سطح بالای ترانسفرین و کمبود آهن

ترانسفرین پروتئین اصلی خون است که آهن را در سراسر بدن حمل می‌کند.آهن عنصر اصلی بسیاری از عملکردهای بدن است، اما نقش اصلی آن به عنوان عنصر سازنده برای هموگلوبین است، پروتئینی که به سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند تا اکسیژن را برای انتقال به بافت‌ها متصل کنند.وقتی میزان ترانسفرین زیاد باشد، نشانگر کمبود آهن است.

حقایقی در مورد ترانسفرین:

ترانسفرین در کبد تولید می‌شود.از آنجا، به جریان خون می‌رود، جایی که آهن جذب شده در رژیم را به هم متصل می‌کند.طبق گزارش Lab Tests Online، میزان ترانسفرین موجود در جریان خون نشان‌دهنده ظرفیت خون برای انتقال آهن است و بنابراین یک اندازه‌گیری غیرمستقیم از ذخایر آهن بدن است.

پروتئین ترانسفرین جایگاه‌های زیادی دارد که آهن می‌تواند به آن متصل شود، و مجموع تمام آن سایت‌ها به عنوان ظرفیت اتصال کل آهن، یک مطالعه دیگر برای اندازه‌گیری آهن می‌شود. همچنین در صورتی که فرد از فقر آهن رنج می‌برد، ظرفیت اتصال کل آهن نیز افزایش می‌یابد.

سایر مطالعات آهن:

مطالعات آهن بخشی از ارزیابی کم‌خونی است، به ویژه نوعی کم‌خونی به نام آنمی میکروسیتیک که در زمان کم بودن سطح آهن ایجاد می‌شود. در کم‌خونی میکروسیتیک بدن گلبول‌های قرمز خون کمتر و کوچکتر ایجاد می‌کند که منجر به علائم کم‌خونی می‌شود. آزمایش‌های دیگری که از کمبود آهن بررسی می‌شود شامل این موارد است: سطح آهن سرم، اندازه‌گیری مستقیم میزان آهن در بدن؛ فریتین، که اصلی‌ترین ماده ذخیره‌سازی آهن است. ظرفیت اتصال آهن اشباع‌نشده و اشباع‌شده، اندازه‌گیری سایت‌های موجود در مولکول ترانسفرین که از آهن اشباع نشده‌است.

علل کمبود آهن:

اگر در رژیم غذایی خود آهن کافی دریافت نکنید، اگر آن را از دستگاه گوارش جذب نکنید، یا اگر خون یا آهن را به صورت مزمن از دست می‌دهید، ممکن است کمبود آهن رخ دهد. خونریزی از دستگاه گوارش مانند زخم یا ناشی از سرطان و همچنین دوره‌های شدید قاعدگی می‌تواند منجر به کاهش ذخیره آهن شود. شرایط مزمن مانند بیماری کرون می‌تواند در توانایی بدن در جذب آهن از روده اختلال ایجاد کند. هر یک از این شرایط منجر به افزایش سطح ترانسفرین می‌شود.

علائم کم‌خونی فقر‌ آهن:

ترانسفرین زیاد نشان‌دهنده کمبود آهن است که می‌تواند منجر به کم‌خونی شود.طبق گفته PubMed Health، علائم کم خونی شامل ضعف یا خستگی، سردرد، مشکلات تمرکز و احساس گرسنگی یا روحیه بد در تمام مدت است.

اگر کم‌خونی بدتر شود، یا اگر مدت طولانی درمان نشود، می‌تواند منجر به سیانوز یا رنگ مایل به آبی در چشم‌ها، اطراف دهان و روی ناخن، رنگ‌پریدگی، تنگی‌نفس و ناخن‌های شکننده شود. مکمل آهن سطح ترانسفرین را متعادل می‌کند و علائم کم‌خونی را به مرور زمان بهبود می‌بخشد.

خرید محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست