فروش پروژسترون
 • پروژسترون (P4) یک دارو است که البته به طور طبیعی به صورت هورمون استروئیدی در بدن نیز ساخته می‌شود.

  پروژسترون انواع مختلفی از عملکردهای مهم را در بدن دارد (در چرخه قاعدگی، بارداری و جنین‌زایی انسان و سایر گونه‌ها دخیل است). همچنین در تولید سایر استروئیدهای درون‌زا از جمله هورمون‌های جنسی و کورتیکواستروئیدها نقش دارد و بر عملکرد مغز به عنوان یک سلول عصبی تاثیرگذار می‌باشد. پروژسترون متعلق به گروهی از هورمون‌های استروئیدی به نام پروژستـوژن‌ها است که به طور عمده در ترکیب با استروژن‌ها در هورمون‌درمانی برای درمان علائم یائسگی و پایین‌بودن سطح هورمون جنسی در زنان استفاده می‌شود.

  پروژسترون را می‌توان از طریق دهان، از طریق واژن و از طریق تزریق به عضله یا چربی مصرف کرد.

  اغلب پـروژسترون یا بدون عوارض جانبی است یا اینکه عوارض جانبی کمی را به همراه دارد. ازجمله عوارض جانبی مصرف پـروژسترون می‌توان به تغییر خلق و خوی اشاره کرد.

  اگر پروژستـرون به صورت خوراکی یا با دوزهای بالا مصرف شود، برخی از عوارض جانبی مرکزی از جمله آرام‌بخش بودن، خواب آلودگی و اختلال شناختی نیز می‌توانند رخ دهند. این دارو یک پروژسترون طبیعی است و از این رو آگونیست گیرنده پروژسترون (PR)، هدف بیولوژیکی پروژستوژن‌های مانند پروژسترون درون‌زا است. پروژستـرون ماده ضد اثرات استروژن در قسمت‌های مختلف بدن مانند رحم است و همچنین اثرات هورمون آلدوسترون را مسدود می‌کند.

  پروژستـرون برای اولین‌بار به صورت خالص در سال 1934 جدا سازی شد.

  بعداً در همان سال بعنوان دارو در دسترس قرار گرفت. از جمله مدروکسی پروژسترون استات و نورتریسترون، پروژسترون‌های مصنوعی هستند که از پروژسترون مشتق شده‌اند و به عنوان دارو نیز استفاده می‌شوند. این دارو در سال 2016 با بیش از 3 میلیون نسخه، 189مین داروی تجویز شده در ایالات متحده بود.

  موارد منع مصرف داروی پروژسترون:

  موارد منع مصرف پروژستـرون شامل حساسیت به پروژستـرون یا پروژستـون‌ها، پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی (هشدار جعبه سیاه)، ترومبوفلبیت، اختلال ترومبوآمبولیک، خون‌ریزی مغزی، بیماری یا اختلال در عملکرد کبد، سرطان پستان، سرطان‌های اندام تولید مثل، خون‌ریزی واژینال، قاعدگی‌های از دست رفته، سقط جنین یا در مواردی که فرد سابقه هر یک از این بیماری‌ها را داشته باشد.

  پروژستـرون در افرادی که شرایطی دارند که ممکن است تحت تأثیر احتباس مایعات (مانند صرع، سردردهای میگرنی، آسم، اختلال عملکرد قلبی و عملکرد کلیه) باشد باید با احتیاط مصرف شود. همچنین در بیماران مبتلا به کم‌خونی، دیابت قند، سابقه افسردگی، حاملگی خارج رحمی، بیماری ونیر و پاپ اسمیر غیر طبیعی باید با احتیاط استفاده شود. استفاده از پروژستـرون در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود. با این وجود، آکادمی اطفال آمریکا، معمولاً این دارو را در دوران شیردهی ایمن می‌دانند، اما نباید در طی چهار ماه اول بارداری استفاده شود. برخی از فرمولاسیون‌های پروژستـرون حاوی بنزیل الکل هستند، و در صورتی که به نوزادان نارس داده شود، به احتمال ممکن است منجر به “سندرم نفس نفس زدن” بسیار کشنده شود.

  منابع:

  • https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/13697130500148875
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Progesterone_(medication)
  • https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037/1064-1297.15.5.427
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/978-1-4613-2157-6

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست