خطرات کلر و هیپوکلریت سدیم

مروری بر خطرات کلر و هیپوکلریت سدیم

کلر در مقادیر زیادی برای استفاده به عنوان ضد عفونی کننده و سفید کننده برای مصارف خانگی و صنعتی تولید می‌شود. همچنین برای ضد عفونی کردن آب آشامیدنی و آب استخر و کنترل باکتری‌ها و بوها در صنایع غذایی به طور گسترده استفاده می‌شود. هنگامی که از گاز کلر برای گندزدایی (در استخرها و تصفیه آب آشامیدنی) استفاده می‌شود، آن را به آب اضافه می‌کنند و سپس به هیپوکلریت و اسیدهای هیپوکلریت و هیپوکلروز تبدیل می‌شود.

هر سه گونه در تعادل با یکدیگر وجود دارند، مقادیر نسبی آن‌ها با pH متفاوت است. آن‌ها به سرعت تخریب می‌شوند و بنابراین تجمع زیستی ندارند و در محیط باقی نمی‌مانند.

همانطور که توسط IPCS بیان شد، ویژگی‌های قابل توجه زیست کش کلر با تشکیل محصولات جانبی ضدعفونی‌کننده مربوط به بهداشت عمومی در طی فرآیند کلرزنی تا حدودی جبران شده است. به عنوان یک نتیجه، ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی جایگزین، مانند ازن (O3)، دی اکسید کلر (ClO2) و کلرآمین‌ها (NH2Cl، مونوکلرامین)، به طور فزاینده‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفتند. با این حال، نشان داده شده است که هر یک از آن‌ها محصولات جانبی خاص خود را تشکیل می‌دهند.

اگرچه کیفیت میکروبیولوژیکی آب آشامیدنی را نمی‌توان به خطر انداخت، اما نیاز به درک بهتر شیمی، سم‌شناسی و اپیدمیولوژی ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی و محصولات مشتق شده مرتبط با آن‌ها به منظور درک بهتر از خطرات بهداشتی (میکروبی و شیمیایی) مرتبط با آب آشامیدنی و به دنبال تعادل بین خطرات میکروبی و شیمیایی وجود دارد.

هیپوکلریت سدیم

نتیجه‌گیری کلی ارزیابی ریسک انسانی مربوط به قرار گرفتن در معرض کلر و هیپوکلریت سدیم چیست؟

نتیجه‌گیری کلی از آخرین ارزیابی‌ها این بوده است که نیازی به اطلاعات بیشتر و / یا آزمایش نیست و برای حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست نیازی به اقدامات کاهش خطر فراتر از مواردی نیست که قبلاً اعمال شده است.

این به ویژه نتیجه گیری مرکز تحقیقات مشترک (JRC) اتحادیه اروپا بود، برای کارگران، انسان هایی که از طریق محیط زیست، قرار گرفتن در معرض ترکیب یا قرار گرفتن در معرض مصرف‌کنندگان (از جمله محصولات خانگی، آب آشامیدنی، همچنین بزرگسالان یا کودکان 1 ساله) در استخرهای شنا).

این نتیجه گیری‌ها، که در سال 2017 معتبر باقی مانده است، براساس ارزیابی‌های مختلف سازمان‌های بین المللی به ویژه ارزیابی ریسک انجام شده توسط اتحادیه اروپا در سال 2007 و نظر در مورد بخش سلامت انسان در این ارزیابی خطر در سال 2008 توسط کمیته بهداشت و محیط زیست SCHER از DG SANCO (اکنون DG SANTE) کمیسیون اروپا بوده است.

گزارش IPCS همچنین تأکید کرد که خطرات بهداشتی ناشی از این محصولات جانبی در سطوح موجود در آب آشامیدنی در مقایسه با خطرات مرتبط با ضد عفونی ناکافی بسیار ناچیز است. بنابراین، مهم است که در تلاش برای کنترل چنین محصولات جانبی، ضد عفونی نهایی به خطر نیفتد.

در مواردی که شرایط محلی ایجاب می‌کند باید بین محدودیت‌ها یا محدودیت‌های میکروبیولوژیکی مواد ضدعفونی‌کننده و DBP انتخاب شود، کیفیت میکروبیولوژیک همیشه باید از اولویت برخوردار باشد. این گزارش به این نتیجه رسید که هرگز نباید ضد عفونی کارآمد به خطر بیافتد.

فروش هیپوکلریت سدیم
خطرات کلر و هیپوکلریت سدیم

کاربردهای اصلی کلر و هیپوکلریت سدیم چیست؟

از گاز کلر و هیپوکلریت سدیم (سفید کننده کلر) به عنوان ضدعفونی‌کننده‌های آب آشامیدنی، مواد ضد عفونی کننده استخر، تصفیه فاضلاب یا ضد عفونی آب سردکن استفاده می‌شود. هیپوکلریت سدیم به طور خاص برای تمیز کردن خانه و لباسشویی، بهداشت، ضد عفونی، ضد عفونی آب شهری، فاضلاب و استخر شنا، ضدعفونی‌کننده محیط پزشکی، اهداف ضد عفونی در صنایع غذایی و دستکاری مواد غذایی، صنایع نساجی و سفید کننده کاغذ، به عنوان یک قارچ‌کش چند سایته در کشاورزی و باغداری و سنتز شیمیایی استفاده می‌شود.

سفید کننده کلر هرگز نباید با پاک کننده‌های اسید یا اسیدهای دیگر مخلوط شود، زیرا ممکن است بخارات سمی ایجاد شود.عمده ترین کاربردهای صنعتی کلر در محل تولید است و عمدتاً شامل تولید مواد شیمیایی غیر آلی از جمله هیپوکلریت سدیم، تولید پی وی سی و پلیمرهای غیر کلر است. تولید محصولات ارگانیک شامل حلال‌های کلر، کلرومتان، اپی کلرهیدرین، پارافین‌های کلردار و مشتقات کلر می باشد.

کلر اولیه مورد استفاده در خارج از سایت عمدتاً به عنوان ماده واسطه‌ای در تولید مواد رنگی و سموم دفع آفات استفاده می‌شود. سایر مکان‌های کوچک صنعتی از کلر اصلی به عنوان ماده حد واسط استفاده می‌کنند.

چگونه در معرض کلر و هیپوکلریت سدیم قرار داریم؟

راههای اصلی قرار گرفتن در معرض کلر و هیپوکلریت سدیم (همچنین محلول‌های آن “سفید کننده” نامیده می‌شود) از طریق آب آشامیدنی، غذا و تماس با موارد سفید شده یا ضد عفونی شده با آن‌ها است. همچنین تعدادی از افراد ممکن است در محل کار (در هنگام ساخت و استفاده از کلر به عنوان ماده شیمیایی)، در هنگام استفاده در ضد عفونی آب و به طور غیر مستقیم از طریق محیط زیست در معرض کلر قرار گیرد.

محصولات جانبی ضدعفونی‌کننده‌ها مانند کلرامین‌ها می‌توانند از طریق حذف مولکول‌های آلی پیش‌ساز آن‌ها و حذف و یا اصلاح گندزدایی اصلاح شوند. مواد آلی طبیعی را می‌توان قبل از تصفیه از طریق محافظت از آب با استفاده از انعقاد، کربن فعال دانه‌ای، فیلتراسیون غشایی و بیوفیلتراسیون اوزن و همچنین اقدامات ساده بهداشتی در استخرها (مانند دوش گرفتن قبل از ورود به استخر) از آب خارج کرد.

خرید هیپوکلریت سدیم
خطرات کلر و هیپوکلریت سدیم

تأثیرات احتمالی کلر و هیپوکلریت سدیم بر سلامت انسان چیست؟

بالاتر از حد قابل قبول قرار گرفتن در معرض، قرار گرفتن در معرض گاز کلر توسط انسان ممکن است به دلیل اثرات خورنده کلر، منجر به اثرات محلی بر روی دستگاه تنفسی فوقانی شود. چنین خطر مواجهه اساساً مربوط به قرار گرفتن در معرض شغل (مشاغلی که مستقیماً با این ترکیبات سر و کار دارند) است اما میزان کلر اندازه گیری شده در کارخانه‌های تولید کل ترکیبات قلیایی و گیاهانی که از کلر به عنوان ماده شیمیایی استفاده می‌کنند در بیشتر موارد کمتر از حد مواجهه با کلر است. (1.5 میلی‌گرم در متر مکعب).

در مورد قرار گرفتن انسان و حیوان در معرض کلر در آب آشامیدنی، گزارش WHO اظهار داشت که هیچ اثر منفی خاصی در ارتباط با سلامتی مشاهده نشده است.برای محصولات جانبی ضدعفونی‌کننده هیپوکلریت سدیم، داده‌های سم شناسی موجود نشان می‌دهد که احتمال وجود اثرات سوء بین گزینه‌های ضد عفونی کننده توصیف شده تفاوت قابل توجهی ندارد.

از نظر جهش‌زایی و سرطان‌زایی کلر جای نگرانی نیست. آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC)، که به WHO مرتبط است، نتیجه گرفته است که مولکول‌های مربوط به هیپوکلریت از نظر سرطان‌زایی برای انسان طبقه بندی نمی‌شوند.هیچ یک از محصولات جانبی کلرزنی که تا به امروز مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، در غلظت‌هایی که به طور معمول در آب آشامیدنی یافت می‌شود، یک ماده سرطان‌زا نیست.

شواهد ارتباط بین قرار گرفتن در معرض محصولات ضدعفونی کننده و اثرات سوء سلامتی برای سرطان مثانه سازگارتر به نظر می‌رسد گرچه ماهیت علیت این ارتباط بی‌نتیجه مانده است. نتایج مطالعات منتشر شده شواهد قانع‌کننده‌ای را نشان نمی‌دهد که آب کلر یا محصولات جانبی تری هالومتان باعث پیامدهای نامطلوب بارداری می‌شود.

خطرات کلر و هیپوکلریت سدیم
خطرات کلر و هیپوکلریت سدیم

در همین حال، گزارش شده است که، در برخی شرایط، به ویژه در کودکان خردسال، آسم می‌تواند در اثر قرار گرفتن در معرض آب کلر از طریق محصولات جانبی کلرامین تحریک شود، حتی اگر شواهد علمی به طور واضح تأیید نکند که شنای تفریحی خطر ابتلا را افزایش می‌دهد آسم در دوران کودکی اپیزودهای درماتیت نیز با قرار گرفتن در معرض کلر و هیپوکلریت همراه است اما همه این عناصر هنوز در آخرین گزارش‌های مرجع موجود مورد بحث قرار نگرفته‌اند.

هیچ استفاده مستقیمی از کلر توسط مصرف کننده وجود ندارد و در نتیجه انتظار نمی رود که مردم به صورت مستقیم در معرض آن قرار گیرند. در موارد خاص شغلی که غلظت‌های اندازه گیری شده می‌توانند بیش از حد مجاز باشند (یعنی در حین نگهداری)، باید از تجهیزات محافظتی کافی استفاده شود و از روش‌های ایمنی سختگیرانه استفاده شود.

مقدار حد مجاز کلر در آب چقدر است؟

مقدار مجاز اعلام شده توسط WHO برای کلر 5 میلی‌گرم در لیتر است. لازم به ذکر است که این مقدار محافظه کارانه است. به طور متقابل، اکثر افراد می‌توانند کلر یا محصولات جانبی آن (به عنوان مثال کلرامین) را در غلظت‌های کمتر از 5 میلی‌گرم در لیتر و برخی در سطوح پایین 0.3 میلی گرم در لیتر میل کنند.

خطرات کلر و هیپوکلریت سدیم برای محیط زیست؟

هیپوکلریت سدیم برای موجودات آبزی بسیار سمی است. با این حال، از آنجا که ماده فوق‌العاده واکنش‌پذیر است، هر گونه هیپوکلریت سدیم که از محل استفاده در منازل به داخل فاضلاب ریخته می‌شود، با مواد آلی واکنش نشان داده و قبل از رسیدن به محیط از بین خواهد رفت.

برای محفظه آبزی، نتیجه‌گیری ارزیابی خطر کلر این بود که نیازی به اقدامات کاهش خطر فراتر از مواردی نیست که قبلاً اعمال شده است. این نتیجه گیری در مورد کلر و محصولات دگرگونی آبی آن، اسید هیپوکلروز و هیپوکلریت اعمال می‌شود. در مورد محصولات جانبی کلر، ارزیابی خطر اتحادیه اروپا آزمایشات مربوط به پساب کلی حاصل از فاضلاب خام کلر را در نظر گرفت و مشاهده کرد که محصولات جانبی هالوژنه موجود سمیت را افزایش نمی‌دهد یا تخریب پذیری پساب را کاهش نمی‌دهد.

از آنجا که این نشان‌دهنده یک بدترین حالت واقع بینانه است، بنابراین نباید هیچ نگرانی برای محصولات فرعی هالوژنه تولید شده ناشی از استفاده از کلر آبی وجود داشته باشد. در اتمسفر، کلر پایدار نیست، زیرا به دلیل فتولیز به سرعت از بین می‌رود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • علی محمودی
    2022-06-06 12:51

    هیپوکلریت سدیم هم خطرات زیادی داره؟ اگر این ماده اینقدر خطرناکه چرا استفاده میشه؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست