نیترات موجود در آب

نیترات موجود در آب، بررسی و تحلیل

شاید ادعاهایی درباره آب بدون نیترات دیده باشید و از خود پرسیده باشید که آیا این حتی ارزش این را دارد که در موردش نگران شوید؟ به طور خلاصه، وحشت نکنید، آب آشامیدنی شما احتمالاً بی‌خطر است.

مگر اینکه نوع خاصی از آب را که ناامن است بنوشید – که هرگز توصیه نمی‌شود – جای نگرانی وجود ندارد آنچه شما باید در مورد نیترات‌ها بدانید، اینکه چگونه می‌توانند وارد آب آشامیدنی شما شوند و در مورد آن چه باید بدانید، در اینجا آمده است.

نیترات موجود در آب
نیترات موجود در آب

نیترات در مقایسه با نیتریت

نیترات و نیتریت هر دو در خاک، آب و گیاهان یافت می‌شوند. داشتن درک صحیح از نیترات‌ها و نیتریت‌ها در تصمیم‌گیری در مورد سلامت تغذیه‌ای یک موضوع کلیدی است.

اول، بیایید نیترات‌ها را معرفی کنیم. نیترات‌ها عمدتا از طریق رژیم غذایی مصرف می‌شوند. در حقیقت، بر اساس یک بررسی گسترده در اکتبر 2018 در مورد پیری و بیماری، سبزیجات بالاترین منبع نیترات در رژیم غذایی هستند و حدود 80 تا 90 درصد از کل نیترات‌های مصرفی ما را تشکیل می‌دهند. بقیه نیترات‌ها از طریق نوشیدن آب و غذاهای حیوانی وارد می‌شوند.

نیترات‌ها در بدن به نیتریت تبدیل می‌شوند و این فرآیند باعث ایجاد نیتریک اکسید می‌شود – که این یک ترکیب خوب است. نیتریک اکسید یک گشاد کننده عروق است، که رگ‌های خونی را باز می‌کند و به جریان بهتر خون شما کمک می‌کند. این خبر خوبی برای کسانی است که می‌خواهند فشار خون خود را بهبود ببخشند. بنابراین تبدیل طبیعی نیترات به نیتریت در بدن یک روند سالم است.

بیشتر مکالمه‌ها و جنجال‌های پیرامون نیتریت‌ها، مربوط به استفاده از آن به عنوان ماده نگهدارنده گوشت‌های پخته و فرآوری شده مانند بیکن، هات‌داگ و گوشت‌های غذایی است که معمولاً به شکل نیتریت سدیم است.

در حالی که یکی از محصولات نهایی حاصل از تبدیل نیترات به نیتریت، اکسید نیتریک است، محصول نهایی دیگر می‌تواند ماده‌ای به نام نیتروزامین باشد که می‌تواند مضر باشد. متأسفانه، شما هیچ تصوری ندارید که بدن شما نیتروزامین تولید می‌کند، که این امر باعث دشوار شدن کنترل سلامتی شما می‌شود.

طبق بررسی که در اکتبر 2018 انجاو شده است، ممکن است ارتباطی بین التهاب و باکتری‌های ناسالم در روده و تشکیل نیتروزامین وجود داشته باشد. این بدان معنی است که خوردن یک رژیم غذایی حاوی غذاهای ضد التهاب، مانند سبزیجات، میوه‌ها، روغن زیتون و آجیل و دانه‌ها برای کنترل التهاب مفید است.

بر اساس یک بررسی در دسامبر 2015 در مواد مغذی، نیترات‌های غذایی با کاهش خطر ابتلا به سرطان معده مرتبط هستند، دلیل اصلی آن این است که بیشتر نیترات‌های موجود در رژیم غذایی از سبزیجات است.

نیترات موجود در آب
نیترات موجود در آب

آیا در آب نیترات وجود دارد؟

پاسخ به این سوال که آیا در آب آشامیدنی شما نیترات وجود دارد یا نه مثبت است.

اما مقدار آن در سیستم‌های آب عمومی (مانند آب لوله کشی از سینک ظرفشویی) یا حتی در آب بطری اندازه‌گیری شده و به شدت تنظیم می‌شود.

در حالی که برخی از شرکت‌های تولید آب بطری بدون نیترات به عنوان ابزاری برای بازاریابی استفاده می‌کنند، در حقیقت دیگر شرکت‌های تولید آب بطری دارای مقادیر بسیار کمی نیترات در آب خود هستند و معمولاً سطح نیتریت غیر قابل تشخیص است. اگر آب بطری مورد علاقه خود را دارید، به دنبال گزارش آنالیز سالانه آن‌ها باشید.

با توجه به تحقیقات انجام شده، آب مقطر یا آب کاهش یافته ازمواد معدنی به طور کلی دارای مقادیر کمتری از نیترات نسبت به آب معدنی چشمه یا آب معمولی است.

بنابراین، نیترات از کجا آمده است؟ مقداری از آن به طور طبیعی در خاک است، اما سطح آن در 100 سال گذشته به دلیل استفاده از کود غیر آلی افزایش یافته است.

بر اساس گزارش نتایج تحقیقات انجام شده در سال 2018، دلیل اینكه حتی به نیترات‌های موجود در آب آشامیدنی پرداخته شده است، محافظت از نوزادان در برابر بیماری موسوم به متهموگلوبینمیا است – كه گاهی سندرم نوزاد آبی نیز نامیده می‌شود.

در نوزادانی که معده اسیدی کمتری نسبت به بزرگسالان دارند، نیترات بلعیده شده، در صورت تجزیه شدن به نیتریت، می‌تواند به هموگلوبین متصل شده و ظرفیت حمل اکسیژن خون را کاهش دهد. “نوزادان زیر شش ماه با بطری تغذیه‌ای در معرض بالاترین خطر ابتلا به متهموگلوبینمیا قرار دارند.”

نیترات و نوزادان
نیترات و نوزادان

آیا نیترات موجود در آب برای سلامتی مضر است؟

تحقیقات در مورد مقادیر کم نیترات در آب آشامیدنی بی‌نتیجه بوده است.

در یک بررسی در ژوئیه 2018 در مجله بین المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی عنوان می‌کند که مقادیر بالای نیترات در آب آشامیدنی ممکن است نتایج نامطلوبی در بارداری ایجاد کند. بنابراین اگر فکر می‌کنید آب آشامیدنی شما دارای مقادیر زیادی نیترات است، با پزشک خود صحبت کنید یا از آب بطری استفاده کنید.

انستیتوی ملی سرطان نشان می‌دهد که در مقایسه با افرادی که مصرف کمی از هر دو ترکیب را دارند، ممکن است با مصرف زیاد نیترات از آب آشامیدنی و مصرف گوشت، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، کلیه یا معده افزایش یابد.

اجازه ندهید این موضوع باعث ترس شما شود. بیشتر مطالعات بر روی حیوانات انجام شده است و مطالعات انجام شده بر روی انسان نشان می‌دهد نتایج ناسازگار به طور کلی با تمام نتایج سلامتی مرتبط با نیترات زیاد است.

تحقیقات دانشگاه کرنل نشان می‌دهد تنها مطالعاتی که نشان می‌دهد سرطان با مقادیر غیرطبیعی و زیاد نیترات در حدود 100 تا 200 میلی‌گرم در لیتر بوده است – و حد ملی تعیین شده برای نیترات موجود در آب آشامیدنی کاملاً کمتر از آن است.

سدیم نیترات
سدیم نیترات

سدیم نیترات موجود در مواد غذایی چیست؟

نیترات سدیم یک نمک طبیعی است که از سدیم، نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. این ماده در گوشت‌ها نه تنها به منظور افزایش طعم و مزه و افزودن رنگ بلکه به عنوان ماده نگهدارنده برای جلوگیری از رشد و فساد باکتری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از این باکتری‌ها می‌توانند خطرناک باشند، مانند کلستریدیوم بوتولینوم و لیستریا مونوسیتوژنز، که باعث بیماری‌های بالقوه جدی می‌شوند.

نیترات سدیم در مواد غذایی افزودنی است که طبق استانداردها بی‌خطر محسوب می‌شود. با این حال، وقتی نیترات سدیم با باکتری‌های موجود در گوشت ارتباط برقرار می‌کند، از نظر شیمیایی تغییر می‌کند، یک اکسیژن از دست داده و به نیتریت سدیم تبدیل می شود. با گذشت زمان، نیترات سدیم می‌تواند نیتریک اکسید، که یک گاز است، و یا نیتروزآمین‌ها، که مواد شیمیایی شناخته شده سرطان زا برای حیوانات است، تشکیل دهد.

با توجه به نگرانی‌های مربوط به سرطان در مورد نیتروزامین، USDA میزان نیترات سدیم را در گوشت‌ها محدود می‌کند – بیش از 500 قسمت در میلیون – و نیاز به این دارد که این غذاها حاوی ویتامین C اضافه شده باشند، که از تشکیل نیتروزامین جلوگیری می‌کند.

اگر این گوشت‌ها را می‌خورید، لیست مواد تشکیل‌دهنده را بخوانید تا ببینید آیا حاوی مواد افزودنی غذایی هستند. همچنین می‌توانید در مورد محتوای نگهدارنده نیترات سدیم یا نیتریت سدیم اطلاعاتی را از قصاب یا تولید کننده گوشت بخواهید. نمونه‌هایی از غذاهای حاوی نیتریت سدیم عبارتند از:

 • سوسیس نمک‌زده
 • ژامبون
 • هات‌داگ
 • بیکن
 • سوسیس
 • گوشت گاو
 • بالونی
 • گوشت گاو تند
 • گوشت ناهار
 • هر نوع گوشت نمکی، درمان شده یا دودی

چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

اگر از سیستم‌های آب نوشیدنی عمومی می‌خورید: تکالیف خود را انجام دهید و وب‌سایت محلی آب خود را بررسی کنید تا گزارش کیفیت فعلی آب را بررسی کنید.

اگر در درجه اول از آب چاه می‌نوشید: با احتیاط این عمل را انجام دهید و یک کیت تست تهیه کنید تا نه تنها نیترات‌ها، بلکه سایر آلاینده‌ها را آزمایش کند.

اگر در یک منطقه کشاورزی زندگی می‌کنید: مطابق با بررسی انجام شده در ژوئیه 2018 بیشتر در معرض نیترات زیاد آب آشامیدنی هستید، به ویژه اگر از چاه‌های کم عمق نزدیک منابع نیترات استفاده می‌کنید.

طبق بررسی‌های انجام شده در زمان پیری و بیماری، می‌توان با خوردن غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان، روند تشکیل نیتروزآمین‌ها را تغییر داد. آنتی‌اکسیدان‌ها به طور عمده در میوه‌ها و سبزیجات به صورت پلی فنول، ویتامین C، ویتامین E و بتاکاروتن یافت می‌شوند.

متخصصان کورنل اظهار داشتند که 60 تا 90 درصد نیتریت مصرفی ما از گوشت فرآوری شده تهیه می‌شود، بنابراین اگر می‌خواهید میزان کلی نیتریت مصرفی خود را کاهش دهید، قطع مصرف این نوع مواد غذایی، شروع خوبی است.

متخصصان می‌گویند: “برچسب‌ها را به دقت بررسی کنید و از محصولاتی که در آن‌ها ذکر شده است که از نیترات سدیم یا پتاسیم و نیتریت‌ها استفاده شده است، خودداری کنید.” “علاوه بر گوشت ناهار، برخی از غذاهای کنسرو شده ممکن است حاوی این مواد شیمیایی اضافه شده باشند.”

منابع

 • Aging and Disease: “Nitrate and Nitrite in Health and Disease”
 • Nutrients: “Dietary Nitrates, Nitrites, and Nitrosamines Intake and the Risk of Gastric Cancer: A Meta-Analysis”
 • International Journal of Environmental Research and Public Health: “Drinking Water Nitrate and Human Health: An Updated Review”
 • EPA: “National Primary Drinking Water Regulations”
 • Cornell University Cooperative Extension: “Nitrate: Health Effects in Drinking Water”
 • National Cancer Institute: “Nitrate”

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست