جایگزین طبیعی جوش شیرین

در صنعت نانوایی امروز دیگر استفاده از جوش شیرین منسوخ شده است. به همین دلیل بسیاری از نانوایی‌ها به دنبال جایگزین طبیعی جوش شیرین هستند. پیشگامان شیمی این مقاله را در همین راستا نگاشته است. جوش شیرین یکی از موادی است که پس از قرن شانزدهم جای خود را در آشپزخانه‌ها باز کرده است. البته غذاهای اصیل ایرانی از این محصول استفاده نمی‌کنند. حتی نانوایی‌های نان خوانگی نیز از این ماده بهره نمی‌برند. اما جوش شیرین در آشپزخانه ایرانی‌ها نیز جایگاه به خصوصی دارد.

پیشگامان شیمی ارائه‌دهنده انواع مواد شیمیایی به کارخانه‌های تولیدی می‌باشد. این شرکت سالیان سال است که با همکاری با کارخانه‌های صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی و دارویی توانسته است نامی در این صنعت به هم زند.

این شرکت سال هاست که محصولات شیمیایی مختلف را به بازار مصرف ارائه می‌کند. با این حال زمانی می‌توانید یک خرید عالی داشته باشید که درباره آن محصول اطلاعات داشته باشید. پیشگامان شیمی این مشکل را نیز حل کرده است. شما عزیزان می‌توانید تنها با یک تماس انواع اطلاعات هر کدام از محصولات را که تمایل داشتید دریافت کنید.

جایگزین طبیعی جوش شیرین

جوش شیرین
بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟

برای اینکه در بازار بتوانید یک جایگزین طبیعی برای جوش شیرین پیدا کنید لازم است ابتدا با خود این ماده به خوبی آشنا باشید. البته تولید کنندگان عموماً آشنایی خوبی با این محصول دارند. اما باز هم پیشگامان شیمی کمی از آن برایتان خواهد گفت.

جوش شیرین چیست و چطور کار می‌کند؟

جوش شیرین یا همان بی‌کربنات سدیم نوعی محصول قلیایی است که در ایران کاربردهای مختلفی دارد. این محصول از صنایع شیمیایی گرفته تا صنایع غذایی به کار برده می‌شود. همانطور که اشاره شد این محصول حالت قلیایی دارد. زمانی که یک محصول قلیایی با یک محصول اسیدی ترکیب شود، دی اکسید کربن آزاد می‌شود. زمانی که این گاز آزاد شد، غذای شما حجیم‌تر می‌شود.

جایگزین طبیعی جوش شیرین ممکن است نتوانند به اندازه جوش شیرین غذای شما را سبک و حجیم کند. اما می‌تواند به خوبی از ضررهایی که این ماده می‌تواند به بدن شما برساند پیشگیری کند. جوش شیرین به طور کلی برای دستگاه گوارش یک ماده مضر است. به خصوص زمانی که آن را در نان استفاده می‌کنید، هضم نان را سخت می‌کند. حتی برای افرادی که بیماری‌های گوارشی دارند توصیه می‌شود از این ماده استفاده نکنند.

جوش شیرین دشمنی دیرینه‌‌ای با اسید معده دارد. این ماده می‌تواند اسید معده شما را خنثی کرده و روند هضم هر گونه غذا را با مشکل مواجه سازد. این ماده حتی می‌تواند روی طعم، عطر و رنگ بسیاری از خوراکی‌ها نیز تأثیر بگذارد.

استفاده از آن در نان موجب می‌شود رنگ مغز نان بسیار تیره شود. طعم آن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. به طوری که طعم نامطبوع آن به نام نیش سودا شناخته می‌شود. دقیقاً به همین دلایل است که باید به دنبال جایگزین طبیعی جوش شیرین باشید.

بهترین جایگزین طبیعی جوش شیرین

  • دوغ

در میان نوشیدنی‌های ایرانی هیچ چیز به اندازه دوغ مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. دوغ یک محصول لبنی خاص است که حتی با ترش شدن کاربردی‌تر نیز می‌شود. با این حال برخی نمی‌توانند از دوغ استفاده کنند. دوغ اصیل را از شیر و در کنار خامه شیرین می‌گیرند. با این حال دوغ‌های امروزی حاصل استفاده از ماست ساده هستند. البته برخی تولید کنندگان به منظور طعم‌دهی یا افزایش گاز دوغ از مواد دیگری درون این محصول طبیعی استفاده می‌کنند.

در صورتی که دوغ را با مقداری بکینگ پودر ترکیب کنید می‌توانید یک جایگزین طبیعی جوش شیرین عالی داشته باشید. البته ترکیب دوغ با جوش شیرین نیز به شما بکینگ پودر می‌دهد! توجه داشته باشید که دوغ حالت مایع دارد. بنابراین اگر می‌خواهید از آن در دستور استفاده کنید باید به همان اندازه‌‌ای که دوغ اضافه کرده‌‌اید، از مایع آن دستور کم کنید. با این کار بافت کلی محصول نهایی حفظ خواهد شد.

  • بکینگ پودر

یکی دیگر از بهترین انتخاب‌ها برای جایگزین طبیعی جوش شیرین بکینگ پودر است. بکینگ پودر نیز همانند جوش شیرین امروز در اکثر مغازه‌ها یافت می‌شود.

بکینگ پودر
انتخاب بهترین جایگزین بکینگ پودر

بکینگ پودر و جوش شیرین شباهت‌های بسیاری دارند. به طوری که در بسیاری از موارد این دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. از ظاهر تا کارکرد این دو ماده بسیار شبیه به هم است. بکینگ پودر حاصل ترکیب خامه تاتار و جوش شیرین است. حال زمانی که خامه تاتار را به هر روشی حذف کنیم چه چیزی باقی می‌ماند؟ البته این کار اصلاً توصیه نمی‌شود. چرا که از نظر علم شیمی مشکلاتی را برای محصول شما ایجاد می‌کند.

بکینگ پودر زمانی که در معرض یک مایع و گرما قرار گیرد می‌تواند جایگزین جوش شیرین شود. چرا که همان فرآیند جوش شیرین اینجا نیز تکرار می‌شود. در اینجا نیز مایع شروع به آزاد کردن دی اکسید کربن و در نهایت افزایش حجم می‌کند. بکینگ پودر یکی از بهترین انتخاب‌ها برای جایگزین جوش شیرین شدن است. اما این ماده به اندازه جوش شیرین نمی‌تواند به محصول نهایی شما پف بدهد. از این رو توصیه می‌شود به هر میزان که جوش شیرین در دستور دارید، سه برابر بکینگ پودر بزنید.

شاید به نظرتان زیاد بیاید اما اگر به دنبال همان بافت نرم هستید، این کار را انجام دهید. البته این کار معایبی نیز برای خود دارد که اگر کمی مقدار نمک دستور را کاهش دهید برخی از آن‌ها حل می‌شوند. استفاده از بکینگ پودر در این اندازه می‌تواند طعم نهایی محصول را کمی شورتر و اسیدی‌تر کند. از این رو با کاهش نمک شما این دو مشکل را به سادگی حل می‌کنید.

علاوه بر همه این‌ها بکینگ پودر حاوی اسیدی به نام خامه تاتار است. به همین دلیل توصیه می‌شود برخی دیگر از مواد اسیدی درون دستور را با مواد خنثی‌تر جایگزین کنید.

آرد خود افزاینده جایگزین طبیعی جوش شیرین

استفاده از این آرد برای جایگزین کردن جوش شیرین مناسب به نظر می‌رسد اما اصلاً ساده نیستً چرا که با استفاده از این ماده باید تنظیمات خاصی را در دستور خود اعمال کنید که بسیاری ممکن است نتوانند به خوبی از پس آن برآیند.

آرد خود افزاینده
انتخاب جایگزین طبیعی جوش شیرین

لازم به ذکر است که نمی‌توانید این آرد را از سوپرمارکت‌ها تهیه کنید. این آرد ترکیبی از آرد همه کاره، نمک و بکینگ پودر است. هر فنجان از آرد خود افزاینده حاوی ۱۲۰ گرم آرد، ۱/۱ قاشق چایخوری بکینگ پودر و ۴/۱ قاشق چای‌خوری نمک است.

یکی از مشکلاتی که استفاده از این جایگزین طبیعی جوش شیرین برای شما ایجاد می‌کند جایگزین کردن اسیدها است. از آنجایی که این ماده حاوی مقداری بکینگ پودر است، بهتر است اسیدهای دیگر موجود در دستور را با مواد خنثی‌تر جایگزین کنید. این آرد یکی از بهترین انتخاب‌ها برای نانوایی‌ها به شمار می‌رود. با این حال اگر می‌خواهید نان خوشمزه‌‌ای بدون جوش شیرین به دست مردم بدهید، باید کمی آزمون و خطا کرده و دستور را آنطور که باید و شاید تغییر دهید.

پودر خمیر مایه

پودر خمیر مایع بی‌شک یکی از بهترین جایگزین طبیعی جوش شیرین در ایران به شمار می‌رود. چرا که جایگزین کردن آن ساده و در خانه نیز ممکن است. با این حال ساختار آن با ساختار جوش شیرین متفاوت است. از این رو توصیه می‌شود به ازای هر قاشق جوش شیرین، سه قاشق از پودر خمیر مایه بریزید.

این محصول مناسب زمانی است که قندهای زیادی در دستور دارید. با استفاده از پودر خمیر مایه در دستورهایی که قندهای زیادی دارند، می‌توانید بافت نرم‌تر و خوشمزه‌تری پیدا کنید.

خمیر مایه
انتخاب جایگزین طبیعی جوش شیرین

جایگزین طبیعی جوش شیرین انتخاب بسیاری از شیرینی فروش‌ها و نانوایی‌ها می‌باشد. در این مقاله به تعدادی از این جایگزین‌ها اشاره کردیم. اما در صورتی که نیاز به خرید عمده هر کدام از مواد ذکر شده دارید، می‌توانید با کارشناسان پیشگامان شیمی تماس بگیرید. ما آماده خدمات رسانی به شما عزیزان هستیم.

منابع:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست