پلی اتیلن گلیکول 1000

خرید پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000)

شرکت پیشگامان شیمی واردکننده انواع حلال‌های شیمیایی، پلی اتیلن گلیکول 1000 را از کشورهای هند و آلمان وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید PEG 1000 با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جهت استعلام

قیمت PEG 1000 هندی و ایرانی 

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

در ادامه به بررسی این حلال می‌پردازیم:

پلی اتیلن گلیکول 1000 چیست؟

پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) متغلق به گروه پلی اتیلن گلیکول‌ها می‌باشد. فرمول کلی برای پلی اتیلن گلایکول H(OCH2CH2)nOH است که n میانگین تعداد گروه‌های اتیلن اکساید است. گریدهای مختلف پلی اتیلن گلایکول به وسیله جرم مولکولی متوسط آن مشخص می­‌شود. به عنوان مثال پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) شامل توزیع پلیمرهای دارای وزن مولکولی متوسط 1000 است. پلی اتیلن گلیکول (PEG) یک هوموپلیمر اتیلن اکسید است که از مایعات با وزن مولکولی کم تا مواد جامد با وزن مولکولی بالا متفاوت است.

PEG ها به عنوان ماده مرطوب کننده، حل کننده، ماده اتصال دهنده، اصلاح کننده ویسکوزیته، پیش پلیمر و مواد کمک کننده عمل می‌کنند. تقریباً هر بخش بازار به دلیل قابلیت استفاده ازPEGها به نوعی استفاده می‌کند. بخش‌های عمده شامل مراقبت در منزل، مراقبت شخصی، نفت و گاز، مواد شیمیایی و دارویی است.

پلی اتیلن گلیکول (PEG) یک پلی اتیر همه کاره است که در کاربردهای مختلف، به ویژه در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکسید پلی اتیلن (PEO) نام دیگر PEG است. به طور معمول، ماکرو مولکول‌های اکسید اتیلن با وزن مولکولی کمتر از 20،000 گرم در مول، PEG نامیده می‌شوند، در حالی که مواردی که ارزش آن‌ها بالاتر از 20،000 گرم در مول است، PEO نامیده می‌شوند.

گزارش شده است که PEG در آب، اتانول، استونیتریل، بنزن و متیلن کلراید محلول است، در حالی که در دی اتیل اتر و ان هگزان نامحلول است. PEG در ساختارهای مختلف از جمله ماکرومولکول های شاخه‌ای، ستاره ای و شانه مانند موجود است.

PEGylation یک فرآیند جذاب است که در آن PEG به یک مولکول دیگر پیوند می‌خورد که در روش‌های درمانی امیدوارکننده است. PEG می‌تواند مانع از جذب پروتئین شود که در تحویل دارو ضروری است تا تشکیل پروتئین تاج را به حداقل برساند.

خصوصیات پلی اتیلن گلیکول‌ها

اگرچه تغییر وزن مولکولی PEG می‌تواند بر روی مشخصات آن، بیشتر بر شکل و ظاهر فیزیکی آن، اثرات جزئی بگذارد، اما بسیاری از خصوصیات، PEG را تعریف می‌کنند. غیر سمی، بی‌رنگ، بی‌اثر، بی‌بو و غیر فرار است. همچنین، به طور باورنکردنی در آب و حلال‌های آلی مانند بنزن، تتراکلرید کربن و کلروفرم قابل حل است.

ایجاد مواد PEG با وزن‌های مختلف مولکولی به ساخت PEG با طول زنجیره‌های مختلف متکی است. مولکول‌های بزرگتر PEG در مقایسه با مولکول‌های کوچکتر تعداد تکرارهای بیشتری در ساختار خود دارند.‌

پلی اتیلن گلیکول 1000
پلی اتیلن گلیکول 1000

خواص پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000)

⭐ چگالی 1.101
⭐ انحلال‌پذیری محلول در آب و حلال‌های آلی. در هیدروکربن‌های آلیفاتیک نامحلول است.
⭐ ویژگی فیزیکی پودر / جامد ذوب کم
 نقطه ذوب 35°C to 40°C
 نقطه اشتعال 260°C (500°F)
⭐ نام شیمیایی ترکیب پلی اتیلن گلیکول 1000

مصارف شیمیایی پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000)

 • از آنجا که پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) یک مولکول آب دوست است از آن برای غیرفعال کردن اسلایدهای شیشه‌ای میکروسکوپ برای جلوگیری از چسبیدن غیر اختصاصی پروتئین‌ها در مطالعات فلورسانس تک مولکولی استفاده شده است.
 • پلی اتیلن گلیکول سمیت کمی دارد و در محصولات مختلفی استفاده می‌شود. از این پلیمر به عنوان پوشش روان‌کننده برای سطوح مختلف در محیط‌های آبی و غیر آبی استفاده می‌شود.
 • از آنجا که پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) یک پلیمر انعطاف پذیر و محلول در آب است، می‌توان از آن برای ایجاد فشارهای اسمزی بسیار بالا (به ترتیب ده‌ها اتمسفر) استفاده کرد. همچنین بعید است که فعل و انفعالات خاصی با مواد شیمیایی بیولوژیکی داشته باشد. این خصوصیات پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) را به یکی از مفیدترین مولکول‌ها برای اعمال فشار اسمزی در آزمایش‌های بیوشیمی و غشاءهای زیستی، به ویژه هنگام استفاده از تکنیک تنش اسمزی تبدیل می‌کند.
 • همچنین از پلی اتیلن گلیکول به عنوان فاز ثابت قطبی برای کروماتوگرافی گازی و همچنین مایع انتقال گرما در آزمایشگرهای الکترونیکی استفاده می‌شود.
 • از پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) همچنین برای محافظت از اشیایی که از زیر آب نجات یافته‌اند، استفاده شده است، همانطور که در مورد کشتی جنگی Vasa در استکهلم و موارد مشابه اتفاق افتاد. این جایگزین آب در اشیاء چوبی می‌شود، باعث می‌شود چوب از نظر ابعادی پایدار باشد و از تاب خوردن یا جمع شدن چوب هنگام خشک شدن جلوگیری می‌کند.
 • از پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) برای حفظ رنگ‌های آثار نقاشی شده که در یک سایت میراث جهانی یونسکو در چین کشف شده استفاده شده است. این آثار نقاشی شده در دوران Qin Shi Huang (اولین امپراطور چین) ایجاد شده است. در طی 15 ثانیه از کشف قطعات تراکتوتا هنگام حفاری، لاک زیر رنگ پس از قرار گرفتن در معرض هوای خشک شروع به پیچ خوردن می‌کند. متعاقباً در عرض چهار دقیقه رنگ از بین می‌رود. اداره حفاظت ایالتی بایرن آلمان یک ماده نگهدارنده پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) تولید کرد که بلافاصله به مصنوعات کشف شده کمک می‌کند تا رنگهای نقاشی شده روی تکه‌های سربازان سفالی را حفظ کند.
 • PEG اغلب (به عنوان یک ترکیب کالیبراسیون داخلی) در آزمایش طیف سنجی جرمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، با الگوی تکه تکه شدن قابل تکرار است.
 • مشتقات پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000)، مانند اتوکسیلات‌های با دامنه باریک، به عنوان سورفاکتانت استفاده می‌شوند.
 • از پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) به عنوان بلوک آب دوست از کوپلیمرهای بلوک آمفیفیلیک استفاده شده است که برای ایجاد برخی از پلیمرها استفاده می‌شود.
 • پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) همچنین به عنوان پیشران موشک UGM-133M Trident II و در خدمت نیروی هوایی ایالات متحده استفاده شده است.
PEG 1000
PEG 1000

مصارف بیولوژیکی پلی اتیلن گلیکول 1000 ( PEG 1000 )

 • پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) را می‌توان تغییر داد و به یک هیدروژل پیوند داد و از آن برای تقلید از محیط ماتریس خارج سلول (ECM) برای کپسوله سازی سلول و مطالعات استفاده کرد.
 • یک مطالعه با استفاده از هیدروژل‌های PEG- دی اکریلات برای بازآفرینی محیط‌های عروقی با کپسوله سازی سلول‌های اندوتلیال و ماکروفاژها انجام شد. این مدل باعث پیشرفت مدل سازی بیماری‌های عروقی و اثر فنوتیپ ماکروفاژ جدا شده بر رگ‌های خونی شد.
 • PEG معمولاً به عنوان عامل شلوغی در آزمایش‌های آزمایشگاهی برای تقلید از شرایط سلولی بسیار شلوغ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) معمولاً به عنوان رسوب دهنده برای جداسازی DNA پلاسمید و تبلور پروتئین مورد استفاده قرار می‌گیرد. پراش اشعه ایکس بلورهای پروتئین می‌تواند ساختار اتمی پروتئین‌ها را نشان دهد.
 • پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) برای همجوشی دو نوع سلول مختلف، اغلب سلول‌های B و میلوما به منظور ایجاد هیبریدوم استفاده می‌شود.
 • بخش‌های پلیمری حاصل از پلیول‌های پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) برای کاربردهایی مانند الیاف الاستومریک (اسپندکس) و بالشتک‌های فوم، انعطاف‌پذیری را به پلی یورتان‌ها می‌دهند.
 • در میکروبیولوژی، از رسوب پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) برای تمرکز ویروس‌ها استفاده می‌شود. پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) همچنین برای القای همجوشی کامل (مخلوط کردن برگچه‌های داخلی و خارجی) در لیپوزوم‌های بازسازی شده در شرایط آزمایشگاهی استفاده می‌شود.
 • ناقلین ژن درمانی (مانند ویروس‌ها) می‌توانند با پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) پوشانده شوند تا از آن‌ها در برابر غیرفعال شدن توسط سیستم ایمنی محافظت شود و آن‌ها را در اندام‌هایی که ممکن است تجمع یافته و اثر سمی داشته باشند هدف قرار ندهند. نشان داده شده است که اندازه پلیمر PEG مهم است و پلیمرهای بزرگتر به بهترین محافظت از ایمنی دست می‌یابند.
 • PEG جزء ذرات پایدار لیپید اسید نوکلئیک (SNALP) است که برای بسته بندی siRNA در داخل بدن استفاده می‌شود.
 • در بانکداری خون، PEG به عنوان تقویت کننده برای افزایش تشخیص آنتی ژن‌ها و آنتی بادی‌ها استفاده می‌شود.
 • هنگام کار با فنل در شرایط آزمایشگاهی، می‌توان از PEG 300 در سوختگی‌های پوستی فنل استفاده کرد تا فنل باقیمانده را غیرفعال کند.
 • در بیوفیزیک، پلی اتیلن گلیکول‌ها مولکول‌های انتخابی برای مطالعات قطر کانال‌های یونی هستند، زیرا در محلول‌های آبی شکل کروی دارند و می توانند هدایت کانال یونی را مسدود کنند.
PEG 1000
PEG 1000

مصارف صنعتی

 • در سوخت جامد موشک بالستیک پرتاب شده از زیردریایی Trident II از یک پلی اتیلن گلیکول پلاستیکی شده با استر نیترات استفاده می‌شود.
 • اترهای دی متیل PEG ماده اصلی Selexol، یک حلال مورد استفاده در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی گاز سوز یکپارچه (IGCC) برای حذف دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن از جریان ضایعات گاز است.
 • از PEG به عنوان عایق دروازه‌ای در ترانزیستور دو لایه برقی برای القای ابررسانایی در یک عایق استفاده می‌شود.
 • پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) همچنین به عنوان میزبان پلیمری برای الکترولیت‌های پلیمر جامد استفاده می‌شود. اگرچه هنوز به صورت تجاری تولید نشده است، بسیاری از گروه‌ها در سراسر جهان با هدف بهبود خواص آن‌ها و اجازه استفاده از آن‌ها در باتری‌ها، سیستم‌های نمایش الکتروکرومیک و سایر محصولات در این کشور، مشغول تحقیق در مورد الکترولیت‌های پلیمری جامد شامل PEG هستند.
 • پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) برای کاهش کف در تجهیزات جداسازی به فرآیندهای صنعتی تزریق می‌شود.
 • پلی اتیلن گلیکول 1000 (PEG 1000) به عنوان چسب در تهیه سرامیک‌های فنی استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست