سوزن سوزن شدن در دست و پا و پتاسیم بالا

سوزن سوزن شدن در دست و پا و پتاسیم بالا (هیپرکالمی)

اگر جریان خون شما دارای مقادیر پتاسیم بالاتر از حد معمول باشد، ممکن است بیماری به نام هیپرکالمی ایجاد شود.بیشتر این موارد ناشی از عدم توانایی کلیه در از بین بردن پتاسیم اضافی بدن می‌باشد.

با این وجود ممکن است با تکمیل رژیم غذایی با پتاسیم (خصوصاً در دوزهای بالا) این وضعیت را ایجاد کنید. قبل از مصرف مکمل پتاسیم به هر دلیلی با پزشک خود مشورت کنید.

فواید و خطرات پتاسیم:

پتاسیم به راحتی در رژیم غذایی موجود است و خوردن بیش از حد غذاهای غنی از این ماده معدنی مانند موز، گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، کلم بروکلی، حبوبات و ماهی باعث ایجاد هیپرکالمی نمی‌شود. پتاسیم برای تنظیم ضربان قلب، فشار خون و سالم نگه‌داشتن استخوان‌ها لازم است.

به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، دریافت پتاسیم از مواد غذایی همچنین می‌تواند به جلوگیری از سکته کمک کند. در حالی که پتاسیم برای سلامتی بسیار مهم است، مقادیر زیاد آن می‌تواند عواقب جدی برای سلامتی از جمله سوزن سوزن شدن دست و پا و ضربان نامنظم قلب داشته باشد. بیشتر اوقات پتاسیم بیش از حد در بدن، ناشی از مصرف مکمل‌های پتاسیم است.

مکمل‌های پتاسیم:

مکمل‌های رژیم غذایی می تواند سطح پتاسیم خون را افزایش دهد. طبق اعلام مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، بزرگسالان روزانه به 4700 میلی‌گرم پتاسیم نیاز دارند. این میزان توصیه‌شده در مورد زنان باردار نیز صدق می‌کند، اما زنان پرستار باید روزانه 5100 میلی‌گرم مصرف کنند.

پتاسیم را فقط به دلیلی که فکر می‌کنید رژیم غذایی شما فاقد این ماده معدنی است، مصرف نکنید. در عوض، با پزشک خود مشورت کنید. خود تجویزی این مکمل رژیم غذایی می‌تواند منجر به عوارض جدی سلامتی شود.

علائم هیپرکالمی:

اگرچه تشخیص هیپرکالمی غالباً دشوار است، زیرا بیشتر افراد بدون علامت هستند، اما بعضی اوقات علائم ایجاد می‌شود. طبق گفته‌های موسسه ملی بهداشت، سطح غیر طبیعی پتاسیم در بدن می‌تواند منجر به بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در دست و پا شود. این علائم ممکن است در بازوها و پاها نیز بروز کند. علت سوزن سوزن شدن، به احتمال زیاد ناشی از ماهیت الکتروشیمیایی این الکترولیت است.

مؤسسه Linus Pauling توضیح می‌دهد که پتاسیم به ایجاد چیزی معروف به پتانسیل غشایی کمک می‌کند، که برای انتقال نیروی عصبی ضروری است. پتاسیم اضافی به ناچار بر روی عصب شما تأثیر می‌گذارد، در نتیجه باعث سوزن سوزن شدن در امتداد پوست می‌شود. ضعف، خستگی، تپش قلب و حتی فلجی نیز ممکن است با این احساس سوزن سوزن شدن همراه باشد.

درمان هایپرکالمی:

درمان سوزن سوزن شدن دست و پاها ناشی از هیپرکالمی، اغلب شامل مراقبت‌های پزشکی می‌شود، حتی گاهی اوقات بسته به شدت وضعیت شما، مراقبت‌های پزشکی اضطراری نیز وجود دارد. پزشک شما آزمایشاتی را برای تعیین بهترین دوره درمانی انجام می‌دهد که ممکن است شامل کلسیم داخل وریدی، بی‌کربنات سدیم یا دیورتیک باشد.

برای تصحیح سطح پتاسیم در برخی از افراد به دیالیز احتیاج هست. گزینه‌های مداخلات پزشکی بستگی به سطح پتاسیم سرم و عوارض بالقوه سلامتی دارد که می‌تواند شامل آریتمی و ایست قلبی باشد.

خرید محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست