مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

پتاسیم نیترات

سفارش محصول تماس با کارشناس

پتاسیم نیترات (KNO₃) یک منبع محلول از دو ماده مغذی بسیار ضروری گیاه است. یک ماده یک نمک است و به صورت جامد سفید رنگ و محلول در آب است. نیترات پتاسیم حاوی پتاسیم (یک فلز نرم، سبک و نقره‌ای)، اکسیژن و نیتروژن است.

به طور طبیعی در سنگ‌های niter هند، آفریقای جنوبی و برزیل وجود دارد. هنگامی که گرم می‌شود به اکسیژن و نیتریت تجزیه می‌شود. برای خرید و قیمت پتاسیم نیترات عمده و کیلویی با ما تماس بگیرید.

پتاسیم نیترات

نحوه تولید پتاسیم نیترات:

این ماده که در واقع یک نمک است با خنثی‌کردن یک اسید تولید می‌شود. هنگامی که هیدروکسید پتاسیم توسط اسید نیتریک خنثی شود، پتاسیم نیترات تشکیل می‌شود.

KOH + HNO۳ → KNO۳ + H۲O

به طور کلی خنثی‌سازی توسط اسید نیتریک همیشه منجر به تولید نمک‌های نیتراته می‌شود. تولید کنندگان به طور معمول با واکنش کلرید پتاسیم (KCl) با منبع نیترات، کود پتاسیم نیترات (که بعضاً به آن نیترات پتاس یا NOP نیز گفته می‌شود) را تولید می‌کنند.

بسته به اهداف و منابع موجود، نیترات مورد نیاز ممکن است از نیترات سدیم، اسیدنیتریک یا نیترات آمونیوم حاصل شود. نیترات پتاسیم معمولاً به عنوان یک ماده کریستالی محلول در آب فروخته می‌شود و در درجه اول برای حل و استفاده با آب و یا به صورت پراکنده برای کاربرد خاک در نظر گرفته می‌شود. به طور سنتی، این ترکیب به Saltpeter و Niter معروف است.

مصارف کشاورزی و صنعت پتاسیم نیترات

کشاورزان به منظور کوددهی، KNO₃ را به خصوص در شرایطی که یک منبع مغذی کاملاً محلول و بدون کلر مورد نیاز است، انتخاب می‌کنند. در چنین خاک‌هایی، تمام نیتروژن N بلافاصله برای جذب گیاه به عنوان نیترات در دسترس است و نیازی به اقدام میکروبی اضافی و تبدیل توسط خاک نیست.

برخی از مزارع محصولات زراعی و باغی با ارزش بالا بعضی اوقات ترجیح می‌دهند از یک منبع تغذیه‌ای مبتنی بر نیترات، برای تقویت عملکرد و کیفیت استفاده کنند. نیترات پتاسیم حاوی مقدار نسبتاً بالایی از K بوده و نسبت N به K تقریباً یک به سه است. بسیاری از محصولات دارای تقاضای کلسیم بالایی هستند و می‌توانند مقدار کم یا بیشتر K از N را در هنگام برداشت محصول حذف کنند.

استفاده از KNO₃ در خاک قبل از فصل رشد یا به عنوان یک مکمل در طول فصل رشد صورت می‌گیرد. برای تحریک فرآیندهای فیزیولوژیکی یا غلبه بر کمبودهای مواد مغذی، گاهی محلول رقیق‌شده روی شاخ و برگ گیاهان پاشیده می‌شود.

استفاده از K روی شاخ و برگ در طول رشد میوه، برای برخی محصولات زراعی مفید است، زیرا این مرحله رشد اغلب با تقاضای زیاد K در زمان کاهش فعالیت ریشه و جذب مواد مغذی همزمان است.از این ماده معمولاً برای تولید گیاهان گلخانه‌ای و کشت هیدروپونیک نیز استفاده می‌شود.

برای دیدن مواد اولیه صنعتی روی خرید مواد شیمیایی صنعتی کلیک کنید.

اقدامات مدیریتی:

N و K هر دو توسط گیاهان برای تقویت کیفیت برداشت، تشکیل پروتئین، مقاومت در برابر بیماری و راندمان مصرف آب مورد نیاز هستند. بنابراین، برای کمک به رشد سالم، کشاورزان غالباً در طول فصل رشد، KNO₃ را مستقیماً به خاک یا از طریق سیستم آب‌یاری اعمال می کنند.

نیترات پتاسیم تنها بخش کوچکی از بازار جهانی کودهای پتاسه را تشکیل می‌دهد. این کود در درجه اول در جایی که ترکیب و خواص منحصر به فرد آن می‌تواند مزایای خاصی را برای تولیدکنندگان فراهم کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، تهیه و استفاده از آن بسیار آسان است.

با سایر کودها، از جمله کودهای مخصوص محصولات زراعی با ارزش بالا و همچنین آن‌هایی که در محصولات دانه‌ای و فیبری مورد استفاده قرار می‌گیرد، سازگار است. حلالیت نسبتاً بالای KNO₃ در شرایط گرم، امکان تهیه محلول غلیظ‌تری را نسبت به کودهای پتاسه معمولی فراهم می‌آورد.

پتاسیم نیترات

با این حال کشاورزان برای جلوگیری از حرکت نیترات به زیر ناحیه ریشه، باید آب را به دقت مدیریت کنند.

سایر کاربردهای پتاسیم نیترات:

  • پتاسیم نیترات مدت‌هاست که برای تهیه مواد آتش‌بازی و باروت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • به عنوان نیروی محرکه برای راکت‌های مدل کاربرد دارد.
  • امروزه برای حفظ کیفیت گوشت و پنیر به مواد غذایی اضافه می‌شود.
  • خمیردندان‌های مخصوص اغلب برای کاهش حساسیت دندان و جلوگیری از پوسیدگی، حاوی KNO₃ هستند.
  • به عنوان یک ماده فومیگانت پیروتکنیک برای تولید برخی آفت‌کش‌ها کاربرد دارد.
  • به عنوان (Stump Remover) از بین‌برنده استامپ (بیخ و بن درخت و…) می‌تواند استفاده شود.
  • در تهیه آزمایشگاهی نیتریک اسید مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • مخلوطی از پتاسیم نیترات و نیترات سدیم (NaNO₃) برای ذخیره‌سازی گرما در تأسیسات انرژی خورشیدی استفاده می‌شود.
  • در ساخت و تولید سیگار کاربرد دارد.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.برای خرید و قیمت پتاسیم نیترات عمده و کیلویی در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید