مقالات آموزشی

جایگزینی hpmc بجای کربومر در تولید ژل ضدعفونی کننده دست

ویروس کرونا می تواند با غلظت ۷۵ درصد الکل از بین برود. استفاده از ضد عفونی‌کننده الکل برای تمیز کردن دست می تواند به محافظت از سلامتی و جلوگیری از شیوع ویروس کمک کند. تقاضای زیادی برای ضد عفونی‌کننده‌های دست در سطح جهان وجود دارد که باعث شده ماده اولیه آن وجود نداشته باشد- کربومر ۹۴۰ همچنان در انبارها موجود نیست و قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است. برای مقابله با کمبود کربومر، HPMC معرفی شد تا بعد از تحقیقات و آزمایشات ما به عنوان ماده غلیظکننده ضد عفونی‌کننده دست استفاده شود. عملکرد محصولات HPMC می‌تواند به طور کامل به اثر کربومر در ضخیم شدن و شفافیت برسد.

ما می‌توانیم دو گرید HPMC-4000cps و ۱۰۰۰۰cps استفاده کنیم. با توجه به انواع مختلف ویسکوزیته، مقدار مصرف می‌تواند برای بهینه‌سازی روش تولید و هزینه کمتر تنظیم شود.

فرمول ضد عفونی کننده دست با HPMC

ردیف عناصر %W/V مقدار
۱ اتانول ۹۶% ۷۰.۰ ۷۰۰kg
۲ هیدروکسی پروپیل متیل سلولز (HPMC) ۱.۰ ۱kg
۳ گلیسیرین گیاهی ۹۸% ۲.۵ ۲.۵kg
۴ مونو پروپیلن گلیکول ۲.۵ ۲.۵kg
۵ آب ۲۴.۰ ۲۴kg
نکته می توانید بجای اتانول از ایزوپروپیل الکل ۹۹ درصد نیز استفاده کنید

یادداشت:

  • گلیسیرین، پروپیلن گلیکول و سایر محصولات دارای اثرات مرطوب‌کنندگی هستند و به پوست آسیب نمی رسانند.
  • مقدار دوز HPMC را می توان با توجه به ویسکوزیته مختلف تنظیم کرد تا در هزینه صرفه‌جویی شود.

روش تولید A

۱/۳ تا ۲/۳ آب را تا بالای ۸۵ درجه گرم کنید، HPMC را اضافه کنید تا پراکنده شود و آن را در دوغاب داغ مخلوط کنید. دوغاب را با بقیه آب سرد خنک کنید و مخلوط را برای ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ادامه دهید تا یک محلول چسبناک HPMC بدست آورید.

الکل، گلیسیرین ۹۸٪ و پروپیلن گلیکول را به تناسب حل کنید. محلول HPMC را در مخلوط از قبل حل شده بریزید. برای ۱۰ ~ ۲۰ دقیقه حل می‌شود تا همه مواد به طور مساوی پراکنده شوند.

روش تولید B:

۲۴٪ آب تهیه کنید و ۱٪ پودر HPMC را به آرامی به آن اضافه کنید تا از جمع شدن جلوگیری شود. مخلوط کردن را ادامه دهید تا محلول شفاف شود، که حدود ۳۰ ~ ۶۰ دقیقه طول خواهد کشید.

محلول HPMC را به آرامی در محلول  الکل، گلیسیرین ۹۸٪ و پروپیلن گلیکول بریزید. ۱۰ تا ۲۰ دقیقه مخلوط کنید تا همه مواد به طور مساوی پراکنده شوند.

نکته: روش B یک گزینه جایگزین است، زیرا مخلوط شدن مدت زمان بیشتری طول می‌کشد و هزینه بیشتری را صرف می‌کند اگر انحلال HPMC ناهموار باشد، شفافیت ژل بدتر می‌شود و درون آن ذرات ژل وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید