خرید گانسیکلوویر

موجود نیست

این ترکیب مشتق گوانین مصنوعی با فعالیت ضد ویروسی است. به نظر می‌رسد به عنوان متابولیت فعال گانسیکلوویر، گانسیکلویر-5-تری فسفات (گانسیکلوویر-TP) با مهار رقابتی DNA پلیمرازهای ویروسی و اختلاط در DNA ویروسی، سنتز DNA ویروسی را مهار می‌کند و در نتیجه منجر به ختم طولانی شدن DNA ویروسی می‌شود.

معرفی

گانسیکلوویر یک آنالوگ نوکلئوزیدی و ضد ویروسی است که در درمان عفونت‌های ویروس سیتومگالو استفاده می‌شود.والگانسیکلوویر والیل استر پیش دارو، داروی گانسیکلوویر است که می‌تواند به صورت خوراکی تجویز شود.

هنگامی که از راه وریدی تجویز می‌شود، گانسیکلوویر می‌تواند باعث افزایش خفیف، گذرا و بدون علامت در سطح آمینوترانسفراز سرم شود، اما نه گانسیکلوویر و نه والگانسیکلوویر با آسیب کبدی از نظر بالینی همراه نبوده‌اند.

خرید گانسیکلوویر
خرید گانسیکلوویر

کاربرد گانسیکلوویر در زمینه دارویی و پزشکی

این ترکیب یک داروی ضد ویروسی است که برای جلوگیری یا درمان عفونت های ناشی از ویروس سیتومگالو (CMV) استفاده می‌شود. گیرندگان پیوند کبد به دلیل داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی حساس به CMV هستند. این ماده عفونت CMV چشم را درمان نمی‌کند، اما ممکن است به جلوگیری از بدتر شدن علائم کمک کند.

شما تولیدکننده گرامی، برای تهیه مواد اولیه دارویی، روی خرید مواد اولیه دارویی کلیک کنید.

مکانیسم عمل

این ترکیب یک آنالوگ مصنوعی 2′- دئوکسی گوانوزین است. ابتدا توسط یک کیناز ویروسی رمزگذاری شده توسط ژن UL97 سیتومگالوویروس (CMV) در حین عفونت به مونوفسفات گانسیکلوویر فسفریله می‌شود.

پس از آن، کینازهای سلولی تشکیل دی فسفات گانسیکلوویر و تری فسفات گانسیکلوویر را که در غلظت های 10 برابر بیشتر در سلول‌های آلوده به CMV یا ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) نسبت به سلول‌های آلوده نشده وجود دارد، کاتالیز می‌کنند.

گانسیکلوویر تری فسفات یک مهارکننده رقابتی در اختلاط دی اکسی گوانوزین تری فسفات (dGTP) در DNA است و ترجیحاً بیش از پلیمرازهای DNA سلولی DNA پلیمرازهای ویروسی را مهار می‌کند. علاوه بر این، گانسیکلوویر تری فسفات به عنوان یک بستر ضعیف برای افزایش زنجیره عمل می‌کند، در نتیجه سنتز DNA ویروسی را با یک مسیر دوم مختل می‌کند.

خرید گانسیکلوویر
خرید گانسیکلوویر

فارماکودینامیک

این ترکیب یک آنالوگ نوکلئوزیدی مصنوعی 2′-دئوکسی گوانوزین است که از تکثیر ویروس‌های تبخال هم در شرایط in vitro و هم در داخل بدن جلوگیری می‌کند.

ویروس های حساس انسانی شامل سیتومگالوویروس (CMV)، ویروس هرپس سیمپلکس -1 و -2 (HSV-1، HSV-2)، ویروس اپشتین بار (EBV) و ویروس واریسلا زوستر (VZV) است، با این حال مطالعات بالینی به ارزیابی اثربخشی در بیماران مبتلا به عفونت CMV محدود شده است.

گانسیکلوویر نوعی پیش دارو است که از نظر ساختاری شبیه آسیکلوویر است. با ترکیب شدن آن در DNA ویروسی از تکثیر ویروس جلوگیری می‌کند. این ترکیب dATP را مهار می‌کند و منجر به نقص DNA، متوقف یا عقب انداختن دستگاه ویروسی مورد نیاز برای انتشار ویروس به سلول‌های دیگر می‌شود.

جذب

به دنبال تجویز خوراکی به طور سیستمیک جذب می‌شود. فراهمی زیستی در شرایط ناشتایی تقریباً 5٪ است و در صورت استفاده با غذا، 6 تا 9٪ (حدود 30٪ با یک وعده غذایی چرب).

هشدار

مسیر خوراکی (کپسول)

سمیت بالینی این دارو شامل گرانولوسیتوپنی، کم‌خونی و ترومبوسیتوپنی است. کپسول‌های آن فقط برای پیشگیری از بیماری سیتومگالوویروس (CMV) در بیماران مبتلا به عفونت پیشرفته HIV در معرض خطر بیماری CMV، برای درمان نگهداری از رتینیت CMV در بیماران مبتلا به نقص ایمنی و برای پیشگیری از بیماری CMV در گیرندگان پیوند اعضای جامد نشان داده شده است.

از آنجا که مصرف این ترکیب با خطر سریع‌تر پیشرفت رتینیت CMV همراه است، باید فقط در آن دسته از بیماران که این خطر را با منافع مرتبط با جلوگیری از تزریق روزانه IV متعادل می‌کند، به عنوان درمان نگهدارنده استفاده شود.

مسیر داخل وریدی (پودر محلول)

گرانولوسیتوپنی، کم خونی، ترومبوسیتوپنی و پان سیتوپنی در بیماران تحت درمان با گانسیکلوویر سدیم گزارش شده است. بر اساس داده‌های حیوانی و داده‌های محدود انسانی، نمک سدیم آن ممکن است باعث مهار موقتی یا دائمی اسپرماتوژنز در مردان و سرکوب باروری در زنان شود.

بر اساس داده‌های حیوانی، نمک سدیم آن امکان ایجاد نقایص مادرزادی در انسان را دارد. بر اساس داده‌های حیوانی، سدیم گانسیکلوویر امکان ایجاد سرطان در انسان را دارد.

خرید گانسیکلوویر
خرید گانسیکلوویر

عوارض جانبی

عوارض جانبی که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند

این ترکیب همراه با اثرات مورد نیاز خود، ممکن است برخی اثرات ناخواسته ایجاد کند. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهد، اما در صورت بروز ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند.

داروهایی مانند گانسیکلوویر گاهی اوقات می‌توانند عوارض جانبی جدی مانند مشکلات خونی ایجاد کنند. در زیر توضیح داده شده است. این تأثیرات احتمالی را با پزشک خود در میان بگذارید.

در صورت بروز عوارض جانبی زیر هنگام مصرف این ترکیب دارویی، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید:

بیشتر رایج

فقط برای کپسول خوراکی و تزریق داخل ورید

 • گلودرد و تب
 • خونریزی یا کبودی غیرمعمول

کمتر رایج

فقط برای کپسول خوراکی و تزریق داخل ورید

 • خلق و خو یا سایر تغییرات ذهنی
 • عصبی بودن
 • درد در محل تزریق
 • بثورات پوستی
 • لرزش
 • خستگی و ضعف غیرمعمول

فقط برای تزریق به چشم

 • کاهش بینایی یا هرگونه تغییر در بینایی
خرید گانسیکلوویر
خرید گانسیکلوویر

عوارض جانبی نیاز به مراقبت فوری پزشکی ندارند

برخی از عوارض جانبی گانسیکلوویر ممکن است رخ دهد که معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. با سازگاری بدن با دارو، این عوارض جانبی ممکن است از بین بروند. همچنین، متخصص مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است بتواند در مورد راه‌های پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما بگوید.

در صورت ادامه یا آزار دهنده بودن عوارض جانبی زیر، یا در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد آن‌ها، با متخصص بهداشت خود مشورت کنید:

کمتر رایج

 • درد شکم یا معده
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع و استفراغ

تداخلات دارویی 

پزشک یا داروساز خود را در مورد هر داروی تجویز شده و بدون نسخه‌ای از کودک خود مطلع کنید، بنابراین می‌توانید از تداخلات مطلع شوید و از آن‌ها جلوگیری کنید.

اقدامات احتیاطی برای کودکان

این ترکیب ممکن است تعداد سلول‌های خونی را در خون فرزند شما کاهش دهد. سلول های خونی برای لخته شدن مورد نیاز است، بنابراین کاهش آن ممکن است باعث شود کودک شما به راحتی خونریزی کند و آهسته‌تر بهبود یابد. هنگام مصرف آن، کودک شما باید (تا آنجا که ممکن است) از فعالیت‌هایی که ممکن است کبودی یا آسیب دیدگی رخ دهد اجتناب کند.

در دسترس بودن گانسیکلوویر

گانسیکلوویر یک داروی تزریقی داخل وریدی است که بطور منظم از خدمات مراقبت در منزل و داروخانه‌ها در دسترس است.نسخه خوراکی این دارو – Valcyte یا والگانسیکلوویر – در اکثر داروخانه‌ها به راحتی در دسترس است.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست