فرمولاسیون محصولات آرایشی بهداشتی

فرمولاسیون دئودورانت طبیعی

انواع دئودورانت طبیعی

در این مقاله به بررسی فرمولاسیون دئودورانت طبیعی می‌پردازیم. بعضی ار دئودورانت‌ها به صورت استیک می‌باشند. یک گروه منحصر به فرد از محصولات استیک دئودورانت در بازار گلوله‌های کوچک و استوانه‌ای شکل است که از نمک‌های زاج فشرده شده تشکیل شده است و گاهی اوقات کاملاً از زاج پتاسیم هیدراته تشکیل شده است.

علاوه براستیک جامد، مایعات رول نیز می‌توانند به عنوان سیستم‌های ساده آب غلیظ شده با استفاده از رس و صمغ زانتان فرموله شوند. و البته، اسپری‌ها می‌توانند محلول‌های آبی فعال با یا بدون الکل باشند.

روغن درخت چای
روغن درخت چای

مواد بازدارنده رشد باکتری در فرمولاسیون دئودورانت طبیعی

با توجه به طیف گسترده‌ای از ترکیبات موجود باکتریواستاتیک و ضد میکروبی، فرمولاسیون دئودورانت طبیعی همچنین می‌تواند از لیست رو به رشد اسانس‌ها، مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده آن‌ها و عصاره‌های گیاهی که میکروارگانیسم‌ها را مهار می‌کنند، انتخاب کند. علاوه بر این، ترکیبات آلی دیگری نیز وجود دارند که با فرآیندهای شیمیایی مجاز مانند استری‌سازی ساخته شده‌اند و بر اساس اندازه مولکولی و ویژگی‌های آمفیفیلیک فعالیت دارند.

ترکیبات ماسک‌کننده بو / ضد بو

عطر ارگانیک، اسانس، وانیلین، منتول، لاکتون‌های ماکروسیکلیک

ترکیبات ازبین برنده بو

خاک رس (کائولن، بنتونیت)، نشاسته ذرت، بی کربنات سدیم، مخمیر ساکارومایسس (آنزیم‌ها)

ترکیباتی که مانع از تشکیل بو می‌شوند /ضد میکروب

روغن‌های ضد میکروبی اسانس (درخت چای، لیموترش، مریم گلی، پونه کوهی، مرزه، نعناع فلفلی) و ترکیبات معطر (ترپینن-4-اول، ایزوژنول، هینوکیتیول)، عصاره‌های گیاهی، نمک‌های فلزی (زاج، نمک روی)، لیپیدهای سوفوروز (بیوسورفکتانت ضد میکروبی)، مشتقات اسیدهای چرب شامل اسید لوریک، کاپریک، کاپریلیک، و استرهای هیدرولیز پذیر (تری اتیل سیترات ، بنزیل سالیسیلات)

فروش تری اتیل سیترات
فروش تری اتیل سیترات

فرمولاسیون تولید دئودورانت طبیعی

محدوده وزن (٪)عملکردمواد تشکیل‌دهنده
0–20وسیله انتقال / حلالالکل ارگانیک/اتانول
20–70وسیله انتقال / حلالپروپاندیول
5–20وسیله انتقال / حلالآب دیونیزه/مقطر
5.0–8.0ایجاد کننده ژلاستئارات سدیم
2.0–3.0خنثی‌کننده بوی فعالمخمر ساکارومایسس
0–2.0جاذب بو / خنثی‌کنندهبی‌کربنات سدیم
0.2–2.0عامل بازدارنده رشد باکتری / ضد میکروبروغن درخت چای
0.5–2.0عامل بازدارنده رشد باکتری /ضد میکروبمخمر کاندیدا بامبو کولا/ گلوکز/ متیل کلزا
0.2–2.0عامل بازدارنده رشد باکتری / ضد میکروبتری اتیل سیترات
0.2–0.5عامل بازدارنده رشد باکتری / ضد میکروبزینک اکساید
1.0–2.0عامل بازدارنده رشد باکتری / ضد میکروبگلیسریل کاپریلات

مواد تشکیل دهنده دئودورانت

تری اتیل سیترات

تری اتیل سیترات از طریق استری شدن اسید سیتریک با اتانول تولید می‌شود. به طور طبیعی مقدار کمی در شراب وجود دارد و به راحتی توسط بدن انسان متابولیزه می‌شود.

در لوازم آرایشی، این ماده اغلب در دئودورانت‌هایی استفاده می‌شود که به عنوان جایگزین نمک‌های آلومینیوم تهیه شده‌اند. به دلیل توانایی آن در مهار تجزیه آنزیمی اجزای عرق، یک ماده فعال عالی در مبارزه با بوی بد بدن است. تری اتیل سیترات همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است.

مخمر ساکارومایسس

مخمر ساکارومایسس یک خنثی‌کننده بو مؤثر است که از تخمیر سبزی به دست می‌آید. این ماده غنی از آنزیم‌های پروبیوتیک است و به خنثی‌سازی باکتری‌های ایجاد کننده بوی بد در زیر بغل کمک می‌کند.

مخمر کاندیدا بامبو کولا/ گلوکز/ متیل کلزا

یک مخمر غیر بیماری‌زا است که همراه با تخمیر گلوکز و متیل کلزا که تحت فرآیند تخمیر قرار می‌گیرد، برای تولید سوفرولیپیدهای بیوسورفاکتانت استفاده می‌شود. این ماده فعال در محصولات مراقبت شخصی به عنوان بیوسورفکتانت استفاده می‌شود که حلالیت روغن را در فرمول محصول افزایش می‌دهد.

استفاده از بیوسورفکتانت ها بر سورفکتانت‌های سنتی ترجیح داده می‌شود، زیرا آن‌ها گروهی ناهمگن از مولکول‌های فعال سطحی هستند که توسط میکروارگانیسم هایی مانند مخمر (Candida bombicola) سنتز شده‌اند، کشش سطحی را کاهش می‌دهد و باعث افزایش کارایی محصول می‌شود. این بیوسورفکتانت در محصولات آرایشی و بهداشتی و شخصی بی‌خطر، غیر سمی و سازگار با محیط زیست در نظر گرفته می‌شود.

استئارات سدیم

استئارات سدیم یک ماده صابونی گیاهی است که از روغن نارگیل و روغن پالم تهیه شده است. اغلب از آن به عنوان نمک سدیم یاد می شود که از اسید استئاریک، یک اسید چرب که به طور طبیعی ایجاد می‌شود، یاد می‌شود.

با توجه به قوام آن، استئارات سدیم جزء اصلی اکثر صابون‌های گیاهی است. در یک دئودورانت، این توانایی منحصر به فرد را دارد که با مواد دیگر مانند پروپیلن گلیکول گیاهی، گلیسیرین و پروپاندیول یک ساختار استیک جامد ایجاد کند.

منبع:

یک هفته ضمانت برگشت وجه
مشاوره تخصصی
ضمانت اصل بودن کالا
تضمین بهترین قیمت
ارسال به تمام نقاط
پرداخت شرایطی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید