خرید پانتوتنیک اسید

اسید پانتوتنیک چیست؟

اسید پانتوتنیک که به عنوان ویتامین B5 نیز شناخته می‌شود به طور گسترده‌ای در گیاهان و حیوانات از جمله گوشت، سبزیجات، غلات، حبوبات، تخم‌مرغ و شیر یافت می‌شود. این ماده به عنوان D- پانتوتنیک اسید و همچنین دکسپانتنول و پانتوتنات کلسیم که از نظر مواد شیمیایی ساخته شده در آزمایشگاه از D-pantothenic اسید هستند، به صورت تجاری در دسترس است.

خرید پانتوتنیک اسید
خرید پانتوتنیک اسید

این ویتامین اغلب در ترکیب با سایر ویتامین‌های گروه B در فرمولاسیون‌های پیچیده ویتامین B استفاده می‌شود. ویتامین B به طور کلی شامل:

 • ویتامین B1 (تیامین)
 • ویتامین B2 (ریبوفلاوین)
 • ویتامین B3 (نیاسین / نیاسین آمید)
 • ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک)
 • ویتامین B6 (پیریدوکسین)

ویتامین B12 (سیانوکوبامینامین) و اسید فولیک است. با این حال، برخی از محصولات حاوی همه این ترکیبات نیستند و برخی دیگر شامل سایر مواد مانند بیوتین، اسید پار آمینوبنزوئیک (پابا)، کولین بیتارتات و اینوزیتول هستند.

تاریخچه اسید پانتوتنیک:

به نظر می‌رسد که پانتوتنیک اسید، ماده تقویت‌کننده رشد مخمرها و باکتری‌های خاص است که توسط باکتری‌های موجود در روده حیوانات سنتز می‌شود. اولین‌بار در سال 1938 از سلول‌های کبدی جدا شد و اولین‌بار در سال 1940 سنتز شد. این ویتامین در طبیعت بسیار گسترده است، خصوصاً در مخمرها، کبد، کلیه، تخم‌مرغ، غلات کامل و حبوبات.

هرچند که در بافت حیوانات به شکل آزاد وجود ندارد. ماهیت شکل محدود از طریق کشف و سنتز (50- 1947) از ترکیب پانتین، که حاوی اسید پانتوتنیک همراه با تیو اتانولامین ترکیب است، مشخص شد. Pantetheine بخشی از دو ترکیب بزرگتر (کوآنزیم A و پروتئین مهار کننده آسیل) است که تعداد زیادی از واکنش‌های متابولیکی را برای رشد و رفاه حیوانات ضروری می‌کند. 

اسید پانتوتنیک همچنین در ساخت:

 • هورمون‌ها
 • گلبول‌های قرمز

استیل کولین، یک انتقال‌دهنده عصبی مهم (حامل سیگنال بین سلول‌های عصبی) نیز استفاده می‌شود.

پانتوتنیک اسید

منابع ویتامین B5

بهترین راه برای اطمینان از دریافت کافی ویتامین B5 این است که هر روز یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید. ویتامین B5 ویتامینی است که می‌توان به راحتی آن را در یک رژیم غذایی مناسب قرار داد. این ماده در بیشتر سبزیجات یافت می‌شود، از جمله:

 • کلم بروکلی
 • اعضای خانواده کلم
 • سیب زمینی سفید و شیرین
 • غلات سبوس دار

سایر منابع سالم B5 عبارتند از:

 • قارچ
 • آجیل
 • لوبیا
 • نخود فرنگی
 • عدس
 • گوشت
 • مرغ
 • محصولات لبنی
 • تخم مرغ
خرید پانتوتنیک اسید
خرید پانتوتنیک اسید

کاربردها و ویژگی‌های پانتوتنیک اسید:

ویتامین‌ها ترکیباتی هستند که برای رشد و سلامت باید از آن‌ها استفاده کنید. آن‌ها فقط به مقدار کمی مورد نیاز هستند و معمولاً در غذاهایی که می‌خورید در دسترس هستند. اسید پانتوتنیک برای تجزیه کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها مورد نیاز است. پانتوتنیک اسید برای درمان آسیب‌های عصبی، مشکلات تنفسی، خارش و سایر مشکلات پوستی و مسمومیت با برخی داروهای دیگر مؤثر است. برای جلوگیری از موهای خاکستری، پیشگیری از آرتروز، آلرژی و نقایص هنگام تولد و بهبود توانایی ذهنی کاربرد دارد. این ویتامین بدون نسخه نیز درد دسترس است.

 پانتوتنیک اسید و بیوتین برای رشد مورد نیاز هستند. آن‌ها به استفاده از مواد غذایی و متابولیسم کمک می‌کنند. هر دو برای ساخت اسیدهای چرب مورد نیاز هستند. اسید پانتوتنیک همچنین در تولید هورمون‌ها و کلسترول نقش دارد و از آن در تبدیل پیروات نیز استفاده می‌شود.

استفاده‌های آرایشی از B5

ویتامین B5 اغلب به موها و محصولات پوستی و همچنین آرایشی اضافه می‌شود. دکسپانتنول، ماده شیمیایی ساخته شده از B5، در کرم‌ها و لوسیون‌های طراحی شده برای مرطوب سازی پوست استفاده می‌شود. در محصولات مو، ویتامین B5 می‌تواند به افزایش حجم و براق شدن مو کمک کند و باعث بهبود موهای آسیب‌دیده شود. یک مطالعه نشان داد که استفاده از ترکیبی حاوی پانتنول، نوعی ویتامین B5 می‌تواند باعث جلوگیری از کم پشت شدن مو شود. با این حال، این باعث نمی‌شود که موهای شما دوباره رشد کند.

مزایای بهداشتی و سلامتی پانتوتنیک اسید (ویتامین B5)

7 دلیل عالی برای قرار دادن منابع غنی از پانتوتنیک اسید در رژیم غذایی روزانه:

 • اثر ضد آکنه پانتوتنیک اسید

پانتوتنیک اسید یا ویتامین B5 یک ویتامین محلول در آب است که به کاهش ضایعات آکنه صورت کمک می‌کند و از لایه خارجی پوست در برابر آسیب‌های ناشی از سموم محیطی محافظت می‌کند. پانتوتنیک اسید آبرسانی را بازیابی کرده و پوست را نرم و لطیف می‌کند. مطالعات نشان داده است که درمان با مکمل‌های پانتوتنیک اسید برای بیش از 12 هفته باعث کاهش 67٪ ضایعات صورت شده است.

چنین اثری از پانتوتنیک اسید به پتانسیل ضد باکتریایی آن نسبت داده می‌شود. باکتری‌ها باعث آکنه می‌شوند و منجر به شکستگی و قرمزی پوست می‌شوند. با سرکوب عملکرد ترکیبات التهابی و با مهار پیشرفت واکنش‌های التهابی، آکنه را کاهش می‌دهد. دریافت مقدار کافی پانتوتنیک از طریق رژیم غذایی و مکمل‌ها می‌تواند در درمان آکنه کمک کند.

 • مشخصات لیپیدی را بهبود می‌بخشد.

پانتوتنیک اسید برای افرادی که سطح کلسترول، LDL و تری گلیسیرید بالا دارند بی‌خطر و موثر است. سطح بالای LDL و VLDL کلسترول “بد” در خون خطر بیماری‌های قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. این ویتامین آنزیمی را که باعث افزایش تولید کلسترول در بدن می‌شود، مهار می‌کند. میکروارگانیسم‌های مفید روده به کاهش سطح کلسترول بالا در بدن کمک می‌کنند. گزارش شده است که اسید پانتوتنیک باعث رشد و بقای این باکتری‌ها می‌شود.

علاوه بر این، پانتوتنیک اسید تجزیه چربی در بدن را افزایش می‌دهد، استفاده از آن را برای استفاده از انرژی تقویت می‌کند و ذخیره چربی را در بدن کاهش می‌دهد. افراد با مشخصات چربی تغییر یافته علاوه بر رژیم کم چرب باید بر مصرف منظم غذاهای غنی از اسید پانتوتنیک نیز تمرکز کنند.

 • برای سلامت قلب مفید است.

پانتوتنیک اسید نقش مهمی در نگه داشتن قلب در شرایط طبیعی دارد. سطح بالای کلسترول در بدن خطر سلامتی قلب را افزایش می‌دهد. پانتوتنیک اسید با حفظ سطح کلسترول در محدوده طبیعی از قلب محافظت می‌کند. ویتامین B کمپلکس فشار خون را کاهش می‌دهد، رگ‌ها را پهن کرده و جریان خون روان را در بدن تضمین می‌کند. این باعث کاهش استرس و حجم کار  قلب می‌شود و از ضعیف شدن قلب جلوگیری می‌کند.

همچنین با خنثی کردن تجمع پلاک‌های مضر در رگ‌ها، سلامت قلب را حفظ می‌کند. از این رو، پانتوتنیک اسید برای افرادی که سلامت قلبی ضعیفی دارند ضروری است.

 • استقامت بدن را بهبود می‌دهد.

کمبود ویتامین B5 با ضعف عمومی، احساس ضعف، ناراحتی و کمبود انرژی برای انجام فعالیت های روزانه همراه است. اسید پانتوتنیک آنزیمی تولید می‌کند که مواد مغذی غذایی را که می‌خورید به انرژی مورد استفاده بدن تبدیل می‎کند، قدرت عضلات را افزایش و خستگی بدن را کاهش می‌دهد. این به بازسازی بافت‌ها کمک می‌کند و عملکرد متابولیسم را در سطوح مطلوب حفظ می‌کند. خوردن غذاهای غنی از اسید پانتوتنیک می‌تواند به بدن شما انرژی دوباره ببخشد و شما را فعال نگه دارد.

 • رشد مو را افزایش می‌دهد.

اسید پانتوتنیک یک ویتامین شگفت انگیز برای مو است. رشد مناسب مو را تقویت کرده و با مرطوب سازی مو باعث بهبود بافت آن می‌شود. علاوه بر این، اسید پانتوتنیک از سفیدی زودرس مو جلوگیری و به بازیابی رنگ طبیعی مو کمک می‌کند. این امر تولید ملانین را که رنگ طبیعی برای مو فراهم می‌کند، تسریع می‌کند. اسید پانتوتنیک عملکرد غدد سبوم را تنظیم و موها را سالم، براق و مرطوب نگه می‌دارد.

همچنین با التهاب مبارزه می‌کند و عملکرد ترکیبات التهابی را که در غیر این صورت به مو آسیب می‌رسانند و بر بافت آن تأثیر می‌گذارد، غیرفعال می‌کند. بنابراین، مصرف منابع غذایی مملو از پانتوتنیک اسید می‌تواند به نفع موها باشد.

 • فشار خون بالا را کاهش می‌دهد.

کمبود پانتوتنیک اسید با افزایش فشار خون همراه است. بنابراین، برای حفظ فشار خون در محدوده طبیعی، ضروری است بدن خود را با مقدار کافی اسید پانتوتنیک تغذیه کنید. این ماده به عنوان یک گشادکننده عروق، رگ‌ها را گشاد می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که خون در سراسر بدن روان است. چنین عملکردی از پانتوتنیک اسید باعث کاهش استرس یا فشار در دیواره‌های داخلی عروق می‌شود.

علاوه بر این، پانتوتنیک اسید برای حفظ عملکرد مطلوب غدد فوق کلیوی حیاتی است. اگر غدد فوق کلیوی به درستی کار نکنند، افزایش فشار خون مشاهده می‌شود. از این رو، در کنار رژیم‌های غذایی کم سدیم، افراد فشار خون بالا باید توجه ویژه‌ای به مصرف اسید پانتوتنیک داشته باشند.

 • از التهاب محافظت می‌کند.

تصور می‌شود که التهاب عامل بیماری‌های مختلف باشد. اسید پانتوتنیک فرآیندهای التهابی را مسدود کرده و به درمان و مدیریت بیماری‌ها و اختلالات مختلف کمک می‌کند. این ویتامین در ادامه نقش مهمی در کاهش غلظت ترکیبات التهابی دارد.

اسید پانتوتنیک در التهاب اثر آنتی‌اکسیدانی دارد.

طی التهاب مزمن، رادیکال‌های آزاد فعالتر شده و به بدن آسیب می‌رسانند. اسید پانتوتنیک باعث غیرفعال شدن رادیکال‌های آزاد، محافظت از بدن و سلامتی می‌شود.

خرید پانتوتنیک اسید
خرید پانتوتنیک اسید

فـروش پانتوتنیک اسید:

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، ویتامین‌های گروه B مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است. شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست