اطلاعات عمومیمقالات آموزشی

آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب

آب مایه حیات است. آب یکی از مشهورترین حلال‌ها است که تقریباً هر ماده تا اندازه‌ای در آب محلول است و این حلالیت به دما،  فشار، ph و پتانسیل شیمیایی در آب بستگی دارد. در این مقاله به آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب می‌پردازیم.

لزوم تصفیه آب

یکی از آلودگی‌های بسیار خطرناک منابع آب، آلودگی بیولوژیکی است. آب می‌تواند به انواع میکروارگانیسم‌ها اعم از انواع باکتری‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها آلوده شود.

چه برای مصارف آشامیدنی و چه برای مصارف صنعتی معمولا آب طبیعی، احتیاج به تصفیه دارد. در مهندسی شیمی بسیاری از فرآیندها همانند نمک‌زدایی، خشک کردن، تبخیر کردن، اختلاط، رزین‌های تعویض یونی، رسوبت‌زدایی و… در ارتباط با آب هستند. تصفیه آب به دو صورت امکان‌پذیر است: حذف یا کاهش ناخالصی‌های آب در تصفیه خانه، افزایش مواد کمکی به آب در محل مصرف.

گاز کلر در تصویه آب

آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب اهمیت زیادی دارد. موادی که برای گند زدایی بیش تر مورد استفاده قرار می‌گیرد: گاز کلر، پودر کلر، آب ژاول، مولتی اکسیدانت. کلر یکی از هالوژن‌های مهم در جدول مندلیف است. رنگ زرد مایل به سبز دارد و در فاز گاز و یکی از اصلی‌ترین و بهترین روش‌های گند زدایی آب به شمار می‌رود.

یکی از نکات مثبت گند زدایی توسط کلر یه خصوص در استخر، پاکسازی هرگونه آلودگی میکروبی است. ممکن از پس از گند زدایی، آلودگی‌های میکروبی ثانویه‌ای در شبکه لوله‌کشی سلامت آب را تهدید کند. یکی از خصوصیات مهم کلر این است که علاوه بر قدرت گند زدایی بالا، پایداری شیمیایی لازم برای باقی گذاردن کلر باقی‌مانده را جهت رسیدن به اهداف ثانویه گند زدایی دارا است.آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب به شما کمک می‌کند تا آب سالم‌تری برای استفاده داشته باشید.

گند زدایی و تصفیه به کمک ازن برای تصویه آب

یکی از ویژگی‌های ازن در فرآیند گند زدایی آب، زمان تمام محدود و اندک مورد نیاز این گاز است و از بهترین روش‌های گند زدایی آب به شمار می‌رود. همچنین می‌تواند ویروس‌ها را غیر فعال سازد و مؤثرتر از کلر ظاهر می‌شود. با استفاده از آن می‌توان آهن، سولفیدها و منگنز را حتی در مقیاس‌های کوچک از آب زدود و تصفیه کرد.

از ازن می‌توان در ph های مختلف استفاده کرد، ازن گند زدای مؤثری دارد و برای از بین بردن کلوئیدها نیز کارایی بسیار دارد. آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب بسیار جائز اهمیت است و باید به آن دقت داشت.

انواع ضدعفونی کننده ها

روش‌های گوناگونی برای ضدعفونی کردن منابع آب وجود دارد که به طور کلی به دو دسته شیمیایی و فیزیکی تقسیم می‌شوند: آن‌هایی  که با واکنش شیمیایی عمل ضد عفونی کردن را انجام می‌دهند. مثل کلر، ازن، دی اکسید کلر، ید و… است. آن‌هایی که فیزیکی عمل می‌کنند مثل فیلتراسیون و پرتو دهی. آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب به داشتن آب سالم کمک می‌کند.

مواد شیمیایی جهت تصفیه آب

مواد شیمیایی مورد استفاده در سیستم‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس جلوگیری کننده از رسوبات در ممبران‌ها ( آنتی اسکالانت) اسید و قلیای شست و شوی ممبران مواد شیمیایی مورد استفاده در سیستم‌های تصفیه آب به روش شیمیایی منعقد کننده جهت حذف مواد معلق و کلوئیدی ( سولفات آلومینیوم )

نمک آهن و کلر: منعقد کننده جهت مواد معلق و کلوئیدی هیدروکلرید کلسیم جهت ضدعفونی کردن آبمواد شیمیایی قابل استفاده در دیگ‌های بخار به دلیل تماس مستقیم با آب و تشکیل رسوب.ماده خنثی جهت متعادل نمودن ph آب در دیگ‌های بخار

آب ژاول در تصویه آب

کوچک‌ترین خطا در تزریق می‌تواند به شدت روی کیفیت آب تأثیر بگذارد. ph بالایی دارد و قدرت گند زدایی آن بسیار پایین است. چنان چه آب شبکه دارای یون‌های فلزی باشد به شدت روی رنگ و حتی مزه آب تأثیر می‌گذارد. به دلیل وجود سدیم در آب ژاول، شوری یا تی دی اس آب شبکه تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

به دلیل غلظت بالای کلر در آب ژاول کنترل تزریق و میزان کلر ورودی سخت می‌باشد. بخار آن سرفه‌آور بوده و ریه را می‌سوزاند. شرایط نگهداری خاصی دارد و باید به دور از نور خورشید نگهداری شود. حمل و نقل آن بسیار دشوار است. نگهداری طولانی مدت باعث اثر بخشی آن می‌شود و از بهترین روش‌های گند زدایی‌ آب به شمار می‌رود.

تهیه مواد شیمیایی جهت تصفیه آب

همان طور که در این مقاله در مورد آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب توضیح دادیم شما می توانید برای تهیه مواد گندزدای آب به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

بیشتربخوایند : wikipedia

پیشنهاد میکنیم مقالات آموزشی زیر را نیز دنبال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید