آیا صمغ گوآر سالم است یا ناسالم؟ حقیقتی شگفت‌انگیز

صمغ گوآر چیست؟

این ترکیب که به عنوان گوآرن نیز شناخته می‌شود، صمغ گوآر از حبوباتی به نام دانه‌های گوآر ساخته می‌شود. صمغ گوآر نوعی پلی‌ساکارید یا زنجیره‌ای طولانی از مولکول‌های کربوهیدرات پیوند یافته‌است و از دو قند به نام مانوز و گالاکتوز تشکیل شده است. صمغ گوآر اغلب در بسیاری از غذاهای فرآوری‌شده به عنوان یک ماده افزودنی غذایی استفاده می‌شود. این ماده به صورت ویژه در تولید مواد غذایی بسیار مفید است، زیرا محلول و قادر به جذب آب است و ژلی تشکیل می‌دهد که می‌تواند محصولات را غلیظ و چسبناک کند.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) این ماده را برای مصرف در مقادیر مشخص در محصولات مختلف غذایی ایمن می‌داند. ترکیب دقیق مواد مغذی صمغ گوآر بین تولیدکنندگان متفاوت است. صمغ گوآر به طور کلی کالری کمی دارد و عمدتاً از فیبر محلول تشکیل شده‌است. مقدار پروتئین آن ممکن است بین 5-6٪ باشد.

محصولاتی که حاوی صمغ گوآر هستند:

صمغ گوآر به طور گسترده‌ای در کل صنایع غذایی استفاده می‌شود.

غذاهای زیر غالباً حاوی صمغ گوآر هستند:

 • بستنی
 • ماست
 • سس سالاد
 • مواد پخته‌شده بدون گلوتن
 • سس گریوی
 • سس‌ها
 • کفیر
 • غلات صبحانه
 • آب سبزیجات
 • پودینگ
 • سوپ
 • پنیر

علاوه بر این محصولات غذایی، صمغ گوآر در:

 • مواد آرایشی
 • داروها
 • منسوجات
 • محصولات کاغذی

یافت می‌شود.

ممکن است دارای مزایایی باشد:

به دلیل توانایی آن در تلغیظ و تثبیت محصولات غذایی مشهور است، اما می‌تواند برخی از مزایای سلامتی را نیز به همراه داشته باشد.مطالعات نشان می‌دهد که صمغ گوآر می‌تواند برای چند عملکرد سلامتی خاص، از جمله:

 • هضم
 • قند خون و کلسترول خون
 • حفظ وزن مفید باشد.

سلامت دستگاه گوارش:

از آنجا که صمغ گوآر سرشار از فیبر است، ممکن است سلامت دستگاه گوارش شما را پشتیبانی کند.یک مطالعه نشان داد که با سرعت بخشیدن به حرکت در دستگاه روده، در رفع یبوست کمک می‌کند. مصرف صمغ گوآر همچنین با بهبود در دفع بافت مدفوع و حرکات روده همراه بود.

علاوه بر این، ممکن است با ترویج رشد باکتری‌های مفید و کاهش رشد باکتری‌های مضر در روده، به عنوان یک پریبیوتیک عمل کند. به لطف توانایی بالقوه آن در ارتقاء سلامت گوارشی، ممکن است به درمان سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) نیز کمک کند.

یک مطالعه 6 هفته‌ای بر روی 68 نفر مبتلا به IBS نشان داد که صمغ گوآر تا حدی هیدرولیز علائم IBS را بهبود می‌بخشد. به‌علاوه، در برخی از افراد، ضمن تکرر دفع مدفوع، نفخ را کاهش می‌دهد.

قند خون:

مطالعات نشان می‌دهد که صمغ گوآر ممکن است قند خون را کاهش دهد. دلیل این امر نوعی فیبر محلول است که می‌تواند باعث کاهش جذب قند شود و منجر به کاهش قند خون شود.در یک مطالعه، به افراد مبتلا به دیابت 4 بار در روز به مدت 6 هفته صمغ گوآر داده شد. مشخص شد که صمغ گوآر منجر به کاهش چشمگیر قند خون و افت 20٪ کلسترول LDL (بد) شد.در یک مطالعه دیگر با یافته‌های مشابه، نشان داد که مصرف صمغ گوآر به طور قابل توجهی کنترل قند خون را در 11 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود داده است.

حفظ وزن:

برخی مطالعات نشان داده‌اند که صمغ گوآر می‌تواند به کاهش وزن و کنترل اشتها کمک کند. به طور کلی، فیبر در بدن  به صورت غیر قابل هضم حرکت می‌کند و در ضمن کاهش اشتها ممکن است به افزایش احساس سیری کمک کند.

در حقیقت، طبق مطالعات انجام شده، خوردن 14 گرم فیبر اضافی در روز ممکن است منجر به کاهش 10 درصدی کالری مصرفی شود. امکان دارد صمغ گوآر در کاهش اشتها و کالری بسیار مؤثر باشد.

در یک بررسی انجام شده حاصل از سه مطالعه، نتیجه گرفته شد که صمغ گوآر باعث افزایش احساس سیری و کاهش تعداد کالری مصرفی از میان‌وعده در طول روز می‌شود.

یک مطالعه دیگر تأثیر آدامس گوآر بر کاهش وزن در خانم‌ها را بررسی کرده است. آن‌ها دریافتند که مصرف 15 گرم صمغ گوآر در روز به زنان کمک می‌کند 5.5 پوند (2.5 کیلوگرم) بیشتر از افرادی که دارونما مصرف می‌کردند وزن از دست بدهند.

دوز بالا می‌تواند اثرات منفی داشته باشد:

مصرف مقادیر زیادی صمغ گوآر می‌تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد. در دهه 1990، یک داروی کاهش وزن به نام “Cal-Ban 3,000” وارد بازار شد. این ماده حاوی مقادیر زیادی صمغ گوآر است که می‌تواند تا 10-20 برابر اندازه آن در معده متورم شود تا باعث پر شدن و کاهش وزن شود.

متأسفانه مشکلات جدی از جمله انسداد مری و روده کوچک و در بعضی موارد حتی مرگ ایجاد کرده است. این عوارض خطرناک در نهایت باعث شد تا FDA ممنوعیت استفاده از صمغ گوآر در محصولات کاهش وزن داشته باشد.

با این حال، به خاطر داشته باشید که این عوارض جانبی ناشی از وجود دوزهای بالایی از صمغ گوآر است که به میزان قابل توجهی بالاتر از مقدار موجود در بیشتر محصولات غذایی است.

FDA دارای سطح حداکثری مصرف ویژه برای انواع مختلف مواد غذایی است، از 35/0 درصد در محصولات پخته‌شده تا 2 درصد در آب سبزیجات فرآوری شده. به عنوان مثال، حداکثر میزان استفاده از صمغ گوآر در شیر نارگیل 1٪ است. این بدان معنی است که یک وعده 1 لیتری (240 گرم) می‌تواند حداکثر 2.4 گرم گوآر (2) داشته باشد. برخی از مطالعات با دوزهای بیشتر از 15 گرم عوارض جانبی قابل توجهی را نشان نداده‌اند.

با این حال، هنگامی که عوارض جانبی رخ می‌دهد، آن‌ها به طور معمول دارای علائم خفیف گوارشی مانند:

 • گاز
 • اسهال
 • نفخ و گرفتگی عضلات را دارند.

ممکن است برای همه نباشد:

در حالی که صمغ گوآر ممکن است در اکثر موارد با مصرف در حد اعتدال بی‌خطر باشد، برخی از افراد باید میزان مصرف آن‌ها را محدود کنند.اگرچه این اتفاق نادر است، اما این ماده افزودنی ممکن است باعث ایجاد واکنش آلرژیک در برخی از افراد شود.علاوه بر این، می‌تواند باعث علائم گوارشی، از جمله گاز و نفخ.اگر متوجه شدید که به صمغ گوآر حساس هستید و به دنبال مصرف آن عوارض جانبی را تجربه می‌کنید، شاید بهتر باشد میزان مصرف خود را محدود کنید.

خط آخر:

در مقادیر زیاد، صمغ گوآر ممکن است مضر باشد و می‌تواند عوارض جانبی منفی ایجاد کند.

با این حال، مقدار موجود در غذاهای فرآوری شده به احتمال زیاد مشکلی ایجاد نمی‌کند. اگرچه فیبر هم مانند صمغ گوآر ممکن است فواید سلامتی داشته باشد، اما اساس رژیم غذایی خود را به طور کامل، غذاهای غیر فرآوری‌شده قرار دهید که بهترین روش برای دستیابی به سلامتی مطلوب است.

منابع: https://www.healthline.com/nutrition/guar-gum#bottom-line

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست