مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

لیتیوم کربنات

سفارش محصول تماس با کارشناس

لیتیوم کربنات (Lithium Carbonate) یک ترکیب معدنی است. نمک لیتیوم کربنات با فرمول Li۲CO۳ به طور گسترده‌ای در پردازش اکسیدهای فلزی و درمان اختلالات خلقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای درمان اختلالات دوقطبی استفاده می‌شود که در لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.

موارد مصرف لیتیوم کربنات:

این یک ماده شیمیایی مهم صنعتی است. با سیلیس و مواد دیگر مخلوط و از شیشه‌های به‌دست آمده از لیتیوم کربنات در ساخت وسایل آشپزخانه استفاده می‌شود. این یک ماده رایج در لعاب سرامیکی است.

خواص قلیایی آن منجر به تغییر وضعیت رنگ‌های اکسید فلزات موجود در لعاب بویژه اکسید آهن قرمز (Fe۲O۳) می‌شود.

هنگامی که کربنات لیتیوم به تری فلوئورید آلومینیوم اضافه شود، LiF را تشکیل می‌دهد. LiF یک سوپر الکترولیت برای پردازش آلومینیوم می‌باشد. همچنین از لیتیوم کربنات در ساخت اکثر کاتدهای باتری یون لیتیوم استفاده می‌شود.

  • کاربردهای پزشکی

در سال ۱۸۴۳، این ماده به عنوان یک حلال جدید برای سنگ مثانه مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۸۵۹، برخی از پزشکان برای تعدادی از بیماری‌ها از جمله نقرس، احتباس ادراری، روماتیسم، شیدایی، افسردگی و سردرد، درمانی را با نمک لیتیم توصیه کردند. در سال ۱۹۴۸، جان کید اثر ضد میکروبی یون‌های لیتیوم را کشف کرد. این یافته باعث شد لیتیوم، به طور خاص لیتیم کربنات، برای درمان شیدایی مرتبط با اختلال دو قطبی استفاده شود.

شیدایی با افزایش نامنظم فعالیت پروتئین کیناز PKC) C) در مغز همراه است. کربنات لیتیوم و سدیم والپروات، با مهار فعالیت PKC در مغز عمل می‌کنند و همچنین به تولید ترکیبات دیگری که PKC را مهار می‌کنند نیز کمک می‌کنند.

  • واکنش‌های جانبی

مصرف نمک لیتیوم خطرات و عوارض جانبی دارد.

استفاده گسترده از لیتیم برای درمان اختلالات مختلف روانی شناخته شده است که منجر به دیابت نفروژنیک می‌شود. مسمومیت با لیتیوم می‌تواند بر سیستم عصبی مرکزی و سیستم کلیوی تأثیر بگذارد و حتی می‌تواند کشنده باشد.

خواص و واکنش‌‌‌پذیری:

بر خلاف سدیم کربنات، که حداقل ترکیبات سه هیدراته را تشکیل می‌دهد، لیتیوم کربنات فقط به شکل بدون آب وجود دارد. حلالیت آن در آب نسبت به سایر نمک‌های لیتیوم کم است. جداسازی لیتیوم از محلول  آبی سنگ معدن لیتیوم بر این حلالیت ضعیف تأثیر می‌گذارد. حلالیت ظاهری آن تحت فشار ضعیف دی‌اکسید کربن ۱۰ برابر افزایش می‌یابد. این حلالیت به دلیل شکل‌گیری بی‌کربنات پایدار است که محلول تر از لیتیوم کربنات است.

   ۲Li۲O۲ + ۲ CO۲ → ۲ Li۲CO۳ + O۲ 

Lithium Carbonate همچنین با بهره‌گیری از حلالیت کاهش یافته آن در آب داغ می‌تواند خالص سازی شود.

بنابراین، گرم کردن محلول آبی اشباع باعث تبلور Li۲CO۳  می‌شود.

این ماده و سایر کربنات‌های گروه ۱، به آسانی دکربوکسیلات نمی‌شوند. Li۲CO۳ در دمای حدود ۱۳۰۰ درجه سانتی‌گراد تجزیه می‌شود.

تولید:

لیتیم از دو منبع اصلی استخراج می‌شود: بلورهای پگماتیت و نمک لیتیوم از استخرهای آب نمک (این استخرها مناطقی از آب هستند که شوری سه تا هشت برابر بیشتر از آب اقیانوس اطراف دارند). در سال ۱۹۸۹ حدود ۳۰،۰۰۰ تن تولید شد.

لیتیوم کربنات از ترکیب لیتیوم پراکسید با دی‌اکسید کربن تولید می‌شود.

این واکنش اساس عملکرد تصفیه‌کننده‌های خاص هوا است، به عنوان مثال، در فضاپیما‌ها، برای جذب دی‌اکسید کربن از این روش استفاده می‌شود:

 ۲Li۲O۲ + ۲ CO۲ → ۲ Li۲CO۳ + O۲ 

فروش لیتیوم کربنات

این ماده در حال حاضر از کشور چین و آلمان وارد می‌شود. شما مشتریان عزیز جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید