بهبود سد پوست

چگونه مرطوب‌کننده‌ها و سایر ترکیبات آبرسان می‌توانند مانع پوست سالم را حفظ کنند؟ چگونه حفظ سد سالم پوست می‌تواند به نظارت بر بیماری‌های پوستی، خشکی و جوانی کمک کند؟

مرطوب‌کننده‌ها یک فرم عالی شامل رطوبت‌رسان‌ها، نرم‌کننده‌ها و انسداد کننده‌ها هستند که به ترمیم سد آسیب دیده پوست کمک می‌کند. با این حال، آن‌ها تنها گزینه نیستند. سرم‌ها و حتی تونرهایی که حاوی مواد مناسب هستند می‌توانند به حفظ سد پوستی کمک کنند.خشکی یک ارتباط رایج بین یک سد آسیب دیده و اختلالات پوستی از جمله درماتیت، پسوریازیس، اگزما و سایر موارد است. خشکی می‌تواند باعث قرمزی، التهاب و پوسته پوسته شدن شود که همه این‌ها باعث تحریک و ناخوشایند شدن پوست می‌شود.

مرطوب‌کننده‌ها نه تنها به حفظ سد پوستی کمک می‌کنند، بلکه به محافظت از ناحیه آسیب دیده نیز کمک می‌کنند. این خاصیت می‌تواند به بهبود آکنه کمک کرده و به نوبه خود زخم و پیری پوست را کاهش دهد. مرطوب‌کننده‌ها همچنین ظاهر سالم و انعطاف‌پذیری را به ارمغان می‌آورند.استفاده از محصولی مانند مرطوب‌کننده یا ترکیبی از محصولات حاوی مواد رطوبت‌رسان، نرم‌کننده، انسداد و سرامید بهترین خط دفاعی برای حفظ و ترمیم سد پوستی است.

بهبود سد پوست
بهبود سد پوست

ساختار پوست

همانطور که مشهور است، لایه شاخی (SC) بیرونی‌ترین لایه پوست است. این لایه به محافظت از لایه‌های دیگر در برابر عوامل خارجی مانند اشعه ماوراء بنفش، مواد شیمیایی و آلاینده‌ها کمک می‌کند. SC همچنین به حفظ رطوبت و چربی در پوست و حفظ سلامت کمک می‌کند.لایه شاخی از یک ساختار سه بعدی پیچیده تشکیل شده است که شامل موارد زیر است:

  • کورنئوسیت‌ها، که در اصل سلول‌های مرده هستند.
  • لیپیدهای لایه‌ای بین سلولی، که به کاهش آب بافت و افزایش نفوذپذیری رطوبت کمک می‌کند.
  • پاکت ذوب شده، که یک سطح آبگریز برای عملکرد مانع آب ایجاد می‌کند.
  • کورنیو دسموزوم، که کورنئوسیت‌ها را به هم متصل می‌کند.

در داخل کورنئوسیت‌ها رطوبت‌سازهایی وجود دارند که به حفظ هیدراتاسیون در لایه کورنئوسیت کمک می‌کنند. این‌ها اغلب به عنوان عامل مرطوب‌کننده طبیعی (NMF) شناخته می‌شوند. بدون NMF، ساختار سه‌بعدی لایه شاخی به راحتی آسیب می‌بیند اما پاکت ذوب شده و ماتریس چربی به کاهش از دست دادن NMF کمک می‌کند.

با این حال ، اگر ماتریس چربی به خطر بیفتد، این بر NMF تأثیر می‌گذارد، که باعث می‌شود سد پوستی مستعد آسیب شود. اگر NMF از بین برود، پوست ویژگی‌های ناخواسته پوستی مانند خشک شدن و پوسته پوسته شدن را حفظ می‌کند.

با فقدان NMF، کورنئوسیت‌ها کوچک می‌شوند و باعث ترک‌خوردگی، التهاب و تحریک پوست می‌شوند. به این ترتیب، استفاده از مواد مرطوب‌کننده در روال مراقبت از پوست می‌تواند به ترمیم NMF از دست رفته کمک کند.

مرطوب کننده ها

هنگام فرموله کردن با رطوبت‌رسان‌ها، گزینه‌های مختلفی از جمله گلیسیرین، لاکتیک اسید، گلیکولیک اسید، پروپاندیول و هیالورونیک اسید وجود دارد که همه محلول در آب هستند. رطوبت‌رسان‌ها را می توان در کرم‌ها، لوسیون‌ها، تونرها و سرم‌ها استفاده کرد.

گلیسیرین: به حفظ رطوبت و افزایش رطوبت پوست کمک می‌کند و یک کوسن برای فرمول ایجاد می‌کند. اما می‌تواند چسبنده شود.

پروپان دیول: این نسخه سبک‌تر گلیسیرین به حفظ رطوبت و افزایش رطوبت پوست کمک می‌کند. پروپاندیول دارای احساس پوستی سبک‌تر است و به طور کلی احساس چسبندگی کمتری نسبت به گلیسیرین دارد.

اسید لاکتیک/گلیکولیک اسید: این ترکیبات جزء AHA هستند و به عنوان لایه‌بردار شیمیایی عمل می‌کنند و به حفظ رطوبت کمک می‌کنند. این اسیدها معمولاً روی بافت و احساس محصول تأثیر نمی‌گذارند.

اسید هیالورونیک: این ماده به حفظ رطوبت، افزایش رطوبت پوست کمک می‌کند و ظاهر انعطاف‌پذیر و چاق به پوست می‌بخشد. هنگامی که در غلظت‌های کم استفاده می‌شود، همچنین روی بافت و احساس محصول تأثیر نمی‌گذارد.

از این مواد می‌توان در کرم‌ها، لوسیون‌ها، تونرها و سرم‌ها استفاده کرد. شناخته شده است که رطوبت را از لایه‌های عمیق‌تر پوست بیرون می‌کشد تا لایه‌های بالایی پوست هیدراته شود. با این حال، از آنجا که رطوبت‌رسان‌ها، جاذب رطوبت هستند، می‌توانند رطوبت را از محیط بیرون بکشند، به ویژه هنگامی که رطوبت بیرون حدود 75-80 % باشد.

این ترکیبات می‌تواند باعث اثر معکوس شود و حتی باعث خشکی و کم آبی پوست شود. برای جلوگیری از این اتفاق، فرمولاسیون را می‌توان با نرم‌کننده‌ها و انسداد کننده ترکیب کرد.

فروش انواع روغن های گیاهی
قیمت روغن های گیاهی

نرم کننده ها

نرم‌کننده‌ها با پر کردن حفره‌های بین کورنئوسیت‌ها به نرم شدن و صاف شدن پوست کمک می‌کنند. این به نوبه خود به محافظت از پوست در برابر عوامل خارجی کمک می‌کند. نمونه‌های نرم‌کننده شامل روغن‌های معدنی، روغن های گیاهی، روغن‌های نباتی و سیلیکون ‌ها است.

گنجاندن نرم‌کننده‌ها در فرمولاسیون نهایی می‌تواند به افزایش اثر هرگونه رطوبت‌ساز استفاده شده در حین پر کردن هرگونه حفره در ماتریکس چربی کمک کند. این به پوست ظاهر صاف و سالم می‌بخشد.نرم‌کننده‌ها به کاهش سوزش، تسکین التهاب و آبرسانی به پوست کمک می‌کنند. این ویژگی‌ها نه تنها برای حفظ سد پوستی، بلکه برای ترمیم پوست نیز عالی هستند. نرم‌کننده‌ها افزودنی‌های خوبی برای کرم‌ها و لوسیون‌ها هستند.

انسداد کننده ها

عوامل انسدادي با ايجاد يك مانع آبی براي مسدود كردن فيزيكي و جلوگيري از اتلاف آب ترانسپيدرم عمل مي‌كنند. این برای تقویت سد پوستی عالی است زیرا، همانطور که قبلاً گفته شد، از دست دادن آب از پوست – به ویژه در مورد رطوبت‌گیرها – می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. نمونه‌هایی از عوامل انسدادی شامل ژل نفتی ( وازلین ) و دی ایزواستئاریل مالات است. عوامل انسدادي افزودنی‌های خوبی در کرم‌ها و لوسیون‌ها هستند و در کنار نرم‌کننده‌ها و رطوبت‌رسان‌ها به خوبی عمل می‌کنند.

سرامیدها

سرامیدها چربی‌هایی هستند که به طور طبیعی در لایه‌های بالای پوست وجود دارند و بخش قابل توجهی از آن را تشکیل می‌دهند. سرامیدها با ایجاد یک لایه محافظ روی پوست عمل می‌کنند که به نگه داشتن پوست در کنار هم کمک می‌کند. این به کاهش رطوبت کمک می‌کند و به نوبه خود، سد پوستی را ترمیم و یا حفظ می‌کند.

اختلالات پوستی با تغییر ترکیب سد چربی، به ویژه از نظر غلظت سرامید مرتبط است و کاهش سرامیدها سد پوستی را به خطر می‌اندازد. افزودن سرامیدها در فرمولاسیون به همراه رطوبت‌رسان‌ها، انسداد کننده‌ها و نرم‌کننده‌ها می‌تواند به ترمیم سد کمک کند.

نمونه‌هایی از سرامیدها عبارتند از:

  • سرامید NP
  • سرامید NG
  • سرامید EOP
  • سرامید NS
  • سرامید  AS
  • سرامید AP

نتیجه‌گیری

حفظ سلامت سد پوستی برای جلوگیری از شرایط ناخواسته مانند خشکی، پوسته پوسته شدن، پیری زودرس، التهاب و سوزش بسیار مهم است. این که آیا فردی با مشکلات پوستی روبرو است یا فقط می‌خواهد پوستی جوان و سالم داشته باشد، حفظ یک سد پوستی سالم مهم است. استفاده از محصولی مانند مرطوب‌کننده یا ترکیبی از محصولات حاوی رطوبت‌رسان، نرم‌کننده، انسداد کننده و سرامید بهترین راه دفاع برای رسیدن به این هدف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست