مقالات آموزشی

چه سبزیجات برگدار سبزی دارای مقادیر بالای از L-Lysine هستند؟

L-lysine یکی از اسیدهای آمینه ضروری است که بدن شما قادر به تولید آن نیست، بنابراین باید آن را از منابع غذایی دریافت کنید. ال لیزین در ساخت کلاژن، ماده پروتئینی که بافت هم‌بند، مانند تاندون‌ها و غضروف‌ها را تشکیل می‌دهد، استفاده می‌شود.

L-lysine در درجه اول در غذاهای پروتئینی مانند:

  • گوشت
  • تخم‌مرغ
  • پنیر
  • پنیر سویا

یافت می‌شود. همچنین در برخی از پروتئین‌های گیاهی نیز یافت می‌شود. به طور کلی سبزیجات، حاوی مقادیر زیادی L_lysine نیستند، اما برخی از سبزیجات حاوی مقادیر بیشتری از سایرین هستند.

سه مورد برتر:

به گفته دکتر دنیس کلارک (گیاه‌شناس) که متخصص شیمی گیاهان است، اسفناج، کلم پیچ و شاهی آبی سه سبزیجات برگ سبز هستند که محتوای بیشترین مقدار L-lysine می‌باشند. کلم پیچ با داشتن ۱۹۷ میلی‌گرم L_lysine در یک وعده ۱۰۰ گرمی، رتبه اول را در گروه دارد و  گزینه بعدی، اسفناج – چه خام و چه پخته –با ۱۷۸ میلی‌گرم L-Lysine در ۱۰۰ گرم، شاهی آبی حاوی ۱۶۵ میلی‌گرم L_lysine در ۱۰۰ گرم است.

بهترین گزینه بعدی:

کاهو رومانیایی و لوبیای سوئیسی که محتوای L-Lysine تقریباً برابرند. کاهو رومانیایی حاوی ۱۰۳ میلی‌گرم و لوبیای سوئیس ۱۰۰ میلی‌گرم L-Lysine در یک وعده ۱۰۰ گرمی است. مقدار L-Lysine در ۱۰۰ گرم سبزی شلغم ۹۸ میلی‌گرم است، در حالی که کلم چینی حاوی ۸۸ میلی‌گرم است. کاهوی سالادی و برگ کولارد در این فهرست قرار دارند که به ترتیب ۸۰ میلی‌گرم و ۷۵ میلی‌گرم L-lysine دارند. کلارک می‌گوید، در سبزیجات کاسنی فرنگی، چغندر و کلم معمولی، حداقل L-lysine در ۱۰۰ گرم هر سبزی، ۶۴ میلی‌گرم یا کمتر است.

سبزیجات در مقایسه با پروتئین:

اگرچه برخی از سبزیجات انتخابی بهتر از L_Lysine نسبت به بقیه است، اما سبزیجات سبز برگ نسبت به غذاهای پروتئینی، سرشار از لیزین نیستند. یک وعده ۱۰۰ گرم یک سبزی سبز برگ حدود ۳ ۱/۲ اونس است. در مقایسه، ۱ اونس پنیر سوئیسی حاوی ۷۳۳ میلی‌گرم L_lysine است، ۳ اونس ماهی آزاد حاوی ۱،۵۵۰ میلی‌گرم و یک پوند استیک پورترهاوس حاوی ۶۶۰۵ میلی‌گرم L_lysine است.

کمبود لیزین:

هیچ مقدار روزانه پیشنهادی رسمی برای L_lysine وجود ندارد. کمبود L_lysine می‌تواند منجر به حالت تهوع، سرگیجه، خستگی یا از بین رفتن اشتها و همچنین کم‌خونی و اختلالات دستگاه تولید مثل شود. کودکان بدون L_lysine، به طور مناسب رشد نمی‌کنند، تولید کارنیتین برای بدن شما ضروری است، ماده مغذی که اسیدهای چرب را به انرژی تبدیل می‌کند. ورزشکاران و افرادی که به شدت سوخت آن‌ها بالا است، ممکن است نیاز بیشتری به L-lysine داشته باشند.

گیاهخوارانی که لوبیا نمی‌خورند ممکن است L-lysine کافی از رژیم غذایی خود دریافت نکنند.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، آلانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید