دهان شویه ها

اگر می‌خواهید استفاده از دهان شویه را به برنامه مراقبت از دهان خود اضافه کنید، یا اگر دندانپزشک دهان شویه را برای شما یا یکی از اعضای خانواده شما توصیه کرده است، در صورت استفاده صحیح از محصول بیشترین سود را خواهید برد. مؤثرترین راه جلوگیری از پیشرفت بیماری‌های دندانی کنترل تولید پلاک‌های دندانی است. از بین بردن پلاک از دندان‌ها و مناطق مربوطه برای حفظ دهان سالم ضروری است.

دهانشویه چیست؟

شستشوی دهان یا شوینده‌های جایگزین روال عادی بهداشت دهان و دندان مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان روزانه نمی‌شود. عملکرد اصلی بیشتر دهان شویه‌ها تازه‌سازی نفس است، اگرچه اگر از بوی بد دهان مزمن شدید (هالیتوز) رنج می‌برید، با دندانپزشک خود در مورد راه‌های دیگر برای حل علل مشکل و مدیریت وضعیت بوی بد دهان خود صحبت کنید.

گفته می‌شود، اگر بعد از مسواک زدن کامل و تمیز کردن دندان‌های خود، برخی از دهان شویه‌ها مانند شستشوی فلوراید می‌توانند از دندان‌ها در برابر اسیدهای تولید شده توسط پلاک محافظت کنند و اگر در دوره نقاهت از عفونت قارچی یا حملات لثه هستید، دندانپزشک ممکن است دهان شویه خاصی را برای شما تجویز کند.

دهان شویه ها
دهان شویه ها

انواع دهان شویه

به طور کلی، دو نوع دهان شویه وجود دارد: لوازم آرایشی و درمانی.

دهان شویه‌های آرایشی ممکن است بوی بد دهان را به طور موقت کنترل کرده و طعم مطبوعی از خود به جای بگذارند، اما هیچ کاربرد شیمیایی یا بیولوژیکی بیش از سود موقت آن‌ها ندارند. به عنوان مثال، اگر محصولی باکتری‌های مرتبط با بوی بد دهان را از بین نبرد، پس سود آن فقط لوازم آرایشی تلقی می‌شود.

در عوض، دهانشویه درمانی دارای مواد مؤثری است که برای کنترل یا کاهش شرایطی مانند بوی بد دهان، التهاب لثه، پلاک و پوسیدگی دندان کمک می‌کند.

مواد مؤثری که ممکن است در دهان شویه درمانی استفاده شود شامل موارد زیر است:

 • کلرید استیل پیریدینیم
 • کلرهگزیدین
 • روغن ضروری
 • فلوراید
 • پراکسید

برای کاهش بوی بد دهان ممکن است کلرید سیتیل پیریدینیم اضافه شود. از کلرهگزیدین و روغن‌های اساسی می‌توان برای کنترل پلاک و التهاب لثه استفاده کرد.

فلوراید یک عامل اثبات شده در جلوگیری از پوسیدگی است. دهان شویه درمانی بسته به فرمول موجود، بدون نسخه و با نسخه در دسترس است. به عنوان مثال، دهان شویه‌های حاوی روغن‌های اساسی در فروشگاه‌ها موجود است، در حالی که آن‌هایی که حاوی کلرهگزیدین هستند فقط با نسخه پزشک در دسترس هستند.

مواد تشکیل‌دهنده خمیر دندان و دهان شویه

یک خمیر دندان به عنوان یک ماده نیمه جامد برای از بین بردن رسوبات طبیعی از دندان تعریف شده و قرار است همزمان با مسواک استفاده شود. دهانشویه به عنوان یک محلول آبی غیر استریل تعریف می‌شود که بیشتر برای اثر خوشبو کننده، شاداب کننده و ضد عفونی کننده استفاده می‌شود. دهانشویه‌ها یا شوینده‌خا برای کاهش باکتری‌های دهان، از بین بردن ذرات غذا، کاهش بوی بد دهان و ایجاد طعم مطبوع طراحی شده‌اند.

نکاتی که باید در خاطر داشته باشید

این نکات را در ذهن داشته باشید تا بیشترین استفاده را از دهان شویه بگیرید:

 • در صورت لزوم آن را رقیق کنید

حتماً برچسب هر دهان شویه‌ای را که انتخاب کرده‌اید بخوانید. مارک‌های مختلف غلظت‌های مختلفی دارند و ممکن است برخی توصیه کنند که آن‌ها را با آب رقیق کنید. به یاد داشته باشید، اگر برچسب به شما نمی‌گوید که باید رقیق شود، اگر مواد تشکیل دهنده میکروب کش در سطح پایین‌تری باشد، نمی‌توانید از دهانشویه کاملاً بهره مند شوید.

 • دهان شویه جایگزین نیست

لازم به یادآوری است که هیچ دهانشویه‌ای جایگزین برنامه مراقبت از دهان و دندان با مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه نیست. بنابراین، حتی اگر دندانپزشک دهان شویه را به شما توصیه یا تجویز کرده باشد، شما همچنان باید مراقبت‌های کامل دهان و دندان خود را دنبال کنید تا سلامت دندان را حفظ کنید.

 • زمان را در نظربگیرید

یکی از کلیدهای استفاده صحیح از دهان شویه این است که آن را برای مدت زمان مناسب در دهان خود قرار دهید. برچسب محصول را بخوانید. بیشتر دهان شویه‌ها توصیه می‌کنند که محصول را به مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه در دهان خود چرخانده و سپس آن را بیرون بریزید.

 • احتیاط

دهان شویه برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی‌شود. رفلکس‌های بلعیده شده ممکن است در کودکان در این سن رشد خوبی نداشته باشد، و ممکن است مقدار زیادی دهانشویه را ببلعد، که می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی – مانند حالت تهوع، استفراغ و مسمومیت (به دلیل وجود الکل در برخی از شوینده‌ها) شود.

دهان شویه ها
دهان شویه ها

نحوه استفاده از دهانشویه و شوینده حاوی فلوراید

بسیاری از دندانپزشکان معتقدند که مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید، فلوراید کافی برای محافظت از حفره فراهم می‌کند. اما اگر مستعد پوسیدگی هستید، می‌توانید علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، از دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید.

برخی مطالعات نشان داده است که شستشوی دهان با فلوراید می‌تواند مسواک زدن روزانه با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید را تکمیل کند، به ویژه در مناطقی که آب آشامیدنی با فلوراید غنی‌سازی نمی‌شود. این شستشوها در تقویت مینای دندان و محافظت از دندان در برابر آسیب اسید مؤثر هستند.

انتخاب دهان شویه یا شستشو دهنده مناسب

 • الکل: بله یا نه؟

الکل جز بسیاری از دهانشویه ها و شوینده‌ها است، که در صورت بلعیدن مقادیر زیادی می‌تواند مشکل ساز شود. اگر می‌خواهید برای کل خانواده یک نوع دهان شویه یا شوینده بخرید و خانواده شما شامل کودکان یا نوجوانان سنین مدرسه است، ممکن است بخواهید از بین محصولات دهان شویه بدون الکل موجود انتخاب کنید. همچنین، برخی از الكلی‌های بهبود یافته به دلیل داشتن احتمال سو استفاده از دهان شویه همراه با الكل در مراقبت‌های روزانه دهان و دندان خودداری می‌كنند.

امروزه دهان شویه‌های زیادی در بازار موجود است. آن‌ها از ماده مؤثری مانند منتول، تیمول، هگزتییدین، متیل سالیسیلات و بسیاری مواد دیگر استفاده می‌کنند. با این حال، مشخص شده است که دهانشویه حاوی الکل برای سلامتی مصرف کننده خطرناک است، این نوع دهان شویه‌ها عارضه جانبی مانند خطر سرطان دارند.

بنابراین برخی از گزینه‌ها باید به عنوان راه حل و بهبود محصول انجام شود. یکی از گزینه‌ها استفاده از ماده یا فرمولاسیون طبیعی است که شامل استخراج عصاره از گیاهان دارویی است. برای دهانشویه های گیاهی، آنها از روغن آفتابگردان و persica استفاده می‌کنند.

 • حساسیت

برخی از افراد ترکیبات موجود در دهانشویه را تحریک‌کننده می‌دانند، خصوصاً افرادی که لثه‌های حساسی دارند. همچنین، افرادی که معمولاً از لثه‌های حساس شکایت ندارند، ممکن است در صورت بهبودی از روش دندانپزشکی، برای مدت کوتاهی حساس به دهان خود باشند. اگر دهان حساس دارید، یک دهانشویه بدون الکل یا طبیعی در روال مراقبت از دهان و دندان خود در نظر بگیرید. دهانشویه‌های طبیعی غالباً حاوی موادی مانند آلوئه ورا و بابونه برای اثر تسکین دهنده هستند.

 • کنترل پلاک

اگر دهانشویه‌ای می‌خواهید که نه تنها به کنترل بوی بد دهان کمک کند بلکه به جلوگیری از تجمع پلاک بر روی دندان‌ها کمک کند، به دنبال یک شستشوی دندان باشید که حاوی مواد ضد پلاک باشد. اگر مطمئن نیستید که کدام دهانشویه یا شستشو به بهترین وجه نیازهای دهان و دندان شما را برآورده می‌کند، از دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان در مورد استفاده از دهان شویه در مراقبت‌های روزانه دهان و دندان راهنمایی بخواهید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست