شناخت مواد شیمیاییمقالات آموزشی

آشنایی با انواع محلول هایی ضدعفونی کننده

ضدعفونی کننده ها دسته‌ای از مواد شیمیایی هستند که با اثر بر باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، اسپور باکتری‌ها و سایر اورگانیسم‌ها، آن‌ها را از بین می‌برند و یا از رشد آن‌ها جلوگیری می‌کنند. مواد ضدعفونی کننده ای را که برای سطح پوست و بدن و در بافت‌های زنده استفاده می‌شود، گند زدا می‌نامیم. در این مقاله به آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده می‌پردازیم.

گندزدایی

گندزدایی یعنی استفاده از روش‌های فیزیکی یا شیمیایی به منظور کم کردن بار میکروبی. وجود میکروب‌های بیماری‌زا در محیط زندگی، قدرت و تکثیر و انتقال آن‌ها از فرد بیمار به شخص سالم و توانایی آلوده نمودن غذا و سایر نیازمندی‌های روزمره آنان، دانشمندان را بر آن داشت تا با این دشمنان نامرئی انسان مقابله نمایند و در صدد کشف راه‌های مبارزه برآیند. گندزدایی عبارت است از نابود کردن عوامل بیماری‌زا در محیط‌های بی‌جان مانند: اماکن مسکونی، البسه، ظروف، آب سبزی و… است.

آشنایی با انواع محلول هایی ضدعفونی کننده

ضدعفونی کننده

ضدعفونی کننده ها مواد ضد میکروبی هستند که برای از بین بردن انوع میکروب‌های موجود بر روی سطوح مختلف ساخته شده‌اند. ضدعفونی کردن، فرآیندی فیزیکی یا شیمیایی است که انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌ها را از بن می‌برد. ضد عفونی کننده ها با سایر داروهای ضد میکروبی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها که میکروب‌های موجود در بدن را از بین میبرند و ضدعفونی کننده هایی که میکروب‌های موجود در بافت زنده را از بین می‌برند تفاوت دارند. مواد ضدعفونی کننده، دیواره سلولی میکروب‌ها را از بین می‌برند و یا در سیستم متابولیسم آن‌ها اختلال ایجاد می‌کنند.

ضدعفونی کننده ها موادی هستند که یک سطح را همزمان تمیز و عاری از هرگونه میکروب می‌کنند. این مواد اغلب در بیمارستان‌ها، جراحی‌های دندان‌پزشکی، آشپزخانه‌ها، حمام، سروس بهداشتی و شست و شوی دست‌ها برای از بین بردن میکروب‌ها و ویروس‌ها استفاده می شود. آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده شما را با خصوصیات این محلول‌ها آشنا می‌کند.

شما در حال خواندن آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده هستید.

ویژگی ضدعفونی کننده ها

آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده بسیار اهمیت دارد. یک ماده ضدعفونی کننده مناسب می‌تواند فرآیند استریل‌سازی میکروبیولوژی کاملی را انجام دهد، بدون آن که به انسان و محیط زنگی وی آسیب برساند. اکثر ضدعفونی کننده های خانگی مدرن حاوی دناتونیوم، یک ماده فوق‌العاده تلخ هستند که به عنوان یک اقدام ایمنی برای جلوگیری از مصرف دهانی توسط کودکان، به ضدعفونی کننده ها اضافه می‌شود.

مواد ضدعفونی کننده‌ای که در خانه‌ها استفاده می‌شود هرگز نباید با دیگر مواد تمیز کننده مخلوط شوند زیرا ممکن است منجر به ایجاد واکنش‌های شیمیایی خطرناکی شوند. انتخاب استفاده از ضدعفونی کننده، بستگی به مورد خاص و شرایط محیطی شما دارد. برخی از مواد ضد عفونی کننده طیف گسترده‌ای دارند در حالی که برخی دیگر طیف وسیعی از ویروس‌ها را نابود می‌کنند.

انواع مواد ضدعفونی کننده

مواد ضدعفونی کننده دارای انواع مختلفی هستند که در این مقاله آشنایی با انواع محلول ضدعفونی کننده را به شما شرح می‌دهیم. زیرا آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده بسیار اهمیت دارد.

ضدعفونی کننده هوا

ضدعفونی کننده های هوا به طور معمول مواد شیمیایی هستند که قادر به ضدعفونی میکروب‌های معلق در هوا هستند. میکروب‌های موجود در هوا می‌توانند با استفاده از مایع سفید کننده رقیق کشته وند. یک ماده ضدعفونی کننده هوا باید به عنوان یک هواساز و یا بخار با غلظت کافی در هوا پراکنده شود تا بدین طریق تعداد میکروب‌های عفونی قوی موجود در هوا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کنند.

الکل

الکل حاوی ترکیبات کاتیون آمونیوم، نوع چهارم ضدعفونی کننده های مناسب برای سطوح هستند و در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به عنوان اصلی ترین ماده ضدعفونی کننده تجهیزات پزشکی و سطوح مختلف استفاده می‌شوند.

میزان اثر بخشی الکل هنگامی که محلول با ماده شوینده لوریک اسید ترکیب می‌شود بسیار بیشتر می‌شود. میزان تأثیر بیست و نه درصد اتانول با اسید دودکانوئیک در برابر طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها بسیار قابل توجه است. از الکل همچنین برای ضدعفونی کردن زخم‌ها و جلوگیری از عفونت نیز استفاده می‌شود.

اکسید کننده ها

عوامل اکسید کننده، غشای سلولی میکروب را اکسیداسیون می‌کنند که این امر منجر به از بین رفتن ساختار سلولی و در نتیجه مرگ آن‌ها می‌شود. تعداد زیادی از مواد ضدعفونی کننده به این روش عمل می‌کنند. کلر و اکسیژن نیز جزو اکسید کننده‌های قوی محسوب می‌شوند.

فنول‌ها

فنول‌ها عناصر فعال در برخی از مواد ضدعفونی کننده خانگی هستند و در بعضی از دهان‌شویه‌ها و صابون‌های ضدعفونی کننده یافت می‌شوند. فنول ها برای گربه‌ها و کودکان تازه متولد شده خاصیت سمی دارند. فنول‌ها یکی از قدیمی‌ترین ضدعفونی کننده ها محسوب می‌شوند اما ممکن است در بعضی موارد ممکن است حساسیت‌زا باشند.

آشنایی با انواع محلول هایی ضدعفونی کننده

نکات مهم در استفاده از مواد ضدعفونی کننده

آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده بسیار اهمیت دارد. مواد ضدعفونی کننده را باید در مقادیر کم استفاده کرد. نباید به صورت ترکیب با هم استفاده کرد. اثر میکروب‌کشی هر گند زدایی با آب داغ بیشتر می‌شود. ضدعفونی کننده ها و گند زداها تنها برای استعمال خارجی است و از ورود آن‌ها به دهان، چشم، گوش و دستگاه تنفسی جدا باید جلوگیری کرد. عوامل بی‌اثر کننده ضدعفونی کننده ها را باید شناخت و از تماس آن‌ها با هم جلوگیری کرد.

تهیه مواد ضدعفونی کننده

همان‌طور که گفتیم آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده بسیار اهمیت دارد زیرا مورد استفاده و کاربرد آن‌ها متفاوت است. آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده به شما این امکان را می‌دهد تا در مکان مناسب از آن استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید