مواد اولیه صنایع غذاییمواد اولیه شیمیایی

مانیتول

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید مانیتول

شرکت پیشگامان شیمی واردکننده و فروشنده پودر مانیتول (Mannitol) در گریدهای غذایی و دارویی می‌باشد. جهت خرید مانیتول با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.مانیتول نوعی الکل قندی است که به عنوان شیرین‌کننده در صنایع غذایی و دارویی استفاده می‌شود. مانیتول یک الکل قندی یا کربوهیدرات هیدروژنه است. به عنوان جایگزین شکر یا شیرین‌کننده بدون قند نیز شناخته می‌شود. به عنوان یک شیرین‌کننده در غذاهای دیابتی استفاده می‌شود زیرا از روده‌ها جذب کمی می‌شود.

قند مانیتول چیست؟

مانیتول قندی محلول در آب و یکی از انواع کربوهیدرات به نام الکل قند یا پلیول بوده که به طور طبیعی در اغلب سبزیجات و میوه‌ها موجود است. این قند در پوشش شکلات‌ها، پودرها، شیرینی‌ها، آدامس‌ها، و قرص‌های جویدنی، خنک‌کننده‌های دهان به صورت تجاری استفاده می‌شود. این ماده به دلیل حداقل توانایی جذب آب، به عنوان ماده ضد انعقاد نیز بسیار کاربردی است.ایمنی مانیتول توسط، سازمان بهداشت جهانی، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، سازمان بهداشت اتحادیه اروپا و کشورهای کانادا و استرالیا و ژاپن مورد بررسی قرار گرفته و تأیید شده است.در حالی که ایمنی بودن مانیتول کاملاً واضخ است، ولی در صورت مصرف بیش از حد آنها می‌تواند باعث اختلال دستگاه گوارشی، از جمله گاز، نفخ و اسهال گردد. نتیجه این که، مواد غذایی بسته‌بندی شده که درارای ترکیبات مانیتول هستند بایستی در مورد اثرات احتمالی ملین هشداری بر روی برچسب پاکت خود داشته باشند.این یک ماده گیاهی است که جزء خرید مواد اولیه غذایی به حساب می‌آید و از غلات (ذرت و گندم) بدست می‌آید. این ماده متعلق به خانواده کربوهیدرات‌ها می‌باشد. مانیتول یک پلیول است که به الکل‌های قند نیز معروف است.مانیتول از ساکارز شیرین‌تر است (حدود ۶۰٪ شیرینی). نسبت به قند کالری کمتری دارد (به جای ۴ کیلوکالری در گرم) به ازای ۴ کیلوکالری در گرم)، می‌تواند به کنترل پاسخ گلوکز خون کمک کند و از نظر دندانپزشکی (غیر بیماری‌زا – باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود).این ماده در بعضی از میوه‌ها مانند سیب، گلابی، هلو و آلو به طور طبیعی رخ می‌دهد. این به عنوان یک ماده افزودنی غذایی تأیید شده در اتحادیه اروپا است که شماره E E21 را شناسایی می‌کند. از شربت دکستروز آبدار و گلوکز بدست می‌آید.

مشخصات فیزیکی پودر مانیتول

ظاهر: بلورین

حالت فیزیکی: جامد

محلول در آب، الکل (۱۲۵ میلی‌گرم در میلی‌لیتر)، پیریدین و گلیسرول (۵۵/۵۶ میلی‌گرم در میلی‌لیتر) است. در اتر نامحلول است.

ذخیره‌سازی: در دمای اتاق ذخیره شود

نقطه ذوب: ۱۶۷-۱۷۰ درجه سانتی‌گراد (lit.)

نقطه جوش: ۲۹۰-۲۹۵ درجه سانتی‌گراد در ۳.۵ mmHg

تولید مانیتول

از آنجا که ابن قند الکی در طیف گسترده‌ای از محصولات طبیعی، از جمله تقریباً همه گیاهان یافت می‌شود، می‌توان مستقیماً از محصولات طبیعی استفاده کرد تا سنتزهای شیمیایی یا بیولوژیکی.در حقیقت، در چین، جداسازی از جلبک دریایی رایج‌ترین شکل تولید این ماده است.به طور سنتی، مانیتول توسط استخراج سوکسله استخراج می‌شود، با استفاده از اتانول، آب و متانول به بخار و سپس هیدرولیز کردن مواد خام. سپس از عصاره مجدداً تبلور می‌شود و به طور کلی در حدود ۱۸٪ از محصول طبیعی اصلی حاصل می‌شود.روش دیگر استخراج استفاده از مایعات فوق بحرانی و زیر بحرانی است. این مایعات در مرحله‌ای قرار دارند که هیچ تفاوتی بین مراحل مایع و گاز وجود ندارد، بنابراین از مایعات معمولی پخش می‌شوند. در نظر گرفته شده است که آن‌ها را نسبت به مایعات معمولی بسیار مؤثرتر در انتقال جرم می‌کند. مایع فوق بحرانی یا زیر بحرانی از طریق محصول طبیعی پمپ می‌شود و بیشتر محصول مانیتول به راحتی از مقدار حلال و دقیقه حاصل از فرآورده جدا می‌شود.

چرا مانیتول استفاده می‌شود؟

این ماده برای قدرت شیرین‌کننده خود در طیف گسترده‌ای از محصولات غذایی استفاده می‌شود. این یک ماده ترجیحی در شیرینی‌های بدون قند و محصولات کم مصرف است، هم به دلیل دوستی دندان و هم از نظر کالری کم.حلالیت نسبتاً کم باعث کاهش اثر خنک‌کننده معمولاً در آب نبات و لثه نعنا می‌شود. با این حال، هنگامی که مانیتول کاملاً در یک محصول حل شود، یک اثر خنک‌کننده قوی را ایجاد می‌کند.این ماده اغلب در آدامس‌ها، آب‌نبات‌ها، دسرهای یخ‌زده، کوکی‌ها، کیک‌ها، بستنی‌ها و فیله‌ها استفاده می‌شود. تا زمانی که رطوبت ۹۸٪ نباشد، مانیتول آب را از هوا جمع نمی‌کند. این باعث می‌شود به عنوان روکش شیرینی‌های سخت، میوه‌های خشک شده و آدامس‌ها بسیار مفید باشد و اغلب به عنوان یک ماده در آب‌نبات‌ها و آدامس‌ها در آن گنجانده می‌شود.طعم و مزه دل‌پذیر مانیتول نیز آن را به یک ماده محبوب قرص‌های جویدنی تبدیل می‌کند.برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به انجمن اروپایی تولیدکنندگان پلیول (EPA) مراجعه کنید.

کاربردها و خواص دارویی مانیتول

خرید مانیتول، نوعی از داروهای تجویزی است که برای کاهش فشار در مغز در هنگام بالا بردن آن استفاده می‌شود.همچنین برای تست عملکرد ریه در افراد مبتلا به آسم ۶ و بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.علاوه بر این پزشکان از مانیتول در بیمارستان‌ها و مراکز بالینی برای درمان انواع شرایط مانند افزایش فشار در چشم و مغز قبل از عمل و مشکلات ادرار – از جمله ادرار کردن کافی و فشار دادن ادرار در شرایط خاص استفاده می‌کنند.مانیـتول با کشیدن آب به کلیه‌ها برای کمک به افزایش ادرار کار می‌کند. استفاده از آن، هنگام استنشاق، به عنوان یک تحریک‌کننده برونش به عنوان یک روش جایگزین برای تشخیص آسم ناشی از ورزش، پیشنهاد شده است.مانیتـول گلوکز خون را افزایش می‌دهد به این ترتیب شاخص گلیسمی نسبتاً پایین دارد. و به عنوان یک شیرین‌کننده برای افراد مبتلا به دیابت استفاده می‌شود. به عنوان یک پوشش برای آب‌نبات‌های سخت، میوه‌های خشک‌شده و آدامس‌های جویدنی بسیار مفید است و اغلب به عنوان یک ماده در آب‌نبات و آدامس استفاده می‌شود. طعم و مزه دل‌پذیری از این قند همچنین آن را یک عصاره محبوب برای قرص‌های جویدنی می‌سازد.

سلامتی و مانیتول

مانیتول مثل بسیاری از الکل‌های قند، نه به اندازه قند شیرین می باشد و نه کالری بیشتری دارد. این قند حدودا نصف شکر شیرین بوده و در هر گرم تقریبا ۶۰% کالری کمتری دارد (۱.۶ کالری در مقایسه با شکر ۴ کالری). ولی در سلامتی سهم مانیتول چیزی فراتر از کالری است. این ماده دارای اثرات بسیار مثبتی در سلامت دهان و دندان و تأثیر آن بر قند خون است.

سلامتی دهان و دندان

 مانیتول، به چندین دلیل مهم  برای سلامت دهان و دندان مفید است. دلیل اول اینکه، این قند “دوستدار دندان” در نظر گرفته می‌شود زیرا غیرکاریوژنیک می‌باشد: بیعنی، در تشکیل حفره دندان کمک نمی‌کنند. در عمل جویدن با تقویت جریان بزاق، دندان‌ها را در مقابل باکتری‌های سازنده حفره محافظت می‌کند. افزایش بزاق و خواص غیر سرطان زا با شیرینی و طعمی خنک از دلایلی است که از الکل‌های قندی مثل مالتیتول، سوربیتول و زایلیتول در تولید آدامس‌های بدون قند کاربرد دارد. به دلیل ویژگی‌های ذکر شده، FDA مانیتول و سایر الکل‌های قندی را برای سلامت دهان و دندان مفید می‌داند.

قند خون

کالری موجود در مانیـتول مانند بقیه ی الکلهای قندی (بغیر از اریتریتول)، به شکل کربوهیدرات است. این الکل قندی آهسته و به شکل ناقص از طریق روده کوچک ما جذب بدن می‌شود. قند باقیمانده تا روده بزرگ (جایی که متابولیسم آن کالری کمتری تولید می‌کند) ادامه پیدا می‌کند. به دلیل فوق، مصرف این الکل قند (در مقایسه با مقدار مساوی قند) ترشح انسولین را کاهش می‌دهد، که به کاهش سطح گلوکز خون کمک می‌کند.

حد مجاز مصرف مانیتول

حداقل مقدار مصرف برای این قند تعریف نشده است. ولیکن مصرف بیش ازحد احتمالا سبب اختلال سیستم گوارش مانند نفخ، گاز و اسهال می‌شود. اما این اثرات ممکن است برای همه یکنواخت نباشد. بنابراین، FDA تولیدکننده‌ها را ملزم به استفاده از یک برچسب در مورد اثرات احتمالی ملین برای غذاهایی که ممکن است حاوی ۲۰ گرم مانیتول باشد، کرده است.

منابع غذایی حاوی مانیتول

الکل‌های قند به شکل طبیعی بواسطه فتوسنتز در گیاهان مختلف ساخته می‌شوند. به صورت طبیعی مانیتول در قارچ‌های خیلی تازه، جلبک های دریایی (خصوصا جلبک‌های قهوه‌ای) و پوست درخت خاکستر مانا موجود می‌باشد. این ماده در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات (از جمله کرفس، پیاز، زیتون و کدو تنبل) به مقدار خیلی کم یافت می‌شود.علاوه بر موجود بودن در غذاهای کامل، مانیتول جهت کاهش کالری سایر قندهای موجود در مواد غذایی بسته‌بندی شده، به آن‌ها اضافه می‌شود. بیشترین کاربرد آن در تولید آدامس، به عنوان یک ماده شیرین‌کننده و نیز به عنوان پودری جهت جلوگیری از چسبیدن اجزای آدامس به ماشین‌آلات تولیدی آن است. این ماده به دلیل داشتن نقطه ذوب بالا و داشتن خاصیت حفظ رنگ در دمای بالا، جزئی مفید در پوشش شکلات‌ها، بستنی و شیرینی می‌باشد.

فروش مانیتول

فروش مانیتول در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی محصول کشور چین و فرانسه انجام می‌گیرد.شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول مانیتول مورد نیاز صنایع مختلف را بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به‌ وسیله سیستم حمل‌ و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.این نوعی کربوهیدرات بوده که الکل قندی یا پلیول نام‌گذاری می‌شود. تقریباً ۶۰ درصد نسبت به شکر کالری کمتری دارد. این ماده به شکل طبیعی در قارچ‌های تازه، جلبک‌های قهوه‌ای، پوسته درخت و اکثر میوه‌ها و سبزیجات موجود می‌باشد. کاربرد این ماده در پوشش‌های انواع شکلات، انواع شیرینی‌جات و آدامس‌های موجود در بازار می‌باشد. ایمنی آن توسط مقامات بهداشت جهانی تأیید شده است. اگر به مقدار زیاد مصرف شود، سبب اختلال دستگاه گوارش می‌شود.نوعی قند الکلی بوده که به شکل یک دارو نیز می‌توان آن را استفاده کرد. در غذای دیابتی اغلب به عنوان نوعی شیرین‌کننده رژیمی استفاده می‌شود. به عنوان دارو، از آن جهت کاهش فشار در چشم، مثل گلوکوم و و برای کاهش فشار داخل جمجمه بکار برده می شود.

 آنالیز مانیتول خوراکی

مانیتول پودری
جهت دریافت آنالیز مانیتول دارویی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مانیتول را از کجا بخریم؟

جهت خرید مانیتول و خرید مواد اولیه دارویی و کسب اطلاعات بیشتر درباره آن با مشاوران ما در این شرکت تماس بگیرید.کارشناسان ما آماده ارائه خدمات در حوزه‌های مختلف به خصوص خرید این ماده هستند. با یک تماس علاوه بر خرید می‌توانید مشاوره رایگان نیز دریافت کنید. کافی است با پیشگامان شیمی برای خرید مانیتول تماس بگیرید.

این محتوا رو هم بخون...
ال کارنیتین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید