کاربید هافنیوم

هافنیوم در سال 1869 توسط دمیتری مندلیف پیش‌بینی شده بود اما در سال 1922 برای اولین‌بار توسط دیرک کوستر و جورج هویس جدا شد. هافنیوم در شکل ابتدایی خود ظاهری براق و نقره‌ای خاکستری دارد. هافنیوم به عنوان یک عنصر آزاد در طبیعت وجود ندارد.

کاربید هافنیوم (HfC) یک ترکیب شیمیایی از هافنیوم و کربن است. کاربید هافنیوم با نقطه ذوب در حدود 3890 °C درجه سانتی‌گراد یکی از مقاوم‌ترین و نسوز‌ترین ترکیبات دودویی شناخته شده است. با این حال، دارای مقاومت در برابر اکسیداسیون کم می‌باشد و اکسیداسیون در دماهای پایین 430 درجه سانتی‌گراد شروع می‌شود.

کاربید هافنیوم معمولاً کمبود کربن دارد، بنابراین ترکیب آن اغلب به صورت HfCx (x = 0.5 تا 1.0) بیان می‌شود. این ساختار کریستالی مکعبی (سنگ نمکی) با مقادیر متفاوت x می‌باشد.

ویژگی‌های کاربید هافنیوم:

12.2 g/cm3 چگالی
3890 °C نقطه ذوب
190.54 g/mol وزن مولکولی
4603 °C نقطه جوش
292.88 W/m C هدایت گرمایی
7.5-8.2 10-6 K-1 ضریب انبساط حرارتی
109 micro-ohm cm مقاومت الکتریکی

تولید کاربید هافنیوم:

پودر کاربید هافنیوم با کاهش اکسید هافنیوم (IV) با کربن در دمای 1800 تا 2000 درجه سانتی‌گراد به دست می‌آید. زمان زیادی برای پردازش و از بین بردن اکسیژن لازم است. از طرف دیگر، پوشش‌های HfC با خلوص بالا می‌توانند با رسوب بخار شیمیایی از مخلوط گاز متان، هیدروژن و کلرید هافنیوم (IV) تبخیر شده به‌دست آیند.

موارد استفاده از کاربید هافنیوم:

علی‌رغم خواص مطلوب HfC از قبیل سختی (> 9 Mohs) و نقطه ذوب بالا، به دلیل پیچیدگی فنی و هزینه بالای سنتز کاربرد بسیار کمی دارد.

کاربید هافنیـوم در پوشش‌های سخت استفاده می‌شود، که اغلب توسط فرآیندی مانند پاشش پلاسما استفاده می‌شود.

خواص مغناطیسی HfCx:

خواص مغناطیسی HfCx از پارامغناطیس برای x ≤ 0.8 به دیا مغناطیس برای x های بزرگ‌تر تغییر می‌کند.

علی‌رغم داشتن ساختار کریستالی مشابه HfCx با TaCx یک رفتار معکوس (با افزایش X خاصیت مغناطیس از دیامغناطیس به پارامغناطیس تغییر می‌یابد) برای TaCx مشاهده می‌شود.

جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست