پودر شیر چگونه تهیه می شود
 • طرز تهیه پودر شیر

  روند تهیه شیر خشک عملی جالب است. شیر از گاوداری‌های پراکنده در حومه شهر می‌آید. هر روز صبح، کامیون‌های بزرگ تانکی در هر گاوداری لبنی متوقف می‌شوند و شیری را که در روز گذشته دوشیده شده جمع می کنند. سپس آن را به خامه ترش حمل می‌کنند.

  به محض اینکه به کارخانه لبنی رسید، آن را از طریق فیلتر عبور داده و درون مخزن نگهداری قرار می کنند. وقتی که نوبت به اولین مرحله پردازش برسد، آزمایشات لازم را برای اطمینان از مطابقت با استانداردهای کیفیت انجام می‌شود.

  شیر ابتدا وارد اواپراتور می‌شود جایی که حدود یک سوم آب آن خارج می‌شود. اواپراتور از 3 کلاندرا تشکیل شده است که قطر آن‌ها در حدود 4 فوت و 6 طبقه بلند است. در اواپراتور خلا جزئی قرار داده شده و نقطه جوش را به حدود 135 درجه فارنهایت می‌رساند.

  این به دو دلیل مهم است. ابتدا امکان تبخیر آب در شیر در دمای کافی پایین فراهم می‌کند که به شیر آسیب نمی‌رساند. و دوم اینکه، هزینه را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. شیر تازه و خام در صورت داشتن کره حاوی حدود 12٪ مواد جامد است. در طی فرآیند تبخیر، آب موجود در شیر خارج می‌شود تا زمانی که مواد جامد به 50٪ افزایش یابد.

  در طی فرآیند تبخیر شیر پاستوریزه می‌شود. فرآیند پاستوریزاسیون میزان باکتری‌ها را بدون گرم کردن شیر تا حدی که آسیب ببیند کاهش می‌دهد. اگر سعی کرده‌اید شیر را در خانه در ظرفی گرم کنید که بتواند این کار را انجام دهد، شیر را سوزانده‌اید.

  در یک شیرینی فروشی، شیر از طریق لوله‌های کوچک هدایت می‌شود و فقط 20 ثانیه تا دمای مطلوب 175 درجه فارنهایت گرم می‌شود و سپس سریعاً سرد می‌شود تا از آسیب دیدن شیر جلوگیری کند.

  طرز تهیه شیر خشک در کارخانه

  1. جداسازی شیر:

  شیر از اواپراتور از طریق جداکننده عبور می‌کند که خامه یا کره را کامل جدا می‌کند. این کره در یک مخزن ذخیره‌سازی جداگانه قرار داده می‌شود تا بعداً استفاده شود. شیر بدون چربی اکنون به مخازنی منتقل می‌شود که در آنجا استاندارد سازی انجام می‌شود.

  2. استاندارد کردن شیر:

  بعد از اینکه شیر جدا شد، سپس استاندارد می‌شود که به این معنی است که اجزای مختلف شیر به طور خودکار مخلوط می شوند تا زمانی که یک محصول ثابت داشته باشیم. هر دسته باید دقیقاً یکسان باشد.

  به عنوان مثال، در عملیات شیر ​​کامل، شیر باید حاوی 8.8٪ جامد و 3.4٪ کره باشد که به 12.2٪ کل مواد جامد می‌رسد. بسته به فصول سال و سایر شرایط محیطی، این سطح در شیر خام مستقیم از لبنیات در نوسان است. اگر مواد جامد زیر 8/8 درصد باشد، تا رسیدن به درصد جامد شیر مورد نظر  3.4٪ کره اضافه می کنیم.

  هنگامی که مشتری یک گالن شیر کامل خریداری می‌کند، مواد تشکیل‌دهنده آن دقیقاً مانند هر کوزه شیر کامل تولید می‌شود. اگر ما 2 یا 1 درصد شیر تولید می‌کنیم، پس فقط این مقدار کره قبل از بسته بندی به شیر اضافه می‌شود. در طی فرآیند استاندارد سازی، حتی برخی از ویتامین‌های موجود در شیر برای اطمینان از مطابقت با استانداردهای ما بررسی می‌شوند. به این ترتیب مشتری از یک محصول سالم که هرگز تغییر نمی‌کند اطمینان حاصل می‌کند.

  شیر تغلیظ شده و تبخیری باقی‌مانده به شیر خشک تبدیل می‌شود. بسته به نیاز مشتری، این شیر را با سطوح کره از 1٪ تا 30٪ چربی استاندارد می‌کنیم. بیشتر شیر خشکی که درست می‌کنیم، شیر بی‌چربی است یا شیر خشک که حاوی 0٪ تا 28.5٪ کره است. مشاهده تفاوت این دو پودر با چشم غیرمسلح غیرممکن است. اما تفاوت زیادی در طعم و مزه وجود دارد. بعد از استاندارد شدن شیر تغلیظ شده، ایستگاه بعدی برج خشک‌کن است.

  تبدیل شیر تغلیظ شده به پودر شیر

  دو نوع خشک کردن نازل اسپری و سیستم جدیدتر اتمیزه شدن است. امروزه خشک‌کن‌های اسپری بسیاری نیز در حال کار هستند. این برج‌های خشک کن یا خشک‌کن‌ها قوطی‌هایی با قطر 22 فوت هستند که 12 طبقه به هوا بلند می‌شوند.

  در بالای ستون چهار نازل اسپری وجود دارد که یک شیر غلیظ شده را در هوای چرخان 400 درجه فارنهایت پاشش می‌کند. با افتادن قطرات شیر، هوای چرخان به سرعت آب قطرات شیر ​​را خارج می‌کند تا جایی که یک ذره کوچک از شیرخشک باقی بماند که خیلی بزرگتر از یک لکه گرد و غبار نباشد. هنگام سقوط، هوا تا حدود 250 درجه فارنهایت سرد می‌شود تا زمانی که در قیف  در پایین برج جمع شود. اپراتورها می‌توانند با کنترل هوای چرخان برج، سطح رطوبت محصول نهایی را به دقت کنترل کنند.

  آخرین مرحله در فرآیند، بسته‌بندی و ارسال آن به مشتری است. شیر خشک را در کیسه‌های 25 کیلویی پلاستیکی آماده می‌شود. سپس آن را برای ذخیره‌سازی طولانی مدت دوباره بسته‌بندی می‌کنند.

  اگر پودر شیر در جای خنک و با درجه حرارت 60 درجه فارنهایت نگهداری شود، مدت زمان بیشتری نیز حفظ خواهد شد.

  بیشتر بخوانید: پودر شیر خشک شتر

  منبع:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  برچسب:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست