مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰ (PEG200)

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰

شرکت پیشگامان شیمی واردکننده انواع حلال‌های شیمیایی، پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰ را از کشورهای هند و آلمان وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید PEG 200 با کارشناسان ما تماس بگیرید. در ادامه به بررسی این حلال می‌پردازیم:

پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰ (PEG200) متعلق به گروه گسترده پلی اتیلن گلیکول‌ها (PEG) می‌باشد که یک ترکیب پلی اتر است که از نفت برای کاربردهای مختلف، از تولیدات صنعتی گرفته تا دارو، مشتق می‌شوند.

پلی اتیلن گلیکول‌ ۲۰۰ چیست

PEG بسته به وزن مولکولی آن به عنوان اکسید پلی اتیلن (PEO) یا پلی اکسی اتیلن (POE) نیز شناخته می‌شود.

ساختار PEG معمولاً به صورت H− (O − CH۲ − CH۲) n − OH بیان می‌شود.

پلی اتیلن گلیکول (PEG) از اتیلن گلیکول (اتان-۱،۲-دیول)، ماده اصلی ضد یخ ساخته می‌شود. هنگامی که اتیلن گلیکول (وزن مولکولی، ۶۲.۰۷) پلیمری می‌شود، با خود واکنش نشان می‌دهد (در آب)، این واکنش محصولات مختلفی را شامل می‌شود که دارای تعداد متفاوتی از واحدهای اتیلن گلیکول است.

این محصولات همه پلی اتیلن گلیکول PEG نامیده می‌شوند. فرمول عمومی مولکولی برای PEG H(OCH۲CH۲)nOH است، جایی که n نشان‌دهنده تعداد واحدهای اتیلن گلیکول موجود در پلیمر PEG است. PEG‌ها کاربردهای صنعتی، غذایی و دارویی زیادی دارند.

فروش پلی اتیلن گلیکول 200
فروش پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰

انواع PEG‌ها

وزن مولکولی PEG‌ها با توجه به تعداد واحدهای اتیلن گلیکول گنجانیده شده در هر پلیمر PEG تعیین می‌شود و از ۳۰۰ گرم در هر مول تا ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ گرم در هر مول متغیر است. وزن مولکولی به نوبه خود خصوصیات هر نوع یا دسته PEG را تعیین می‌کند. PEG‌های با وزن مولکولی کم، حاوی دو تا چهار واحد اتیلن گلیکول در هر پلیمر، مایعات شفاف و آبکی هستند.

PEG‌های حاوی حداکثر ۷۰۰ واحد اتیلن گلیکول در هر محصول پلیمری مایعات شفاف و غلیظی هستند. PEGS با داشتن ۱۰۰۰ واحد یا بیشتر اتیلن گلیکول در هر محصول پلیمری، جامدات مومی است.

فروش پلی اتیلن گلیکول 200
فروش پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰

خصوصیات PEG‌ ۲۰۰

PEGها غیر سمی، بی‌بو، بی‌رنگ، غیر تحریک‌کننده است و به راحتی تبخیر نمی‌شود. PEG ها بی‌اثر در نظر گرفته می‌شوند (با مواد دیگر هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند) و غیر سمی هستند.

PEG ها در بسیاری از حلال های آلی محلول هستند. تمام PEG‌ها به راحتی در آب حل می‌شوند و رنگ، بو یا طعم آب را تغییر نمی‌دهند.

پلی اتیلن گلیکول (PEG) از اتیلن گلیکول (اتان-۱،۲-دیول)، ماده اصلی ضد یخ ساخته می شود. هنگامی که اتیلن گلیکول (وزن مولکولی، ۶۲.۰۷) پلیمری می‌شود، با خودش واکنش نشان می دهد (در آب)، این واکنش محصولات مختلفی را شامل می شود که دارای تعداد متفاوتی از واحدهای اتیلن گلیکول است. این محصولات همه PEG نامیده می‌شوند. فرمول عمومی مولکولی PEG H (OCH۲CH۲) nOH است، جایی که n نشان دهنده تعداد واحدهای اتیلن گلیکول موجود در پلیمر PEG است. PEG‌ها کاربردهای صنعتی، غذایی و دارویی زیادی دارند.

تولید پلی اتیلن گلیکول‌ ۲۰۰

تولید پلی اتیلن گلیکول اولین بار در سال ۱۸۵۹ گزارش شد. پلی اتیلن گلیکول در اثر برهم کنش اتیلن اکسید با آب، اتیلن گلیکول یا الیگومرهای اتیلن گلیکول تولید می‌شود. واکنش توسط کاتالیزورهای اسیدی یا بازی کاتالیز می‌شود. اتیلن گلیکول و الیگومرهای آن به عنوان ماده اولیه به جای آب ترجیح داده می‌شوند، زیرا امکان ایجاد پلیمرهایی با پراکندگی پلی کم (توزیع وزن باریک مولکولی) را فراهم می‌کنند. طول زنجیره پلیمر به نسبت واکنش دهنده‌ها بستگی دارد.

HOCH۲CH۲OH + n(CH۲CH۲O) → HO(CH۲CH۲O)n+1H

بسته به نوع کاتالیست، مکانیسم پلیمریزاسیون می‌تواند کاتیونی یا آنیونی باشد. مکانیسم آنیونی بیشتر ترجیح داده می‌شود، زیرا به فرد اجازه می‌دهد PEG را با پراکندگی کم بدست آورد. پلیمریزاسیون اکسید اتیلن یک فرآیند گرمازا است. گرم شدن بیش از حد یا آلوده شدن اکسید اتیلن به کاتالیزورهایی مانند مواد قلیایی یا اکسیدهای فلزی می‌تواند منجر به پلیمریزاسیون ترکیبات فراری شود که پس از چند ساعت می‌تواند منجر به انفجار شود.

اکسید پلی اتیلن یا پلی اتیلن گلیکول با وزن مولکولی بالا توسط پلیمریزاسیون سوسپانسیون سنتز می‌شود. در طی فرآیند پلی کندسانس، نگه داشتن زنجیره پلیمری در حال رشد در محلول ضروری است. این واکنش توسط ترکیبات عناصر منیزیم، آلومینیوم یا کلسیم کاتالیز می‌شود. برای جلوگیری از انعقاد زنجیرهای پلیمری از محلول، از مواد افزودنی کلات مانند دی متیل گلی اکسیم استفاده می‌شود.

از کاتالیزورهای قلیایی مانند هیدروکسید سدیم (NaOH)، هیدروکسید پتاسیم (KOH) یا کربنات سدیم (Na۲CO۳) برای تهیه پلی اتیلن گلیکول با وزن مولکولی کم استفاده می‌شود.

PEG 200 (پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰) مایعی بدون رنگ، غیر فرار و نمناک است. در آب، استون، الکل، بنزن و گلیکول محلول است.

کاربردهای پلی اتیلن گلیکول‌ها
کاربردهای پلی اتیلن گلیکول‌ها

کاربردهای پلی اتیلن گلیکول‌ ۲۰۰

 • در صنایع دارویی و آرایشی، به عنوان مثال، به عنوان پایه‌های پماد، در کرم‌ها، لوسیون‌ها، لوسیون‌های صورت، رژ لب‌ها و خمیردندان‌ها
 • در صنایع نساجی و چرم، به عنوان نرم‌کننده، عوامل ضد استاتیک، مواد امولسیون
 • در صنعت لاستیک، به عنوان روان‌کننده، مواد آزاد کننده قالب، شتاب‌دهنده‌های ولکانیزاسیون
 • در صنعت سرامیک، به عنوان نرم‌کننده‌ها و مواد اتصال‌دهنده
 • در صنعت کاغذ سازی، به عنوان مرطوب کننده کاغذ و مقوا
 • در صنایع غذایی، به عنوان حامل مواد معطر
 • به عنوان عوامل ضد کف در تولید پلی اورتان‌ها
 • پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰ (PEG200) تا PEG 600 به عنوان اجزای مایعات فلز کار استفاده می‌شوند.

به طور کلی

شرح کاربرد
PEG 400 حلال ، سنتز پلی اورتان
PEG 600 تمیز کردن فلز، سنتز شیمیایی
PEG 800 سنتز شیمیایی، کاربرد مبتنی بر آب
PEG-2000 مایع فرآوری فلز، کاغذ سازی
PEG-4000 تولید لاستیک و پلاستیک

قیمت پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰ (PEG200)

قیمت پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰ (PEG200) در صنایع مختلف از جمله رزین، کشاورزی، شوینده‌ها، مواد آرایشی و بهداشتی، کار با چوب، مایعات انتقال حرارت، روان‌کننده‌ها، مواد رهاساز، کاغذها، پلاستیک‌ها، چسب‌ها و منسوجات کاربردهای فراوانی دارد. همچنین معمولاً برای ساختن مواد امولسیون استفاده می‌شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰ (PEG200)
فرمول H (OCH۲CH۲) nOH
نقطه جوش

>200 °C (1013 hPa)

چگالی

۱.۱۲۴ g/cm3 (20 °C)

ضریب شکست ۱.۴۵۹۰
نقطه اشتعال ۲۴۰ °C
دمای احتراق

۳۵۰ °C DIN 51794

نقطه ذوب -۵۰ °C
pH مقدار ۵ – ۷ (۱۰۰ g/l, H₂O, 20 °C)
فشار بخار

<0.01 hPa (20 °C)

انحلال‌پذیری محلول در آب و حلال‌های آلی. در هیدروکربن‌های آلیفاتیک نامحلول است.

 ذخیره و نگهداری پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰ (PEG200)

پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰ (PEG200) به راحتی ذخیره و نگهداری می‌شود. می‌توان آن  را به صورت فله در مخازن استیل ذخیره کرد که می‌تواند با نیتروژن یا هر گاز بی‌اثر دیگری پر شود تا از ورود هوا به مخزن جلوگیری کند. اگر تغییر رنگ در آهن قابل تحمل نباشد، مخزن ذخیره باید از فولاد ضد زنگ ساخته شود.

به همین ترتیب، مخازن نگهداری باید تحت پوشش یا ترجیحاً داخل انبار نگهداری شوند تا دمای پلی گلیکول در سطحی حفظ شود که تخلیه آسان را فراهم کند. ماندگاری درام‌های فله‌ای و باز نشده‌ای که به درستی ذخیره شده‌اند، حداقل ۳۶ ماه است.

فروش PEG200
فروش PEG200

اقدامات و کمک‌های اولیه در صورت قرار گرفتن در معرض پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰ (PEG200)

 • در صورت استنشاق

بلافاصله محل آلوده را ترک کنید. قربانی را در هوای تازه و در موقعیتی راحت برای تنفس قرار دهید. نفس عمیق بکشید در صورت بروز علائم (مانند خس خس سینه، سرفه، تنگی نفس، یا سوزش در دهان، گلو یا سینه)، با پزشک تماس بگیرید و آماده انتقال قربانی به بیمارستان باشید. از امدادگران تنفسی مناسب برای نجاتگران وارد جو ناشناخته استفاده کنید.

 • در صورت تماس با پوست

بلافاصله باعث از بین بردن و جدا کردن کلیه لباس‌های آلوده، پوست را با آب فراوان شستشو دهید. به آرامی تمام مناطق پوست آسیب دیده را با آب و صابون کاملاً بشویید. در صورت بروز علائمی مانند قرمزی یا تحریک، بلافاصله با یک پزشک تماس بگیرید و آماده انتقال قربانی به بیمارستان برای درمان باشد.

 • در صورت تماس چشمی

بلافاصله چشم‌ها را با آب فراوان شستشو دهید، و گاهی اوقات پلک‌های بالا و پایین را بلند کنید. لنزهای تماسی را بررسی و حذف کنید. در صورت تحریک، به مراقبت‌های پزشکی بپردازید.

 • در صورت بلعیده شدن

دهان را با آب بشویید. قربانی را در هوای تازه خارج کرده و در موقعیتی راحت برای تنفس در حالت استراحت قرار دهید. اگر ماده‌ای بلعیده شده و فرد در معرض هوشیاری است، مقدار کمی آب برای نوشیدن بدهید. فرد مصدوم را وادار به استفراغ نکنید، مگر اینکه توسط پرسنل پزشکی به شما دستور داده شود. درصورت بروز علائم باید مراقبت پزشکی صورت پذیرد.

فروش پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰

شرکت پیشگامان شیمی با بهره گیری از چندین دهه تجربه در واردات حلال‌های شیمیایی، انواع گریدهای پلی اتیلن گلیکول را با کاربردهای مختلف وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات درباره فروش peg 200 با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید