تفاوت ساکارز، گلوکز و فروکتوز چیست؟
 • آیا می دانید تفاوت ساکارز، گلوکز و فروکتوز چیست؟

  ساکارز، گلوکز و فروکتوز کربوهیدرات‌های مهمی هستند که معمولاً به آن‌ها قندهای ساده گفته می‌شود. شکر به طور طبیعی در غذاهای کامل یافت می‌شود و غالباً به غذاهای فرآوری شده اضافه می‌شود تا آن‌ها را شیرین کرده و باعث افزایش عطر و طعم شود. زبان شما کاملاً نمی‌تواند این قندها را تشخیص دهد، اما بدن می‌تواند تفاوت را تشخیص دهد. همه آن‌ها به ازای هر گرم به همان میزان انرژی تأمین می کنند، اما در بدن متفاوتی پردازش و استفاده می‌شوند.

  تفاوت در ساختار شیمیایی

  کربوهیدرات‌های ساده یا به عنوان مونوساکاریدها یا دی ساکاریدها طبقه‌بندی می‌شوند. مونوساکاریدها ساده‌ترین و اساسی‌ترین واحدهای کربوهیدرات هستند و فقط از یک واحد قند تشکیل شده‌اند. گلوکز و فروکتوز مونوساکاریدها هستند و عناصر سازنده ساکارز، یک ساکارید هستند. بنابراین، ساکاریدها فقط یک جفت مولکول قند مرتبط هستند. آن‌ها هنگامی تشکیل می‌شوند که دو مونوساکارید به یکدیگر متصل شده و یک مولکول آب از آن خارج می‌شود – یک واکنش کم آبی.

  گلوکز

  مهم‌ترین مونوساکارید گلوکز، منبع انرژی ترجیحی بدن است. به گلوکز قند خون نیز گفته می‌شود، زیرا در خون گردش می‌کند و برای شروع متابولیسم به آنزیم‌های گلوکوکیناز یا هگزوکیناز متکی است. بدن شما بیشتر کربوهیدرات‌هایی را که می‌خورید به صورت گلوکز پردازش می‌کند، بلافاصله برای استفاده از انرژی استفاده می‌شود یا در سلول‌های عضلانی یا کبد به عنوان گلیکوژن برای استفاده‌های بعدی ذخیره می‌شود. برخلاف فروکتوز، انسولین اساساً در پاسخ به افزایش غلظت خون گلوکز ترشح می‌شود و انسولین ورود گلوکز به سلول ها را تسهیل می‌کند.

  فروکتوز

  خرید فروکتوز
  خرید فروکتوز

  فروکتوز قندی است که به طور طبیعی در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود و به نوشیدنی های مختلف مانند نوشابه و نوشیدنی های با طعم میوه اضافه می شود. با این حال، با قندهای دیگر بسیار متفاوت است زیرا مسیر متابولیکی متفاوتی دارد و منبع انرژی ترجیحی عضلات یا مغز نیست. فروکتوز فقط در کبد متابولیزه می‌شود و برای شروع متابولیسم به فروکتوکیناز متکی است. همچنین بیشتر از گلوکز لیپوژنیک یا چربی‌ساز است. برخلاف گلوکز، باعث ترشح انسولین یا تحریک تولید لپتین، هورمون اصلی برای تنظیم مصرف و مصرف انرژی نمی‌شود. این عوامل نگرانی در مورد مصرف زیاد مزمن فروکتوز در رژیم غذایی را افزایش می‌دهد، زیرا به نظر می‌رسد رفتار آن بیشتر مانند سایر کربوهیدرات‌ها مانند چربی در بدن است.

  ساکارز

  کاربرد ساکارز دارویی
  ساکارز

  ساکارز معمولاً به عنوان قند سفره شناخته می‌شود و از نیشکر یا چغندرقند بدست می‌آید. میوه‌ها و سبزیجات نیز به طور طبیعی حاوی ساکارز هستند. هنگامی که ساکارز مصرف می‌شود، آنزیم بتا فروکتوزیداز ساکارز را به واحدهای قندی گلوکز و فروکتوز جدا می‌کند. سپس هر دو قند توسط مکانیسم‌های حمل و نقل خاص خود جذب می‌شوند. بدن به روش معمول خود به محتوای گلوکز در وعده غذایی پاسخ می‌دهد. با این حال، جذب فروکتوز همزمان اتفاق می افتد. بدن از گلوکز به عنوان منبع اصلی انرژی خود استفاده خواهد کرد و انرژی اضافی حاصل از فروکتوز، در صورت عدم نیاز، در سنتز چربی ریخته می‌شود که توسط انسولین ترشح شده در پاسخ به گلوکز تحریک می‌شود.

  منابع: healthyeating

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  برچسب:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست