خرید رانیتیدین هیدروکلراید

رانیتیدین هیدروکلراید چیست؟

رانیتیدین هیدروکلراید عضوی از گروه آنتاگونیست‌های گیرنده های H2 هیستامین با فعالیت ضد اسید است. رانیتیدین یک مهارکننده رقابتی و برگشت‌پذیر از عملکرد هیستامین است که توسط سلول‌های شبه آنتروکرومافین (ECL) در گیرنده‌های H2 هیستامین موجود در سلول‌های جداری در معده آزاد می‌شود و در نتیجه از ترشح طبیعی و تحریک شده توسط وعده غذایی اسید معده جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، سایر موادی که باعث ترشح اسید می‌شوند، در اثر مسدود شدن گیرنده‌های H2، بر سلول‌های جداری اثر کمتری دارند.مسدود کننده غیر ایمیدازول آن گیرنده‌های هیستامین که واسطه ترشح معده (گیرنده‌های H2) هستند. برای درمان زخم‌های دستگاه گوارش استفاده می‌شود.

از رانیتیدین برای درمان و جلوگیری از زخم معده و روده استفاده شده است. این ماده همچنین برای درمان شرایطی که معده اسید بیش از حد تولید می‌کند مانند سندرم زولینگر-الیسون مورد استفاده قرار گرفت.رانیتیدین همچنین برای درمان بیماری ریفلاکس معده (GERD) و سایر مواردی که در آن اسید از معده به مری برگشته و باعث سوزش معده می‌شود، استفاده شد.

ناخالصی ایجادکننده سرطان که در بسیاری از داروهای رانیتیدین وجود دارد، ممکن است با گذشت زمان و هنگامی که رانیتیدین در دمای بالا ذخیره می‌شود، به سطوح غیر قابل قبول افزایش یابد. در نتیجه، FDA از همه سازندگان رانیتیدین خواسته است که این دارو را از بازار ایالات متحده خارج کنند.

خرید رانیتیدین هیدروکلراید
خرید رانیتیدین هیدروکلراید

چرا از رانیتیدین هیدروکلراید استفاده می‌شود؟

قرص خوراکی رانیتیدین برای درمان چندین بیماری استفاده می‌شود، از جمله:

 • زخم‌های روده و معده
 • بیماری ریفلاکس معده (GERD)
 • ازوفاژیت فرسایشی

شرایطی که معده شما اسید زیادی تولید می‌کند، مانند سندرم زولینگر-الیسون ، رانیتیدین ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد آن را با داروهای دیگر مصرف کنید.رانیتیدین به طور معمول برای درمان کوتاه مدت، به ویژه برای GERD استفاده می‌شود. اگر این دارو را برای سایر شرایط مصرف می‌کنید، ممکن است به درمان طولانی مدت نیاز داشته باشید. ممکن است لازم باشد چندین هفته یا چند ماه آن را مصرف کنید.

نحوه استفاده از رانیتیدین هیدروکلراید خوراکی

این دارو را به صورت دستورالعمل پزشک به صورت خوراکی با غذا یا بدون آن مصرف کنید، معمولاً یک یا دو بار در روز.برای برخی از شرایط ممکن است 4 بار در روز تجویز شود. اگر این دارو را یک بار در روز مصرف می‌کنید، معمولاً بعد از وعده غذایی عصرانه یا قبل از خواب مصرف می‌شود.دوز را با دقت با استفاده از یک قاشق اندازه گیری یا یک قاشق داروی مخصوص که در دسترس شما است اندازه بگیرید. از قاشق‌های خانگی استفاده نکنید وگرنه ممکن است دوز مناسب دریافت نکنید.

دوز و طول درمان بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ شما به درمان است. در کودکان، دوز نیز ممکن است بر اساس وزن بدن باشد. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید. شما ممکن است داروهای دیگری (به عنوان مثال، آنتی اسیدها) برای شرایط خود طبق توصیه پزشک مصرف کنید.این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، هر روز آنرا در همان ساعت مصرف کنید. دوز خود را بیشتر یا کمتر از زمان تجویز مصرف نکنید. مصرف این دارو را بدون تأیید پزشک قطع نکنید زیرا این امر ممکن است بهبود زخم را به تأخیر بیندازد.

خرید رانیتیدین هیدروکلراید
خرید رانیتیدین هیدروکلراید

هشدارها

رانیتیدین از بازار ایالات متحده خارج شده است.استفاده از رانیتیدین ممکن است خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش دهد. علائم ذات‌الریه شامل درد قفسه سینه، تب، احساس تنگی نفس و سرفه کردن مخاط سبز یا زرد است. با پزشک خود در مورد خطر خاص ابتلا به ذات‌الریه خود صحبت کنید.در صورت حساسیت به رانیتیدین از این دارو استفاده نکنید.

اگر مبتلا به بیماری کلیه، بیماری کبد یا پورفیری هستید، در مورد مصرف این دارو از پزشک یا داروساز بپرسید.سوزش سر دل اغلب با اولین علائم حمله قلبی اشتباه گرفته می‌شود. اگر درد قفسه سینه یا احساس سنگینی، گسترش درد به بازو یا شانه، حالت تهوع، تعریق و احساس بیماری کلی دارید، به فوریت پزشکی مراجعه کنید.

دانه های رانیتیدین هیدروکلراید و قرص های جوشان قبل از مصرف باید در آب حل شوند. پزشک شما ممکن است یک داروی ضد اسید برای کمک به تسکین درد توصیه کند. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد نوع ضد اسید و زمان استفاده از آن به دقت دنبال کنید.

از نوشیدن الکل خودداری کنید. این می‌تواند خطر آسیب به معده شما را افزایش دهد. استفاده از این دارو ممکن است تا 8 هفته طول بکشد تا زخم شما بهبود یابد. برای بهترین نتایج، استفاده از دارو را طبق دستورالعمل ادامه دهید. اگر علائم شما پس از 6 هفته از درمان بهبود نیافت، با پزشک خود صحبت کنید.

خرید رانیتیدین هیدروکلراید
خرید رانیتیدین هیدروکلراید

عوارض جانبی استفاده از رانیتیدین هیدروکلراید

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک به رانیتیدین، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید: کهیر ؛ تنفس دشوار تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، استفاده از این دارو را متوقف کنید و در صورت داشتن موارد زیر، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 • درد معده، کاهش اشتها
 • ادرار تیره، زردی (زردی پوست یا چشم)
 • تب، لرز، سرفه همراه با مخاط، درد قفسه سینه، احساس تنگی نفس
 • ضربان قلب سریع یا کند
 • کبودی یا خونریزی
 • مشکلات پوست یا مو

عوارض جانبی رایج رانیتیدین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع، استفراغ، درد معده
 • اسهال، یبوست

رانیتیدین ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد

قرص خوراکی رانیتیدین می‌تواند با سایر داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل زمانی است که ماده‌ای نحوه کار دارو را تغییر می‌دهد. این می‌تواند مضر باشد و یا از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند.

برای جلوگیری از تداخل، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می‌کنید به پزشک خود بگویید. برای اطلاع از چگونگی تداخل این دارو با چیز دیگری که مصرف می‌کنید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.نمونه‌هایی از داروهایی که می توانند باعث تداخل با رانیتیدین شوند، در زیر ذکر شده است.

داروهایی که نباید با رانیتیدین هیدروکلراید استفاده کنید

دلاویردین: دلاویردین را با رانیتیدین هیدروکلراید مصرف نکنید. انجام این کار می‌تواند اثرات خطرناکی ایجاد کند. رانیتیدین میزان دلاویردین را در بدن شما کاهش می‌دهد. این بدان معناست که دلاویردین نیز کار نخواهد کرد.

خرید رانیتیدین هیدروکلراید
خرید رانیتیدین هیدروکلراید

تداخلات دارویی با رانیتیدین هیدروکلراید که خطر عوارض جانبی شما را افزایش می‌دهد

مصرف رانیتیدین با داروهای خاص خطر عوارض جانبی این داروها را افزایش می‌دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

پروکائین آمید: مصرف مقادیر زیاد رانیتیدین با پروکائین آمید می‌تواند عوارض جانبی ناشی از پروکائین آمید را ایجاد کند.

وارفارین: مصرف رانیتیدین به همراه وارفارین ممکن است خطر خونریزی یا لخته شدن خون را افزایش دهد. اگر این داروها را با هم مصرف می‌کنید، پزشک ممکن است بیشتر مراقب شما باشد.

میدازولام و تریازولام: مصرف رانیتیدین با هر یک از این داروها خطر خواب آلودگی شدید را که می‌تواند به مدت طولانی ادامه یابد افزایش می‌دهد.

گلیپیزاید: مصرف این داروها با هم می‌تواند خطر ابتلا به قند خون پایین را افزایش دهد. هنگام شروع یا قطع مصرف رانیتیدین ممکن است لازم باشد قند خون خود را آزمایش کنید یا بیشتر آزمایش کنید.

تداخل با رانیتیدین هیدروکلراید می توانند داروهای شما را کم اثر کنند

هنگامی که داروهای خاصی همراه با رانیتیدین استفاده می‌شود، ممکن است به خوبی کار نکنند. به این دلیل که ممکن است مقدار این داروها در بدن شما کاهش یابد. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از:

آتازاناویر: اگر لازم است این داروها را با هم بخورید، پزشک به شما می‌گوید چه مدت باید بین دوزهای این داروها صبر کنید.

Gefitinib: اگر گفیتینیب و رانیتیدین را با بی کربنات سدیم آنتی‌اسید مصرف کنید، ممکن است گفیتینیب به خوبی کار نکند. اگر از گفیتینیب و رانیتیدین استفاده می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید.

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست