6 دلیل که نیاسینامید را باید در برنامه مراقبت از پوست خود وارد کنید
 • نیاسینامید چیست؟

  نیاسینامید یکی از آن موادی است که بخاطر مزایایی که می‌تواند برای پوست ایجاد کند شناخته می‌شود. نیاسینامید نوعی ویتامین B3 یا نیاسین است که ممکن است به بهبود ظاهر رنگدانه و پیری کمک کند، می‌تواند ظرفیت آنتی‌اکسیدانی پوست را افزایش دهد و در حفظ سد پوست نقش دارد.

  خرید نیاسین آمید
  خرید نیاسین آمید

  نیاسین آمید در مقابل نیاسین

  تفاوت کمی بین اشکال مختلف نیاسینامید وجود دارد. اولین مورد تفاوت بین نیاسینامید و نیاسین است. نیاسین نام ویتامین B3 است در حالی که نیاسین آمید نوعی ویتامین B3 است که اغلب در فرمولاسیون محصولات آرایشی استفاده می‌شود.

  دو نوع نیاسین وجود دارد که به عنوان مواد اصلی استفاده می‌شود. این دو شکل نیاسینامید است که به آن نیکوتینامید نیز می‌گویند و شکل دیگر اسید نیکوتینیک است. در مورد اینکه آیا این دو شکل ویتامین B3 در فرمول‌های مراقبت از پوست قابل تعویض هستند، بحث‌هایی وجود دارد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که آن‌ها به راحتی در پوست به یکدیگر تبدیل می‌شوند. مطالعات دیگر نشان می‌دهد که آن‌ها عملکردهای کمی متفاوت در پوست دارند، علی‌رغم اینکه فعالیت‌های بسیار مشابه ویتامین‌های غذایی در بدن دارند.

  اسید نیکوتینیک هنگامی که به صورت موضعی در محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شود، دارای مزایای اضافی بیش از نیاسینامید است. نیکوتینیک اسید به دلیل اثر متقابل اسید نیکوتینیک با گیرنده‌های اسید نیکوتینیک در پوست، ممکن است مزایای آنتی‌اکسیدانی پوست را افزایش دهد. به نظر می‌رسد اسید نیکوتینیک توانایی تأثیر بر سطح نیاسین آمید آدنوزین دینوکلئوتید (NAD) در بدن را دارد و به طور بالقوه مزایای آن را افزایش می‌دهد. NAD یک فاکتور است، یک مولکول کمکی که در بسیاری از فرآیندهای طبیعی بدن نقش دارد.

  با این حال، استفاده از اسید نیکوتینیک نسبت به نیاسینامید یک ضرر دارد. اسید نیکوتینیک با گشاد شدن عروق صورت یا افزایش جریان خون در صورت همراه است. گرچه این گرگرفتگی مضر نیست، اما می‌تواند کاملاً احساس ناخوشایندی باشد. به همین دلیل، نیاسینامید اغلب در درمان‌های مراقبت از پوست ترجیح داده می‌شود و بیشترین مطالعه را در مورد دو ماده ویتامین B3 مورد استفاده در مراقبت از پوست دارد.

  روش نظریه نیاسینامید برای بهبود ظاهر پوست از طریق مسیر NAD شبیه روش اسید نیکوتینیک است. به جای تعامل با گیرنده‌ها و سطح NAD، نیاسینامید ممکن است فقط مسئول افزایش سطح NAD باشد. نیاسین آمید مولکول پیش سازنده فاکتورهای NAD و همتای فسفات آن نیاسینامید آدنوزین دینوکلئوتید فسفات NADP است.

  NAD و NADP کوآنزیم‌ها یا مولکول‌های کمکی در یک مسیر واکنش هستند که در 40 فرآیند در بدن دخیل هستند. این بدان معناست که نیاسینامید این امکان را دارد که در تعداد زیادی واکنش در بدن و پوست نقش داشته باشد.

  شش مزایای نیاسینامید برای پوست شما چیست؟

  مطالعات نشان می‌دهد که نیاسینامید به طور عمیق به داخل پوست نفوذ می‌کند. تحقیقات نشان داده است که سطح NAD در پوست پس از استفاده موضعی از نیاسینامید افزایش می‌یابد. نیاسینامید به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، برای مزایای بالقوه در کاهش ظاهر فرآیندهای پیری و کمک به تعادل تولید روغن مورد مطالعه قرار گرفته است.

  همچنین باید در نظر داشت که اگرچه یک رژیم غذایی سالم حاوی ویتامین B3 از طریق غذاهایی مانند تخم‌مرغ، غلات، سبزیجات سبز و ماهی، برای به دست آوردن فواید کامل نیاسینامید بر روی پوست، بهتر است به صورت موضعی استفاده شود. در زیر 6 مزایای اصلی این ویتامین رابررسی می‌کنیم:

  1- آنتی‌اکسیدان

  مشخص شده است که نیاسینامید ظرفیت آنتی‌اکسیدانی پوست را افزایش می‌دهد. آنتی‌اکسیدان‌ها با ایجاد تعادل در سطح رادیکال‌های آزاد در پوست کار می‌کنند. رادیکال‌های آزاد محصول جانبی فرآیندهای طبیعی بدن مانند استرس اکسیداتیو هستند. با این حال، وقتی عدم تعادل در سطح رادیکال‌های آزاد در بدن وجود داشته باشد، می‌توانند به سلول‌ها آسیب برسانند. این آسیب با علائم پیری همراه است.

  2- عملکرد مانع پوست

  تحقیقات در مورد اثرات نیاسینامید نشان داده است که ممکن است نیاسینامید در عملکرد سد پوست نقش داشته باشد. سد پوستی لایه بالایی پوست است که به جلوگیری از اتلاف آب کمک می‌کند و به عنوان سدی برای مواد حساسیت‌زا و باکتری‌ها عمل می‌کند. نیاسینامید باعث افزایش سنتز سرامیدها و همچنین لیپیدهایی می‌شود که در یکپارچگی ساختاری و عملکردی مانع پوستی نقش دارند.

  نیاسینامید ممکن است در تمایز سلول‌های کراتینوسیت نقش داشته باشد. سلول‌های کراتینوسیت نوعی سلول پوستی هستند که می توانند عملکردهای ویژه‌ای داشته باشند. عملکرد آن‌ها توسط فرآیندی به نام تمایز تعیین می‌شود. هنگام درمان با نیاسینامید، افزایش در سطح سرامید و تمایز سلول‌های کراتینوسیت مشاهده شد.

  این نتایج همچنین با کاهش از دست دادن رطوبت از سطح پوست همراه بود. یکپارچگی سد پوست با کاهش ظاهر قرمزی و لکه شدن همراه است. اگرچه این فقط دو مطالعه بود، جالب است که مکانیسمهایی را که نیاسینامید برای بهبود ظاهر پوست کار می‌کند درک کنید.

  3- زرد شدن پوست

  زردی پوست می‌تواند یکی از علائم پیری باشد و تصور می‌شود که در نتیجه واکنش میلارد ایجاد شود. واکنش میلارد یک واکنش اکسیداتیو بین پروتئین‌ها و قندها است که منجر به ایجاد قند پیوندی می‌شود. این قندهای پیوند خورده به رنگ زرد و قهوه‌ای هستند و با افزایش سن پوست شما این رنگ زرد را پیدا می‌کند. در مقاله مروری که در مجله Clinical and Aesthetic Dermatology منتشر شده است، آن‌ها مطالعه‌ای را انجام دادند که در آن از نیاسینامید برای افزایش سطح آنتی‌اکسیدان‌های NAD و NADPH برای جلوگیری از واکنش میلارد استفاده شده است.

  4- چین و چروک

  تحقیقات نشان داده است که نیاسینامید ممکن است در مسیرهای سنتز کلاژن نقش داشته باشد و همچنین در تولید پروتئین‌هایی مانند کراتین، فیلاگرین و اینولاکرین که در پوست یافت می‌شود، مورد نیاز باشد. کراتین در ساختار سلول و اتصال آب نقش دارد، فیللاگرین در آبرسانی به پوست نقش دارد و به نظر می‌رسد اینولاکرین در ساختار لایه‌های عمیق پوست نقش دارد.

  شواهد نشان می‌دهد که نیاسینامید ممکن است به افزایش تولید این مولکول‌ها کمک کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که این تنها نتایج یک مطالعه بود و یک مطالعه نیز نتایج را دقیق نمی‌کند، اما جالب است بدانید که تحقیق ممکن است به کجا منجر شود.

  5- رنگدانه

  نیاسینامید ممکن است بتواند به کاهش ظاهر رنگدانه کمک کند. روش پیشنهادی برای این کار این است که نیاسینامید ممکن است توانایی انتقال ملانوزوم ها از یک سلول به سلول دیگر را کاهش دهد.

  6- پوست متراکم

  در مطالعه منتشر شده توسط مجله زیبایی پوست، پیشنهاد شده است که نیاسینامید موضعی می‌تواند به کاهش التهاب و قرمزی مرتبط با شکستگی و بیماری‌های التهابی پوست کمک کند. همچنین برای برقراری تعادل بالقوه در تولید روغن.

  بهترین مواد لازم برای استفاده با نیاسینامید کدامند؟

  نیاسینامید را می‌توان برای بهبود ظاهر پوست از طریق قرار دادن سایر مواد در فرمولاسیون‌ها یا برنامه‌های مراقبت از پوست، تقویت کرد. بسته به دلیلی که از نیاسینامید استفاده می‌کنید، مواد مختلفی بهتر از سایرین نیازهای شما را برآورده می‌کنند.

  پوست احتقانی

  اگر شما یک نوع پوست احتقانی دارید و مستعد شکستن است، ممکن است موادی مانند روی و اسید فولیک مواردی باشد که می‌خواهید در فرمولاسیون محصول خود جستجو کنید. تصور می‌شود روی به کاهش ظاهر قرمزی همراه با ترشحات و به حداقل رساندن زخم‌های آکنه کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که شامل منابع ویتامین B مانند نیاسینامید (B3) و اسید فولیک (B9) ممکن است استرس اکسیداتیو را کاهش داده و از بهبودی پشتیبانی کند.

  نیاسین آمید و ویتامین C

  افسانه‌ای در دنیای مراقبت از پوست وجود دارد که نیاسینامید و ویتامین C را نمی توان با هم استفاده کرد. این سوءتفاهم از این ادعا ناشی می‌شود که ویتامین C و نیاسینامید وقتی با هم استفاده می‌شوند یکدیگر را خنثی می‌کنند و در صورت استفاده بالقوه اسید نیکوتینیک تولید می‌کنند.

  اگر به یاد داشته باشید، اسید نیکوتینیک نوعی ویتامین B3 است که باعث برافروختگی یا قرمزی ناخوشایند می‌شود. لزوماً اینگونه نیست. این تصور غلط مبتنی بر تحقیق با استفاده از نسخه‌های غیر پایدار این مواد است، با دو ماده غیر پایدار آن‌ها می‌توانند به طور بالقوه یکدیگر را غیرفعال کنند. امروزه، محصولات ویتامین C و نیاسینامید تثبیت شده و استفاده از این ترکیب را در فرمولاسیون محصولات امکان پذیر می‌کند.

  قیمت فروش اسکوربیک اسید
  فروش اسکوربیک اسید

  اسید هیالورونیک

  اسید هیالورونیک به دلیل خاصیت آبرسانی، ماده مهمی برای قرار دادن در فرمولاسیون های نیاسینامید است. اسید هیالورونیک یک مولکول مرطوب‌کننده یا اتصال‌دهنده آب است، به جذب رطوبت به پوست کمک می‌کند و به پوست شما ظاهری کاملاً چسبیده و هیدراته می‌دهد. اسید هیالورونیک به فرمولاسیون نیاسینامید افزوده می‌شود زیرا رطوبت پایه آب را برای انواع پوست تحت فشار یا پیر می‌کند.

  رتینول و AHA

  نیاسینامید ممکن است به کاهش برخی از تحریکات مرتبط با استفاده از رتینوئیدها و AHA کمک کند. این مواد به پوست خشن هستند و به طور بالقوه قدرت مانع پوستی را کاهش می‌دهند. گرچه این مواد برای بهبود ظاهر پوست عالی هستند، اما افزودن نیاسینامید ممکن است به محافظت از مانع طبیعی پوست کمک کند و به طور بالقوه تحریک را کاهش دهد.

  عوارض جانبی نیاسینامید چیست؟

  در حالی که نیاسین آمید باعث برافروختگی مرتبط با اسید نیکوتینیک نمی‌شود. ممکن است برای برخی از انواع پوست تحریک‌کننده باشد. سوزش خفیف می‌تواند در انواع پوستی که به نیاسینامید حساسیت دارند، ایجاد شود. تحریک همچنین می‌تواند از سایر مواد موجود در محصول یا در صورت استفاده بیش از حد از نیاسینامید ایجاد شود.

  استفاده‌های دیگر

  نیاسینامید به عنوان یک مکمل غذایی همچنین برای استفاده در آرتروز، گرانولوم آنولار و آکنه در حال مطالعه است. این مطالعات در حال انجام است و فقط شواهد اولیه‌ای دارد که نشان می‌دهد آن‌ها ممکن است بخشی از یک برنامه درمانی باشند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست