فروش هیپوکلرو اسید

هیپوکلرو اسید چیست؟

هیپوکلرو اسید (HOCl) یک اسید ضعیف است که با حل‌شدن کلر در آب، تشکیل می‌شود و خود تا حدودی جدا می‌شود و هیپوکلریت، ClO را تشکیل می‌دهد. HClO و ClO اکسید کننده می­‌باشند و مواد ضد عفونی‌کننده اصلی محلول‌های کلر هستند.

HClO به دلیل تعادل سریع با پیش‌ساز آن نمی‌تواند از این محلول‌ها جدا شود. هیپوکلریت‌ سدیم (NaClO) و هیپوکلریت‌ کلسیم (Ca(ClO)2)، از جمله سفید کننده‌­ها، دئودورانت‌­ها و ضد عفونی کننده­‌ها هستند. این ماده در سال 1834 توسط شیمی‌دان فرانسوی آنتوان جرمه بالارد (1802-1876) کشف شد.

کاربردهای هیپوکلرو اسید در زمینه آزمایشگاهی

از اوایل سال 2016 سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA محصولاتی را تصویب کرده است که در آن‌ها از ماده اصلی فعال هیپوکلرو اسید برای درمان زخم‌ها و عفونت‌های مختلف در انسان و حیوانات خانگی استفاده شده است. همچنین به عنوان ماده نگه‌دارنده محلول‌های شور تصویب شده است.

در یک مطالعه جدید بر روی یک محلول بهداشتی حاوی نمک هیپوکلرو اسید خالص نشان داده شده است که استفاده از این محلول باعث کاهش قابل توجه بار باکتری­‌ها، بدون تغییر تنوع گونه­‌های باکتریایی روی پلک چشم می‌شود. (بعد از 20 دقیقه درمان، 99٪ از باکتری­‌های استافیلوکوکی کاهش یافت).

  • در سنتز ترکیبات آلی، HClO آلن­‌ها را به کلروهیدرین­‌ها تبدیل می­‌کند.
  • در زیست‌شناسی، هیپوکلرو اسید در نوتروفیل‌های فعال شده توسط پراکسیداسیون حد واسط میلوپراکسیداز یون‌های کلرید ایجاد می‌شود و به نابودی باکتری‌ها کمک می‌کند.
  • در صنایع آرایشی، روی پوست از آن استفاده می‌شود. همچنین در محصولات کودک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • گاهی برای تولید مقادیر کافی از مواد ضد عفونی‌کننده ایمن (ناپایدار) برای درمان سطوح آماده‌سازی مواد غذایی و منابع آب استفاده می‌شود.
  • در تصفیه آب، هیپوکلرو اسید ضدعفونی‌کننده فعال در گروه محصولات مبتنی بر هیپوکلریت است (در استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد).
  • در کشتی‌ها و قایق‌ها و در دستگاه‌های بهداشتی دریایی، برای ضد عفونی زباله‌های مدفوع قبل از تخلیه‌کردن به دریا از الکتریسیته برای تبدیل آب دریا به هیپوکلرو اسید استفاده می‌شود.

سنتز هیپوکلرو اسید:

از افزودن کلر به آب دو ترکیب هیدروکلریک اسید (HCl) و هیپوکلرو اسید (HOCl) تشکیل می­‌شود.

Cl2 + H2O ⇌ HClO + HCl

Cl2 + 4 OH ⇌ 2 ClO + 2 H2O + 2 e

Cl2 + 2 e ⇌ 2 Cl

وقتی اسیدهای صنعتی به نمک‌های آبی هیپوکلرو اسید اضافه می‌­شوند (مانند هیپوکلریت)، واکنش حاصل به سمت چپ پیش می‌­رود و گاز کلر تشکیل می‌شود. بنابراین، تشکیل سفید کننده‌های هیپوکلریت پایدار با حل‌کردن گاز کلر در محلول پایه­‌ی آب، مانند هیدروکسید سدیم تسهیل می‌شود.

واکنش‌پذیری هیپوکلرو اسید:

در محلول آبی، هیپوکلرو اسید را می­‌توان تا حدودی از آنیون هیپوکلریت ClO جدا کرد.

HOCl ⇌ ClO + H+

نمک‌های این ماده را هیپوکلریت می‌نامند. یکی از شناخته‌شده‌ترین هیپوکلریت­‌ها NaClO، ماده فعال که به عنوان سفید کننده استفاده می‌شود.

در شرایط استاندارد HOCl یک اکسیدان قوی‌تر از کلر می‌­باشد.

2HClO(aq) + 2 H+ + 2 e ⇌ Cl2(g) + 2H2O      E = +1.63 V

HClO برای تشکیل گاز کلر با HCl واکنش نشان می‌دهد:

HOCl + HCl → H2O + Cl2

HOCl با آمونیاک واکنش می‌دهد تا مونوکلروآمین تشکیل شود:

NH3 + HOCl → NH2Cl + H2O

HOCl همچنین می‌تواند با آمین‌های آلی واکنش نشان دهد و N- کلروآمین‌ها را تشکیل دهد.

واکنش هیپوکلرو اسید با مولکول‌های زیستی:

هیپوکلرو اسید با طیف گسترده‌ای از مولکول‌های زیستی، از جمله DNA ،RNA، گروه اسیدهای چرب، کلسترول و پروتئین واکنش نشان می­‌دهد.

ایمنی هیپوکلرو اسید:

این ماده یک اکسید کننده بسیار قوی می‌­باشد.

خرید هیپوکلرو اسید

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع آرایشی و دارویی را با نازل‌ترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست