نوشیدنی های انرژی زا

مقامات نظارتی در سراسر جهان نوشیدنی های انرژی زا و مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها را بی‌خطر دانسته‌اند. در بیشتر نوشیدنی های انرژی زا بیشتر از یک فنجان قهوه معمولی کافئین وجود ندارد.

نوشیدنی های انرژی زا چیست؟

بیش از 30 سال است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با خیال راحت از نوشیدنی های انرژی زا استفاده می‌کنند. بسیاری از موادی که معمولاً در نوشیدنی های انرژی زا استفاده می‌شود به طور طبیعی در سایر مواد غذایی یافت می‌شود. به عنوان مثال، تائورین به طور طبیعی در غذاهای دریایی یا مرغ وجود دارد، در حالی که کافئین یک ماده طبیعی تشکیل‌دهنده دانه‌های قهوه، برگ چای، دانه‌های کاکائو می‌باشد.

بازار نوشیدنی‌های انرژی

در سال 2016، فروش نوشیدنی های انرژی زا 2٪ رشد کرد. بخش نوشیدنی‌های انرژی سهم مهمی در اقتصاد دارد و تقریباً 5٪ از کل بازار نوشابه را تشکیل می‌دهد. این صنعت شامل تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان و همچنین کسانی است که در میخانه‌ها، رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها و مغازه‌ها به مردم نوشیدنی‌های غیر الکلی می‌فروشند. در سال 2017، ارزش بازار نوشیدنی‌های انرژی بیش از 50 میلیارد دلار بود.

نوشیدنی‌های انرژی زا چگونه تنظیم می‌شوند؟

در سطح اتحادیه اروپا، مقررات اطلاعات مصرف‌کننده (EU) 1169/2011 که از دسامبر 2014 لازم الاجرا شد حاوی مقررات مربوط به برچسب زدن نوشیدنی‌ها با کافئین بیش از 150 میلی‌گرم در لیتر است. بنابراین، برچسب زدن به نوشیدنی‌های انرژی زا باید شامل موارد زیر باشد: «محتوای کافئین زیاد. برای کودکان یا زنان باردار یا شیرده توصیه نمی‌شود “و به دنبال آن کمی از محتوای کافئین محصول است. این روش به طور جهانی در سراسر اتحادیه اروپا پذیرفته شده است، اما از سال 2010 به طور داوطلبانه توسط صنایع در انگلیس اعمال شد.

آیا نوشیدنی های انرژی زا بی‌خطر هستند؟

نظر سازمان امنیت غذایی اروپا (EFSA) ایمنی نوشیدنی‌های انرژی زا و مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها را تأیید می‌کند و بنابراین هیچ توجیه علمی برای درمان نوشیدنی‌های انرژی زا متفاوت از عوامل اصلی دریافت کافئین روزانه در تمام گروه‌های سنی، از جمله چای، قهوه ، شکلات و سایر نوشیدنی‌های غیر الکلی.

نظر EFSA را می‌توان در اینجا یافت

چه مقدار کافئین در یک نوشیدنی حاوی کافئین وجود دارد؟

کافئین ماده‌ای است که به طور طبیعی در گیاهان، دانه‌ها و میوه‌ها در سراسر جهان مانند دانه‌های قهوه، برگ چای و دانه‌های کاکائو یافت می‌شود و در بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌های معروف یافت می‌شود. مقدار دقیق هر غذا یا نوشیدنی به دستورالعمل و روش آن بستگی دارد. جدول زیر مقادیر معمول آن را نشان می‌دهد.

فنجان قهوه (200 میلی‌لیتر) 90mg
یک فنجان بزرگ قهوه (400 میلی‌لیتر) 180mg
اسپرسو (60 میلی‌لیتر) 80mg
قوطی استاندارد “نوشیدنی انرژی‌زا” (250 میلی‌لیتر) 80mg
قوطی نوشیدنی انرژی‌زا (500 میلی‌لیتر) 160mg
فنجان چای سیاه (220 میلی‌لیتر) 50mg
میله کوچک شکلات ساده (50 گرم) 25mg
قوطی استاندارد کولا 40mg

میزان کافئین توصیه شده برای مصرف ما چیست؟

نظر EFSA ایمنی مصرف کافئین روزانه تا 3 میلی‌گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن برای کودکان و نوجوانان (3-18 سال) و تا 400 میلی‌گرم برای بزرگسالان را تأیید می‌کند.

تمام برچسب‌های نوشیدنی های انرژی زا محتوای دقیق کافئین موجود در محصول را فاش می‌کنند.

آیا نوشیدنی های انرژی زا می‌تواند توسط کودکان مصرف شود؟

در حالی که کافئین و نوشیدنی های انرژی زا از نظر مقامات بهداشتی در سراسر جهان بی‌خطر شناخته شده‌اند، توصیه می‌شود که کودکان به دلیل وزن کم بدن، کافئین کمتری از همه منابع مصرف کنند.

آخرین گزارش سازمان ایمنی غذایی اروپا (EFSA) مربوط به مصرف کافئین از همه محصولات بود و تأیید کرد که دریافت کافئین از نوشیدنی های انرژی زا در کودکان و کمتر از 11٪ در بزرگسالان قابل اغماض است. EFSA اظهار می‌دارد که برای کودکان و نوجوانان دوزهای کافئین حداکثر 3 میلی‌گرم در کیلوگرم وزن بدن و مصرف روزانه کافئین تا 3 میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن نگرانی در مورد ایمنی ایجاد نمی‌کند. EFSA همچنین تأیید کرد که عوامل اصلی در مصرف کافئین روزانه در تمام گروه‌های سنی چای، قهوه، شکلات و سایر نوشیدنی‌های غیر الکلی هستند.

کاربرد کافئین
فروش کافئین

کد عملکرد BSDA چیست؟

BSDA برای حمایت از مصرف‌كنندگان و والدینی كه می‌خواهند آگاهانه انتخاب كنند، یك كد داوطلبانه اجرا می‌كند. کد عملی BSDA برای نوشابه‌های حاوی کافئین زیاد مربوط به نوشابه‌های حاوی بیش از 150 میلی گرم کافئین در هر لیتر است. این نوع نوشیدنی ها به اندازه یک فنجان قهوه حاوی کافئین هستند.

این کد بیان می‌کند که نوشابه های حاوی کافئین زیاد برای کودکان توصیه نمی شود و مشخص می کند که این اطلاعات باید به طور واضح روی برچسب این نوع نوشیدنی‌ها قید شود. همچنین بیان می‌کند که نوشابه های حاوی کافئین زیاد نباید برای افراد زیر 16 سال تبلیغ یا به بازار عرضه شود.

با توجه به مقررات جدید برچسب‌گذاری که از دسامبر 2014 به اجرا درآمد، این کد داوطلبانه در آوریل 2015 مجدداً به روز شد. این کد تجدید نظر شده بیانگر این صنعت است که نوشابه‌های حاوی کافئین زیاد برای کودکان یا زنان باردار یا شیرده توصیه نمی‌شود یا افرادی که به کافئین حساس هستند، و مشخص می‌کند که این اطلاعات باید به وضوح روی برچسب این نوع نوشیدنی‌ها ذکر شود. همچنین بیان می‌کند که “مصرف متوسط” (یا کلمات مشابه بر اساس درک مصرف‌کننده) باید روی برچسب‌های نوشابه‌های حاوی کافئین بالا موجود باشد.

بعلاوه، این کد قوانین بازاریابی در مورد افراد زیر 16 سال را تعیین می‌کند: هیچ ارتباط بازاریابی در مورد نوشابه‌های حاوی کافئین بالا در هر رسانه‌ای که مخاطبان آن بیش از 35٪ زیر 16 سال باشد، قرار داده نمی‌شود.

کدام مارک‌ها از کد عمل BSDA پشتیبانی می‌کنند؟

نوشیدنی های انرژی زا برای چه کسانی تبلیغ می‌شود؟

آیین نامه BSDA روش‌هایی را برای بازاریابی مسئولانه که از سال 2010 توسط صنعت نوشیدنی‌های انرژی پذیرفته شده است بیان می‌کند. این موارد عبارتند از:

هیچ ارتباط بازاریابی در مورد نوشیدنی های انرژی زا در هیچ رسانه‌ای با مخاطبی که بیش از 35٪ آن زیر 16 سال باشد، قرار نمی‌گیرد (مطابق با دستورالعمل‌های BCAP و Ofcom)

در مدارس ابتدایی یا متوسطه هیچ نوع فعالیت تجاری در رابطه با نوشیدنی های انرژی زا توسط اعضای BSDA انجام نخواهد شد.

در 100 متری دروازه های اصلی مدارس ابتدایی یا متوسطه هیچگونه تبلیغات ساکن در فضای باز نوشیدنی‌های انرژی زا قرار داده نخواهد شد.

فعالیت نمونه‌گیری عمداً برای جلب توجه افراد زیر 16 سال انجام نخواهد شد.

ارتباطات بازاریابی باعث مصرف غیرمسئولانه یا بیش از حد نوشیدنی های انرژی زا نخواهد شد.

ارتباطات بازاریابی هیچ ارتباطی با رفتارهای غیرقانونی یا ضد اجتماعی را نشان نمی‌دهد.

علاوه بر این، در سال 2016 شرکت‌های نوشابه به طور داوطلبانه توافق کردند که هیچ یک از نوشیدنی‌های سرشار از قند زیر 16 سال را در همه کانال‌های رسانه‌ای از جمله آنلاین، اطراف مدارس و رویدادهای ورزشی خاص تبلیغ نکنند – یک سال قبل از تجدید نظر در CAP Code.

خرید کافئین خوراکی
خرید کافئین خوراکی

قوانین مربوط به تبلیغ و فروش در فروشگاه چیست؟

تصمیمات مربوط به تبلیغ و فروش در فروشگاه توسط خرده فروشان گرفته می‌شود، نه توسط تولید کنندگان، اما هدف ما این است که راهنمایی مفیدی ارائه دهد.

آیا نوشابه‌های انرژی‌زا در مدارس مجاز هستند؟

مقررات مربوط به غذا و نوشیدنی در مدارس، فروش نوشیدنی های حاوی شکر اضافه شده در مدارس را ممنوع می‌کند. جزئیات مربوط به نوع نوشیدنی‌هایی که می‌توان در مدارس سرو کرد، در برنامه غذایی مدرسه یافت می‌شود. مدارس و والدین نقش مهمی در آموزش کودکان و نوشیدنی‌هایی که باید مصرف کنند، دارند. ما به وضوح برچسب نوشیدنی‌های غیرالکلی با کافئین بالا را برای کودکان توصیه نمی‌کنیم تا افراد بتوانند آگاهانه انتخاب کنند.

آیا می‌توان نوشیدنی های انرژی زا را با نوشیدنی‌های الکلی مخلوط کرد؟

هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نوشیدنی‌های انرژی زا تأثیر خاصی (منفی یا مثبت) در رابطه با مصرف الکل داشته باشند. این مورد توسط کمیته دولت‌های انگلیس در مورد سمیت (2012) تأیید شد، که نتیجه گرفت که “توازن موجود در شواهد از یک اثر متقابل سمی یا رفتاری مضر بین کافئین و الکل پشتیبانی نمی‌کند” اخیراً، سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA ،2015) همچنین دریافت که، براساس شواهد علمی موجود، هیچ تعامل مضر بین الکل و کافئین از هر منبع غذایی از جمله نوشیدنی های انرژی زا وجود ندارد.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست