برق لب
 • روش های تولید برق لب شامل دو سیستم چند بعدی می‌باشد: لوازم آرایشی رنگی، که شامل رنگدانه‌ها، اکلیل‌ها، موم‌ها و روغن با درخشندگی زیاد است و بالم لب، با مواد آرام‌بخش، ترمیم‌کننده و نرم‌کننده است.

  به این ترتیب، براق‌کننده‌های لب با بسیاری از مشکلات این سیستم‌ها روبرو هستند. همه در یک سایت استفاده می‌شوند، بنابراین نیاز به استفاده آسان و دقیق از یک لایه نسبتاً ضخیم از محصول دارد. در رابطه، آن‌ها باید با نیروهای مویرگی در اطراف لب که محصول را به چین و چروک می‌رسانند، مقابله کنند.

  علاوه بر این، آن‌ها باید پتانسیل مصرف را در نظر بگیرند و با ارائه بوی خوب و طعم دلپذیر، تجربه کاربری مثبتی را ارائه دهند. بسیاری از این جنبه‌ها را می‌توان در یک هدف ترکیب کرد: لب‌هایی که به طرز دلپذیری تقویت شده‌اند.

  از نظر حسی، اکثر براق‌کننده‌های لب نیاز به درخشندگی و جلای زیاد، خواص رئولوژیکی ویژه در هنگام استفاده، استفاده طولانی مدت و قابلیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری بالا دارند. آن‌ها همچنین نباید چسبناک باشند.

  از نظر فیزیکی، براق‌کننده‌های لب معمولاً محصولات نیمه مایع و ضخیم عسلی هستند. برای سهولت استفاده، آن‌ها را در بطری‌های کوچک پر کرده و با استفاده از قلم موهای کوچک یا رول استفاده می‌شود. در مواردی که ویسکوزیته آن‌ها در دمای اتاق به اندازه کافی بالا است، می‌توان آن‌ها را در یک ظرف فلزی یا پلاستیکی ریخته و با استفاده از یک کاردک کوچک، اپلیکاتور اسفنجی یا نوک انگشتان استفاده کرد.

  انواع فرمولاسیون براق کننده لب
  روش های تولید برق لب

  مشخصات فرمول مناسب برق لب

  از بین همه پارامترهای فیزیکی فرمول برق لب، مهمترین آن رفتار تیکسوتروپیک آن است. این محصول باید با حرکات ساده روی لب‌ها قابل اجرا باشد و به راحتی تحت فشار قلم مو یا وقتی لب‌ها به هم فشرده می‌شوند جریان یابد.

  به خاطر داشته باشید که دمای متوسط ​​لب‌ها 36-37 درجه سانتی‌گراد است. لایه اعمال شده باید به اندازه ای ضخیم باشد که سطح لب‌ها را از نظر بصری برابر کند، چین و چروک‌ها را برای پنهان کردن و برجسته نکردن آن‌ها یکنواخت کند. به همین دلایل، ویسکوزیته فرمول اندازه‌گیری شده با نرخ برشی پایین باید بسیار زیاد باشد تا از انتقال هرگونه محصول ناخواسته از لب به پوست اطراف جلوگیری شود. به عبارت دیگر، یک مایع غلیظ و تیکسوتروپیک باید بدست آید.

  همچنین باید توجه داشت که لب‌ها حرکت می کنند و در طول روز به طور مداوم لمس و کشیده می‌شوند. در نتیجه، فیلم اعمال شده باید به اندازه کافی الاستیک باشد تا تمام حرکات لب را بدون سفتی یا چسبندگی دنبال کند.

  علاوه بر این، فیلم اعمال شده باید یک خط صاف را در حین استفاده از خود باقی بگذارد، بدون اینکه مواد مایع اضافی در دو طرف اثر اعمال شده ظاهر شود. گرانروی نسبتاً بالا در نرخ برشی پایین نیز برای حفظ ثبات اکلیل‌ها و رنگدانه های معلق در سیال ضروری است. برق لب‌ها معمولاً حاوی سطوح پایینی از رنگدانه‌ها هستند، زیرا تمرکز روی براقیت است نه شدت رنگ.

  با این وجود، وقتی رنگدانه ها و اکلیل ها وجود دارند، نباید ته نشین شوند. ته‌نشینی معمولاً برای محصولاتی که در واشرهای فلزی یا ظرف های شیشه ای پر شده اند مشکلی ایجاد نمی‌کند، زیرا آن‌ها در دمای اتاق تقریباً جامد هستند.

  مطالعات اخیر محاسبه کرده‌اند که به طور متوسط ​​یک لایه 15 میکرونی بالم لب حدود 2.5 ساعت روی لب باقی می ماند. در این مدت، آب از پوست تبخیر نمی‌شود و محصول به عنوان یک سیلانت عمل می‌کند و میزان رطوبت لب‌ها را افزایش می‌دهد.

  لب‌ها لایه‌ای شاخی ندارند اما در عوض از ساختار شبه مخاطی ساخته شده‌اند، بنابراین تبخیر آب عمدتا زمانی که هوای اطراف سرد و خشک است معمولاً بسیار زیاد است. با این حال، هنگامی که لایه محافظ از بین می‌رود، آب دوباره به سرعت از بین می رود. این امر نیاز به استفاده مجدد از محافظ های لب را توضیح می‌دهد.

  ظرز تهیه برق لب

  یک مثال برق لب در فرمول زیر نشان داده شده است. در اینجا مقدار زیادی استر حجیم، براق و چسبناک استفاده می‌شود، که توسط ایزواستئاریل الکل روغن پایدار کمی نازک می‌شود. مانند سایر ترکیبات زنجیره‌ای شاخه‌دار، این روغن دارای ضریب شکست بالایی است. ترکیب چسبناک استر و روغن توسط تری گلیسیرید مومی پشتیبانی می‌شود. تعادل بین روغن مایع، روغن غلیظ و موم ویژگی‌های جریان نهایی را تعیین می‌کند.

  فرمول پایه برق لب

  درصد وزنی/ وزنی مواد تشکیل‌دهنده
  به مقدار کافی تا رسیدن به 100 % C10-30 استرهای کلسترول لانوسترول
  15.8 % ایزواستئاریل الکل
  13.4 % C10-30 تری گلیسرید اسید
  3.0 % میکا و تیتانیوم دی اکسید
  5.0 % میکا و تیتانیوم دی اکسید
  1.6 % C&D Red33
  0.6 % C&D Red9
  0.1 – 0.5 % آنتی‌اکسیدانت‌ها
  0.2- 1 % طعم‌دهنده‌ها

  در اینجا، مقدار زیادی استر حجیم، براق و لزج به کار می‌رود که توسط روغن نازک ایزو استئاریل الکل کمی پایدار می‌شود.

  رنگدانه و اکلیل‌ها

  رنگدانه‌ها، روکش دار یا بدون پوشش، می‌توانند در مقادیر متغیر در برق لب استفاده شوند. آن‌ها معمولاً در سطوح پایین برای حفظ ظاهر شفاف یا نیمه شفاف یک براق‌کننده استفاده می‌شوند، به خصوص اگر روی رژلب استفاده شوند. در برخی موارد، ممکن است لکه هایی برای عملکرد ماندگار رنگ به براق‌کننده اضافه شوند، در حالی که ممکن است رنگ در موارد دیگر کاملاً حذف شود تا فقط جلوه ای به لب‌ها ببخشد.

  بسیاری از انواع اکلیل‌های معدنی و مصنوعی در برق لب استفاده می‌شود. تفاوت بین آن‌ها ظریف است. در اکلیل‌های معدنی از میکای معدنی استفاده می‌شود، در حالی که اکلیل‌های مصنوعی از سیلیکات‌های مصنوعی با ساختار پلاکتی مشابه میکا استفاده می‌کنند. تنها اکلیل طبیعی گوانین است که در برق لب استفاده نمی‌شود.

  به دلیل شفاف بودن، فرمول‌ها را می‌توان با اکلیل‌های مصنوعی، که درخشندگی ایجاد می‌کند، تقویت کرد. زرق و برق‌ها به ندرت استفاده می‌شوند زیرا به راحتی بلعیده می‌شوند. علاوه بر این، اندازه‌های مختلف اکلیل جلوه‌های یخبندان، اکلیلی، یخی و/یا اکلیلی را فعال می‌کند.

  مانند بسیاری از لوازم آرایش، رنگدانه‌ها از قبل در روغن قطبی سیال آسیاب می‌شوند – در مورد برق لب، ایزواستئاریل الکل – در حالی که موم‌ها و روغن ها با مخلوط کردن آهسته مخلوط می‌شوند و تا 70 درجه سانتی‌گراد حرارت داده می‌شوند تا کاملا حل شوند. رنگدانه‌ها و اکلیل‌های پراکنده به طور متوالی اضافه و مخلوط می‌شوند.

  سپس فرمول با یک الک فلزی فیلتر می‌شود تا هرگونه مواد خارجی از بین برود، تجزیه و تحلیل شده و در بطری‌های نهایی پر می‌شود. تنها مشکل در این فرآیند ساده، نیاز به آسیاب جانبی کامل و قابل تکرار رنگدانه‌ها است. این عملیات به دستگاه آسیاب مرطوب کافی نیاز دارد و برای تولید مثل رنگ در دسته‌های مختلف ضروری است.

  ضخیم‌کننده

  با توجه به خواص مورد نظر، اکثر براق‌کننده‌های لب بدون آب هستند. و از آنجا که لب‌ها غدد عرق ندارند، انسداد مشکلی ایجاد نمی‌کند. همانطور که قبلاً توضیح داده شد، فرمول‌های برق لب اساساً بر اساس یک یا چند روغن چسبناک است که دارای ضریب شکست بسیار بالایی هستند. برای به دست آوردن ویژگی‌های جریان لازم، از جمله جریان ترمز، به عنوان مثال، توقف جریان برای از بین بردن گسترش پس از پایان برنامه، این روغن‌ها باید به طور مناسب غلیظ شوند.

  یک دسته از مواد تشکیل‌دهنده برای کمک به این ناحیه، مواد چسبنده هستند که می‌توانند درخشندگی بالایی به لب‌ها بدهند. با این حال، اگر جریان حاصله پس از افزودن آن‌ها کافی نباشد، می‌توان ضخیم‌کننده روغن بیشتری اضافه کرد.

  علاوه بر خواص ذکر شده، غلیظ‌کننده‌های چربی باعث ایجاد مقاومت در برابر انتقال، چسبندگی پوست، لایه نازک ضخیم و بدون برش و انعطاف‌پذیری به فرمول‌ها، همراه با حجم به لب‌ها می‌شود. آن‌ها بر اساس درخشندگی، شفافیت، رفتار جریان، قطبیت، احساس باقی‌مانده و البته هزینه انتخاب می‌شوند. عملکرد آن‌ها بستگی به ماهیت مخلوط روغن و افزودنی‌ها، میزان استفاده و درجه حرارت در شرایط کاربرد یا ذخیره‌سازی دارد.

  در مقایسه با انواع ترکیباتی که فازهای آبی را غلیظ می‌کنند، تعداد ضخیم شدن فازهای روغنی ناچیز است. آن‌هایی که در دسترس هستند شامل رس‌های smectic اصلاح شده ارگانیک هستند. سیلیس دودی با مساحت 200 متر مربع در گرم؛ مشتقات β- سیکلودکسترین، به عنوان مثال، پالمیتات؛ الکل‌های چرب زنجیره بلند؛ و موم‌ها توجه داشته باشید که از صابون‌های فلزی مانند منیزیم استئارات استفاده نمی‌شود زیرا باعث کاهش جلای آن می‌شود.

  استئارات منیزیم
  خرید استئارات منیزیم

  از پلیمرهای پلی اتیلن یا کوپلیمرها مانند کوپلیمرهای اتیلن/پروپیلن/استایرن و کوپلیمر بوتیلن/اتیلن استایرن (و) ایزوپروپیل پالمیتات نیز می‌توان استفاده کرد. صمغ‌های سیلیکونی متورم 60-1،000 x 103 MW در فرمول های الهام گرفته از سیلیکون مفید هستند، زیرا کشش سطحی پایین، نفوذ پذیری زیاد و نفوذ پذیری بالای گاز و اثرات نرم‌کنندگی را همراه با درخشندگی ایجاد می کنند.

  پلی گلیسیرین-10 بهینات/ایکوزادیوات یکی دیگر از ضخیم‌کننده‌های مؤثر است و مشتقات رزین مانند رزین متیل هیدروژنه ارائه‌دهنده چسب عالی هستند-اگرچه در برخی موارد، پوست آن‌ها را به خوبی تحمل نمی‌کند.

  تعیین سطوح استفاده برای ضخیم‌کننده‌ها مستلزم ایجاد تعادل بین ویسکوزیته پایین مورد نیاز برای تولید در دماهای متوسط ​​به بالا با ویسکوزیته فرمول سرد در بطری نهایی است. همچنین ، ویسکوزیته در دمای اتاق، برای جریان مناسب در حین استفاده روی لب‌ها، با گرانروی لایه روی لب‌ها در دمای ~ 36 درجه سانتی‌گراد، همانطور که ذکر شد.

  به دلایل پیچیده‌ای، فرمول ها اغلب شامل دو نوع ضخیم‌کننده/چسب‌کننده هستند تا این محدوده دما را به میزان کافی پوشش دهند. به عنوان مثال در فرمولاسیون زیر موم در دمای اتاق غلیظ‌کننده خوبی هستند در حالی که اثر آن‌ها در دمای بالا محو می‌شود. افزودن سیلیس دودی به محافظت از ویسکوزیته در دماهای بالاتر کمک می‌کند.

  فرمولاسیون برق لب شفاف

  درصد وزنی/ وزنی مواد تشکیل‌دهنده
  20 % PEG-8 بیزواکس
  70 % ایزوپروپیل ایزواستئارات
  10 % اسکووالان

  فرایند تولید:

  مواد تشکیل دهنده را در دمای 60 درجه سانتی‌گراد ترکیب کنید تا به صورت یکنواخت دربیاید و سپس آن را در ظرف مناسب قرار دهید. در نهایت می‌توان برای افزایش غلظت به آن موم اضافه کنید و یا اینکه رنگ و مواد طعم‌دهنده اضافه کنید.

  به طور کلی، چنین مخلوط‌هایی کارآمد هستند. استفاده از موم اصلاح شده با قدرت امولسیفایر اضافی همچنین چسبندگی فیلم را به لب‌ها بهبود می‌بخشد، زیرا باعث خیس شدن توسط فرمول می‌شود. این یک نقطه شروع خوب برای آزمایش و خطا در تغییر ترکیب روغن، یافتن موم مناسب، افزودن سایر سیستم‌های ضخیم‌کننده مناسب یا معرفی مواد فعال آرامش‌بخش است.

  مثال دیگر، نشان داده شده در فرمول زیر، اهمیت هیدروکربن های زنجیره ای شاخه دار را برای سیستم‌های با براقیت بالا تکرار می‌کند. وزن مولکولی مختلف ایزوبوتن ها عملکرد جریان بهینه ای را ارائه می‌دهند. روغن معدنی را می توان با زنجیره‌های منشعب، استرهای براق و حجیم مانند نئوپنتانات پنتیلن گلیکول، تری ایزودسیل تری میللیتات و اکتیل دودسیل استئاریل استئارات جایگزین کرد، اگرچه این‌ها گرانتر هستند. روغن های عجیب و غریب مانند دانه ماکادمیا نیز می‌توانند احساس نرم‌کننده را افزایش داده و محافظت از لب را بهبود ببخشند.

  برق لب براقیت بالا

  درصد وزنی/وزنی مواد تشکیل‌دهنده
  فاز A
  به مقدار کافی تا رسیدن به 100.00% پلی ایزوبوتن
  19.7 روغن معدنی
  15.0 تری دسیل نئوپنتانوات
  فاز B
  15.0 پلی ایزوبوتن
  5.00 ستیل اکتانووات
  0.25 ویتامین E استات
  فاز C
  به مقدار کافی آنتی اکسیدان، طعم‌دهنده، مواد فعال

  فرایند تولید:

  ·        ترکیبات فاز A را ترکیب کرده تا به صورت همگن دربیاید و تا دمای 80-85 درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهیم.

  ·        ترکیبات فاز B را به ترتیب اضافه کرده و خوب هم بزنید.

  ·        ترکیبات فاز C را اضافه کرده و تا رسیدن به مخلوط شفاف هم بزنید.

  ·        تا دمای اتاق سرد کرده و در ظرف مناسب بریزید.

  ترکیبات فعال و سایر مواد تشکیل‌دهنده

  فراتر از اصول اولیه، انواع دیگر مواد اغلب به براق‌کننده‌های لب اضافه می شوند. فیلترهای ماوراء بنفش، به دلیل شفافیت براق‌ها، که معمولاً محافظت ضعیفی در برابر آفتاب دارند، گنجانده شده‌اند. فرمول زیر مثال خوبی از این کاربرد را ارائه می‌دهد.

  برق لب اضافه شده با اشعه ماوراء بنفش

  درصد وزنی/وزنی مواد تشکیل‌دهنده
  فاز A
  تا رسیدن به 100.00% روغن کرچک
  3.7 C16-36 اسید گلیکول استر
  1.6 بوتیلن گلیکول دی کاپریلات/دی کاپرات
  3.0 اکتیل متوکسی سینامات
  به مقدار کافی آنتی اکسیدان
  فاز B
  25 اکلیل
  به مقدار کافی طعم‌دهنده

  در فرمول‌های سنتی، عوامل ضد باکتری نیز اضافه شدند. اگرچه روغن‌ها مستعد آلودگی باکتری‌ها نیستند. همچنین، مواد نگهدارنده در برابر اسپورها محافظت نمی‌کنند و بلعیدن مواد محافظتی ایمن نیست و می‌تواند منجر به آلرژی شود.

  بنابراین، اجتناب از استفاده از نگهدارنده‌ها در سیستم‌های بدون آب توصیه می‌شود. در مقابل، یک سیستم آنتی اکسیدان خوب کاملاً ضروری است، زیرا روغن‌ها مقادیر گسسته اکسیژن را حل می‌کنند، دیوارهای پلاستیکی ظروف دارای نفوذپذیری گسسته از اکسیژن هستند و طعم ها به اکسیژن حساس هستند.

  به خصوص هنگام استفاده از روغن‌های اشباع نشده، آنتی‌اکسیدان‌ها اجباری هستند. از دیگر مزایای مورد نظر در براق کردن لب می‌توان به مرطوب‌کننده و برجسته‌کننده لب اشاره کرد. این اثر اخیر را می‌توان با استفاده از فیلم بر روی لب‌ها انجام داد، اگرچه می‌توان رطوبت‌سازهای دیگری مانند سرامیدها یا لیپیدهای غیر اشباع چندگانه را نیز اضافه کرد.

  به خاطر برچسب‌گذاری مواد، به اصطلاح “غیر افزودنی” و بدون گلوتن یک مفهوم رو به رشد مهم هستند. اگرچه بلعیدن با سایر محصولات مشکلی ندارد، بنابراین ایجاد این ادعا بی‌دلیل به نظر می‌رسد. علاوه بر این، در مورد محصولات لب، احتمال بلعیدن واقعی وجود دارد و استفاده از مشتقات گلوتن به طور بالقوه برای افراد سلیاک مضر است.

  عطر و طعم‌دهنده

  در مورد برق لب، عطرها باید به عنوان طعم شناخته شوند، زیرا تأثیر آن‌ها بر حس بویایی در دهان نیز احساس می‌شود. رایحه‌های میوه‌ای مانند توت‌فرنگی و نعناع به طور کلی ترجیح داده می‌شوند. احساس خنکی که توسط نعناع ایجاد می‌شود باعث افزایش جریان خون در لب‌ها می‌شود و جلوه‌ای چاق‌کننده می‌بخشد. توجه داشته باشید که از آنجا که براق‌کننده‌ها عموماً در دمای بالا تولید می‌شوند، عطرهای مورد استفاده باید به طور خاص برای این برنامه طراحی شوند. همچنین افزودن آن‌ها باید پس از خنک شدن تا دمای 50 درجه سانتی‌گراد انجام شود.

  خرید توکوفرول
  خرید توکوفرول

  افزودنی‌های کاربردی به براق‌کننده‌های لب

  مواد افزودنی کاربردی که به برق لب اضافه می‌شوند عموماً شامل توکوفرول و توکوترینول‌ها، عصاره آلوئه‌ورا و روغن‌های گیاهی غیر اشباع چندگانه هستند. این فرمول شامل مواد محافظ و نرم‌کننده غیر روغنی است که یک فیلم کارآمد و ماندگار را تشکیل می‌دهد.

  بیشتر بخوانید: فرمولاسیون برق لب سبک

   منبع:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست