8 نکته ای که قبل از ساختن مراقبت از پوست خانگی باید بدانید

سنت تولید محصولات مراقبت از پوست خانگی مدت‌هاست که بخشی از فرهنگ‌های بسیاری در سراسر جهان بوده است، با دستور العمل‌هایی که اغلب به نسل‌ها منتقل می‌شوند. در سال های اخیر، مراقبت از پوست خانگی همگام با رشد جنبش زیبایی سبز احیا شده است. اکنون این روند رو به رشدی است و می‌بینید که افرادی که مشتاقانه دستور العمل‌ها و نتایج خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند.

اگر از درست کردن لوازم آرایشی خانگی لذت می برید، این پست از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا ما مهم ترین مراحل و مواردی را که باید هنگام ساخت لوازم آرایشی خود در خانه در نظر بگیرید، بیان می کنیم. ما از شما می خواهیم که از ترکیبات طبیعی آرایشی خود بهترین بهره را ببرید تا نه تنها از هدر رفتن آنها جلوگیری کنید، بلکه مهمتر از همه، اطمینان حاصل کنید که لوازم آرایشی ایمن ایجاد می کنید.

1. فرمول مناسب مراقبت از پوست خانگی را انتخاب کنید

اولین قدم در توسعه یک محصول مراقبت از پوست خانگی، یافتن فرمول مناسبی است – فرمولی که نه تنها پوست را تغذیه می کند، بلکه در حین استفاده از آن ایمن و پایدار می ماند. هنگام انتخاب فرمول، انتخاب شما باید نه تنها ترکیبات، بلکه نحوه تعامل آنها با یکدیگر را نیز در نظر بگیرد.

هنگامی که بدانید با چه موادی می خواهید کار کنید، باید یک فرمول حرفه ای پیدا کنید. یافتن دستور العمل های معتبر برای مراقبت از پوست خانگی آسان نیست، زیرا وبلاگ های بسیاری وجود دارند که حاوی دستور العمل های خطرناک هستند. توصیه می کنیم برخی از فرمول های نمونه قبلی خود را از سایت ما بررسی کنید:

  • چگونه امولسیون روغن در آب درست کنیم
  • طرز تهیه اسکراب
  • نحوه ساخت ژل آبی با استفاده از حل کننده طبیعی
  • طرز تهیه ژله دوش طبیعی
  • چگونه یک اسکراب ژل طبیعی درست کنیم
  • طرز تهیه روغن صورت شبانه برای پوست
  • چگونه یک بالم لب درست کنیم
  • طرز تهیه روغن بدن بعد از آفتاب
  • چگونه یک بالم پاک کننده طبیعی درست کنیم
  • طرز تهیه ماسک طبیعی پا

به عنوان آخرین نکته در مورد انتخاب فرمول، توجه داشته باشید که همه فرمول ها را نمی توان در خانه تهیه کرد. کرم‌های ضد آفتاب نمونه‌ای از فرمولاسیونی هستند که نیاز به تخصص فنی و همچنین تخصص قابل‌توجهی در علم آرایشی و بهداشتی دارند تا به صورت ایمن و مطابق با مقررات و دستورالعمل‌های مختلف مانند آنچه که توسط اتحادیه اروپا و FDA تعیین شده است ساخته شوند.

2. یک نگهدارنده طبیعی اضافه کنید

بیشتر محصولات آرایشی دارای مواد نگهدارنده هستند. اکثر محصولات حاوی آب، و حتی برخی از محصولات بدون آب (فرمولاسیون هایی که حاوی آب یا مواد آب دوست (آب دوست) نیستند)، باید دارای یک سیستم نگهدارنده برای محافظت در برابر آلودگی مخمر، کپک و باکتری باشند. وقتی فرمول شما حاوی آب باشد، شرایط ایده آلی را برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند.

آیا در فرمولاسیون شما آب وجود دارد؟ آیا این احتمال وجود دارد که در حین استفاده، آب به محصول مراقبت از پوست خانگی شما وارد شود؟ سپس یک ماده نگهدارنده اضافه کنید!

یک ماده نگهدارنده باید طیف گسترده ای داشته باشد، به این معنی که باید از فرمول شما در برابر رشد میکروبی باکتری های گرم منفی و گرم مثبت، مخمر و کپک محافظت کند. مواد نگهدارنده طبیعی به راحتی پیدا می شوند و توصیه می کنیم همیشه دستورالعمل های استفاده تولید کنندگان و تامین کنندگان را دنبال کنید تا مطمئن شوید که نگهدارنده شما فعال است و همانطور که انتظار می رود در محصول شما کار می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد حفظ طبیعی، پست وبلاگ ما را در مورد هر آنچه می خواستید در مورد مواد نگهدارنده طبیعی آرایشی را نیز ببینید.

برای تعیین تاریخ انقضای یک محصول مراقبت از پوست و اینکه آیا سیستم نگهدارنده آن همانطور که باید کار می کند یا خیر، به تست های پایداری و میکروبیولوژیکی نیاز دارید. اگرچه هنگام تولید محصولات در خانه برای استفاده خود، آزمایش به نظر یک مرحله بزرگ و دلهره آور به نظر می رسد، برخی از آزمایش ها را می توان بسیار ساده انجام داد تا اطمینان حاصل شود که فرمول شما برای استفاده ایمن است. اگر می‌خواهید مهارت‌های آزمایشی خود را یک قدم جلوتر ببرید، گواهی ما در تست پایداری آرایشی را بررسی کنید.

در رابطه با فرمولاسیون های حاوی آب، خاک رس، عسل و میوه ها دقت بیشتری داشته باشید، زیرا به احتمال زیاد خیلی سریع فاسد می شوند و به یک سیستم نگهدارنده طبیعی مناسب و اغلب قوی نیاز دارند تا از پایداری و ایمنی آنها در طول عمر مفیدشان اطمینان حاصل شود.

محصولات بدون آب خطر کمتری برای رشد میکروبی دارند، به همین دلیل است که بسیاری از فرمول‌نویسان ارگانیک مراقبت از پوست تصمیم می‌گیرند تا فرمول‌های بدون آب را برای مراقبت از پوست خانگی خود ایجاد کنند. فقط توجه داشته باشید که فرمولاسیون های بدون آب مستعد اکسید شدن و ترشیده شدن هستند. برای کند کردن این روند تخریب، توصیه می شود یک آنتی اکسیدان مانند ویتامین E را به فرمول خود اضافه کنید.

فراموش نکنید که قبل از اینکه علائم قابل مشاهده رشد میکروبی را در محصول مراقبت از پوست خانگی خود مشاهده کنید، آلودگی ممکن است اتفاق بیفتد. اگر نمی خواهید یک ماده نگهدارنده به فرمولاسیون خود اضافه کنید، باید فقط محصولات بی آب ایجاد کنید.

به طور خلاصه:
1. محصولات حاوی آب مستعد آلودگی هستند و معمولاً به مواد نگهدارنده نیاز دارند.
2. محصولات بدون آب مستعد اکسیداسیون هستند و معمولاً به آنتی اکسیدان نیاز دارند.

3. ظرف مناسب را انتخاب کنید

نه تنها انتخاب بسته بندی زیبا برای مراقبت از پوست خانگی شما بسیار جذاب است، بلکه ظرف مناسب نیز می تواند به ایمن و پایدار ماندن فرمول شما برای مدت طولانی تری کمک کند. در واقع، مهم است که مراقبت از پوست خانگی خود را در ظروف مناسب و بهداشتی نگهداری کنید. خوشبختانه تعداد زیادی تامین‌کننده بسته‌بندی آنلاین وجود دارند که ظروفی را برای شما ارسال می‌کنند که آماده استفاده از فرمول‌های گیاهی زیبای شما هستند.

آلوده کردن محصولی که در یک شیشه باز قرار دارد آسانتر از محصولی است که از یک ظرف دربسته پخش می شود. در صورت امکان، شیرهای پمپ یا اسپری را انتخاب کنید که فرمول شما را بدون نیاز به باز کردن ظرف محصول پخش می کند. اگر استفاده از پمپ یا اسپری، شاید به دلیل ویسکوزیته محصول، عملی نیست، ممکن است برای کمک به خارج شدن محصول از بسته بندی آن، یک قطره چکان یا کاردک اضافه کنید و به کاهش احتمال آلودگی  کمک کنید. 

4. مقدار مناسب را تولید کنید

از آنجایی که اطلاع از تاریخ انقضای احتمالی محصولات مراقبت از پوست خانگی تقریبا غیرممکن است، یکی از بهترین نکاتی که می‌توانیم به شما ارائه دهیم، تولید مقادیر کم است. این نه تنها به این معنی است که خامه، پالم یا کره شما تازه ترین خواهد بود، بلکه می توانید مرتباً با مواد مختلف بازی کنید تا یک دسته تازه تهیه کنید.

هنگامی که محصولات بی آب تولید می کنید که بسته بندی مناسبی دارند تا آلودگی را به حداقل برسانید، می توانید حجم بیشتری تولید کنید، اما همیشه به یاد داشته باشید که یک آنتی اکسیدان مانند ویتامین E یا عصاره CO2 رزماری اضافه کنید تا تجزیه محصول را کاهش دهید. با استفاده از محصولات مبتنی بر آب نگهداری نشده، به شما توصیه می کنیم دوزهای یکبار مصرف را فقط در صورت نیاز مصرف کنید. رشد میکروبی سریع اتفاق می افتد، به خصوص با توجه به شرایط رشد عالی که در دمای اتاق وجود دارد.

5. مواد تشکیل دهنده خود را به درستی اندازه گیری کنید

شما باید مواد خود را، چه مایع و چه جامد، با وزن با استفاده از ترازوی دیجیتال اندازه گیری کنید. اندازه گیری وزن دقیق ترین روش است و به شما این امکان را می دهد که تعادل مناسبی از مواد در فرمولاسیون خود داشته باشید. هنگامی که شروع به ساختن مراقبت از پوست خانگی می کنید، پیدا کردن یک ترازو خوب مهم است.

حجم مواد مایع با توجه به چگالی و درجه حرارت آنها متفاوت است و هنگام اندازه گیری قطره ای آنها به راحتی می توان از غلظت توصیه شده فراتر رفت، به ویژه هنگامی که موادی مانند اسانس ها را در غلظت های بسیار کم اضافه می کنید. علاوه بر این، همیشه باید فرمول خود را یادداشت کنید و با درصدها کار کنید تا بتوانید دسته خود را بازتولید کنید یا آن را به مقادیر بزرگتر تبدیل کنید. 

6. توصیه های استفاده را دنبال کنید

همانطور که نتایج نظرسنجی ما در مورد درک انگیزه زیبایی سبز نشان می دهد، یکی از دلایل اصلی ایجاد محصولات آرایشی خانگی توسط مردم این است که می خواهند بدانند داخل محصولات زیبایی آنها چیست. لازم به ذکر است که نه تنها خود مواد مهم هستند، بلکه نحوه استفاده از آنها در فرمولاسیون نیز مهم است. همانطور که در بالا ذکر شد، رعایت توصیه‌های استفاده برای بسیاری از مواد آرایشی ضروری است و برخی از آنها در صورت استفاده در مقادیر نادرست، ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی شوند.

هنگام ساخت لوازم آرایشی خود، می توان از برخی مواد مانند روغن های حامل خاص با غلظت 100 درصد استفاده کرد. با این حال، بسیاری از مواد دیگر توصیه های دوز دقیقی دارند. به عنوان مثال، وقتی با روغن‌های ضروری کار می‌کنید، باید محدودیت‌های پوستی را رعایت کنید. همین امر در مورد نگهدارنده ها نیز صدق می کند – برای ایمن و موثر بودن باید از میزان مصرف توصیه شده آنها پیروی کنید.

روغن‌های ضروری و نگهدارنده‌های طبیعی از جمله موادی هستند که ممکن است باعث ایجاد حساسیت در برخی افراد شوند، بنابراین رعایت محدودیت‌های مصرف توصیه‌شده توسط عرضه‌کننده یا سازنده برای تولید محصولات آرایشی ایمن ضروری است.

7. اندازه گیری و تطبیق PH

اندازه گیری pH یک محصول یک مرحله ساده است که هنگام فرموله کردن مراقبت از پوست خانگی خود نباید آن را از دست بدهید زیرا برای ایمنی یک محصول بسیار مهم است.

pH یک محصول بر بسیاری از ویژگی های مهم فرمولاسیون شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، با استفاده از pH محصول می توانید بفهمید که آیا نگهدارنده انتخابی شما به طور موثر و ایمن عمل می کند یا خیر. PH همچنین از جمله جنبه های دیگر، ظاهر و احساس، رنگ و رایحه یک محصول را تحت تاثیر قرار می دهد. ما پستی داریم که به جزئیات بیشتری در مورد اینکه اگر pH فرمولاسیون خود را کنترل نکنید چه مشکلی پیش می‌آید می‌پردازد.

برای اندازه گیری pH محصولات خود به یک PH متر با تکنولوژی بالا نیاز ندارید. شما می توانید از نوارهای pH استفاده کنید که به راحتی در دسترس و مقرون به صرفه هستند، زیرا شروع به فرمولاسیون مراقبت از پوست خانگی برای استفاده شخصی می کنید.

8. روش تولید خوب (GMP)

همانطور که دیدیم، مسئله کلیدی در ساخت محصولات مراقبت از پوست خانگی شما، جلوگیری از آلودگی در هر مرحله از فرمولاسیون و همچنین هنگام استفاده از محصول است. انتخاب سیستم نگهدارنده مناسب قدم بسیار مهمی برای موفقیت محصولات خانگی شماست. با این حال، باید به بهترین روش برای جلوگیری از آلودگی در طول تولید مراقبت از پوست خود فکر کنید.

روش تولید خوب، که به نام GMP شناخته می شود، یک عقل سلیم اساسی است و شامل وارد شدن به روال تمیز کردن و ضد عفونی کردن تجهیزات، فضای کار و ظروف، شستن دست ها و استفاده از دستکش های آزمایشگاهی است. اینها تنها برخی از دستورالعمل‌های ساده هستند که ایمنی و اثربخشی را به فرمول‌بندی محصول شما می‌افزایند و در نهایت به تضمین ثبات و ایمنی محصول نهایی مراقبت از پوست شما کمک می‌کنند. پست ما را در مورد نحوه راه اندازی آزمایشگاه مراقبت از پوست خود بخوانید.

این پست به شما نگاهی اجمالی به شیوه‌ها، رویه‌ها، مواد تشکیل دهنده و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت لوازم آرایشی DIY به شیوه‌ای تمیز، ایمن و از نظر فنی سالم می‌دهد. با این مراحل ساده، امیدواریم الهام بخش شما برای ایجاد محصولات آرایشی زیبا، ایمن و موثر طبیعی شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست