تفاوت بین رتینول، رتین A و رتینوئیدها؟

ویتامین A و مشتقات آن مانند رتینوئیدها، رتینول و رتین A فواید زیادی برای پوست دارند. جای تعجب نیست که آن‌ها مدت طولانی در صنعت مراقبت از پوست حضور داشته‌اند. اما هنگام انتخاب محصول مراقبت از پوست، آیا تا به حال فکر کرده‌اید که آیا رتینوئیدها، رتینول و رتین A موارد مشابهی هستند یا متفاوت؟

هدف این مقاله پاسخ به این سوال و چند مورد دیگر در مورد این مشتقات ویتامین A است، تا بتوانید انتخاب مناسبی را برای مشکلات پوستی خاص خود انجام دهید.

مهمترین تفاوت بین رتینول، رتین A و رتینوئیدها؟

رتینوئیدها چیست؟

رتینوئیدها مشتقات ویتامین A هستند. آن‌ها به طور گسترده در محصولات مراقبت از پوست به ویژه برای جلوگیری از علائم پیری زودرس استفاده می‌شوند. رتینوئیدها با رادیکال های آزاد که یکی از عوامل اصلی آسیب پوست هستند مبارزه می‌کنند. همچنین باعث افزایش تولید کلاژن در پوست شما می‌شود و آن را محکم‌تر می‌کند، در نتیجه از خطوط و چین و چروک‌های ظریف جلوگیری می کند.

رتینوئیدها همچنین تا حدودی در پیشگیری از آسیب ناشی از نور به پوست شما به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش مؤثر هستند. همچنین، برخی از مطالعات بالینی نشان داده‌اند که این مشتقات ویتامین A سیستم ایمنی پوست شما را تقویت کرده و از میکروب‌های دوستدار روی پوست شما حمایت می‌کند (میکروبیوم). بنابراین استفاده موضعی از رتینوئیدها می‌تواند به مبارزه با انواع خاصی از آکنه کمک کند.

رتینول چیست؟

رتینول , رتین A و رتینوئیدها
رتینول ، رتین A و رتینوئیدها

ویتامین A در شکل طبیعی خود با نام رتینول شناخته می‌شود. در میوه‌ها و سبزیجات نارنجی مانند هویج وجود دارد. رتینول گردش سلول‌های پوست را افزایش می‌دهد، که منجر به تشکیل سلول‌های جدید در پوست می‌شود. بنابراین این ماده ترجیحی در محصولات ضد پیری مراقبت از پوست است.

با این حال، مدتی طول می‌کشد تا بتوانید اثرات قابل مشاهده استفاده از رتینول را مشاهده کنید. دلیل این امر این است که رتینول در محصولات آرایشی به اشکالی استفاده می‌شود که نمی‌تواند مستقیماً روی پوست شما تأثیر بگذارد. این باید به صورت آنزیمی در بدن شما به اسید رتینوئیک تجزیه شود. این اسید رتینوئیک است که رنگ پوست شما را یکنواخت می‌کند، رنگ پوست شما را روشن می‌کند و پوست شما را صاف‌تر می‌کند.

رتین A چیست؟

تفاوت بین رتینول، رتین A و رتینوئیدها؟
رتینول ، رتین A و رتینوئیدها

رتین A، همچنین به عنوان ترتینوئین شناخته می‌شود، یک نسخه مصنوعی یا ساخته شده توسط انسان از ویتامین A است. رتین A دارویی است که فقط توسط پزشک شما تجویز می‌شود. رتین A داروی تجویزی قوی‌تر از محصولات رتینول است، بنابراین نتایج سریع‌تری به دست می‌آورد.

رتین A در کاهش خطوط و چین و چروک، هایپرپیگمانتاسیون و شادابی و سلامت پوست شما مؤثر است. رتین A علاوه بر بهبود زیبایی شما می‌تواند برای درمان برخی از بیماری‌های پوستی مانند آکنه، کراتوز اکتینیک و غیره استفاده شود.

کدام یک از ترکیبات رتینول، رتین A یا رتینوئیدها بهتر است ؟

پاسخ به این سوال بستگی به نوع پوست شما و همچنین دلیل استفاده شما از این محصولات دارد. رتینول‌ها معمولاً روی پوست ملایم‌تر هستند. بنابراین اگر برای اولین بار از محصولات ویتامین A استفاده می‌کنید، ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد، زیرا شانس کمتری برای عوارض جانبی شدید دارید.

همین امر در مورد رتینوئیدها که عمدتاً بدون نسخه یا در محصولات آرایشی استفاده می‌شوند صادق است. از آنجا که رتینوئیدها قبل از اینکه بر روی پوست شما تأثیر بگذارند باید تبدیل شوند، در نتیجه کندتر عمل می‌کنند و تأثیر کمتری بر روی پوست شما خواهند داشت.

رتین A از طرف دیگر یک داروی بسیار قوی است، اما نتایج سریع‌تری را برای شما به ارمغان می‌آورد. اما نکته منفی این است که اگر به محصولات ویتامین A حساس هستید، ممکن است دچار شعله ور شدن یا واکنش‌هایی مانند قرمزی، بثورات یا برخی از لایه‌برداری پوست خود شوید.

تفاوت بین رتینول، رتین A و رتینوئیدها؟

هر سه این‌ها ویتامین A یا مشتق آن هستند، اما تفاوت در قدرت محصول نهفته است. میزان استحکام هم بر اساس غلظت این مواد موجود در فرمولاسیون و هم در دسترس بودن آن در زمان استفاده تعیین می‌شود.

درصد رتینول که معمولاً در محصولات آرایشی استفاده می‌شود، نمی‌تواند به  صورت دقیق کنترل شود. با این حال، از آنجا که رتین A یک داروی تجویزی است، ترکیب و قدرت دقیق آن توسط سازنده ذکر شده است.

همچنین، رتین A در شکل خالص خود می تواند مستقیماً مورد استفاده قرار گیرد در حالی که رتینول و رتینوئید قبل از اینکه روی پوست کار کنند باید به شکل فعال خود تبدیل شوند. اما از نظر عملکرد همه آن‌ها، کم و بیش، یک کار را انجام می دهند.

هر کدام از ترکیبات رتینول، رتین A و رتینوئیدها برای چه نوع  پوستی مناسب هستند؟

همانطور که قبلاً بحث شد، رتین A قوی‌ترین ماده در بین این سه است. بنابراین اگر پوست حساسی دارید یا برای اولین بار از محصولات مراقبت‌های پوستی حاوی ویتامین A استفاده می‌کنید، بهتر است با رتینوئید یا محصولی حاوی رتینول شروع کنید.

اگر رنگ روشن‌تری دارید، متخصصان پیشنهاد می‌کنند که هر سه روز یکبار از رتینوئید استفاده کنید تا میزان تحمل پوست خود را نسبت به محصول بررسی کنید. اگر رنگ پوست شما تیره‌تر است، فقط هفته‌ای یکبار از رتینوئیدها استفاده کنید تا میزان تحمل پوست خود را بررسی کنید.

رتینول , رتین A و رتینوئیدها
رتینول ، رتین A و رتینوئیدها

چه موقع و چگونه از رتینول، رتین A و رتینوئیدها استفاده کنیم؟

  • هرگز از محصولات ویتامین A در طول روز استفاده نکنید زیرا ممکن است بر پوست شما تأثیر منفی بگذارد. عصرها یا درست قبل از خواب از آن استفاده کنید.
  • قبل از استفاده از محصول صورت خود را تمیز کنید. در ابتدا فقط از مقدار محصول به اندازه نخود استفاده کنید و در صورت نیاز آن را افزایش دهید. اطمینان حاصل کنید که در مصرف آن زیاده روی نکنید، زیرا این می‌تواند بر پوست شما تأثیر منفی بگذارد و باعث خشکی شدید، سوزش یا لایه‌برداری شود.
  • از استفاده از محصولات ویتامین A بسیار نزدیک به چشم خودداری کنید. اگر محصول به طور تصادفی وارد چشم شما شد، فوراً با پزشک مشورت کنید.
  • همچنین استفاده از مرطوب‌کننده ملایم را فراموش نکنید، زیرا محصولات ویتامین A می تواند پوست شما را خشک و دهیدراته کند.
  • در نهایت، فراموش نکنید که هر روز صبح که از این محصولات در شب قبل استفاده کرده‌اید مقدار زیادی کرم ضد آفتاب با SPF بالا روی پوست خود بمالید. محصولات ویتامین A می‌توانند پوست شما را نسبت به نور حساس‌تر کرده و باعث آسیب نوری به پوست شما شوند.

چه کسانی نمی‌توانند از رتینول، رتین A و رتینوئیدها استفاده کنند؟

  • اگر قبلا از فرمولاسیون درمان آکنه حاوی بنزوئیل پراکسید استفاده می‌کنید، از رتین A استفاده نکنید.
  • از آنجا که اثرات محصولات ویتامین A در بارداری مشخص نیست، بهتر است در دوران بارداری یا شیردهی از آن‌ها اجتناب کنید.
  • اگر پوست بسیار حساسی دارید که به راحتی می‌شکند، این محصولات می‌توانند بر مشکلات شما بیفزایند.
  • همچنین اگر از لایه‌بردار قوی استفاده می‌کنید، از محصولات ویتامین A اجتناب کنید، زیرا این محصولات دارای اثر لایه‌برداری نیز هستند.

سخن آخر

رتینول، رتین A و رتینوئیدها همه مربوط به ویتامین A هستند و بنابراین در مراقبت از پوست کاربردهای زیادی دارند. این مواد می‌توانند گردش سلول‌های پوست شما را افزایش داده، تولید کلاژن و تولید سایر پروتئین‌های مفید در پوست شما مانند الاستین را افزایش دهند.

بنابراین آن‌ها عوامل ضد پیری مؤثر هستند که خطوط و چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهند، پوست شما را محکم و یکدست نشان می‌دهند. علاوه بر این، آن‌ها همچنین پوست شما را لایه‌برداری می‌کنند، هایپرپیگمانتاسیون را کاهش می‌دهند و به مبارزه با آکنه کمک می‌کنند.

اما قبل از استفاده از این محصولات باید بدانید کدام یک از این محصولات برای پوست شما مناسب است. شما همیشه می‌توانید با متخصص پوست خود تماس بگیرید تا تصمیم بگیرید که کدام یک از رتینول، رتین A یا رتینوئیدها اهداف مراقبت از پوست شما را برآورده می‌کند و به شما در دستیابی به پوستی شفاف، درخشان و سالم کمک می‌کند.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست