بافت متراکم سینه

هنگامی که یک پزشک تشخیص دهد بافت متراکم سینه وجود دارد، این بدان معنی است که سینه دارای بافت سینه بیشتری است و غدد و چربی کم‌تری دارد. تراکم بالای سینه عامل خطر سرطان سینه را افزایش می‌دهد و اخیراً توجه زیادی به این موضوع شده است.

مطالعه‌ای که در ژورنال “Breast Cancer Research and Treatment” در سال 2011 منتشر شد، مجله نوزادان را برای حدود 50 سال دنبال کرد و یافته‌های مشابهی از مطالعات قبلی را تأیید کرد، یعنی اینکه تراکم سینه با افزایش سن و افزایش شاخص توده بدن کاهش می‌یابد، و متراکم ، معمولاً بیشتر پیش از یائسگی نسبت به دوران یائسه شد رخ می‌دهد. اگرچه بین تراکم سینه و ژنتیک ارتباط مستقیمی وجود دارد، اما برخی از عوامل رژیم غذایی نیز ممکن است نقش داشته باشند.

تاثیر رژیم غذایی در بافت متراکم سینه:

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، ACS، هیچ ارتباط مشخصی بین رژیم غذایی و خطر سرطان سینه وجود ندارد.

مطالعاتی که در مورد رژیم و مکمل‌های مانند ویتامین‌ها صورت گرفته، متناقض بوده و هیچ اجماعی به همراه نداشته است. ACS توصیه می‌کند که یک رژیم غذایی سالم شامل پنج وعده یا بیشتر از میوه و سبزیجات را دنبال کنید و مصرف گوشت قرمز را  محدود کنید و همچنین غلات کامل را به جای غلات تصفیه‌شده جایگذین نمائید.

مطالعه کوهورت تاریخی در مینه سوتا:

براساس نتایج حاصل از بررسی خانواده‌های دارای سرطان سینه در مینه سوتا، چند عامل رژیم غذایی و مکمل وجود دارد که با تراکم سینه ارتباط دارند. این مطالعه که در شماره 2000 تحت عنوان “اپیدمیولوژی سرطان، نشانگرهای زیستی و پیشگیری” منتشر شده است، نشان می‌دهد که در بین زنان یائسه، کاهش چربی اشباع و افزایش مصرف ویتامین C و E با افزایش تراکم سینه همراه است.

در زنان یائسه رابطه خطی بین ویتامین B-12 و میزان تراکم سینه وجود دارد. محققان این ارتباطات را در مطالعات مینه سوتا که از نظر اندازه کوچک بود، ارزیابی كردند اما عنوان كردند که این موارد ممکن است پیامد‌هایی در مورد سرطان سینه داشته باشد.

الکل و هیپوگلیسمی:

ممکن است بعد از محاسبه متغیرهای تأثیرگذار شناخته شده مانند سن، ترکیب بدن، برابری و وضعیت یائسگی بین مصرف الکل و تراکم سینه رابطه معنی داری وجود نداشته باشد. با این حال، در مطالعه کوهورت تاریخی یاد شده مینه سوتا، محققان رابطه معكوس بین الكل و تراكم سینه در دوران قبل از یائسگی و یائسه پیدا كردند. همچنین بین شراب سفید و تراکم سینه رابطه مثبت وجود دارد و رابطه معکوس بین شراب قرمز و تراکم سینه وجود دارد.

ایزوفلاون:

ایزوفلاون

چندین مطالعه غیرمستقیم انجام شده است که به بررسی اثر ایزوفلاون‌ها و بافت متراکم سینه می‌پردازند. با این حال، یک مطالعه در سال 2010 در ” Human Reproductive Update”، یک متاآنالیز آزمایشات کنترل شده تصادفی بود که به بررسی غذاهای غنی از ایزوفلاون یا مکمل‌های در مقابل دارونما پرداخته است، دریافت که مصرف آن بر تراکم سینه در زنان یائسه تأثیر نمی‌گذارد، اما افزایش اندکی در تراکم سینه در زنان یائسه ممکن است دیده شود. ایزوفلاون‌ها، مانند محصولات سویا و مکمل‌ها، حاوی ترکیباتی شبه‌هورمون هستند که ممکن است بر خطر سرطان سینه تأثیر بگذارد.

ژنتیک:ژنتیک

اجماع جامعه پزشکی با یافته‌های ACS موافق است كه هیچ رابطه واضح و مداوم بین رژیم غذایی و تراكم سینه وجود ندارد. برنامه کنترل سرطان سینه و دهانه رحم در میشیگان ادعا می‌کند که زنان برای کاهش تراکم سینه خود، هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند.

وب سایت دولت میشیگان در ادامه می‌گوید تراکم سینه ژنتیکی است. مطالعه‌ای در سال 2002 در ” New England Journal of Medicine “، نشان داد كه تراكم سینه بسیار ارثی است.از بین تمام دوقلوهای مورد بررسی، 63 درصد چگالی ماموگرافی توسط عوامل ژنتیکی در نظر گرفته شد.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست