هنگامی که یک پزشک تشخیص دهد پستان متراکم است، این بدان معنی است که پستان دارای بافت پستان بیشتری است و غدد و چربی کم‌تری دارد. تراکم بالای پستان عامل خطر سرطان پستان را افزایش می‌دهد و اخیراً توجه زیادی به این موضوع شده است.

مطالعه‌ای که در ژورنال “Breast Cancer Research and Treatment” در سال 2011 منتشر شد، مجله نوزادان را برای حدود 50 سال دنبال کرد و یافته‌های مشابهی از مطالعات قبلی را تأیید کرد، یعنی اینکه تراکم پستان با افزایش سن و افزایش شاخص توده بدن کاهش می‌یابد، و سینه‌های متراکم، معمولاً بیشتر پیش از یائسگی نسبت به دوران یائسه شد رخ می‌دهد. اگرچه بین تراکم پستان و ژنتیک ارتباط مستقیمی وجود دارد، اما برخی از عوامل رژیم غذایی نیز ممکن است نقش داشته باشند.

رژیم غذایی:

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، ACS، هیچ ارتباط مشخصی بین رژیم غذایی و خطر سرطان پستان وجود ندارد.

مطالعاتی که در مورد رژیم و مکمل‌های مانند ویتامین‌ها صورت گرفته، متناقض بوده و هیچ اجماعی به همراه نداشته است. ACS توصیه می‌کند که یک رژیم غذایی سالم شامل پنج وعده یا بیشتر از میوه و سبزیجات را دنبال کنید و مصرف گوشت قرمز را  محدود کنید و همچنین غلات کامل را به جای غلات تصفیه‌شده جایگذین نمائید.

مطالعه کوهورت تاریخی در مینه سوتا:

مطالعه کوهورت تاریخی در مینه سوتا

براساس نتایج حاصل از بررسی خانواده‌های دارای سرطان پستان در مینه سوتا، چند عامل رژیم غذایی و مکمل وجود دارد که با تراکم سینه ارتباط دارند. این مطالعه که در شماره 2000 تحت عنوان “اپیدمیولوژی سرطان، نشانگرهای زیستی و پیشگیری” منتشر شده است، نشان می‌دهد که در بین زنان یائسه، کاهش چربی اشباع و افزایش مصرف ویتامین C و E با افزایش تراکم سینه همراه است.

در زنان یائسه رابطه خطی بین ویتامین B-12 و میزان تراکم پستان وجود دارد. محققان این ارتباطات را در مطالعات مینه سوتا که از نظر اندازه کوچک بود، ارزیابی كردند اما عنوان كردند که این موارد ممکن است پیامد‌هایی در مورد سرطان پستان داشته باشد.

الکل و هیپوگلیسمی:

الکل و هیپوگلیسمی

ممکن است بعد از محاسبه متغیرهای تأثیرگذار شناخته شده مانند سن، ترکیب بدن، برابری و وضعیت یائسگی بین مصرف الکل و تراکم سینه رابطه معنی داری وجود نداشته باشد. با این حال، در مطالعه کوهورت تاریخی یاد شده مینه سوتا، محققان رابطه معكوس بین الكل و تراكم سینه در دوران قبل از یائسگی و یائسه پیدا كردند. همچنین بین شراب سفید و تراکم سینه رابطه مثبت وجود دارد و رابطه معکوس بین شراب قرمز و تراکم سینه وجود دارد.

ایزوفلاون:

ایزوفلاون

چندین مطالعه غیرمستقیم انجام شده است که به بررسی اثر ایزوفلاون‌ها و تراکم سینه می‌پردازند. با این حال، یک مطالعه در سال 2010 در ” Human Reproductive Update”، یک متاآنالیز آزمایشات کنترل شده تصادفی بود که به بررسی غذاهای غنی از ایزوفلاون یا مکمل‌های در مقابل دارونما پرداخته است، دریافت که مصرف آن بر تراکم پستان در زنان یائسه تأثیر نمی‌گذارد، اما افزایش اندکی در تراکم سینه در زنان یائسه ممکن است دیده شود. ایزوفلاون‌ها، مانند محصولات سویا و مکمل‌ها، حاوی ترکیباتی شبه‌هورمون هستند که ممکن است بر خطر سرطان پستان تأثیر بگذارد.

ژنتیک:ژنتیک

اجماع جامعه پزشکی با یافته‌های ACS موافق است كه هیچ رابطه واضح و مداوم بین رژیم غذایی و تراكم پستان وجود ندارد. برنامه کنترل سرطان پستان و دهانه رحم در میشیگان ادعا می‌کند که زنان برای کاهش تراکم سینه خود، هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند.

وب سایت دولت میشیگان در ادامه می‌گوید تراکم سینه ژنتیکی است. مطالعه‌ای در سال 2002 در ” New England Journal of Medicine “، نشان داد كه تراكم پستان بسیار ارثی است.از بین تمام دوقلوهای مورد بررسی، 63 درصد چگالی ماموگرافی توسط عوامل ژنتیکی در نظر گرفته شد.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

این مقاله از ۰ رای ۰ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست