کدام مواد حالت دهنده مو بهتر عمل می کنند
 • موضوعی که اغلب مصرف کنندگان درباره آن سوال می پرسند، در مورد مواد حالت دهنده مو است و اینکه کدام یک برای انواع مختلف مو بهترین کار را دارند. در حالی که توصیه‌های ساده زیادی وجود دارد، این در واقع یک سوال پیچیده با پاسخ های مختلف است. برای فرمول‌سازان لوازم آرایشی، دانستن تمام گزینه‌ها در پاسخ به این سؤال مهم است.

  انواع مواد حالت دهنده مو

  انواع اصلی عوامل حالت‌دهنده مو شامل:

  خرید روغن سیلیکون امولشن
  کدام مواد حالت دهنده مو بهتر عمل می‌کنند

  چرا از نرم‌کننده‌ها استفاده می‌شود؟

  برای درک نحوه عملکرد مواد حالت دهنده، بهتر است بدانید که نرم‌کننده‌های مو در وهله اول چه مشکلاتی را حل می‌کنند. نرم‌کننده‌های مو چند کارکردی دارند، اما اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • شانه کردن موها را راحت‌تر می‌کند
  • ایجاد حس بهتر مو
  • محافظت از مو در برابر آسیب‌های بعدی
  • دادن جلوه بهتر به مو

  مواد حالت دهنده چگونه کار می‌کنند؟

  دو روش اصلی وجود دارد که مواد حالت دهنده کار می‌کنند. یکی از راه‌ها ایجاد یک لایه روی سطح فیبر مو است. این کار باعث می‌شود موها در هنگام لمس صاف‌تر شوند، نور را بهتر منعکس کنند و به شانه اجازه می‌دهد راحت‌تر از جلو سر بخورد.

  راه دیگری که یک ماده حالت دهنده ممکن است کار کند، نفوذ به فیبر مو است. این به انعطاف‌پذیری بیشتر فیبر کمک می‌کند، که می‌تواند مدیریت‌پذیری را بهبود بخشد و احتمال شکستن الیاف را کاهش دهد. برخی از مواد دارای اثر اضافی جذب آب به سمت خود هستند که می تواند انعطاف پذیری و احساس مو را بیشتر بهبود بخشد.

  مواد تهویه‌کننده مانند لیپیدها، سیلیکون‌ها، سورفکتانت‌های کاتیونی و پلیمرهای کاتیونی همگی به صورت رسوب یک فیلم مقاوم در برابر آب عمل می‌کنند. مرطوب‌کننده‌ها بیشتر به صورت نفوذ و جذب آب به فیبر عمل می‌کنند.

  اما چیزی که برای هر ماده حالت دهنده صدق می‌کند، این است که باید روی مو باقی بماند تا اثر کند. نرم‌کننده‌هایی که طی آبکشی شسته می‌شویند هیچ اثر مفیدی برای مو ندارند.

  مواد حالت دهنده چگونه روی موها می‌مانند؟

  چند راه وجود دارد:

  محصولات اسپری

  ساده‌ترین و کارآمدترین راه برای حفظ حالت دهنده روی مو، اسپری کردن یا مالیدن آن است. نرم‌کننده یا موس مو به این صورت عمل می‌کند. نقطه ضعف این محصولات این است که ممکن است توزیع یکنواخت محصول وجود نداشته باشد. بعلاوه، بسیاری از مردم از این مرحله اضافی برای اسپری کردن ترکیب اضافی روی موهای خود خوششان نمی‌آید.

  محصولات شستشو

  محبوب‌ترین انواع محصولات، شستشو دهنده‌ها از جمله شامپوها و نرم‌کننده‌ها هستند. از این میان، نرم‌کننده‌های مو در ارائه مواد حالت‌دهنده بسیار مؤثرتر هستند. سه مکانیسم اصلی وجود دارد که توسط آن عوامل حالت دهنده بر روی مو باقی می‌مانند.

  جذب هیدروفوبیک موادی که در آب محلول نیستند در حین استفاده از سیستم جدا می‌شوند و روی فیبر مو رسوب می‌کنند. اینها شامل موادی مانند سیلیکون ها، لیپیدها و نرم‌کننده‌ها هستند.

  جذب الکترونگاتیو – این مواد با آب سازگارتر هستند. با این حال، آن ها دارای بار مثبت هستند که به بارهای منفی روی فیبر موهای آسیب دیده جذب می‌شود. این جذب به سورفکتانت‌های کاتیونی و پلیمرهای کاتیونی اجازه می‌دهد تا روی موها باقی بمانند و در برابر آبکشی مقاومت کنند. لازم به ذکر است که پلیمرهای کاتیونی می‌توانند از مکانیسم جذب آبگریز نیز پیروی کنند.

  جذب انتشاری – این مواد جذب فیبر مو می‌شوند، جایی که از شستشو توسط آب محافظت می‌شوند و روی مو باقی می مانند. اکثر مواد کمی جذب مو می‌شوند، اما زمان مورد نیاز آنقدر طولانی است که مکانیسم های دیگر که در بالا توضیح داده شد اهمیت بیشتری دارند. با این حال، برای مواد محلول در آب مانند مرطوب‌کننده‌ها و پروتئین‌ها، این روش اصلی باقی ماندن آن‌ها روی مو است.

  شامپوهای حالت دهنده

  در حالی که نرم‌کننده‌ها برای رساندن موثر مواد حالت دهنده به مو طراحی شده اند، شامپوها عمدتاً برای از بین بردن مواد از مو استفاده می‌شوند. این باعث ایجاد مشکل برای شامپوهای حالت دهنده می‌شود زیرا آن ها باید وظیفه متضاد حذف چیزی را در حالی که چیز دیگری را رسوب می دهند انجام دهند.

  بنابراین، بیشتر مواد حالت‌دهنده‌ای که به مکانیسم آبگریز متکی هستند، کارایی ندارند، زیرا شامپوها برای حذف مواد آبگریز ساخته شده‌اند. به همین دلیل است که قرار دادن روغن در شامپوها منطقی نیست. این مشکل بیشتر تحت تأثیر این واقعیت است که مواد کاتیونی با رایج ترین شوینده ها در شامپوها، سورفکتانت‌های آنیونی سازگار نیستند. بنابراین، سورفکتانت‌های کاتیونی نیز نمی توانند استفاده شوند.

  موادی که می‌توانند از طریق شامپو روی مو دوام بیاورند شامل سیلیکون‌ها در صورت ترکیب مناسب در فرمول و پلیمرهای کاتیونی هستند که همچنان از مکانیسم رقت-رسوب پیروی می‌کنند. این‌ها محصولات ناکارآمدی هستند، بنابراین اگرچه یک شامپو حالت دهنده ممکن است از نظر حالت دهنده بهتر از یک شامپوی استاندارد باشد، اما تقریباً به خوبی یک نرم‌کننده بعد از شامپو عمل نمی‌کند.

  کدام مواد حالت دهنده مو بهتر عمل می کنند
  کدام مواد حالت دهنده مو بهتر عمل می‌کنند

  چرا به نظر می‌رسد برخی از نرم‌کننده‌ها روی موهای مختلف متفاوت عمل می‌کنند؟

  اینکه یک نرم‌کننده روی مو چقدر خوب عمل می‌کند به چند عامل بستگی دارد. این شامل این است که موها چقدر آسیب دیده اند و به راحتی مواد را جذب می‌کنند. اما این به احساس فرد نیز بستگی دارد.

  دلایل شیمیایی

  اگر در نظر بگیریم که نرم‌کننده‌ها در صورتی که نیروی مورد نیاز برای شانه کردن، بهبود درخشندگی و ایجاد حس بهتر مو را کاهش دهند، بهتر عمل می‌کنند، پس موارد زیر درست است.

  محل‌های آسیب دیده: موهایی که آسیب بیشتری دیده‌اند، مکان‌های بیشتری روی خود دارند که مواد کاتیونی می‌توانند بچسبند. این نوع مو ممکن است از محصولاتی بهره‌مند شود که سطح بالایی از سورفکتانت‌های کاتیونی دارند. به طور معمول، مواد مرطوب‌کننده با زنجیره بلندتر (بهنیل) بهتر از زنجیره‌های کوتاهتر (ستیل الکل، ستیل پالمیتات و…) عمل می‌کنند. با این حال، این را می‌توان با استفاده از یک سطح بالاتر از یک عنصر زنجیره کوتاه‌تر یکنواخت کرد.

  نفوذ: موهای دارای آسیب دیدگی بیشتر نیز ممکن است از مرطوب‌کننده‌ها و روغن‌های نافذ بهره مند شوند، زیرا این نوع موها نفوذپذیری بیشتری دارند و فرصت بیشتری برای خیساندن مواد به مو وجود دارد.

  موهای دارای آسیب‌دیدگی کمتر ممکن است از موادی که در محل های آسیب‌دیده به مو نمی‌چسبند، مانند روغن‌ها و سیلیکون‌ها، سود بیشتری ببرند. البته حتی موهای آسیب دیده نیز از این نوع مواد سود می‌برند.

  فروش ستیل پالمیتات
  کدام مواد حالت دهنده مو بهتر عمل می‌کنند

  مشکلات موهای موج‌دار

  موهای موج دار یا فر، چالش‌هایی را اضافه کرده است. به عنوان مثال، شکل آن بیشتر مستعد گره خوردن خواهد بود. کوتیکول آن ممکن است در پیچ‌ها بیشتر بلند شود. و ممکن است نور را به نحوی که برای درخشش مناسب باشد منعکس نکند. بنابراین، این مو معمولاً به مواد حالت‌دهنده بیشتری نیاز دارد تا حالت بگیرد.

  دلایل روانی

  آخرین نکته این است که ظاهر و احساس موهای یک فرد نیز نتیجه احساس او در زمان ارزیابی نتایج است. در آزمایشگاه، ممکن است بتوانیم ثابت کنیم که موهای مواج حالت‌دهنده نسبت به موهای بدون حالت‌دهنده نیروی شانه‌کردن کمتری دارند، اما تجربه مصرف‌کننده ممکن است نتیجه اندازه‌گیری‌شده آزمایشگاهی را منعکس نکند.

  چیزهای مختلفی، از جمله عطر، زیبایی‌شناسی فرمول و حتی احساس آن‌ها در مورد زندگی در لحظه خاص بر ادراک مصرف کننده تأثیر می گذارد. و از آنجایی که همه عطرهای مختلف را دوست دارند و در هر لحظه احساس متفاوتی دارند، یک فرمول‌کننده آرایشی نمی‌تواند در این مورد کاری انجام دهد.

  کدام مواد حالت دهنده مو بهتر عمل می‌کنند ؟

  واضح است که هیچ پاسخ ساده‌ای برای این سوال وجود ندارد. ترکیبات مبتنی بر بهنیل ممکن است لغزش بیشتری نسبت به مواد ستیل در محیط آزمایشگاهی ایجاد کنند. اما پس از آن ممکن است احساس کنند که موها را بیشتر وزن می‌کنند، بنابراین کاربر آنقدرها آن را دوست ندارد. این برای چیزهایی مانند دایمتیکون (دایمتیکون 1000، دایمتیکون 350 و…) یا پلیمرهای کاتیونی یکسان است.

  برای فرموله کردن “بهترین” نرم‌کننده، باید زمانی را صرف آزمایش ترکیبات مختلف مواد تشکیل‌دهنده، شانه کردن موها و دریافت بازخورد مصرف کنندگان کنید. و حتی پس از آن، بعید است که یک ترکیب نرم‌کننده عالی برای همه وجود داشته باشد.

  منبع:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست