مواد اولیه لوازم آرایشیمواد اولیه شیمیایی

پلی سوربات ۶۰ (توئین ۶۰)

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید پلی سوربات ۶۰ (توئین ۶۰)

شرکت پیشگامان شیمی با بهره‌گیری از سال‌ها تجربه در واردات امولسیفایرها و افزودنی‌های مجاز، پلی سوربات ۶۰ (توئین ۶۰) را از کشورهای هند و آلمان وارد می‌کند. جهت دریافت آنالیز و اطلاعات فنی و خرید پلی سوربات ۶۰ یا خرید توئین ۶۰ می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و در ادامه به بررسی پلی‌سوربات‌ها و بخصوص قیمت پلی سوربات ۶۰ می‌پردازیم:

پلی سوربات ۶۰ چیست و  از چه چیزی مشتق می‌شود؟

پلی سوربات‌ها، سورفاکتانت‌های ملایم و غیر یونی هستند که از استرهای پلی اتوکسیله ۳،۶-سوربیتان تشکیل شده‌اند. بسیاری از این سورفاکتانت‌های همه‌کاره که عمدتاً از مواد طبیعی به دست می‌آیند، محلولی در آب هستند که به عنوان امولسیون‌کننده‌ها، مواد روان‌کننده، مواد مرطوب‌کننده و مواد پخش‌کننده در صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی و مراقبت‌های شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این سورفاکتانت‌ها در درجه اول از استرهای جزئی اسیدهای چرب (اولئات، استئارات یا لورات) از استرهای حلقوی مشتق شده از سوربیتول (سوربیتان‌ها و سوربیدها) تشکیل شده‌اند که تقریباً با ۲۰ مولکول اتیلن اکسید در هر مولکول پلی سوربات پلیمری شده‌اند.

مقدار تخمین زده شده کربن بر اساس بیو این محصولات از ۳۱-۳۸٪ است، و آن‌ها را به یک گزینه تجدید پذیر برای محیط زیست تبدیل می‌کند.

آن‌ها اغلب در مواد آرایشی و بهداشتی برای حل شدن روغن‌های اساسی در محصولات پایه آب استفاده می‌شوند. پلی سوربات‌ها مایعات روغنی هستند که از سوربیتان اتوکسیله شده (مشتقی از سوربیتول) استری شده با اسیدهای چرب تهیه می‌شوند.

فروش پلی سوربات 60
فروش پلی سوربات ۶۰

پلی سوربات ۲۰ در مقایسه با پلی سوربات ۶۰ (توئین ۶۰) و ۸۰

این ترکیبات از پلی اتوکسیلاسیون اسیدهای چرب، اسید اولئیک (پلی سوربات ۸۰)، اسید لوریک (پلی سوربات ۲۰) و اسید استئاریک (پلی سوربات ۶۰) بدست می‌آیند. حالت فیزیکی انواع مختلف پلی سوربات‌ها از نیمه جامد (پلی سوربات-۶۰) تا مایعات چسبناک (پلی سوربات-۸۰ و -۲۰) است، که به تنوع شیمیایی در طی فرآیند فرمول اجازه می‌دهد.

از دیگر تمایزات بین این محصولات می‌توان به تعادل آبدوست-لیپوفیل منحصر به فرد آن‌ها (HLB) اشاره کرد که از ۱۴.۹ تا ۱۶.۷ (به ترتیب پلی سوربات ۶۰ (توئین ۶۰) و ۲۰) متغیر است. این مقدار HLB می‌تواند ابزاری حیاتی برای شروع ارزیابی‌های اولیه برای امولسیون روغن در آب باشد. با این حال، هنگامی که در ترکیب با استرهای سوربیتان استفاده می‌شود، مجموعه گسترده‌ای از امکانات فرمولاسیون، از امولسیون‌های آب در روغن گرفته تا روغن در آب، قابل دستیابی است.

پلی سوربات- ۸۰ چیست؟

پلی سوربات- ۸۰ یک اسید اولئیک با تعادل تقریبی آب دوست-لیپوفیل برابر با ۱۵ است.

کاربردهای پلی سوربات- ۸۰

به دلیل خواص و ایمنی بی‌نظیر پلی سوربات-۸۰، این محصول معمولاً در صنایع غذایی برای امولسیون سس سالاد و شکلات و همچنین در صنعت داروسازی برای پراکندگی مواد فعال در داروها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، پلی سوربات-۸۰ در کنار سایر مواد شیمیایی مراقبت شخصی در سراسر صنعت لوازم آرایشی برای کمک به تهیه مواد پاک‌کننده صورت، محصولات مراقبت از پوست و مو استفاده می‌شود.

فروش پلی سوربات 60 (توئین 60)
فروش پلی سوربات ۶۰ (توئین ۶۰)

پلی سوربات ۶۰ (توئین ۶۰) چیست؟

Polysorbate 60 یک اسید استئاریک با تعادل تقریبی آب دوست و لیپوفیل ۱۴.۹ است.

فروش پلی سوربات ۶۰ که به آن پلی اکسی اتیلن سوربیتان مونواستئارات نیز گفته می‌شود، نوعی مایع روغنی یا ژل از رنگ زرد تا کهربا در دمای اتاق است، با بوی کمی ضعیف و طعم تلخ. قابل انحلال در آب، اسید سولفوریک، الک رقیق است.

توئین ۶۰ چگونه ساخته می‌شود؟

طبق FDA، پلی سوربات ۶۰ با واکنش اسید استئاریک با سوربیتول تولید می‌شود تا ابتدا مونواستارات سوربیتان بدست آید و سپس با اکسید اتیلن تغلیظ شود.

توئین ۶۰ از چه چیزی ساخته شده است؟

از آنجا که اسید استئاریک گرید غذایی معمولاً حاوی اسید پالمیتیک است، بنابراین Polysorbate 60 مخلوطی از استرهای اتوکسیله استرهای اسید استئاریک و پالمیتیک سوربیتول و مونو و دی هیدریدهای آن و سایر ترکیبات مرتبط است.

خصوصیات شیمیایی Polysorbate 60

پلی سوربات-۶۰ دارای بوی ضعیف، مشخص و طعمی گرم و تا حدی تلخ است. این ترکیب مخلوطی از استرهای جزئی استئارات و پالمیتات سوربیتول و سوربیتول آنیدریدهای متراکم شده با تقریباً ۲۰ مول اکسید اتیلن (C۲H۴O) برای هر مول سوربیتول و مونو و دی هیدریدهای آن است.

ویژگی‌های فیزیک و شیمیایی پلی سوربات ۶۰ (توئین ۶۰)
نقطه جوش ۱۰۰ °C
چگالی ۱.۱ g/cm3 (20 °C)
pH ۵.۵ – ۷.۷ (۵۰ g/l, H₂O, 25 °C)
فشار بخار <1 hPa (20 °C)
ویسکوزیته حرکتی ۱۷۰ – ۳۲۰ mm2/s (40 °C)

انحلال‌پذیری پلی سوربات ۶۰

  • محلول در آب، محلول در روغن معدنی و روغن‌های گیاهی.
  • محلول در اتیل استات و تولوئن است.

موارد استفاده از پلی سوربات ۶۰

این یک امولسیون‌کننده است که با واکنش اسید استئاریک با سوربیتول تولید می‌شود و محصولی را که با اکسید اتیلن واکنش می‌دهد تولید می‌کند. این یک ماده فعال سطحی غیر یونی، قابل پخش در آب است که بسیار آب دوست است. همچنین از آن به عنوان پلی سوربات-۶۰ نام برده می‌شود.

فروش پلی سوربات 60 (توئین 60)
فروش پلی سوربات ۶۰ 

از آن در مواد افزودنی سبزیجات منجمد برای استفاده بیش از حد و سبکی، در کیک برای افزایش حجم و در مایه‌های شیرینی و شیرینی سازی برای سبکی و کنترل سینرزیس ؛ و در سس سالاد برای پایداری امولسیون استفاده می‌شود. این ماده اغلب با مونواستئارات سوربیتان یا مونو و دی گلیسیریدها استفاده می‌شود. دامنه استفاده معمول ۰.۱۰-۰.۴۰٪ است.

سری توئین با گرید غذایی به طور گسترده‌ای در صنایع غذایی، پزشکی و آرایشی و بهداشتی به عنوان امولسیون‌کننده، تثبیت‌کننده، ماده غلیظ‌کننده و مرطوب‌کننده و همچنین در بسیاری از صنایع دیگر استفاده می‌شود.

از آنجا که Polysorbate 60 در حال حاضر در پایگاه داده مواد تمیز کننده (cleangactions.org) ذکر شده است، برای استفاده در محصولات Safer Choice توسط سازمان حفاظت محیط زیست (EPA) تأیید شده است.

توئین ۶۰ معمولاً در صنایع مختلفی از جمله مواد آرایشی و بهداشتی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. Polysorbate 60 می‌تواند به عنوان یک امولسیون‌کننده و ماده ضخیم‌کننده در فرمولاسیون‌های مراقبت‌های شخصی مورد استفاده قرار گیرد و خود را به عنوان ماده‌ای پخش‌کننده در محصولات مراقبت دهانی می‌داند.

توئین 60
فروش توئین ۶۰

این محصول همچنین معمولاً بعنوان یک افزودنی غذایی غیرمستقیم توسط شرکت‌های شیمیایی برای حل شدن طعم‌ها و امولسیون سازی چربی‌ها استفاده می‌شود.

پلی سوربات- ۲۰ چیست؟

پلی سوربات- ۲۰ یک اسید لوریک با تعادل تقریبی آب دوست-لیپوفیل ۱۶.۷ است.

موارد استفاده از پلی سوربات- ۲۰

مشابه پلی سوربات-۶۰، پلی سوربات ۲۰ نیز در پایگاه داده مواد تمییز کننده ذکر شده است. پلی سوربات- ۲۰ در حال حاضر در صنایع آرایشی و بهداشتی و مراقبت‌های شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این محصول می‌تواند به عنوان ماده حل کننده در امولسیون‌های روغن در آب و همچنین مرطوب کننده در محصولات مراقبت از پوست استفاده شود. علاوه بر این، از پلی سوربات- ۲۰ اغلب به عنوان یک افزودنی غیر مستقیم برای امولسیون مواد غذایی استفاده می‌شود.

توئین 60
توئین ۶۰

آیا پلی سوربات ۶۰ خطر است؟

آن‌ها ذاتاً محصولات زیست تخریب‌پذیر هستند که حداقل تأثیر را بر محیط نشان می‌دهند. علاوه بر این، آن‌ها برای مصرف انسان ایمن در نظر گرفته می‌شوند، زیرا مطالعات کامل نشان نداده است که سرطان‌زایی و سمیت ژنی مربوط به پلی سوربات‌ها است.

سازمان غذا و دارو (FDA) اجازه می‌دهد پلی‌سوربات‌ها به عنوان مواد افزودنی و امولسیون‌کننده برای مواد طعم‌دهنده مستقیماً به غذا اضافه شوند. FDA همچنین شامل پلی‌اکسیدهای Oxiteno در لیست مواد افزودنی غیرمستقیم غذایی به عنوان عوامل فعال سطحی است و این محصولات برای استفاده در محصولات دارویی چشم‌پزشکی بدون نسخه نیز بی‌خطر هستند.

علاوه بر این، ایمنی پلی سوربات‌ها توسط هیئت تخصصی بررسی مواد تشکیل‌دهنده لوازم آرایشی (CIR) ارزیابی شده است. پانل متخصص CIR داده‌های علمی را ارزیابی کرد و نتیجه گرفت که پلی سوربات‌های ۲۰، ۲۱، ۴۰، ۶۰، ۶۱، ۶۵، ۸۰، ۸۱ و ۸۵ به عنوان مواد آرایشی بی‌خطر هستند.

با مسیر داخل وریدی مسمومیت متوسطی دارد. در بررسی‌های آزمایشگاهی دارای اثرات تولید مثل می‌باشد و با توجه به داده‌های تومورزایی تجربی، مشکوک به سرطان‌زایی می‌باشد. هنگامی که گرم می‌شود تا تجزیه شود، دود تند و گازهای تحریک کننده منتشر می‌کند.

دلشاد دست مرد

دکتری شیمی دانشگاه صنعتی شریف - فعال در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید