مواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه شیمیایی

سکنیدازول

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید سکنیدازول

پیشگامان شیمی به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد اولیه دارویی با چندین دهه تجربه، ماده اولیه دارویی سکنیدازول را با بالاترین و خالص‌ترین کیفیت برای چندین کاربرد در محصولات دارویی وارد می‌کند.

  • یک داروی ضد عفونی نیتروایمیدازولی است.
  • یک آنتی بیوتیک است که با باکتری ها مقابله می‌کند.
  • در زنان برای درمان عفونت‌های باکتریایی واژن استفاده می‌شود.
  •  عفونت قارچی (مخمر) را درمان نمی‌کند.

معرفی سکنیدازول

سکنیدازول است (۱- (۲ هیدروکسی پروپیل) -۲-متیل-۵-نیترویمیدازول و ۱- (۲-متیل-۵-نیترو-۱H ایمیدازول-۱-ایل) پروپان-۲ال)، یک ضد میکروبی نیترویمیدازول است.

فرمول مولکولی سکنیدازول C۷H۱۱N۳O۳ است، وزن مولکولی ۱۸/۱۸۵ و ساختار شیمیایی آن:

خرید سکنیدازول
خرید سکنیدازول

هر بسته سکنیدازول حاوی ۴.۸ گرم گرانول سفید مایل به زرد است که حاوی ۲ گرم سکنیدازول و مواد غیر فعال زیر است:

Eudragit NE30D (کوپلیمر اتیل اکریلات متیل متاکریلات)، پلی اتیلن گلیکول ۴۰۰۰، پویدون، کره‌های قند و تالک.

اثر درمانی سکنیدازول

تریکومونیازیس ادراری یک بیماری شایع در مقاربت جنسی (STD) است. مطالعات اخیر کارگران فرانسوی در پاریس، کورسیکا و سنگال نشان داد که ۲۰ تا ۲۵٪ از زنان و ۱۵٪ از مردانی که به عفونت دستگاه تناسلی غیر گونوکوکی مبتلا هستند، به این انگل آلوده می‌شوند.

در نتیجه این کار و به دلیل نیاز اپیدمیولوژیک فعلی به یک درمان تک دوز (درمان “در عرض یک دقیقه”)، علاقه پزشکان به محصولات جدید متمرکز شده است.

برای کاهش توسعه باکتری‌های مقاوم به دارو و حفظ اثربخشی سکنیدازول و سایر داروهای ضد باکتری، سکنیدازول باید فقط برای درمان یا پیشگیری از عفونت هایی که ثابت شده یا به شدت مشکوک به علت وجود باکتری های حساس هستند استفاده شود.

وقتی اطلاعات مربوط به فرهنگ و حساسیت در دسترس است، باید آن ها را در انتخاب یا اصلاح روش درمانی ضد باکتری در نظر گرفت. در غیاب چنین داده هایی، اپیدمیولوژی محلی و الگوهای حساسیت ممکن است به انتخاب تجربی درمان کمک کند.

خرید سکنیدازول
خرید سکنیدازول

نمونه مطالعات آنجام شده بر عملکرد درمانی این ترکیب

دو مطالعه، یک بالینی و یک آزمایشگاه، به طور موازی بر روی مشتق جدید ۵- نیترو ایمیدازول-۱۴ یا سکنیدازول انجام شده ا ست.

در مطالعه آزمایشگاهی، فعالیت بیولوژیکی و خواص فارماکوکینتیک سکنیدازول با مترونیدازول و تینیدازول مقایسه شد. نیمه عمر سکنیدازول، خصوصاً برای نوع درمانی که در بالا گفته شد، آن را جالب توجه کرده است. صد و چهل بیمار (۵۶ مرد و ۸۴ زن) بین ۱۵ تا ۵۴ سال، در دو مرکز با یک دوز دو گرم سکنیدازول (قرص های  ۵۰۰ میلی گرم) تحت درمان قرار گرفتند.

زنان باردار در این بررسی گنجانده نشدند. برای تکمیل مطالعه، دوز بیشتری (۲ ۵ گرم) به ۱۱۰ بیمار داده شد تا بفهمد آیا این میزان بهبودی را افزایش می‌دهند یا خیر. بیماران در گروه دوم از نظر میانگین سن، وضعیت زناشویی و تعداد شرکای جنسی تحت درمان در همان زمان با بیماران همسان بودند.

نمونه ها قبل از درمان و ۴۸ ساعت و ۱۵ روز مورد بررسی قرار گرفتند.

بررسی های بیوشیمیایی زیر برای کنترل عوارض جانبی احتمالی انجام شده است:

شمارش خون، اوره خون، شاخص پروتروبین و ترانس آمینازها.

نتیجه

از زمان معرفی مترونیدازول در درمان تریکومونیازیس دستگاه ادراری، سایر داروها نیز برای این بیماری موثر شناخته شده‌اند، اما آنها دارای خواص فارماکوکینتیک مختلفی هستند. مطالعات انجام شده اثر سکنیدازول (فعالیت آزمایشگاهی بر روی تریکوموناس واژینالیس و نیمه عمر آن در سرم انسان) را نشان داد و نشان داد که برای درمان تک دوزی تریکومونیاز مفید است.

مقدار و نحوه مصرف

دوز توصیه شده

دوز توصیه شده برای این ترکیب یک بسته گرانول منفرد ۲ گرمی است که بدون توجه به زمان وعده های غذایی، یکبار از راه خوراکی مصرف می‌شود.

خرید سکنیدازول
خرید سکنیدازول

فرم و قدرت دوز مصرفی

گرانول خوراکی: ۲ گرم، گرانول سفید مایل مایل به زرد با وزن خالص ۴.۸ گرم، بسته بندی شده در بسته فویل مقاوم در برابر کودک استفاده شده است.

عوارض جانبی 

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید: کهیر؛ تنفس دشوار تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو

هنگام مصرف سکنیدازول ممکن است به عفونت مخمر واژن مبتلا شوید. در صورت داشتن موارد زیر، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

  • خارش واژن یا سوزش
  • قرمزی یا تورم
  • ترشحات واژن سفید یا زرد (ممکن است بدون بو باشد).

عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • حالت تهوع، استفراغ، اسهال، درد معده ؛
  • سردرد یا
  • طعم تلخ یا فلزی در دهان شما.

موارد منع مصرف

حساسیت بیش از حد

این ترکیب در بیمارانی که حساسیت بیشتری به سکنیدازول یا مواد تشکیل دهنده فرمول، یا سایر مشتقات نیترویمیدازول نشان داده‌اند، منع مصرف دارد.

هشدارها و احتیاط ها

 کاندیدیازیس دهانه واژن

استفاده از سکنیدازول ممکن است منجر به کاندیدیازیس دهانه واژن شود. در کارآزمایی های بالینی کنترل شده بر روی زنان غیر باردار مبتلا به واژینوز باکتریایی، کاندیدیازیس دهانه واژن در ۱۹/۱۹۷ (۶/۹ درصد) از افرادی که ۲ گرم سکنیدازول و ۴/۱۳۶ (۹/۲ درصد) از افراد دریافت کننده دارونما دریافت کرده‌اند ایجاد شده است. کاندیدیازیس دهانه واژن ممکن است نیاز به درمان با یک عامل ضد قارچ داشته باشد.

خطر بالقوه سرطان‌زایی

سرطان زایی در موش ها و موش های صحرایی تحت درمان مزمن با مشتقات نیتروایمیدازول دیده می‌شود که از نظر ساختاری با سکنیدازول مرتبط هستند.

مشخص نیست که آیا یافته‌های مثبت تومور در مطالعات جوندگان در طول زندگی روی این نیتروایمیدازول ها، خطری برای بیمارانی است که برای درمان واژینوز باکتریایی از یک دوز سکنیدازول استفاده می‌کنند. از مصرف مزمن این دارو خودداری کنید.

مقاومت در برابر دارو

تجویز سکنیدازول در صورت عدم وجود عفونت باکتریایی اثبات شده یا به شدت مشکوک یا علائم پیشگیری بعید به نظر می‌رسد که به نفع بیمار باشد و خطر ایجاد باکتری‌های مقاوم به دارو را افزایش دهد.

تعاملات دارویی

داروهای خوراکی ضد بارداری

هیچ تداخل دارویی از نظر بالینی قابل توجهی بین سکنیدازول و ترکیبی از داروی پیشگیری از بارداری، اتینیل استرادیول به علاوه نورتیندرون وجود ندارد.

سکنیدازول را می‌توان با داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی (به عنوان مثال، اتینیل استرادیول به همراه نوراتیندرون) تجویز کرد.

خرید سکنیدازول
خرید سکنیدازول

استفاده در جمعیت‌های خاص

بارداری

اطلاعات محدود موجود با استفاده از سکنیدازول در زنان باردار برای اطلاع از خطر پیامدهای رشد و نمو یک دارو کافی نیست. در مطالعات تولیدمثل حیوانات، هنگام استفاده از سکنیدازول به صورت خوراکی به موش های حامله و خرگوش ها در حین ارگانوژنز در دوزهای حداکثر ۴ برابر دوز بالینی، هیچ نتیجه نامطلوبی در رشد وجود نداشت.

خطر پیش بینی شده برای نقایص مادرزادی عمده و سقط جنین برای جمعیت مشخص ناشناخته است. خطر ابتلا به نقص مادرزادی، از دست دادن یا سایر عواقب نامطلوب در همه بارداری ها وجود دارد. در جمعیت عمومی ایالات متحده، پیش بینی خطر ابتلا به نقایص مادرزادی عمده و سقط در بارداری های بالینی به ترتیب ۲ تا ۴ و ۱۵ تا ۲۰ درصد است.

شیردهی

هیچ اطلاعاتی در مورد وجود سکنیدازول در شیر انسان، اثرات آن بر کودکی که از شیر مادر تغذیه می‌کند یا تأثیر آن بر تولید شیر وجود ندارد. سایر مشتقات نیتروایمیدازول در شیر مادر وجود دارد.

به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی جدی، از جمله تومورزایی، به بیماران توصیه کنید که شیردهی در طول درمان با سکنیدازول و ۹۶ ساعت (بر اساس نیمه عمر) پس از تجویز سکنیدازول توصیه نمی‌شود. ملاحظات بالینی یک مادر شیرده ممکن است شیر خود را در حین درمان با سکنیدازول و ۹۶ ساعت پس از تجویز سکنیدازول انتخاب کرده که شیرخوار خود را با شیر خشک تغذیه کند.

خرید سکنیدازول
خرید سکنیدازول

استفاده در کودکان

ایمنی و اثربخشی سکنیدازول در بیماران کودکان زیر ۱۸ سال مشخص نشده است.

استفاده سالمندان

مطالعات بالینی با سکنیدازول شامل تعداد کافی افراد ۶۵ ساله و بالاتر نبود تا مشخص شود که آیا آن‌ها متفاوت از افراد جوان پاسخ می‌دهند.

این محتوا رو هم بخون...
توکوفرول‌

دلشاد دست مرد

دکتری شیمی دانشگاه صنعتی شریف - فعال در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید