسیل‌های فردی یکدیگر را افزایش می‌دهند.

رتینول و نیاسین آمید

رتینول گردش سلول‌های پوست شما را آغاز کرده و تولید کلاژن را افزایش می‌دهد. همچنین پوست آسیب دیده از آفتاب را ترمیم می‌کند. رتینول بر رنگدانه‌های پوست نیز تأثیر می‌گذارد. نیاسین آمید از دست دادن آب را کنترل می‌کند و عملکرد سد پوستی شما را بهبود می‌بخشد. به این ترتیب این ترکیب وضعیت پوست شما را تثبیت می‌کند و پوستی سالم برای شما فراهم می‌کند.

مزایای ترکیب کردن رتینول و نیاسین آمید

وضعیت پوست را تثبیت می‌کند: رتینول هنگامی که به تنهایی استفاده می‌شود، پوست شما را خشک می‌کند. به همین دلیل است که همیشه توصیه می‌شود از رتینول به همراه یک عامل آبرسان استفاده کنید و نیاسین آمید به افزایش مزایا آن کمک می‌کند.

عصاره گیاه بشقابی یا سنتلا آسیاتیکا و ویتامین C

گیاه بشقابی، گیاهی است که برای تشکیل دارو استفاده می‌شود. این گیاه دارای خواص درمانی زخم است. همچنین، می‌تواند علائم پیری را کاهش دهد زیرا سرشار از آنتی‌اکسیدان است. ویتامین C همچنین دارای خواص مشابهی است به همین دلیل این دو یک جفت قوی تشکیل می‌دهند.

مزایای ترکیب کردن عصاره گیاه بشقابی یا سنتلا آسیاتیکا و ویتامین C

مزایای چندگانه: یک مطالعه نشان می‌دهد که ترکیب این دو ماده می‌تواند هیدراتاسیون پوست شما را بهبود بخشد و پوست شما را محکم‌تر و نرم‌تر کند.

سرامیدها، کلسترول و اسیدهای چرب

لایه شاخی بیرونی ترین لایه اپیدرم شما است. همچنین به عنوان ماتریس چربی شناخته می‌شود زیرا حاوی ساختار لیپیدی پوست شما است و سد پوستی را ایجاد می‌کند. سد پوستی از سرامید، کلسترول و اسیدهای چرب ساخته شده است.

سرامید
سرامید

مزایای ترکیب کردن سرامیدها، کلسترول و اسیدهای چرب

مزایای متعدد: این لایه از پوست شما اغلب تحت تأثیر کم آبی، خشکی و آلودگی قرار می‌گیرد. ترکیب سرامیدها، کلسترول و اسید چرب در صورت استفاده موضعی می‌تواند مفید باشد. معمولاً اکثر محصولات مرطوب‌کننده OTC این ترکیب را ارائه می‌دهند.

نیاسین آمید و ویتامین C

ویتامین C دارای پتانسیل‌ها و مزایای زیادی از راه‌های مختلف مانند ضد پیری، زخم‌های آکنه و رنگدانه‌های پوستی است. نیاسین آمید پوست را هیدراته کرده و آن را انعطاف‌پذیر می‌کند. به گفته متخصصان پوست، ترکیب نیاسین آمید و ویتامین C بی‌خطر و فوق‌العاده مؤثر است. اما هر پوستی منحصر به فرد است و این ترکیب ممکن است برای همه مناسب نباشد. ممکن است برای افرادی که دارای پوست حساس هستند، تحریک‌کننده باشد.

مزایای ترکیب کردن نیاسین آمید و ویتامین C

مزایای مکمل: از آنجا که این دو ماده مکمل یکدیگر هستند، استفاده از آن‌ها می‌تواند تأثیر هر یک را افزایش دهد. بنابراین در حالی که هر دو جنبه‌هایی مانند روشن شدن پوست و پیری پوست را برطرف می‌کنند، هر دو به روش‌های مختلف این کار را انجام می‌دهند.

از ترکیب کدام یک از مواد مراقبت از پوست باید اجتناب کرد؟

چرا باید اجتناب کنید؟ ترکیب مواد تشکیل‌دهنده
بنزوئیل پراکسید تمایل به اکسیداسیون ویتامین C دارد از این رو، آن‌ها یکدیگر را خنثی و بی‌فایده می‌کنند. بنزوئیل پراکسید و ویتامین C
این ترکیب ممکن است منجر به لایه‌برداری بیش از حد پوست شود. منجر به سوزش، حساسیت، قرمزی و غیره می‌شود. رتینوئیدها و ویتامین C
هر دو مورد از آن‌ها مواد قوی هستند. استفاده همزمان از آن‌ها می‌تواند منجر به پوسته پوسته شدن، خشک شدن و لایه‌برداری پوست شود. بنزوئیل پراکسید و رتینول
استفاده زیاد از اسیدها در کنار هم می‌تواند برای پوست شما مضر باشد. روغن طبیعی را از بین می‌برد و پوست شما را بسیار خشک می‌کند. همچنین می‌تواند به سد پوستی آسیب برساند. اسید گلیکولیک، سالیسیلیک اسید و اسید لاکتیک

سخن آخر

ما در مورد 10 ترکیب رایج و فوق‌العاده مؤثر ترکیبات مراقبت از پوست بحث کرده‌ایم. این ترکیبات می‌توانند تعداد زیادی از مشکلات پوستی را درمان کنند. در حالی که مواد ذکر شده در بالا به صورت جداگانه قدرتمند هستند، با ترکیب آن‌ها با سایر مواد مناسب، پتانسیل آن‌ها افزایش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست