آشنایی با مضرات لوازم آرایشی

بیش از هشتصد ماده شیمیایی در لوازم آرایش و عطرهای صنعتی وجود دارد و استفاده مدام از این مواد باعث می‌شود به مرور ترکیب‌‌های مضرشان جذب بدن شود و این امر می‌‌تواند در دراز مدت عارضه‌های متعددی ایجاد ‌كند. در ادامه به آشنایی با مضرات لوازم آرایشی می‌پردازیم.

این روزها با افزایش روز افزون استفاده از مواد آرایشی باعث شده تا شرکت‌های سودجو با استفاده از یک سری از مواد شیمیایی مضر باعث افزایش مضرات لوازم آرایشی شوند.

ترکیبات شیمیایی

لوازم آرایشی که با استفاده از مواد شیمیایی ساخته می‌‌شوند، باید از مصرف دور بمانند خصوصاً اگر حاوی یک یا چند ماده شیمیایی خطرناکی باشند که به نام دوجین کثیف معروف‌اند. در واقع این مواد شیمیایی از خطرناک‌‌ترین ترکیباتی هستند که در بسیاری از محصولات آرایشی پیدا می‌شوند آشنایی با مضرات لوازم آرایشی بسیار مهم است.

این محصولات شامل لوازم آرایشی، محصولات مربوط به مو، لوسیون، صابون، محصولات مربوط به ناخن، عطر و محصولات مراقبتی پوست هستند. مشکلی که با مصرف این محصولات خطرناک ایجاد می‌شود این است که سموم خطرناکی که در ترکیبات شان وجود دارد، وارد پوست بدن می‌شود.

این محصولات در طول روز روی پوست شما قرار دارد و شما به آن‌ها اجازه می‌دهید که به جریان خون نفوذ کند و باعث بروز مشکل شود. حتی محصولاتی مانند شامپو، رنگ مو، نرم‌کننده و صابون هم که شسته می‌‌شوند، هم در طول حمام داغ که منافذ پوست باز می‌شوند، به درون این منافذ نفوذ می‌کنند.

پس اگر شما هم از محصولات مختلف آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنید، یک لحظه فکر کنید که اگر ترکیبات شیمیایی داشته باشند تا چه اندازه مواد خطرناک را وارد بدن خود کرده اید. آشنایی با مضرات لوازم آرایشی به شما در این زمینه کمک می‌کند.

موادی که باعث افزایش مضرات لوازم آرایشی

اکثر این محصولات حاوی موادی از قبیل امولسیفایرها، تثبیت‌کننده‌ی pH، نرم‌کننده‌ها، نگه‌دارنده‌ها، آب، ضخیم‌کننده و رنگ می‌باشند. بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده‌ی لوازم آرایشی مواد شیمیایی ارزان را بدون توجه به شاخص‌های سلامتی در محصولات خود استفاده می‌نمایند. به عنوان یک مصرف‌کننده این وظیفه‌ی شماست که با آشنایی با مضرات لوازم آرایشی از آن‌ها اجتناب نمایید.

فتالات

این ماده شیمیایی به عنوان ماده‌ ای که سیستم غدد درون ‌ریز را مختل می‌کند، شناخته شده است. این ماده معمولاً در رایحه‌های مصنوعی، مواد براق‌کننده و انواع لوازم آرایشی دیگر یافت می‌شود. عوامل خطرناک مرتبط با فتالات عبارت‌اند از:

  • بلوغ زودرس دختران
  • سرطان پستان در زنان مسن
  • تضعیف استروژن در سیستم‌های کشت سلولی

تری کلوسان

این ماده شیمیایی معمولاً در دئودورانت‌ها، صابون‌های ضدباکتری و خمیر دندان یافت می‌شود. هدفش این است که از کپک و قارچ جلوگیری کند. این ماده بر سیستم‌های هورمون بدن، به خصوص تیروئید که مسئول تنظیم متابولیسم بدن است، تأثیر می‌گذارد. این ماده شیمیایی همچنین می‌تواند رشد طبیعی سینه‌ها را متوقف کند.

دی ‌اکسان

این ماده به نام پلی اتیلن گلیکول هم شناخته می‌شود. این ماده به سختی در برچسب‌های لوازم آرایشی یافت می‌شود، اما در واقع در بسیاری از آن ها وجود دارد. این ماده از نفت مشتق می‌شود و در محصولاتی مانند محصولات شوینده حمام کودکان، شامپو، مواد شوینده بدن و سایر محصولاتی که کف تولید می‌کنند، استفاده می‌شود. این ماده توسط آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان و برنامه ملی سم‌شناسی به عنوان ماده سرطان‌زا شناخته شده است.

پارابن

احتمالاً با این ماده آشنا هستید، به ویژه اگر از طرف داران محصولات طبیعی باشید و به دوری از مضرات لوازم آرایش اهمیت بدهید. این ماده شیمیایی معمولاً در پماد، لوسیون، کرم و دئودورانت یافت می‌شود. پارابن به راحتی توسط پوست جذب می‌شوند و با تومور پستانی مرتبط است.

اتیلن اکسید

در صنعت پزشکی، این ماده را برای استریل کردن تجهیزات جراحی استفاده می‌کنند. در صنعت تولید محصولات مراقبت شخصی، از اتیلن اکسید در محصولات شوینده بدن و شامپو به عنوان یک عامل کف‌کننده استفاده می‌شود. این ترکیب به عنوان ماده سرطان‌‌زا شناخته شده و با سرطان پستان مرتبط است.

اتانول آمین ها

تری اتانول آمین و دی اتانول آمین و مونو اتانول آمین و مشتقاتشان ترکیباتی شیمیایی هستند که برای تنظیم pH، به وجود آوردن فوم و به عنوان امولسیفایر مورد استفاده قرار می‌گیرند. مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که این ماده جذبی سریع دارد و می‌تواند سبب تحریک پوست، چشم و دستگاه تنفسی شود.

همچنین استفاده از این ماده در دراز مدت باعث ایجاد آسم و واکنش‌های آلرژیک می‌شود. همان‌طور که سازمان ارزیابی مواد آرایشی نیز تأیید نموده است این ماده خطرناک و سمی است و استفاده از آن تنها در دوزهای مجاز توصیه می‌گردد.

خرید مواد آرایشی

به‌ جای مصرف لوازم‌ آرایش بیشتر بر سلامت پوستتان تمرکز کرده و بر روی آن سرمایه‎‌گذاری کنید. این کار هرچند زمان بیشتری می‌برد اما مطمئن‌‏تر است. مصرف هر روزه محصولات سنگین را کنار بگذارید و در مورد لوازمی که مصرف می‎کنید بسیار هوشیار باشید آشنایی با مضرات لوازم آرایشی به شما در این زمینه کمک می‌کند.

چک کردن تاریخ‌ مصرف، خرید از محصولات معتبر و دارای شناسنامه مشخص و… بخشی از این هوشیاری است. در صورتی‌ که غفلت کنید لطمات جبران‌ناپذیری به پوست صورتتان وارد می‌شود. پس با خرید لوازم‌ آرایش ارزان و بدون مارک مشخص و اصطلاحاً مترویی، به‌ شدت پرهیز کنید.

ما آشنایی با مضرات لوازم آرایشی را مورد بررسی قرار دادیم. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست