مواد اولیه صنایع غذاییمواد اولیه شیمیایی

پانتوتنیک اسید

سفارش محصول تماس با کارشناس

اسید پانتوتنیک یک ویتامین است، همچنین به عنوان ویتامین B5 نیز شناخته می‌شود.

این ماده به طور گسترده‌ای در گیاهان و حیوانات از جمله گوشت، سبزیجات، غلات، حبوبات، تخم‌مرغ و شیر یافت می‌شود.

این ماده به عنوان D- پانتوتنیک اسید و همچنین دکسپانتنول و پانتوتنات کلسیم که از نظر مواد شیمیایی ساخته شده در آزمایشگاه از D-pantothenic اسید هستند، به صورت تجاری در دسترس است.

خرید پانتوتنیک اسید
خرید پانتوتنیک اسید

این ویتامین اغلب در ترکیب با سایر ویتامین‌های گروه B در فرمولاسیون‌های پیچیده ویتامین B استفاده می‌شود. ویتامین B به طور کلی شامل:

ویتامین B12 (سیانوکوبامینامین) و اسید فولیک است. با این حال، برخی از محصولات حاوی همه این ترکیبات نیستند و برخی دیگر شامل سایر مواد مانند بیوتین، اسید پار آمینوبنزوئیک (PABA)، کولین بیتارتات و اینوزیتول هستند.

تاریخچه اسید پانتوتنیک:

به نظر می‌رسد که پانتوتنیک اسید، ماده تقویت‌کننده رشد برای مخمرها و باکتری‌های خاص است که توسط باکتری‌های موجود در روده حیوانات سنتز می‌شود.

اولین‌بار در سال ۱۹۳۸ از سلول‌های کبدی جدا شد و اولین‌بار در سال ۱۹۴۰ سنتز شد.

این ویتامین در طبیعت بسیار گسترده است، خصوصاً در مخمرها، کبد، کلیه، تخم‌مرغ، غلات کامل و حبوبات.

هرچند که در بافت حیوانات به شکل آزاد وجود ندارد. ماهیت شکل محدود از طریق کشف و سنتز (۵۰- ۱۹۴۷) از ترکیب پانتین، که حاوی اسید پانتوتنیک همراه با تیو اتانولامین ترکیب است، مشخص شد. Pantetheine بخشی از دو ترکیب بزرگتر (کوآنزیم A و پروتئین مهار کننده آسیل) است که تعداد زیادی از واکنش‌های متابولیکی را برای رشد و رفاه حیوانات ضروری می‌کند.

برای ساخت پروتئین و همچنین سایر مواد شیمیایی مهم برای سوخت و ساز چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها استفاده می‌کند.

اسید پانتوتنیک همچنین در ساخت:

استیل کولین، یک انتقال‌دهنده عصبی مهم (حامل سیگنال بین سلول‌های عصبی) نیز استفاده می‌شود.

پانتوتنیک اسید

منابع ویتامین B5

بهترین راه برای اطمینان از دریافت کافی ویتامین B5 این است که هر روز یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید.

ویتامین B5 یک ویتامین آسان است که می‌توان آن را در یک رژیم غذایی مناسب قرار داد. این ماده در بیشتر سبزیجات یافت می‌شود، از جمله:

 • کلم بروکلی
 • اعضای خانواده کلم
 • سیب زمینی سفید و شیرین
 • غلات سبوس دار

سایر منابع سالم B5 عبارتند از:

 • قارچ
 • آجیل
 • لوبیا
 • نخود فرنگی
 • عدس
 • گوشت
 • مرغ
 • محصولات لبنی
 • تخم مرغ
خرید پانتوتنیک اسید
خرید پانتوتنیک اسید

کاربردها و ویژگی‌های پانتوتنیک اسید:

ویتامین‌ها ترکیباتی هستند که برای رشد و سلامت باید از آن‌ها استفاده کنید. آن‌ها فقط به مقدار کمی مورد نیاز هستند و معمولاً در غذاهایی که می‌خورید در دسترس هستند. اسید پانتوتنیک برای تجزیه کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها مورد نیاز است. اسید پانتوتنیک اغلب در محصولات پیچیده B قرار می‌گیرد.

ادعا می کند که پانتوتنیک اسید برای درمان آسیب‌های عصبی، مشکلات تنفسی، خارش و سایر مشکلات پوستی و مسمومیت با برخی داروهای دیگر مؤثر است. برای خلاص‌شدن از شر یا جلوگیری از موهای خاکستری.

برای پیشگیری از آرتروز، آلرژی و نقایص هنگام تولد. یا برای بهبود توانایی ذهنی اثبات نشده است. این ویتامین بدون نسخه موجود است.

 عملکرد پانتوتنیک اسید و بیوتین برای رشد مورد نیاز هستند.

آن‌ها به تجزیه بدن و استفاده از مواد غذایی کمک می‌کنند. به این متابولیسم گفته می‌شود.

هر دو برای ساخت اسیدهای چرب مورد نیاز هستند. اسید پانتوتنیک همچنین در تولید هورمون‌ها و کلسترول نقش دارد. از آن در تبدیل پیروات نیز استفاده می‌شود.

استفاده‌های آرایشی از B5

ویتامین B5 اغلب به موها و محصولات پوستی و همچنین آرایشی اضافه می‌شود. دکسپانتنول، ماده شیمیایی ساخته شده از B5، در کرم‌ها و لوسیون‌های طراحی شده برای مرطوب سازی پوست استفاده می‌شود.

در محصولات مو، B5 می‌تواند به افزایش حجم و براق شدن کمک کند. همچنین گفته می‌شود که باعث بهبود بافت موهایی می‌شود که توسط یک ظاهر طراحی شده یا مواد شیمیایی آسیب می‌بینند.

یک مطالعه انجام شده، نشان داد که استفاده از ترکیبی حاوی پانتنول، نوعی ویتامین B5، می‌تواند باعث جلوگیری از کم پشت شدن مو شود. با این حال، این باعث نمی‌شود که موهای شما دوباره رشد کند.

مزایای بهداشتی و سلامتی پانتوتنیک اسید (ویتامین B5)

۷ دلیل عالی برای قرار دادن منابع غنی از پانتوتنیک اسید در رژیم غذایی روزانه آورده شده است:

 • اثر ضد آکنه پانتوتنیک اسید

پانتوتنیک اسید یا ویتامین B5 یک ویتامین امیدوار کننده و محلول در آب است که به کاهش ضایعات آکنه صورت کمک می‌کند. از لایه خارجی پوست در برابر آسیب‌های ناشی از سموم محیطی محافظت می‌کند.

پانتوتنیک اسید آبرسانی را بازیابی کرده و پوست را نرم و لطیف می‌کند. مطالعات مبتنی بر شواهد نشان داده است که درمان با مکمل‌های پانتوتنیک اسید برای بیش از ۱۲ هفته باعث کاهش ۶۷٪ ضایعات صورت شده است.

چنین اثری از پانتوتنیک اسید به پتانسیل ضد باکتریایی آن نسبت داده می‌شود. باکتری‌ها باعث آکنه می‌شوند و منجر به شکستگی پوست و قرمزی پوست می‌شوند. با سرکوب عملکرد ترکیبات التهابی و با مهار پیشرفت واکنش‌های التهابی، آکنه را کاهش می‌دهد.

دریافت مقدار کافی پانتوتنیک از طریق رژیم غذایی و مکمل‌ها می‌تواند در درمان آکنه کمک کند.

 • مشخصات لیپیدی را بهبود می‌بخشد

پانتوتنیک اسید برای افرادی که سطح کلسترول کامل و LDL و سطح تری گلیسیرید بالا دارند بی‌خطر و موثر است. سطح بالای LDL و VLDL کلسترول “بد” در خون خطر بیماری‌های قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

این ویتامین آنزیمی را که باعث افزایش تولید کلسترول در بدن می‌شود، مهار می‌کند. میکروارگانیسم‌های مفید موجود در روده به کاهش سطح کلسترول بالا در بدن کمک می‌کنند. گزارش شده است که اسید پانتوتنیک باعث رشد و بقای این باکتری‌ها می‌شود.

علاوه بر این، پانتوتنیک اسید تجزیه چربی در بدن را افزایش می‌دهد، استفاده از آن را برای استفاده از انرژی تقویت می‌کند و ذخیره چربی را در بدن کاهش می‌دهد. افراد با مشخصات چربی تغییر یافته علاوه بر رژیم کم چربی باید بر مصرف منظم غذاهای غنی از اسید پانتوتنیک نیز تمرکز کنند.

 • برای سلامت قلب مفید است

پانتوتنیک اسید نقش مهمی در نگه داشتن قلب در شرایط کار طبیعی دارد. بسیار مشهور است که سطح بالای کلسترول در بدن خطر سلامتی قلب را افزایش می‌دهد. پانتوتنیک اسید با حفظ سطح کلسترول در محدوده طبیعی از قلب محافظت می‌کند.

این ویتامین B کمپلکس فشار خون را بیشتر کاهش می‌دهد. این رگ‌ها را پهن کرده و جریان خون روان را در بدن تضمین می‌کند. این باعث کاهش استرس و حجم کار بر روی قلب می‌شود و از ضعیف شدن قلب جلوگیری می‌کند.

همچنین با خنثی کردن تجمع پلاک‌های مضر در رگ‌ها، سلامت قلب را حفظ می‌کند. از این رو، پانتوتنیک اسید برای افرادی که سلامت قلبی ضعیفی دارند ضروری است.

 • استقامت بدن را بهبود می‌دهد

کمبود ویتامین B5 با ضعف عمومی، احساس ضعف، ناراحتی و کمبود انرژی برای انجام فعالیت های روزانه همراه است. اسید پانتوتنیک آنزیمی تولید می‌کند که مواد مغذی غذایی را که می‌خورید به انرژی مورد استفاده بدن تبدیل می‎کند.

قدرت عضلات را افزایش می‌دهد و خستگی بدن را کاهش می‌دهد. این به بازسازی بافت‌ها کمک می‌کند و عملکرد متابولیسم را در سطوح مطلوب حفظ می‌کند. خوردن غذاهای غنی از اسید پانتوتنیک می‌تواند به بدن شما انرژی دوباره بخشد و شما را فعال نگه دارد.

 • رشد مو را افزایش می‌دهد

اسید پانتوتنیک یک ویتامین شگفت انگیز برای مو است. رشد مناسب مو را تقویت کرده و با مرطوب سازی مو باعث بهبود بافت آن می‌شود. علاوه بر این، اسید پانتوتنیک از سفیدی زودرس مو جلوگیری می‌کند و به بازیابی رنگ طبیعی مو کمک می‌کند.

این امر تولید ملانین را که رنگ طبیعی آن برای موها فراهم می‌کند، تسریع می‌کند. اسید پانتوتنیک عملکرد غدد سبوم را تنظیم می‌کند که موها را سالم، براق و مرطوب نگه می‌دارد.

همچنین با التهاب مبارزه می‌کند و عملکرد ترکیبات التهابی را که در غیر این صورت به مو آسیب می‌رسانند و بر بافت آن تأثیر می‌گذارد، غیرفعال می‌کند. بنابراین، مصرف منابع غذایی مملو از پانتوتنیک اسید می‌تواند به نفع موها باشد.

 • فشار خون بالا را کاهش می‌دهد

کمبود پانتوتنیک اسید با افزایش فشار خون همراه است. بنابراین، برای حفظ فشار خون در محدوده طبیعی، ضروری است بدن خود را با مقدار کافی اسید پانتوتنیک تغذیه کنید.

این ماده به عنوان یک گشادکننده عروق عمل می کند که رگ‌ها را گشاد می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که خون در سراسر بدن روان است. چنین عملکردی از پانتوتنیک اسید باعث کاهش استرس یا فشار در دیواره‌های داخلی عروق می‌شود.

علاوه بر این، پانتوتنیک اسید برای حفظ عملکرد مطلوب غدد فوق کلیوی حیاتی است. اگر غدد فوق کلیوی به درستی کار نکنند، افزایش فشار خون مشاهده می‌شود. از این رو، در کنار رژیم‌های غذایی کم سدیم، افراد فشار خون بالا باید توجه ویژه‌ای به مصرف اسید پانتوتنیک داشته باشند.

 • از التهاب محافظت می‌کند

تصور می‌شود که التهاب عامل بیماری‌های مختلف باشد. اسید پانتوتنیک فرآیندهای التهابی را مسدود کرده و به درمان و مدیریت بیماری‌ها و اختلالات مختلف کمک می‌کند. این ویتامین در ادامه نقش مهمی در کاهش غلظت ترکیبات التهابی دارد.

اسید پانتوتنیک در فرآیند التهاب اثر آنتی‌اکسیدانی دارد.

در طی التهاب مزمن، رادیکال‌های آزاد فعالتر شده و به بدن آسیب می‌رسانند. اسید پانتوتنیک باعث غیرفعال شدن رادیکال‌های آزاد، محافظت از بدن و سلامتی می‌شود.

خرید پانتوتنیک اسید
خرید پانتوتنیک اسید

فـروش پانتوتنیک اسید:

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، ویتامین‌های گروه B مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند.

این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است.

شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید