لوازم آرایشی

لوازم آرایشی و تاریخچه آن

لوازم آرایشی و بهداشتی به هر یک از محصولاتی (به استثنای صابون) که برای زیبایی، حفظ و تغییر شکل بدن یا برای تمیز کردن، رنگ‌آمیزی، نرم‌کننده یا محافظت از پوست، مو، ناخن‌ها، لب‌ها، چشم‌ها یا دندان‌ها به بدن انسان وارد می‌شود، گفته می‌شود و با عطر متفاوت می‌باشد.

عطر، محصولی معطر که از ترکیب هنرمندانه برخی مواد معطر و متناسب با نسبت مناسب حاصل می‌شود. این کلمه از لاتین per fumum گرفته شده است. هنر عطرسازي ظاهراً براي چينيان، هندوها، مصري‌ها، اسرائيلي‌ها، کارتاژيانی‌ها، عرب‌ها، يوناني‌ها و روميان باستان شناخته شده بود. اشاراتي به مواد عطر سازي و حتي فرمول‌هاي عطر در كتاب مقدس ديده مي‌شود.

مواد اولیه‌ای که در عطرسازی استفاده می‌شود شامل محصولات طبیعی، از ریشه گیاهی یا حیوانی و مواد مصنوعی است. روغن‌های اساسی (q.v.) اغلب از مواد گیاهی با تقطیر بخار بدست می‌آیند.

اولین لوازم آرایشی شناخته شده برای باستان شناسان در هزاره چهارم قبل از میلاد در مصر استفاده می‌شد، که بقایای مصنوعاتی، بدون عطر و بوی معطر که احتمالاً برای آرایش چشم استفاده شده است، به اثبات می‌رسد. با شروع دوران مسیحی، لوازم آرایشی در امپراتوری روم بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

از کوهل (محصولی بر پایه دوده یا آنتیموان) برای تیره شدن مژه‌ها و ابروها و ترسیم خطوط پلک استفاده شده است. از روژ برای قرمز شدن گونه‌ها استفاده شد و از انواع پودرهای سفید برای شبیه سازی یا افزایش صافی صورت استفاده شد.

روغن‌های حمام به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفتند و ساینده‌های مختلف به عنوان مواد لایه بردار استفاده می‌شدند. عطرهایی که سپس مورد استفاده قرار گرفتند بر پایه رایحه‌های گل و گیاهان بود که توسط رزین‌های طبیعی به عنوان ماده تثبیت کننده نگهداری می‌شدند.

همراه با سایر تصفیه‌های فرهنگی، با سقوط امپراتوری روم در قرن پنجم میلادی، لوازم آرایشی از بسیاری از اروپا ناپدید شدند. احیائی اتفاق نیفتاد تا قرون وسطی، زمانی که صلیبی‌ها که از خاورمیانه بازگشتند، لوازم آرایشی و بهداشتی را از سفرهای خود بازگرداندند.

لوازم آرایشی و بهداشتی در اروپا در مقیاس وسیعی در دوره رنسانس دوباره ظاهر شد و ایتالیا (قرن 15-16) و فرانسه (قرن 17 به بعد) به مراکز اصلی تولید آن‌ها تبدیل شدند.

در ابتدا آرایش فقط توسط سلطنتی، درباریان و اشراف آن‌ها استفاده می‌شد، اما در قرن هجدهم تقریباً همه طبقات از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کردند. در دوران محافظه کار ویکتوریا در قرن نوزدهم، استفاده آشکار از لوازم آرایشی توسط جامعه قابل احترام در ایالات متحده و انگلیس ناخوشایند بود.

زنان فرانسوی همچنان به استفاده از آرایش ادامه می‌دادند و فرانسه در آن زمان در زمینه تولید علمی و ساخت لوازم آرایشی پیشگام بود. پس از جنگ جهانی اول، هرگونه تعصب ماندگار انگلیس و آمریکا در مورد آرایش کنار گذاشته شد و محصولات و تکنیک‌های جدید تولید، بسته بندی و تبلیغات، لوازم آرایشی را در مقیاسی بی‌سابقه در دسترس قرار داده است.

لوازم آرایشی
لوازم آرایشی

لوازم آرایشی مراقبت از پوست

لوازم آرایشی برای مراقبت از پوست یک سری عمده از مواد آرایشی است. مرحله اساسی در مراقبت از صورت پاکسازی است و آب و صابون همچنان یکی از مؤثرترین ابزارها هستند. اگر قرار است آرایش سنگین پاک شود یا پوست به صابون حساس باشد، کرم‌ها و لوسیون‌های پاک‌کننده مفید است.

ماده مؤثره آنها اساساً روغن است که به عنوان یک حلال عمل می‌کند و در یک امولسیون (مخلوط مایعاتی که در آن یکی به صورت قطره در دیگری قرار می‌گیرد) با آب ترکیب می‌شود.

خامه سرد، یکی از قدیمی‌ترین محصولات کمکی زیبایی، در اصل شامل آب کوبیده شده در مخلوطی از چربی‌های طبیعی مانند روغن چربی یا بادام است، اما در محصولات مدرن از روغن معدنی همراه با امولسیون‌کننده استفاده می‌شود که به پراکندگی روغن در آب کمک می‌کند.

نرم کننده ها (کرم‌های نرم‌کننده) و کرم‌های شب، کرم‌های سرد سنگین تری هستند که برای تشویق یک عمل ماساژ در هنگام استفاده فرموله می‌شوند. آن‌ها اغلب یک شب فیلم ضخیمی روی صورت باقی می‌گذارند، بنابراین در این مدت از دست دادن آب از پوست به حداقل می‌رسد.

از کرم‌ها و لوسیون‌های دست برای جلوگیری یا کاهش خشکی و زبری ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شوینده خانگی، باد، آفتاب و جو خشک استفاده می‌شود. مانند کرم‌های صورت، آن‌ها عمدتاً با جایگزینی آب از دست رفته و قرار دادن یک فیلم روغن برای کاهش رطوبت بعدی در حالی که فرآیندهای طبیعی بدن آسیب را ترمیم می‌کنند، عمل می‌کنند.

لوازم آرایشی
لوازم آرایشی

پایه‌ها، پودر صورت و روژ

پایه کلاسیک کرم محو کننده‌ای است که در اصل یک امولسیون روغن در آب است که حاوی حدود 15 درصد اسید استئاریک (یک اسید چرب جامد) است، که یک قسمت کوچک از آن را صابون (به یک شکل بلوری تبدیل می‌شود) به منظور ایجاد کیفیت براقیت این نوع کرم‌ها فاقد سطح روغنی هستند.

اگرچه پایه‌ای یکنواخت و چسبنده برای پودر صورت ایجاد می‌کنند، که وقتی روی آن را غبارگیر می‌کنند، ظاهر پوست هلو را ایجاد می‌کند. برای تأمین خصوصیات یک پودر خوب صورت، مواد زیادی لازم است: کائولن به آن کیفیت جذب رطوبت می‌دهد.

استئارات منیزیم به چسبیدن آن کمک می‌کند. اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم به آن اجازه می‌دهد تا پوست را بیشتر بپوشاند. و رنگدانه‌های مختلفی باری ایجاد کردن رنگ، اضافه می‌کنند.

رنگ بلند را می‌توان همراه با روژ، که برای برجسته سازی استخوان گونه استفاده می‌شود، تهیه کرد. نسخه مدرن‌تر، رژگونه است که برای ترکیب رنگ بیشتر صورت استفاده می‌شود. کیت‌های کوچک پودر صورت و سرخاب یا رژگونه فشرده شده را معمولاً خانم‌ها در کیف‌های دستی خود حمل می‌کنند.

لوازم آرایشی
لوازم آرایشی

آرایش چشم

آرایش چشم، که معمولاً برای یک آرایش کامل ضروری به نظر می‌رسد، شامل ریمل مژه‌ای برای نشان دادن مژه‌ها است. سایه چشم برای پلک‌ها، در سایه‌های مختلف موجود است. و مداد ابرو و خط چشم برای انتخاب لبه‌های اجزای صورت ضروری است. از آنجا که مواد آرایشی چشم در مجاورت یک منطقه بسیار حساس استفاده می شود، بی ضرر بودن مواد، امری بسیار مهم است.

لوازم آرایشی
لوازم آرایشی

رژ لب

رژ لب یک ماده آرایشی تقریباً جهانی است زیرا همراه با چشم، دهان از ویژگی‌های برجسته آن است و می‌تواند به طرز جذابی رنگ و بافت داشته باشد. رژ لب دارای یک پایه چربی است که به خودی خود محکم است اما در هنگام استفاده به راحتی پخش می‌شود.

رنگ آن معمولاً توسط رنگدانه‌ها تهیه می‌شود – معمولاً قرمزها همراه با دی اکسید تیتانیوم نیز هستند، یک ترکیب سفید که باعث روشنایی و پوشش بیشتر آن می‌شود. از آنجا که رژ لب‌ها روی یک سطح حساس قرار می‌گیرند و در نهایت بلعیده می‌شوند، با بالاترین مشخصات ایمنی ساخته می‌شوند.

لوازم آرایشی
لوازم آرایشی

سایر لوازم آرایشی

لوازم آرایشی مو شامل شامپوهای بدون صابون (صابون یک فیلم روی مو می‌گذارد) که در واقع مواد شوینده معطر هستند.

محصولاتی که برای براق و بافت دادن به موها در نظر گرفته شده‌اند، مانند اسپری‌های رزین دار، برلیانتین‌ها و پمادها و همچنین لوسیون‌های حاوی الکل و نرم‌کننده‌های مو که برای درمان موهای آسیب دیده طراحی شده‌اند. محصولات موج دائمی و صاف کننده مو با استفاده از یک ماده شیمیایی، آمونیوم تیوگلایکولات، موها را از مجموعه طبیعی خود آزاد می‌کند. در رنگ دهنده‌های مو از رنگ‌های دائمی یا نیمه دائمی برای افزودن رنگ به موهای مات یا رنگ دار استفاده می‌شود و از پراکسید هیدروژن برای سفید شدن موها به رنگ بور استفاده می‌شود.

عطرها تقریباً در همه محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارند. از دیگر محصولات مرتبط با نظافت و بهداشت می‌توان به داروهای ضد تعریق، دهان‌شویه‌ها، برطرف‌کننده‌های موهای زائد، لاک ناخن، مواد قابض و بلورهای حمام اشاره کرد.

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

خرید مواد اولیه صنعتی ، خرید مواد اولیه آزمایشگاهی

درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را مطالعه کنید

پرسش و پاسخ مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست