نیتریت سدیم صنعتی

آشنایی با نیتریت سدیم صنعتی

امروزه اکثراً غذاهای آماده جای غذاهای سنتی را گرفته‌اند. از این رو این حق شماست که بدانید مواد غذایی مصرفی شامل چه موادی هستند. حضور نیتریت سدیم صنعتی در مواد غذایی نیز از این قضیه مستثنا نیست.

موادی مانند افزودنی‌های مجاز و غیرمجاز، رنگ‌های خوراکی، طعم‌دهنده‌ها و مواردی از این دست ممکن است در غذاهای آماده وجود داشته‌باشند. حضور برخی از این مواد بخاطر نگهداری از این غذاها ضروری است. همچنین برخی دیگر نیز نباید در غذاها حضور داشته باشند.

ما در پیشگامان شیمی از ابتدا سعی داشته‌ایم تا مواد باکیفیت را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهیم. به همین دلیل ۱۵ سال سابقه‌ی درخشان و پربار در عرصه‌ی فروش مواد شیمیایی به صورت عمده رقم خورده ‌است.

این شرکت با وجود سابقه زیاد و اعتماد فزاینده مشتریان همیشه سعی در افزایش اطلاعات جمعی داشته است. از این رو امروز با معرفی این ماده در خدمت شما عزیزان تولید کننده هستیم.

نیتریت سدیم صنعتی چیست؟

فروش نیتریت سدیم یک نمک و آنتی‌اکسیدان می‌باشد. این ماده را نباید با نیترید سدیم یا نیتراتین اشتباه گرفت. نیتریت سدیم یک ترکیب معدنی می‌باشد. این ماده به طور طبیعی در بدن انسان و در برخی غذاها نیز یافت می‌شود. فرمول شیمیایی آن NaNO2 می‌باشد.

نیتریت سدیم به‌صورت پودر کریستالی سفید تا کمی مایل به زرد است. از نظر حلالیت در آب نیز باید گفت که در آب به خوبی حل می‌شود. به طوری که می‌توان از آن به عنوان رطوبت‌سنج استفاده کرد.

از دیدگاه صنعتی نیتریت سدیم مهم‌ترین نمک نیتریت به حساب می‌آید. از این ماده به عنوان پیش‌ساز انواع ترکیبات آلی استفاده می‌شود.

ترکیبات و محصولاتی مانند: دارو‌ها، رنگ‌ها و آفت‌کش‌ها. اما به صورت گسترده‌تر در صنعت غذایی به عنوان یک افزودنی استفاده می‌شود. از این افزودنی در گوشت‌های فراوری شده مانند سوسیس و کالباس و همچنین در محصولات دریایی استفاده می‌شود.

تولید نیتریت سدیم صنعتی

نیتریت سدیم صنعتی طی دو فرآیند تولید می‌شود. یکی کاهش نمک‌های نیترات است و دیگری اکسیداسیون اکسید‌های نیتروژن. در روش اول از نیترات سدیم مذاب به عنوان نمک و سرب اکسید شده استفاده می‌شود. این درحالی است که در روشی مدرن‌تر، از براده‌های آهن برای احیای نیتریت استفاده می‌شود.

روش دوم متدوال‌تر است. این روش شامل واکنش کلی اکسید‌های نیتروژن، در محلول آبی قلیایی در حضور یک کاتالیزور است. این شرایط باید به دقت کنترل شود که از اکسید شدن اتم نیتروژن جلوگیری شود. همچنین نیتریت سدیم با احیای نمک‌های نیترات در معرض گرما، نور، تابش یونیزان، فلزات، هیدروژن و احیای الکترولیتی نیز تولید می‌شود.

موارد مصرف نیتریت سدیم صنعتی

از سدیم نیتریت در مواد غذایی و صنایع دیگر استفاده می‌شود. در این‌جا به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

در صنعت کاربرد اصلی سدیم نیتریت، تولید صنعتی ترکیبات ارگانیتروژن می‌باشد. این ماده در تبدیل آمین‌ها به ترکیبات دیازو به عنوان معرف کاربرد دارد. دیازو ها پیش‌ساز اصلی بسیاری از رنگ‌ها هستند. در صنعت لاستیک سازی نیز از نیتریت استفاده می‌شود.

از نیتریت سدیم در انواع کاربردهای موادشناسی استفاده می‌شود. برای مثال در فسفاته‌سازی و تمیز کردن می‌­توان از این محصول استفاده کرد.

نیتریت سدیم یک مهارکننده‌ی خورندگی مؤثر است. یعنی از واکنش برخی مواد با یکدیگر جلوگیری می‌کند. برای مثال به عنوان افزودنی در گریس‌های صنعتی استفاده می‌شود. همچنین به عنوان محلول آبی در سیستم‌های خنک‌کننده‌ی بسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نیتریت ذوب شده نیز به عنوان عامل انتقال حرارت بهره ‌می‌برند.

نیتریت سدیم صنعتی درداروها و خوراکی­ها

درصورت مسمومیت با سیانید از نیتریت سدیم استفاده می‌شود. همراه با نیتریت سدیم از سدیم تیوسولفات نیز کمک می‌گیرند. این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.

استفاده از این دارو تنها در موارد شدید مسمویت توصیه می‌شود. معمولا برای کسانی که با سیانید و یا با مونوکسید کربن مسموم شده اند از تیوسولفات سدیم استفاده می‌شود. استفاده از آن نیز به صورت تزریق آهسته در رگ می‌باشد.

نیتریت سدیم برای تسریع عمل‌آوری گوشت و همچنین ایجاد رنگ صورتی جذاب استفاده می شود. از این رو تولیدکنندگان گوشت و فرآورده­های گوشتی می­توانند این محصول را از پیشگامان شیمی با بهترین قیمت خریداری کنند.

ظاهر و طعم گوشت جزء مهمی از پذیرش مصرف‌کننده است. این عوامل در تصمیم‌گیری خریدار هنگام خرید تأثیر بسزایی دارند. نیتریت سدیم مسئول رنگ قرمز مطلوب گوشت می‌باشد. همچنین طعم بی‌نظیر مربوط به گوشت پخته شده نیز با افزودن نیتریت سدیم تحت تاثیر قرار میگیرد.

مشخص شده است که سطوح مجاز نیتریت هیچ تأثیری بررشد باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم که باعث بیماری بوتولیسم می‌شود ندارد.پراکسیداسیون لیپید‌ها به عنوان دلیل اصلی افت کیفیت محصولات گوشتی در نظر گرفته می‌شود. نیتریت سدیم صنعتی می‌تواند از گسترش فساد اکسیداتیو جلوگیری کند.

نیتریت سدیم صنعتی در تولید محصولات گوشتی

گوشت‌های پخته شده باید شامل نیتریت سدیم باشند. نیتریت سدیم همان ماده‌ی طعم و رنگ دهنده به محصولات گوشتی فرآوری شده می‌باشد. محصولاتی مانند ژامبون‌ها.

برخی از کارخانه‌ها نیز بدون استفاده از نیتریت سدیم گوشت‌های خود را فراوری می‌کنند. این کارخانه‌ها از موادی مانند چغندر، آب کرفس یا نمک طبیعی کرفس و نمک دریا برای طعم‌دهی استفاده می‌کنند. چغندر، کرفس و نمک دریا ممکن است به طور طبیعی حاوی نیترات باشند.

هنگامی که نیترات موجود در کرفس، چغندر و سایر سبزیجات حاوی نیترات در معرض انواع خاصی از باکتری‌های موجود در محصول قرار می‌گیرند، به نیتریت تبدیل می‌شود. در نتیجه محصولی با ویژگی‌های مشابه محصولات گوشتی پخته شده سنتی ایجاد می‌شود.

نیتریت سدیم صنعتی برای تسریع عمل‌آوری گوشت و ایجاد رنگ صورتی جذاب استفاده می‌شود. نیتریت با میوگلوبین گوشت واکنش نشان می‌دهد و باعث تغییر رنگ می‌شود. ابتدا به نیتروزومیوگلوبین (قرمز روشن) تبدیل می‌شود. سپس در حرارت، به نیتروزوهموکروم (رنگدانه صورتی) تبدیل می‌شود. 

صنعت بسته‌بندی گوشت ادعا کرده است که از نیتریت برای جلوگیری از بوتولیسم استفاده می‌شود. اما چندین تولید کننده‌ی بزرگ گوشت بدون تکیه بر نیتریت یا نیترات، گوشت فرآوری شده تولید می‌کنند.

از نظر تاریخی، برای حفظ گوشت از نمک استفاده می‌شده است. در گذشته محصول گوشتی نمک‌دار معمولاً قهوه‌ای مایل به خاکستری رنگ بود. هنگامی که نیتریت سدیم با نمک اضافه می­‌شد، گوشت رنگ قرمز و سپس صورتی به خود می‌گیرد.

با این حال، این دیدگاه با توجه به ناکارآمدی آن در برابر بوتولیسم و ​​اثرات سرطان‌زایی ناشی از افزودن نیتریت‌ها به گوشت، مورد بحث گسترده قرار می‌گیرد.

ظاهر و طعم گوشت جزء مهمی برای مصرف‌کنندگان می‌باشد. نیتریت سدیم مسئول رنگ قرمز مطلوب (یا صورتی سایه‌دار) گوشت است. برای ایجاد این تغییر نیتریت بسیار کمی مورد نیاز است. گزارش شده است که برای ایجاد این تغییر رنگ مطلوب به 2 تا 14 قسمت در میلیون (ppm) نیاز است.

اما برای ماندگاری بیشتر این تغییر رنگ سطوح بسیار بالاتری استفاده می‌شود. طعم بی‌نظیر مربوط به گوشت پخته شده نیز با افزودن نیتریت سدیم صنعتی، تحت تأثیر قرار می‌گیرد. با این حال، مکانیسم اصلی این تغییر طعم هنوز به طور کامل درک نشده است.

نیتریت سدیم صنعتی و دیگر خواص

تحقیقات زیادی در حال نشان دادن این که نیتریت فواید زیادی برای سلامتی دارد هستند. مطالعات نشان داده‌اند که نیتریت برای چرخه‌ی طبیعی نیتروژن در بدن سالم مورد نیاز است. بدن برای تنظیم فشار خون، بهبود زخم، ازبین بردن عوامل بیماری‌زا در روده و حتی جلوگیری از پره اکلامپسی در دوران بارداری، نیترات را به نیتریت تبدیل می‌کند.

دانشمندان مؤسسه ملی بهداشت طبق مطالعات چند سال گذشته نتایجی را به دست آورده‌اند. به این نتیجه رسیده‌اند که نیتریت یک درمان جدید برای افرادی است که قصد پیوند عضو دارند. همچنین برای بیماران سکته‌ی قلبی، بیماری کم‌خونی داسی شکل و مشکلات عروقی پا نیز کمک‌کننده است.

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل شما را با نیتریت و نیتریت سدیم صنعتی آشنا کنیم. شرکت پیشگامان شیمی یکی از بهترین مراجع برای تهیه‌ی عمده‌ی مواد شیمیایی می‌باشد. درنتیجه شما عزیزان درصورت داشتن هرگونه سؤال و همچنین جهت خرید می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

https://rb.gy/vkwiyb

برچسب:

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

۰۹۱۹۵۳۸۰۵۷۲

درخواست مشاوره مواد شیمیایی
درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست