رابطه بین پتاسیم و سدیم

سدیم و پتاسیم دو الکترولیت هستند که برای بقای انسان مورد نیاز هستند.الکترولیت‌ها ذره‌هایی با بار مثبت و منفی هستند که توزیع مایعات را در بدن کنترل می‌کنند.آن‌ها عبور مایعات را از طریق غشاهای سلولی تنظیم می‌کنند، که این برای حفظ حالت تعادل مایعات و حمل و نقل مواد مغذی و مواد زائد در داخل و خارج از سلول‌ها بسیار اهمیت دارد.

سدیم غالباً بیش از حد مصرف می‌شود، که می‌تواند عدم تعادل ایجاد کند که منجر به فشار خون بالا می‌شود. پتاسیم می‌تواند به دفع سدیم اضافی از بدن کمک کند، که می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

رابطه بین پتاسیم و سدیم

تعادل الکترولیت:

تعادل الکترولیت

حفظ تعادل مناسب الکترولیت‌ها برای بیوشیمی بدن، ماهیچه‌ها و همچنین سایر فرآیندهای بدن حائز اهمیت است.بعضی اوقات، الکترولیت‌ها می‌توانند در بدن خیلی متمرکز یا بسیار پراکنده شوند.

رژیم غذایی و تغییر مقدار آب در بدن شما که می‌تواند ناشی از استفراغ، اسهال، تعریق، برخی داروهای خاص یا مشکلات کلیوی باشد، می‌تواند دلیل بالا یا پایین بودن سطح الکترولیت باشد. الکترولیت‌هایی که بیشترین مشکل را ایجاد می‌کنند شامل پتاسیم، سدیم و کلسیم است.

سدیم و فشار خون بالا:

سدیم و فشار خون بالا

در حالیکه سدیم و پتاسیم مهم هستند، سدیم اغلب به مقدار زیاد مصرف می‌شود، در حالی که در بسیاری از رژیم‌ها کمبود پتاسیم وجود دارد. دریافت زیاد سدیم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته را افزایش دهد.

انجمن قلب آمریکا یادآور می‌شود که تقریباً 98 درصد آمریکایی‌ها مقدار سدیم را که برای یک رژیم غذایی سالم توصیه می‌شود، دو برابر می‌کنند.

مطابق با اطلاعات 2014 AHA ارائه شده، اگر متوسط مصرف سدیم آمریكا به کمتر از 1500 میلی‌گرم در روز كاهش یابد، موارد فشار خون بالا در حدود 26 درصد كاهش می‌یابد كه این امر منجر به صرفه‌جویی سالانه 26 میلیارد دلار در هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی می‌شود.

پتاسیم، سدیم اضافی را از بین می‌برد:

پتاسیم، سدیم اضافی را از بین می‌برد

علاوه بر مصرف سدیم کمتر در رژیم غذایی، پتاسیم قدرت کمک به دفع سدیم از بدن را دارد.دریافت بیشتر پتاسیم باعث دفع بیشتر سدیم از طریق ادرار می‌شود که می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند. علاوه بر این، پتاسیم می‌تواند به استراحت دیواره رگ‌های خونی کمک کند، همچنین می‌تواند منجر به کاهش فشار خون شود.

با این وجود، مصرف بیشتر پتاسیم به این معنی نیست که می‌توانید به اندازه دلخواه سدیم بخورید، اما می‌تواند به عنوان ابزاری در مقابله با فشار خون بالا ناشی از سدیم باشد، مطالب فوق طبق یادداشت‌های Rachel K. Johnson  Ph.D., M.P.H., R.D در مقاله‌ای در وب‌سایت AHA می‌باشد.

تحقیقات در رابطه با سدیم و پتاسیم:

تحقیقات در رابطه با سدیم و پتاسیم

یک مطالعه منتشر شده در شماره ژوئیه 2008 با عنوان ” The American Journal of Clinical Nutrition”، رابطه سدیم و پتاسیم را در رابطه با مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی بررسی کرد.

بر اساس بیش از 58000 شرکت‌کننده که برای یک دوره 12 ساله تحت پیگیری قرار گرفته‌اند، این مطالعه نشان داد که میزان دریافت سدیم با مرگ و میر ناشی از سکته مغزی ایسکمیک و بیماری‌های قلبی و عروقی ارتباط مثبت دارد. محققان به این نتیجه رسیدند که رژیم‌های غذایی سرشار از سدیم و پتاسیم کم می‌توانند خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش دهند.

خرید محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست