آشنايي با انواع محلول هاي ضدعفوني كننده

ضدعفوني كننده ها دسته‌اي از مواد شيميايي هستند كه با اثر بر باكتري‌ها، ويروس‌ها، قارچ‌ها، اسپور باكتري‌ها و ساير اورگانيسم‌ها، آن‌ها را از بين مي‌برند و يا از رشد آن‌ها جلوگيري مي‌كنند. مواد ضدعفوني كننده اي را كه براي سطح پوست و بدن و در بافت‌هاي زنده استفاده مي‌شود، گند زدا مي‌ناميم. در اين مقاله به آشنايي با انواع محلول هاي ضدعفوني كننده مي‌پردازيم.

گندزدايي

گندزدايي يعني استفاده از روش‌هاي فيزيكي يا شيميايي به منظور كم كردن بار ميكروبي. وجود ميكروب‌هاي بيماري‌زا در محيط زندگي، قدرت و تكثير و انتقال آن‌ها از فرد بيمار به شخص سالم و توانايي آلوده نمودن غذا و ساير نيازمندي‌هاي روزمره آنان، دانشمندان را بر آن داشت تا با اين دشمنان نامرئي انسان مقابله نمايند و در صدد كشف راه‌هاي مبارزه برآيند. گندزدايي عبارت است از نابود كردن عوامل بيماري‌زا در محيط‌هاي بي‌جان مانند: اماكن مسكوني، البسه، ظروف، آب سبزي و… است.

آشنايی با انواع محلول هايی ضدعفونی كننده

ضدعفوني كننده

ضدعفوني كننده ها مواد ضد ميكروبي هستند كه براي از بين بردن انوع ميكروب‌هاي موجود بر روي سطوح مختلف ساخته شده‌اند. ضدعفوني كردن، فرآيندي فيزيكي يا شيميايي است كه انواع باكتري‌ها، ويروس‌ها و ميكروب‌ها را از بن مي‌برد. ضد عفوني كننده ها با ساير داروهاي ضد ميكروبي مانند آنتي‌بيوتيك‌ها كه ميكروب‌هاي موجود در بدن را از بين ميبرند و ضدعفوني كننده هايي كه ميكروب‌هاي موجود در بافت زنده را از بين مي‌برند تفاوت دارند. مواد ضدعفوني كننده، ديواره سلولي ميكروب‌ها را از بين مي‌برند و يا در سيستم متابوليسم آن‌ها اختلال ايجاد مي‌كنند.

ضدعفوني كننده ها موادي هستند كه يك سطح را همزمان تميز و عاري از هرگونه ميكروب مي‌كنند. اين مواد اغلب در بيمارستان‌ها، جراحي‌هاي دندان‌پزشكي، آشپزخانه‌ها، حمام، سروس بهداشتي و شست و شوي دست‌ها براي از بين بردن ميكروب‌ها و ويروس‌ها استفاده مي شود. آشنايي با انواع محلول هاي ضدعفوني كننده شما را با خصوصيات اين محلول‌ها آشنا مي‌كند.

شما در حال خواندن آشنايي با انواع محلول هاي ضدعفوني كننده هستید.

ويژگي ضدعفوني كننده ها

آشنايي با انواع محلول هاي ضدعفوني كننده بسيار اهميت دارد. يك ماده ضدعفوني كننده مناسب مي‌تواند فرآيند استريل‌سازي ميكروبيولوژي كاملي را انجام دهد، بدون آن كه به انسان و محيط زنگي وي آسيب برساند. اكثر ضدعفوني كننده هاي خانگي مدرن حاوي دناتونيوم، يك ماده فوق‌العاده تلخ هستند كه به عنوان يك اقدام ايمني براي جلوگيري از مصرف دهاني توسط كودكان، به ضدعفوني كننده ها اضافه مي‌شود.

مواد ضدعفوني كننده‌اي كه در خانه‌ها استفاده مي‌شود هرگز نبايد با ديگر مواد تميز كننده مخلوط شوند زيرا ممكن است منجر به ايجاد واكنش‌هاي شيميايي خطرناكي شوند. انتخاب استفاده از ضدعفوني كننده، بستگي به مورد خاص و شرايط محيطي شما دارد. برخي از مواد ضد عفوني كننده طيف گسترده‌اي دارند در حالي كه برخي ديگر طيف وسيعي از ويروس‌ها را نابود مي‌كنند.

انواع مواد ضدعفوني كننده

مواد ضدعفوني كننده داراي انواع مختلفي هستند كه در اين مقاله آشنايي با انواع محلول ضدعفوني كننده را به شما شرح مي‌دهيم. زيرا آشنايي با انواع محلول هاي ضدعفوني كننده بسيار اهميت دارد.

ضدعفوني كننده هوا

ضدعفوني كننده هاي هوا به طور معمول مواد شيميايي هستند كه قادر به ضدعفوني ميكروب‌هاي معلق در هوا هستند. ميكروب‌هاي موجود در هوا مي‌توانند با استفاده از مايع سفيد كننده رقيق كشته وند. يك ماده ضدعفوني كننده هوا بايد به عنوان يك هواساز و يا بخار با غلظت كافي در هوا پراكنده شود تا بدين طريق تعداد ميكروب‌هاي عفوني قوي موجود در هوا به ميزان قابل توجهي كاهش پيدا كنند.

الكل

الكل حاوي تركيبات كاتيون آمونيوم، نوع چهارم ضدعفوني كننده هاي مناسب براي سطوح هستند و در بيمارستان‌ها و مراكز درماني به عنوان اصلي ترين ماده ضدعفوني كننده تجهيزات پزشكي و سطوح مختلف استفاده مي‌شوند.

ميزان اثر بخشي الكل هنگامي كه محلول با ماده شوينده لوريك اسيد تركيب مي‌شود بسيار بيشتر مي‌شود. ميزان تأثير بيست و نه درصد اتانول با اسيد دودكانوئيك در برابر طيف گسترده‌اي از باكتري‌ها، قارچ‌ها و ويروس‌ها بسيار قابل توجه است. از الكل همچنين براي ضدعفوني كردن زخم‌ها و جلوگيري از عفونت نيز استفاده مي‌شود.

اكسيد كننده ها

عوامل اكسيد كننده، غشاي سلولي ميكروب را اكسيداسيون مي‌كنند كه اين امر منجر به از بين رفتن ساختار سلولي و در نتيجه مرگ آن‌ها مي‌شود. تعداد زيادي از مواد ضدعفوني كننده به اين روش عمل مي‌كنند. كلر و اكسيژن نيز جزو اكسيد كننده‌هاي قوي محسوب مي‌شوند.

فنول‌ها

فنول‌ها عناصر فعال در برخي از مواد ضدعفوني كننده خانگي هستند و در بعضي از دهان‌شويه‌ها و صابون‌هاي ضدعفوني كننده يافت مي‌شوند. فنول ها براي گربه‌ها و كودكان تازه متولد شده خاصيت سمي دارند. فنول‌ها يكي از قديمي‌ترين ضدعفوني كننده ها محسوب مي‌شوند اما ممكن است در بعضي موارد ممكن است حساسيت‌زا باشند.

آشنايی با انواع محلول هايی ضدعفونی كننده

نكات مهم در استفاده از مواد ضدعفوني كننده

آشنايي با انواع محلول هاي ضدعفوني كننده بسيار اهميت دارد. مواد ضدعفوني كننده را بايد در مقادير كم استفاده كرد. نبايد به صورت تركيب با هم استفاده كرد. اثر ميكروب‌كشي هر گند زدايي با آب داغ بيشتر مي‌شود. ضدعفوني كننده ها و گند زداها تنها براي استعمال خارجي است و از ورود آن‌ها به دهان، چشم، گوش و دستگاه تنفسي جدا بايد جلوگيري كرد. عوامل بي‌اثر كننده ضدعفوني كننده ها را بايد شناخت و از تماس آن‌ها با هم جلوگيري كرد.

تهيه مواد ضدعفوني كننده

همان‌طور كه گفتيم آشنايي با انواع محلول هاي ضدعفوني كننده بسيار اهميت دارد زيرا مورد استفاده و كاربرد آن‌ها متفاوت است. آشنايي با انواع محلول هاي ضدعفوني كننده به شما اين امكان را مي‌دهد تا در مكان مناسب از آن استفاده نماييد.

جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست