مواد شیمیایی صنایع غذایی
 • خرید مواد شیمیایی صنایع غذایی

  مواد شیمیایی صنایع غذایی نوعی مواد شیمیایی هستند که به غذاها برای تازه ماندن یا افزایش رنگ، طعم یا بافت آن‌ها اضافه می‌شوند. آن‌ها ممکن است شامل رنگ های خوراکی (مانند تارترازین یا قرمزدانه مکزیکی)، تقویت کننده های طعم (مانند MSG) یا طیف وسیعی از مواد نگهدارنده باشند.

  بیشتر مواد شیمیایی صنایع غذایی به همراه وزن سایر مواد بر روی برچسب محصول ذکر شده است (طعم‌ها استثناء هستند و نیازی به شناسایی ندارند). گاهی اوقات، افزودنی به طور کامل بیان می‌شود. در زمان‌های دیگر، با یک کد نشان داده می‌شود: به عنوان مثال، قرمزدانه مکزیکی ممکن است به عنوان ترکیب رنگی (120) ذکر شود. متابی سولفیت سدیم ممکن است به عنوان نگهدارنده (221) نشان داده شود.

  آزمایش ایمنی مواد شیمیایی صنایع غذایی

  استانداردهای مواد غذایی استرالیا نیوزلند (FSANZ) مسئول تأیید افزودنی‌های غذایی مجاز در غذاهای استرالیایی است. تمام افزودنی‌های غذایی مورد استفاده در استرالیا قبل از تأیید مورد ارزیابی ایمنی قرار می‌گیرند که شامل آزمایش‌های دقیق می‌شود.

  از آزمایشات سم‌شناسی روی حیوانات برای تعیین میزان افزودنی که انتظار می‌رود هنگام مصرف توسط انسان بی‌خطر باشد استفاده می شود. این مقدار معمولاً 100 برابر کمتر از حداکثر دوز روزانه است که در آن “هیچ اثر قابل مشاهده‌ای” توسط یک افزودنی که در طول عمر حیوان آزمایش شده مصرف می‌شود، ایجاد نمی‌شود.

  در صورت وجود هر گونه تردید در مورد ایمنی یک افزودنی، تأییدیه داده نمی‌شود. اگر اطلاعات علمی جدیدی در دسترس باشد که نشان می‌دهد یک افزودنی غذایی دیگر بی‌خطر نیست، تأیید استفاده از افزودنی غذایی لغو می‌شود. اکثر افزودنی‌های غذایی به جای ترکیب با سایر افزودنی‌ها به صورت جداگانه آزمایش می‌شوند. اثرات طولانی مدت مصرف ترکیبی از افزودنی‌های مختلف در حال حاضر ناشناخته است.

  اثرات مواد شیمیایی صنایع غذایی

  برخی از افراد به افزودنی‌های غذایی خاص حساس هستند و ممکن است واکنش‌هایی مانند کهیر یا اسهال داشته باشند. این بدان معنا نیست که همه غذاهای حاوی افزودنی‌ها باید به طور خودکار با سوءظن درمان شوند. همه مواد اولیه صنایع غذایی از مواد شیمیایی تشکیل شده‌اند و افزودنی‌های غذایی همیشه از ایمنی کمتری نسبت به مواد شیمیایی طبیعی برخوردار نیستند.

  بسیاری از افزودنی‌های غذایی مورد استفاده صنایع غذایی نیز به طور طبیعی در غذاهایی که مردم هر روز می‌خورند وجود دارد. به عنوان مثال، MSG به طور طبیعی در پنیر پارمزان، ساردین و گوجه‌فرنگی در مقادیر قابل توجهی بیشتر از MSG موجود به عنوان افزودنی غذایی یافت می‌شود. افراد مبتلا به حساسیت و عدم تحمل غذایی اغلب به مواد شیمیایی که به طور طبیعی در برخی غذاها مانند آجیل یا صدف وجود دارد حساس هستند.

  بسیاری از مردم افزودنی‌های غذایی را به عنوان یک تهدید عمده غذایی در نظر می‌گیرند. با این حال، از نظر خطرات سلامتی، مواد شیمیایی صنایع غذایی در انتهای خط، پس از میکروارگانیسم‌های منتقله از طریق غذا (مانند سالمونلا)، بهداشت نامناسب و عادات غذایی، آلودگی‌های محیطی و سموم طبیعی وارد می‌شوند.

  انواع مواد شیمیایی صنایع غذایی انواع مختلف افزودنی‌های غذایی و موارد استفاده :


  عوامل ضد چسبندگی –
  از برآمدگی مواد جلوگیری می‌کند.

  آنتی‌اکسیدان‌ها – از اکسید شدن یا فاسد شدن غذاها جلوگیری می‌کند.

  شیرین‌کننده‌های مصنوعی – شیرینی را افزایش می‌دهند.

  امولسیفایرها – مانع از انعقاد چربی‌ها با هم می‌شوند.

  اسیدهای غذایی – سطح مناسب اسید را حفظ کنید.

  رنگ‌ها – افزایش یا افزودن رنگ.

  مواد شوینده – غذاها را مرطوب نگه می‌دارد.

  طعم‌دهنده – طعم را اضافه کنید

  تقویت‌کننده‌های طعم – قدرت طعم را افزایش می‌دهد.

  عوامل کف‌کننده – هوادهی یکنواخت گازها را در غذاها حفظ می‌کنند.

  نمک‌های معدنی – بافت و طعم را افزایش می‌دهد.

  مواد نگهدارنده – از تکثیر و خراب شدن میکروب‌ها جلوگیری می‌کند.

  ضخیم‌کننده‌ها و صمغ‌های گیاهی – بافت و قوام را افزایش می‌دهند.

  تثبیت‌کننده‌ها و عوامل سفت‌کننده – حتی پراکندگی غذا را حفظ کنید.

  درمان آرد – کیفیت پخت را بهبود می‌بخشد.

  عامل لعاب – ظاهر را بهبود می‌بخشد و می‌تواند از غذا محافظت کند.

  عوامل ژل‌کننده – بافت غذاها را از طریق تشکیل ژل تغییر می‌دهند.

  مواد محرک – به بیرون راندن غذا از ظرف کمک می‌کند.

  عوامل افزایش‌دهنده – افزایش حجم غذا از طریق استفاده از گازها.

  مواد حجیم‌کننده – حجم غذا را بدون تغییرات عمده در انرژی موجود افزایش می‌دهد.

  افزودنی‌های غذایی و غذاهای فرآوری شده

  این تصور غلط رایج وجود دارد که غذاهای فرآوری شده به طور خودکار حاوی افزودنی‌های غذایی هستند. غذاهایی مانند شیر با ماندگاری طولانی مدت، غذاهای کنسروی و غذاهای منجمد همگی فرآوری می‌شوند، اما هیچ‌کدام از آن‌ها به مواد شیمیایی اضافی احتیاج ندارند.

  اگر مطمئن نیستید که یک محصول حاوی افزودنی است یا نه، برچسب آن را بررسی کنید. با این حال، برخی از مواد ذکر شده ممکن است حاوی افزودنی‌های غذایی بدون ذکر آن‌ها در برچسب باشند. به عنوان مثال، “مارگارین” ممکن است یک عنصر ذکر شده باشد و مارگارین حاوی افزودنی‌های غذایی است.

  فروش مارگارین
  مارگارین

  برخی از افزودنی‌های غذایی می‌توانند واکنش نشان دهند

  برای اکثر مردم، افزودنی‌ها در کوتاه مدت مشکلی ایجاد نمی‌کنند. با این حال، 50 مورد از 400 افزودنی که در حال حاضر در استرالیا تأیید شده است، در برخی افراد با عوارض جانبی همراه بوده است. برخی از افزودنی‌های غذایی بیشتر از دیگران باعث ایجاد واکنش در افراد حساس می‌شوند.

  اغلب مواد افزودنی به منظور دادن کیفیت قابل قبول به غذا مانند رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند که اغلب باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شوند. برخی از این واکنش‌های فوق حساس عبارتند از:

  اختلالات گوارشی – اسهال و دردهای کولیکی

  اختلالات عصبی – بیش‌فعالی، بی‌خوابی و تحریک‌پذیری

  مشکلات تنفسی – آسم، رینیت و سینوزیت

  مشکلات پوستی – کهیر، خارش، بثورات و تورم.

  این مهم است که بدانیم بسیاری از علائمی که در نتیجه حساسیت‌های غذایی تجربه می‌شوند، می‌توانند ناشی از اختلالات دیگر باشند. تشخیص پزشکی مهم است. اگر سعی کنید خودتان تشخیص دهید، ممکن است رژیم غذایی خود را بی‌جهت محدود کرده و از بیماری غافل شوید.

  برخی از مکمل‌های غذایی رایج که ممکن است مشکلاتی را ایجاد کنند

  برخی از افزودنی‌های غذایی که ممکن است برای برخی افراد مشکل ایجاد کنند عبارتند از:

  طعم‌دهنده‌هاگلوتامات سدیم (MSG) 621

  رنگ‌های غذایی تارترازین 102، زرد 2G107، زرد سانست FCF110، قرمزدانه مکزیکی  120

  مواد نگهدارنده – بنزوات 210، 211، 212، 213، نیترات 249، 250، 251، 252، سولفیت‌های 220، 221، 222، 223، 224، 225 و 228

  شیرین‌کننده مصنوعی – آسپارتام 951.

  تشخیص حساسیت به افزودنی‌های غذایی

  اگر فکر می‌کنید ممکن است به مواد شیمیایی صنایع غذایی حساسیت داشته باشید، مهم است که از متخصصان کمک بخواهید زیرا همه علائمی که ممکن است تجربه کنید نیز می‌توانند ناشی از اختلالات دیگر باشند.

  ممکن است نگه داشتن یک دفتر خاطرات غذایی و یادداشت دقیق هرگونه واکنش نامطلوب کمک کند. در صورت تشخیص حساسیت، روش معمول این است که همه غذاهای مشکوک را از رژیم غذایی حذف کرده و سپس مجدداً آن‌ها را یکی یکی معرفی کنید تا ببینید کدام افزودنی (یا افزودنی‌ها) باعث واکنش می‌شود. این باید فقط تحت نظارت پزشک انجام شود، زیرا برخی از واکنش‌ها – مانند آسم – می‌تواند جدی باشد.

  https://tinyurl.com/e6cu6zy8

  پیشنهاد میکنیم مقالات زیر را نیز دنبال کنید :

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  برچسب:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست