محصولات حاوی نگهدارنده فنوکسی اتانول
نگهدارنده فنوکسی اتانول" href="https://irchem.ir/buy-phenoxy-ethanol/" target="_blank" rel="noopener">فنوکسی اتانول شناخته‌شده‌ترین ماده نگهدارنده پوست نیست، اما به آرامی یکی از آن‌ها می‌شود. به احتمال زیاد در سال‌های اخیر محبوبیت فزاینده محصولات “عاری از پارابن” را مشاهده کرده‌اید. اگر به برچسب محصولات نگاهی کرده باشید، ممکن است متوجه ماده‌ای به نام فنوکسی اتانول شده باشید.
از آنجا که پارابن‌ها جزو موضوعات بسیار بحث برانگیز در اینترنت هستند و بسیاری از کارشناسان استفاده از آن‌ها را مضر می‌دانند. برای شما قابل درک است که از ایمنی فنوکسی اتانول که یک نگه‌دارنده کمتر شناخته شده است و به طور ناگهانی در بسیاری از محصولات شما ظاهر شده، تعجب کنید.
گلوریا لو از شیمی‌دان می‌گوید: “فنوکسی اتانول ماده نگه‌دارنده‌ای است که وقتی پارابن‌ها از فیض افتادند بسیار محبوب شد. اکنون که فنوکسی اتانول در همه‌جا وجود دارد، به نظر می‌رسد به موضوع اصلی بعدی که روی زبان‌ها خواهد افتاد تبدیل می‌شود.

نگهدارنده فنوکسی اتانول چیست؟

طبق گفته والدورف، فنوکسی اتانول یک الکل اتر است که به طور طبیعی از چای سبز مشتق‌شده اما معمولاً در یک آزمایشگاه ساخته می شود. در محصولات آرایشی، این ماده به عنوان نگه‌دارنده، حلال و یک ماده ضد میکروبی عمل می‌کند.این ماده به شکل مایع بی‌رنگ است و در طیف گسترده‌ای از لوازم آرایشی و پوست مانند مواد پاک‌کننده، مرطوب‌کننده‌ها، سرم‌ها و کرم‌ها یافت می‌شود.

مزایای فنوکسی اتانول برای پوست

فنوکسی اتانول برای اثرات آن بر روی پوست استفاده نمی‌شود بلکه به عنوان ماده نگه‌دارنده آرایشی بهداشتی در برابر آلودگی باکتری‌ها در محصولات مراقبت از پوست قرار دارد.
 • این ماده از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند:
از نظر ضد میکروبی و در جلوگیری از رشد قارچ‌ها، باکتری‌ها و مخمرها در یک فرمول محصول بسیار مؤثر است.
 • ماندگاری محصول طولانی‌تر می‌شود:
استفاده از مواد نگه‌دارنده باعث افزایش ایمنی محصولات می‌شود و مدت نگه‌داری محصول را طولانی‌تر می‌کند.
 • پایدار است:
فنوکسی اتانول به ثبات محصول کمک می‌کند زیرا با سایر مواد، هوا یا نور واکنش نشان نمی‌دهد.
دارای کاربرد چند منظوره:
طبق گفته Gerstner، در محافظت در برابر عوامل بیماری‌زا در طیف گسترده‌ای از محصولات موثر است.

عوارض جانبی فنوکسی اتانول

FDA هشدار می دهد که استفاده از نگه‌دارنده فنوکسی اتانول با سرکوب سیستم عصبی مرکزی می‌تواند برای نوزادان سمی باشد.بنابراین والدورف توصیه می‌کند از مصرف محصولات حاوی ماده نگه‌دارنده PE بر روی نوزادان خودداری کنید. این ماده نسبت به سایر محصولات نگه‌دارنده آرایشی مانند متیل‌پارابن، اتیل‌پارابن و پروپیل‌پارابن از ایمنی بهتری برخوردار است.

در موارد نادر برای افرادی که به این ماده حسایت دارند، فنوکسی اتانول می‌تواند باعث تحریک پوست و واکنش‌های آلرژیک در افراد مستعد شود. اگر به اگزما یا پوست حساس دارید، از محصولات موجود در آن اجتناب کنید و یا ابتدا یک آزمایش خودکار انجام دهید. 

برای تست یک واکنش، والدورف پیشنهاد می‌کند که مقدار کمی از محصول حاوی فنوکسی اتانول را به مدت یک مرتبه به مدت سه روز در همان نقطه روی بازوی فوقانی خود قرار دهید. با توجه به نحوه پاسخ بدن شما در صورت مشاهده واکنش، استفاده از محصول را قطع کرده و با متخصص پوست خود مشورت کنید.

نحوه استفاده از فنوکسی اتانول

اگر به این ماده حساسیت ندارید، گرستنر می‌گوید:نگهدارنده فنوکسی اتانول را می‌توان روزانه در محصولات مختلف استفاده کرد.از آنجا که این ماده در چندین‌گونه از محصولات مراقبت از پوست قرار دارد، زمان استفاده از آن و نتیجه‌گیری شما به محصول مورد نظر بستگی دارد.

در چه مواد آرایشی یافت می‌شود؟

شما می‌توانید فنوکسی اتانول را به عنوان یک ماده در طیف گسترده‌ای از مواد آرایشی و بهداشتی از جمله:

 • عطر
 • پایه
 • سرخ‌شدن
 • رژ لب
 • صابون
 • ضدعفونی کننده دست
 • ژل سونوگرافی و موارد دیگر

شاید مشهورترین آن در آگاهی عمومی، از کرم نوک پستان مارک مادر Bliss استفاده شود. در سال 2008، منبع معتبر سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به دلیل نگرانی در مورد چگونگی تأثیر آن بر سیستم عصبی مرکزی آن‌ها، آن را بی‌خطر برای شیر مادران شیر داد.

چرا به مواد آرایشی اضافه می‌شود؟

در عطرها، رایحه‌ها، صابون‌ها و پاک‌کننده‌ها، فنوکسی اتانول به عنوان یک تثبیت‌کننده عمل می‌کند. در سایر مواد آرایشی، از این ماده ضد باکتری و یا مواد نگه‌دارنده برای جلوگیری از از بین‌رفتن قدرت یا خراب‌شدن محصولات استفاده می‌شود.
هنگامی که با یک ماده شیمیایی دیگر ترکیب می‌شود، برخی از شواهد نشان می‌دهد که در کاهش آکنه موثر است. یک مطالعه در سال 2008 روی 30 فرد انسانی با آکنه‌های التهابی نشان داد که پس از شش هفته از برنامه‌های دو بار در روز، بیش از نیمی از افراد شاهد 50 درصد پیشرفت در تعداد جوش‌ها بودند.
تولیدکنندگانی که می‌خواهند از مصرف پارابن‌ها که اخیراً در بین مصرف‌کنندگان آگاه سلامت از بین رفته‌اند، خودداری کنند، ممکن است از فنوکسی اتانول در محصولات خود به عنوان جایگزین استفاده کنند.
 • اما آیا فنوکسی اتانول نسبت به پارابن‌ها برای استفاده موضعی در انسان ایمن است؟
 • آیا فنوکسی اتانول بی‌خطر است؟

ایمنی نگهدارنده فنوکسی اتانول

تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا می‌خواهید از محصولات با این ماده شیمیایی استفاده کنید یا خیر، تصمیمی پیچیده است. داده های متناقضی در مورد ایمنی آن وجود دارد. بیشتر نگرانی‌ها ناشی از وقوع حوادث ضعیف واکنش پوستی و تعامل سیستم عصبی در نوزادان است.FDA در حال حاضر استفاده از نگهدارنده فنوکسی اتانول را در مواد آرایشی و به عنوان یک افزودنی غذایی غیرمستقیم مجاز می‌کند.
سازمان بهداشت جهانی اولین‌بار داده‌های موجود در مورد این ماده شیمیایی را در سال 1990 بررسی کرد. آن‌ها هنگامی که از نظر موضعی در غلظت 1 درصد یا کمتر استفاده می‌شوند، آن را ایمن می‌دانستند. در سال 2007، پانل داده‌های تازه موجود را بررسی کرد، سپس تصمیم قبلی خود را تأیید کرد که استفاده از موضعی در غلظت‌های بسیار کم برای بزرگسالان بی خطر است.
کمیسیون اروپا برای بهداشت و ایمنی مواد غذایی همچنین به این ماده شیمیایی می‌دهد که در مواد آرایشی با غلظت 1 درصد یا کمتر از آن استفاده می‌شود. با این حال، در این گزارش اشاره شده است که استفاده از چندین محصول که همه حاوی یک دوز کم هستند می‌تواند منجر به بروز بیش از حد شود.
برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ریحانه
  2021-05-02 18:26

  فنوکسی اتانول یک نگهدارنده مورد تاییده حتی برند نوکس و برند نوروا فرانسوی و برند اوسرین هم تو ترکیباتش فنوکسی اتانول داره و مشکلی نداره. اگه یه کرم نگهدارنده نداشته باشه هزار جور باکتری و میکروب و قارچ در اون رشد میکنه که به مراتب خطرناک تره.یه کرم باید نگهدارنده داشته باشه .

  پاسخ
 • سارا
  2020-11-12 15:54

  ممنون بابت مقاله خوبتون.
  ولی به نظرتون حالا باید چیکار کرد؟همه محصولات ایرانی یا پارابن دارن یا فنوکسی اتانول،یا مواد مضر دیگه.
  محصولات خارجی هم که تو ایران نیست.
  واقعا انتخاب یه کرم ساده هم سخته🙁

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست