عوارض کافور برای زنان باردار

شرحی بر عوارض کافور برای زنان باردار

معرفی کافور و عوارض مصرف آن

کافور ماده ای است که می‌تواند در آزمایشگاه ایجاد شود یا به طور طبیعی در چوب درخت یافت شود، Cinnamomum camphora – که درخت کافور نیز نامیده می‌شود.کامفور دارای بوی قوی است و در طیف وسیعی از محصولات از لاک صنعتی گرفته تا محرک‌های پزشکی استفاده می‌شود. این ماده دارای خواص شیمیایی و عوارض جانبی است که در صورت بارداری یا شیردهی ممکن است نگران کننده باشد.

از کجا می‌توانید کافور را پیدا کنید؟

پ کافور بومی آسیا است و به طور سنتی به عنوان دافع حشرات مورد استفاده قرار می‌گرفت. کافور در حالی که هنوز در دافع‌ها و توپ‌های پروانه استفاده می‌شود، معمولاً در داروهای استنشاقی که برای درمان آسم، احتقان و سایر بیماری‌های تنفسی استفاده می‌شود و همچنین در مسکن‌های موضعی برای ناراحتی ماهیچه‌ها و مفاصل استفاده می‌شود.

کافور علاوه بر محصولات موجود در فروشگاه‌های گیاهان دارویی، در محصولات بدون نسخه‌ای که به طور گسترده‌ای شناخته می‌شوند، یافت می‌شود.

فواید کافور

استفاده از کافور در آشپزی نه تنها به خاطر طعم منحصر به فرد خود، بلکه برای مراسم مذهبی و همچنین بسیاری از ویژگی‌های دارویی آن استفاده می‌شود.در آیورودا، کافور به دلیل خاصیت خنک‌کنندگی و توانایی آن در متعادل کردن کاپا دوشا ارزش دارد. کافور خوراکی در آیورودا برای کاهش احتقان و کمک به خروج مخاط از ریه توصیه می‌شود. در درمان سیستم گوارشی ضعیف، کاهش سطح کلسترول، تنظیم فشار خون، جلوگیری از چاقی بسیار عالی تلقی می‌شود و بنابراین برای قلب مفید است. همچنین در مبارزه با بوی بد دهان و همچنین تسکین دندان درد مؤثر است. کافور همچنین بینایی را بهبود می‌بخشد و هوش را افزایش می‌دهد.

روغن کافور

کافور همچنین می‌تواند به عنوان یک روغن ضروری استفاده شود و همچنین در بسیاری از محصولات OTC و محصولات مراقبت از پوست مانند داروهای استنشاقی، حمام، لوازم آرایشی و بهداشت شخصی، دافع حشرات و غیره یافت می‌شود. هنگامی که کامفور به صورت موضعی روی پوست استفاده می‌شود، درد، خارش و احتقان در قفسه سینه را تسکین می‌دهد. همچنین در درمان آکنه، سوختگی، درد مفاصل و اسپاسم ماهیچه‌ها، قارچ ناخن پا و شرایط التهابی مؤثر است.

دوز مصرفی برای کافور

به گفته محققان، حتی برای عموم مردم، دوزهای زیاد می‌تواند مخاط معده را تحریک کند، که می‌تواند باعث تهوع و استفراغ شود.محققان گزارش می‌دهند که مصرف بیش از حد یا بلعیدن کافور می‌تواند علائم دیگری مانند کند شدن تنفس، سوزش پوست، تشنگی زیاد و سوزش گلو یا دهان را ایجاد کند. در برخی موارد ممکن است تشنج، اسپاسم عضلانی، نبض سریع و حتی بیهوشی رخ دهد.

علت نگرانی در مورد کافور

همانطور که شبکه داده سم‌شناسی NIH گزارش می‌دهد، کافور به عنوان سرطان‌زای انسان طبقه‌بندی نمی‌شود، اما دارای سطوح خفیف سمی است که در درجه اول بر سیستم عصبی مرکزی و کلیه‌ها تأثیر می‌گذارد.

در تحقیقی که توسط دانشگاه عبدالعزیز در عربستان انجام شد، موش‌های آزمایشگاهی باردار که کافور به آن‌ها داده شد، درجات متفاوتی از خونریزی و تغییرات ساختاری قابل توجهی را در رحم داخلی خود تجربه کردند.

در حالی که مطالعات گسترده‌ای روی موضوعات انسانی انجام نشده است، آکادمی اطفال آمریکا گزارش می‌دهد که کافور از جفت عبور می‌کند و بنابراین خطری بالقوه برای جنین است. توصیه می‌شود کسانی که باردار هستند و یا در دوران شیردهی هستند از کافور خودداری کنند.

اقدامات ضروری در صورت مصرف بیش از حد کافور

در موارد مصرف بیش از حد، محققان توصیه می‌کند به جای استفاده از داروهای خانگی به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشید. آن‌ها می گوید که ممکن است به بیماران با مصرف بیش از حد کافور، زغال فعال داده شود، شستشوی معده (شستشوی معده) انجام شود و از تنفس پشتیبانی کنند، علائم حیاتی را زیر نظر داشته و هر علامت را به طور مناسب درمان کنند.

اثرات مضر روغن کافور

عوارض کافور برای زنان باردار
عوارض کافور برای زنان باردار

عوارض کافور برای زنان باردار 

استفاده از کافور به صورت خوراکی

در حالی که FDA کافور را برای استفاده موضعی در غلظت‌های کمتر از 11 % تأیید کرده است، مصرف کافور به صورت خوراکی در دوران بارداری بی‌خطر تلقی نمی‌شود. سطح سمیت خفیفی دارد و می‌تواند بر سیستم عصبی مرکزی و کلیه‌های یک زن باردار تأثیر منفی بگذارد. کافور همچنین می‌تواند از جفت عبور کرده و باعث نقص مادرزادی در نوزاد شود یا منجر به تولد نوزاد مرده شود.

عوارض کافور برای زنان باردار
عوارض کافور برای زنان باردار
استفاده از کافور به صورت موضعی

تحقیقات بیشتری برای تعیین ایمنی کافور در استفاده موضعی در دوران بارداری مورد نیاز است. بنابراین بهتر است از مصرف کافور یا استفاده از محصولات حاوی کافور در دوران بارداری خودداری کنید. همیشه در مورد ترکیباتی که برای استفاده در دوران بارداری بی‌خطر هستند با پزشک خود مشورت کنید.

نقص مادرزادی

سموم موجود در روغن کافور می‌توانند از طریق پوست منتقل شوند و این امر برای زنان باردار خطرناک است. کافور می‌تواند از طریق جفت به جنین منتقل شود و منجر به نقایص مادرزادی و نوزادان مرده شود. این امر حتی در صورت استنشاق کافور می‌تواند رخ دهد.

عوارض کافور برای زنان باردار
عوارض کافور برای زنان باردار

مسمومیت با روغن کافور

حتی مقدار کمی کافور برای کودک نوپا خطرناک است. این می‌تواند در عرض چند دقیقه باعث نارسایی تنفسی شود. اگر مشکوک به مسمومیت با کافور در فرزند خود هستید به دنبال این علائم باشید:

  • بیش‌فعالی و بیقراری
  • لب‌ها و دهان آبی

تشنج

بدون در نظر گرفتن مقدار و حجم مورد نظر، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید تا در نزدیکترین بیمارستان خود فوریت‌های پزشکی را دریافت کنید.

بیماری تنفسی

قرار گرفتن در معرض کافور می‌تواند باعث مشکلات تنفسی شود. بهتر است از استفاده از کافور برای کودکان به طور کامل اجتناب کنید. از آنجا که باعث احتقان قفسه سینه و توقف ناگهانی تنفسی می‌شود، کودک خود را از عوارض بد کافور در امان نگه دارید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست