مقالات آموزشیمواد اولیه صنعتی

هیپوفلورو اسید

هیپوفلورو اسید، با فرمول شیمیایی HOF، تنها اکسی اسید شناخته شده فلورین است. همچنین تنها اکسی اسید شناخته شده‌ای است که اتم اصلی الکترون­‌ها را از اکسیژن به دست می­‌آورد تا یک حالت اکسیداسیون منفی ایجاد شود.

F عنصر دارای بالاترین الکترونگاتیویته است، بنابراین همیشه در حالت اکسیداسیون -۱ است، به جز در F۲، که صفر می­‌باشد. بنابراین، درHOF ،H دارای +۱، O دارای صفر و F دارای عدد اکسیداسیون -۱ است. F هرگز حالت اکسیداسیون +۱ ندارد. در OF۲ (فلوراید اکسیژن، و نه اکسید فلوئور) O دارای اکسیداسیون +۲ است!

درجه اکسیداسیون اکسیژن در هیپوفلوریت‌ها ۰ می­‌باشد. این ماده تنها اسید هیپوهالید است که می‌تواند به عنوان جامد جدا شود.

مشخصات:

با کریستالوگرافی اشعه ایکس در فاز جامد مشخص‌شده که مولکول HF خمیده و دارای زاویه ۱۰۱ درجه می‌­باشد. طول پیوند O-F و O-H به ترتیب ۱۴۴.۲ و ۹۶.۴ پیکومتر می‌­باشد. این ساختار همچنین در فاز گاز نیز مورد یررسی قرار گرفته است، زاویه پیوند H-O-F کم­تر بوده (۹۷.۲ درجه).

هیپوفلورو اسید در استونیتریل (که در محل و با عبور فلورین گازی از طریق استونیتریل “مرطوب” تولید می‌شود) معمولاً به عنوان معرف Rozen شناخته می‌شود.

سنتز هیپوفلورو اسید:

HOF در ابتدا توسط Appelman، سنتز شد. به سختی می‌توانستند از آن استفاده کنند، زیرا ساخت آن دشوار بود و فقط در مقادیر بسیار کمی می‌توانست تولید شود. با این وجود مشخص شد که می‌تواند با چند ترکیب غیر اشباع واکنش نشان دهد.

HOF واسطه­‌ای در اکسیداسیون آب توسط فلوئور است که باعث تولید:

  • هیدروژن فلوراید
  • دی‌اکسید فلوراید
  • پراکسید هیدروژن
  • ازون و اکسیژن می‌شود.

HOF در دمای اتاق منفجره می‌شود و HF و O۲ را تشکیل می‌دهد:

۲ HOF → ۲ HF + O۲

با عبور گاز F۲ بر روی یخ در دمای ۴۰- درجه سانتی‌گراد، گاز HOF جمع‌آوری و به شکل خالص متراکم و جدا می‌شود.

F۲ + H۲O → HOF + HF

هیپوفلوریت­‌ها:

هیپوفلوریت­‌ها مشتقاتOF هستند، که پایه ترکیبات هیپوفلورو اسید می­‌باشد. به عنوان نمونه می­‌توان به تری‌فلوئورومتیل هیپوفلوریت (CF۳OF) اشاره کرد.

واکنش‌پذیری:

با داشتن قدرت الکتروفیلی قوی اکسیژن آن یک عامل انتقال اکسیژن عالی است که طیف گسترده‌ای از آلکن‌های نشان داده شده (معادله ۱) از جمله آن‌هایی که بسیار غیرفعال شده‌اند و به هیچ‌وجه با استفاده از هر روش دیگری نمی‌توانند مستقیماً اکسیده شوند را اکسید می­‌کند (معادله ۲).

هیپوفلورو اسید

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید