فرمولاسیون یک مرحله مهم در تولید هر محصول است، با این حال، این یک فرآیند پیچیده است و فرمول‌سازان هنگام تهیه یک دستورالعمل با چالش‌های زیادی روبرو می‌شوند. آن‌ها باید نیازهای مختلف تیم‌های مختلف، از بازاریابی، کیفیت گرفته تا امور نظارتی را در نظر بگیرند. همچنین کنار گذاشتن تقاضای به سرعت در حال تحول برای محصولات جدید و روندهای نوظهور بسیار مهم است. فرمولاتورها همچنین به صورت مداوم نیاز به نوآوری و تولید پایدار را به چالش می‌کشند. لازم به ذکر نیست که رقابت قوی و مقررات پیچیده نظارتی چالش‌های اضافی را به همراه دارد.

3 چالش توسعه فرمول و نحوه مواجهه با آنها:

کنترل هزینه

هزینه فاکتور مهمی در توسعه محصول است، از قیمت مواد اولیه گرفته تا هزینه‌های تولید. مهم است که محصولی تولید شود که از الزامات خاصی پیروی کند، به ویژه از نظر قیمت‌گذاری. غالباً، بخش بازاریابی قیمت مشخصی را تعیین می‌کند که مصرف‌کنندگان مایل به پرداخت آن برای یک محصول هستند، که به نوبه خود، حداکثر هزینه ساخت یک محصول را تعیین می‌کند.

اگر هیچ فرآیند مناسبی برای دستیابی آسان به اطلاعات در دسترس نباشد، محاسبه هزینه‌های مستقیم مواد می‌تواند چالش برانگیز باشد. از طرف دیگر، وقتی فرآیندها و نرم‌افزارهای بسیار متنوعی اجرا می‌شوند، این مسئله نیز مشکل‌ساز می‌شود، خصوصاً اینکه این سیستم‌ها معمولاً از ارائه‌دهندگان مختلف و در سیستم‌عامل‌های مختلف میزبانی می‌شوند. بنابراین دستیابی به اطلاعات مورد نیاز کار سخت می‌شود.

در هر صورت، بازیابی اطلاعات وقت‌گیر و پیچیده است. با این حال، از آنجا که تولیدکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی با حاشیه نازک کار می‌کنند، کنترل هزینه ها ضروری است.

راه حل چیست؟ خواه یک تولید کننده فرآیندی در کار نداشته باشد یا برعکس، فرآیندها و نرم‌افزارهای زیادی را اجرا کرده باشد، باید موارد زیر را رعایت کند:

– تجدید نظر در نحوه متمرکز کردن داده‌های فکری (هزینه مواد اولیه، بسته‌بندی و غیره)

– فرآیند روشنی را برای تسهیل اشتراک اطلاعات از مواد اولیه دریافت شده از تأمین‌کنندگان از طریق فرمولاسیون تا راه‌اندازی محصول تعریف کنید

– اجرای این فرآیند در کل شرکت

این مراحل مهم هستند تا اطمینان حاصل شود که تیم تحقیق و توسعه از داده‌های دقیق و به موقع استفاده می‌کنند. هزینه‌های محصول فرموله شده باید به طور خودکار از هزینه مواد اولیه و بسته‌بندی آن محاسبه شود.

راه‌حل‌های فناوری اطلاعات، مانند نرم‌افزار مدیریت چرخه عمر محصولات (PLM)، تمام بخش‌های تجاری را دربرمی گیرد تا اشتراک اطلاعات را از طریق خلاصه بازاریابی، از طریق ورودی های تأمین‌کنندگان به فرمول، تسهیل کند، در حالی که خطاهای انسانی را به حداقل می‌رساند.

 مدیریت آلرژن ها

فرمول‌دهنده‌ها باید هنگام ایجاد دستور العمل‌ها یا محصولات جدید مراقب باشند. در مورد مدیریت آلرژن‌ها دو قسمت اصلی وجود دارد. در مرحله اول، آن‌ها باید الزامات خاصی را که آلرژن‌ها را ممنوع تعریف می‌کند، دنبال کنند، به عنوان مثال اگر محصول نیاز به فاقد لبنیات یا فاقد آجیل باشد. از طرف دیگر، اگر نیاز خاصی وجود نداشته باشد، تعیین و اعلام دقیق آلرژن‌های موجود در محصول نهایی هنوز مهم است.

برای تولیدکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی بسیار مهم است که فرآیندهایی را برای کنترل و مدیریت انواع مواد حساسیت زا در محصولات خود انجام دهند. فرمول‌دهنده‌ها همچنین باید به یک پایگاه داده دقیق با کلیه اطلاعات مواد اولیه دسترسی داشته باشند. این به آن‌ها کمک می‌کند تا برای جلوگیری از آلرژن‌های خاص از کدام مواد در یک دستورالعمل استفاده کنند.

راه حل چیست؟ داشتن اطلاعات مناسب در زمان مناسب از طریق یک منبع اطلاعاتی واحد یکی از راه‌حل‌های اصلی است. اطلاعات برای اطمینان از پیروی محصول از الزامات تعیین شده توسط سایر بخش‌ها و شناسایی صحیح تمام مواد حساسیت‌زای مواد غذایی، کلیدی است. این منبع اطلاعات باید با تمام بخش‌ها به اشتراک گذاشته شود، طبق دستورالعمل‌های تعیین شده سازماندهی شود و همیشه به روز باشد.

تولیدکنندگان می توانند گام‌های دیگری را در جهت مدیریت بهتر مواد آلرژی زا مانند اجرای روابط تأمین کنندگان بردارند. به عنوان مثال، اطلاعات دریافت شده و ارسال شده از / به تأمین‌کنندگان باید از همان ساختار اطمینان داشته باشند تا تمام اطلاعات مورد نیاز را تکمیل کنند (به عنوان مثال: گواهینامه‌ها، اعلام حضور مواد آلرژی زا در مواد تشکیل‌دهنده و غیره). یک درگاه تأمین‌کننده به شما کمک می‌کند تا این فرآیندها را تسهیل کنید. این به راحتی باعث بهبود روابط با تأمین‌کنندگان شما و اجرای مسئولیت‌پذیری آن‌ها می‌شود، بنابراین مدیریت همکاری را بهبود می‌بخشد.

نیازهای سایر بخش‌ها

فرمولاسیون محصولات غذایی و نوشیدنی حتی زمانی پیچیده‌تر می شود که فرمول‌سازها باید چندین نیاز را در نظر بگیرند. این الزامات می‌تواند از ادعاهایی که تیم بازاریابی می‌خواهد در بسته‌بندی، لیستی از مواد آلرژی زا که به طور خاص برای یک محصول ممنوع است، گرفته تا کلیه مقررات خاص کشور که یک محصول باید دنبال کند، متفاوت باشد. واضح است که تیم تحقیق و توسعه می‌تواند به راحتی تحت‌الشعاع همه این الزامات قرار گیرد و پیگیری دقیق و کارآمد آن‌ها را با مشکل روبرو کند.

راه حل چیست؟ در اینجا دوباره، به اشتراک‌گذاری اطلاعات مهم است. چندین بخش در طول تولید محصول درگیر هستند و ساده‌سازی ارتباطات مهم است. استفاده از الگوها برای ایجاد یک خلاصه بازاریابی به تحقیق و توسعه کمک می‌کند تا به سرعت نیازها را شناسایی کند. علاوه بر این، اگر ساختار همه خلاصه‌ها به یک شکل باشد، اطمینان حاصل می‌شود که تمام اطلاعات مورد نیاز تکمیل و به اشتراک گذاشته شده است.

در طول فرمولاسیون، همچنین دسترسی تیم تحقیق و توسعه به مقرراتی که در مورد محصول اعمال می‌شود بسیار مهم است. اطمینان از انطباق با محصول باید درست زمانی شروع شود که فرمول‌سازها روی یک دستور العمل کار می‌کنند. در واقع، آن‌ها باید از اولین مرحله توسعه محصول به کلیه مقررات قابل استفاده دسترسی داشته باشند. برای انجام این کار، ایجاد یک منبع مشترک واحد از اطلاعات و بهبود ارتباط بین تیم‌های کیفیت، انطباق و تحقیق و توسعه ضروری است.

فرمولاتورها همچنین می‌توانند فعال شوند و شناسایی کنند، – براساس اطلاعات تغذیه‌ای و مقررات زیر که در حال اجرا هستند – ادعاهایی را که می‌تواند توسط بخش بازاریابی استفاده شود (به عنوان مثال: بدون چربی، کاهش قند و غیره).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست