مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

آب اکسیژنه

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید آب اکسیژنه

شرکت پیشگامان شیمی وارد کننده و فعال در خرید و فروش مواد شیمیایی در ایران می باشد. جهت خرید آب اکسیژنه در گریدهای آزمایشگاهی، صنعتی و خوراکی  ۳۵% – ۵۰% با ما تماس بگیرید.این ماده به صورت سه گرید آزمایشگاهی و صنعتی و خوراکی به بازار عرضه می‌گردد.بیشتر آب اکسیژنه برای استفاده صنعتی تولید شده است.

گرید صنعتی آن حاوی فلزات سنگین بسیار خطرناک و تثبیت‌کننده‌هایی است که می‌توانند در بافت چربی بدن انسان اختلالاتی را بوجود آورند. به همین دلیل گرید صنعتی از گرید خوراکی آن جدا شده است.

آب اکسیژنه خوراکی یا فود گرید که تولید آن هزینه بسیار بالایی دارد. از لحاظ غلظت این ماده فقط در دو نوع خوراکی ۳۵ درصد و ۵۰ درصد تولید می‌شود.آب اکسیژنه آزمایشگاهی: برای انجام آزمایش‌های تحقیقاتی و پژوهشی در دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها و در واکنش‌های مختلف شیمیایی بکار برده می‌شود.

 • نام‌های دیگر: هیدروژن پراکسید – پروکسید هیدروژن
 • فرمول شیمیایی: H2O2
 • درجه خلوص: ۳۵%- ۵۰%- ۶۵%
 • گرید: غذایی-صنعتی

هیدروژن پراکسید ساده‌ترین عضو کلاس پراکسیدها است. از چندین فرآیند تولید، اصلی‌ترین آنها شامل واکنش‌های اکسیژن از هوا با ترکیبات آلی خاص، به ویژه آنتراکینون یا ایزوپروپیل الکل است.

آب اکسیژنه چیست؟

هیدروژن پراکسید، یک ماده شیمیایی است که به عنوان یک مایع بی‌رنگ ظاهر می‌شود، در طیف گسترده‌ای از محصولات تمیزکننده و مراقبت شخصی از جمله رنگ مو و سفید کننده‌ها، خمیردندان و دهانشویه‌ها، پاک کننده های حمام و پاک‌کننده‌های لکه استفاده می‌شود.

آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید (H2O2) از رایج‌ترین نوع اکسیدها محسوب می‌شود که از این محصول به عنوان سفیدکننده نیز استفاده می کنند، که رنگ آن کمی آبی و ویسکوزیته آن بیشتر از آب است که به سختی می‌توان آن را تهیه کرد.

آب‌اکسیژنه از یک نوع پیوند ساده مولکولی اکسیژن-اکسیژن تشکیل می‌شود، که مزه تلخی دارد، و در آب به راحتی قابل حل است.آب اکسیژنه (H2O2) یک مایع واضح است که از آب سنگین‌تر است اما خیلی خوب با آب مخلوط می‌شود. هیدروژن پراکسید (محلول سه درصد) اغلب برای ضد عفونی و تمیز کردن استفاده می‌شود. بوی ضعف دارد و عموماً مایع غیر قابل کنترل است. این ماده از نظر تجاری در غلظت‌های مختلف در دسترس است.

برخی از برنامه ها محلول های ضعیف هیدروژن پراکسید ۱۰ درصد یا کمتر را درخواست می‌کنند. کاربردهای ویژه هیدروژن پراکسید از غلظت‌های درجه فنی استفاده می‌کنند که از خلوص ۳۵ درصد است. به طور کلی، هرچه غلظت هیدروژن پراکسید بیشتر باشد، با اکسیژن واکنش نشان داده و باعث احتراق و سوختگی سایر مواد می‌شود.

هیدروژن پراکسید قبل از رسیدن به نقطه‌جوش تجزیه می‌شود. این ماده ناپایدار است و با پیوستن کاتالیزور به آهستگی تفکیک می‌شود، به همین دلیل است که برای ذخیره در یک محلول اسیدی به یک تثبیت‌کننده نیاز است، تجزیه آب‌اکسیژنه بدون در نظر گرفتن کاتالیزور روند کندی در پیش دارد ولی با وجود فلزاتی نظیر نقره، پلاتین، یا… به شدت واکنش‌پذیر است به همین دلیل است که این ماده در گالن‌های پلاستیکی با وجود یک پایدار کننده نگه‌داری می‌شود.

کاربردهای آب اکسیژنه

خرید آب اکسیژنه در صنایع شیمیایی به عنوان خرید مواد اولیه صنعتی جهت تولید محصولات مختلفی رایج می باشد.

 • آب‌اکسیژنه به عنوان ضد عفونی‌کننده و شست و شوی زخم‌های سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • به عنوان یک ماده ضد میکروبی و یک ماده اکسید کننده استفاده می‌شود.
 • برای از بین بردن بوی بد بدن به همچنین سفید شدن و محو کردن لکه‌های صورت کاربرد دارد.
 • مورد استفاده برای از بین‌بردن قارچ‌های پا و بهبود زخم‌ها.
 • برای شست و شوی دهان و  و تمیزی دندان و همچنین درمان عفونت‌های گلو کاربرد فراوان دارد.
 • این محصول برای تمیز کردن وسایل آشپزخانه و همچنین نظافت حمام و سرویس‌های بهداشتی بکار گرفته می‌شود.
 • در بسیاری از محصولات مراقبت از مو این محصول استفاده و باعث درخشندگی موها می‌شود، ولی استفاده بیش از حد این محصول باعث شکنندگی و ریزش در مو می‌شود.
 • هیدروژن پراکسید برای سفید کردن پنبه، پشم، واکس، کتان، ابریشم و… بکار می‌رود.
 • به عنوان جایگزین مواد آلی در آب استخر استفاده می‌شود.
 • آب‌اکسیژنه به عنوان نوعی اکسید کننده در محیط‌های اسیدی و بازی استفاده می‌شود.
 • مورد استفاده برای از بین‌بردن انگل.

تولید آب اکسیژنه صنعتی:

 • آب اکسیژنه از ترکیب هیپراکسیدها با اسید سولفوریک رقیق‌شده بدست می‌آید.
 • آب اکسیژنه صنعتی با ترکیب آنترانیکون با هیدروژن در کنار کاتالیزگر پالادیم بدست می‌آید.

نکات ایمنی

محصولات مبتنی بر آب اکسیژنه که توسط مصرف‌کنندگان برای مصارف خانگی خریداری می‌شوند، معمولاً حاوی حدود ۳ درصد هیدروژن پراکسید هستند.

برای استفاده ایمن از دستورالعمل‌های سازنده پیروی می‌کند. کمیسیون اروپایی بهداشت و درمان و مصرف‌کننده آزمایش‌های گسترده‌ای در مورد ایمنی هیدروژن پراکسید در محصولات سفید کننده دندان انجام داد و مشخص کرد که “استفاده از محصولات سفید کننده دندان حاوی کمتر از ۰.۱ تا ۶ درصد هیدروژن پراکسید ایمن در نظر گرفته شده است.

FDA  اثرات این ماده را به عنوان یک ماده افزودنی غذایی آزمایش کرده و آن را در لیست عمومی که به عنوان ایمن (GRAS) شناخته می‌شود قرار داده است.

FDA  همچنین اظهار داشته است که این ماده “برای استفاده به عنوان یک عامل بهبود زخم خوراکی ایمن است.”

فروش آب اکسیژنه:

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول آب اکسیژنه مورد نیاز صنایع مختلف را بهترین قیمت و بهترین کیفیت در بسته‌بندی‌های ۶۵ کیلوگرمی به صورت گالن و تتراپک تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.آب اکسیژنه باید در ظروف پلی‌اتیلن، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم منتقل شود. هنگامی که هیدروژن پراکسید با مواد قابل اشتعال مانند چوب، کاغذ، روغن یا پنبه (سلولز) در تماس باشد، ممکن است خود به خود احتراق ایجاد شود.

هنگامی که هیدروژن پراکسید با مواد آلی مانند الکل‌ها، استون و سایر کتون‌ها، آلدهیدها و گلیسرول‌ها مخلوط شود، ممکن است انفجارهای سنگینی رخ دهد.وقتی هیدروژن پراکسید با موادی مانند آهن، مس، کروم، سرب، نقره، منگنز، سدیم، پتاسیم، منیزیم، نیکل، طلا، پلاتین، متالوئیدها، اکسیدهای فلزی یا نمک‌های فلزی در تماس باشد، این ممکن است منجر به انفجارهای قدرتمند شود. به همین دلیل است که معمولاً به شکل رقیق شده منتقل می‌شود.

موارد استفاده دیگری از آب اکسیژنه چیست؟

در غلظت‌های کم، می‌تواند به عنوان شستشوی دهان مورد استفاده قرار گیرد تا مخاط و یا تحریکات جزئی دهان از بین برود. در خانه نیز می‌توان از آن برای کمک به از بین بردن لکه‌های قالب و کپک از ماشین ظرفشویی، ضدعفونی‌کننده پیشخوان‌ها و تخته‌های برش استفاده کرد و با از بین بردن باکتری‌ها از آنها سبزیجات را شستشو داد.

آیا در صورت استنشاق یا مصرف، آب اکسیژنه مضر است؟

محصولات هیدروژن پراکسید رقیق، که به طور معمول حاوی حدود ۳ درصد هستند، برای مصارف منظم خانگی بی خطر هستند. در اشکال غلیظ‌تر، به عنوان مثال محلول‌هایی که حاوی ۳۰ درصد هستند، در صورت عدم استفاده صحیح می‌توانند خطرناک باشند.
این غلظت‌های بالاتر ممکن است در کاربردهای صنعتی که پارچه‌ها و کاغذهای سفید کننده در آن اتفاق می‌افتد، یافت شود. محدودیت مجاز قرار گرفتن در معرض مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت کار در مورد هیدروژن پراکسید در غلظت‌های بالاتر ۱ قسمت در میلیون برای یک تغییر کار ۸ ساعته است.
استنشاق این ماده به صورت بخارات، میاد یا آئروسل‌ها می‌تواند در مناطق با تهویه ضعیف باعث آسپیراسیون شود.محصولات هیدروژن پراکسید رقیق شده حاوی ۳ تا ۵ درصد هیدروژن پراکسید به راحتی از طریق پوست دست نخورده جذب نمی‌شوند، اما می‌توانند برای غشاهای مخاطی ملایم باشند. مصرف آب اکسیژنه از هر حجم توصیه نمی‌شود.

آیا آب اکسیژنه به عنوان ضدعفونی‌کننده در برابر ویروس‌هایی مانند COVID-19 مؤثر است؟

هیدروژن پراکسید در برابر طیف گسترده‌ای از میکروارگانیسم‌ها از جمله باکتری‌ها، مخمرها، قارچ‌ها و اسپورها فعال است. از نظر تجاری ۳ درصد هیدروژن پراکسید از نظر تجاری در صورت استفاده در سطوح بی‌جان یک ماده ضدعفونی‌کننده پایدار و مؤثر است.
این ماده در غلظت‌های ۳ تا ۶ درصد برای ضدعفونی‌کننده هواکش‌ها، پارچه‌ها و آندوسکوپ‌ها استفاده می‌شود. همچنین در لیست ضد میکروب‌های ضد آلی فعال برای استفاده در برابر COVID-19 در سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

آب اکسیژنه از کجا بخریم؟

راه‌های زیادی برای خرید این محصول وجود دارد که گاه بسیار سخت می‌باشند. با این حال راه‌های ساده‌تری همانند خرید اینترنتی نیز وجود دارند. این راه‌ها خرید محصولات آزمایشگاهی را بسیار ساده‌تر کرده است.
شرکت پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های ارائه دهنده انواع مواد اولیه آزمایشگاهی و صنعتی است. بنابراین شما عزیزان می‌توانید آب اکسیژنه موردنیاز خود را به صورت عمده از این شرکت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید